فهرست کتاب


نکته های آموزنده برای مادران آینده همراه با ورزش های دوره بارداری

مبارکه روحانی راد کارشناس مامایی

چند نکته ی کوتاه

1 - در صورتی که با همسرتان نسبت به فامیلی دارید یا در خانواده هر یک از شما یک بیمار با بیماری ارثی دیده شده حتماً قبل از بارداری با یک مشاور مشورت کنید.
2 - اگر تاکنون به بیماری سرخچه مبتلا نشده اید (در صورت امکان) واکسن آن را تزریق نمایید. البته باید توجه داشته باشید که بعد از تزریق تا سه ماه از بارداری جلوگیری نمایید.
3 - سعی کنید وزن خود را تا قبل از بارداری به میزان استاندارد برسانید. یعنی وزن و قد خودتان را در فرمول ذیل قرار دهید. اگر وزن به دست آمده غیره از وزن شما بود در صدد اصلاح آن باشید. چرا که در دوران بارداری رژیم چاقی و رژیم لاغری قابل اجرا نخواهد بود.
یک فرمول ساده:
وزن 5 (100 - قد)
فرمول دقیق تر
bmi=
4 - اعتیاد به سیگار و هر گونه مواد مخدر را ترک کنید که هر کدام از اینها در دوران بارداری برای مادر و جنین خطرناک می باشد.
5 - اگر زوج جوانی هستید سعی کنید ابتدا یکدیگر را بهتر بشناسید سپس با توافق هم بچه دار شوید تا هر چه بیشتر لذت شیرین پدر و مادر شدن را درک نمایید.

فصل دوم : مراقبتهای دوره بارداری

دوره شیرین بارداری را شیرین تر کنیم

برای دوره شیرین بارداری حرفها و مطالب فراوانی در کتابهای مختلف با موضوعات بسیار متفاوت آورده شده که از جنبه های مختلف این دوره را مورد توجه قرار داده اند. گاه دیده می شود که در کتابی با موضوع تغذیه در مورد این دوره نکته ای آورده شده و در کتابی با موضوع ورزشی نکته ای دیگر، یا در یک مقاله ارتوپدی مطلبی مهم و قابل توجه مربوط به این دوره ذکر می شود و یا اینکه در یک کتاب روان شناسی یادآوری شده که در دوره بارداری چه ها باید کرد و چگونه رفتار نمود.
مدت نسبتاً طولانی است که نکته های جالب و مهم مربوط به دوران بارداری را از کتابها، مجله ها و مقالات علمی مختلف گردآوری نموده ام و اکنون حاصل آن یادداشتها را به صورت خلاصه و ساده خدمت شما خواننده گرامی عرضه می دارم.
در این فصل بیشتر سعی ما بر آن بوده که مطالب کاربردی ذکر شود؛ در نتیجه بسیاری از مطالب تئوری در این میان حذف گردید. گفتنی های مربوط به دوره بارداری آنقدر گسترده است و هر روز نکته های جدیدتر کشف می گردد که مطمئناً بسیاری از مطالب جای خواهد ماند.
مطالب این فصل شامل؛ روش های درست انجام دادن کارهای روزانه، ورزش های مربوط به دروه بارداری و نکته هایی مهم و خواندنی پیرامون این دوره می باشد.