فهرست کتاب


نکته های آموزنده برای مادران آینده همراه با ورزش های دوره بارداری

مبارکه روحانی راد کارشناس مامایی

فصل اول : مراقبتهای قبل از بارداری

پیشگیری، بهتر از درمان است

وقتی صحبت از مراقبتهای لازم از مادر و نوزادش به میان می آید فکرها تنها متوجه دوره بارداری و بعد از آن می شود و یادی از دوره خاموش قبل از بارداری نمی شود. در حالی که بسیاری از عوامل مستعد کننده مادر به بیماریهای مختلف در مادر (که در دوره بارداری دچارش می شود و همچنین ابتلای نوزاد به ناهنجاریهای مادرزادی) منشأ اصلی آن به قبل از بارداری بر می گردد که اگر بدانیم و قبل از بارداری آنها را مورد توجه قرار دهیم پیشگیری یا درمان آن آسانتر خواهد شد که گفته اند:
پیشگیری، بهتر از درمان است
شعار اصلی دین مبین اسلام در زمینه بهداشت نیز همین می باشد. پس برای اجرای این، فرامین و دستورات جامعی را به پیروان خود توصیه نموده است؛ امر که در صورت رعایت آنها از بسیاری مشکلات که بعداً ممکن است گریبانگیر ما شود نجات خواهیم یافت. که این فرامین و دستورات را برای یادآوری شما خواننده عزیز در بخش ضمیمه آورده ام. لازم است متذکر شوم که این احکام عیناً از رساله توضیح المسایل حضرت امام خمینی(س) گرفته شده است.
در این بخش توجه شما را به چند نکته کوتاه اما مهم جلب می نماییم.

چند نکته ی کوتاه

1 - در صورتی که با همسرتان نسبت به فامیلی دارید یا در خانواده هر یک از شما یک بیمار با بیماری ارثی دیده شده حتماً قبل از بارداری با یک مشاور مشورت کنید.
2 - اگر تاکنون به بیماری سرخچه مبتلا نشده اید (در صورت امکان) واکسن آن را تزریق نمایید. البته باید توجه داشته باشید که بعد از تزریق تا سه ماه از بارداری جلوگیری نمایید.
3 - سعی کنید وزن خود را تا قبل از بارداری به میزان استاندارد برسانید. یعنی وزن و قد خودتان را در فرمول ذیل قرار دهید. اگر وزن به دست آمده غیره از وزن شما بود در صدد اصلاح آن باشید. چرا که در دوران بارداری رژیم چاقی و رژیم لاغری قابل اجرا نخواهد بود.
یک فرمول ساده:
وزن 5 (100 - قد)
فرمول دقیق تر
bmi=
4 - اعتیاد به سیگار و هر گونه مواد مخدر را ترک کنید که هر کدام از اینها در دوران بارداری برای مادر و جنین خطرناک می باشد.
5 - اگر زوج جوانی هستید سعی کنید ابتدا یکدیگر را بهتر بشناسید سپس با توافق هم بچه دار شوید تا هر چه بیشتر لذت شیرین پدر و مادر شدن را درک نمایید.