فهرست کتاب


نکته های آموزنده برای مادران آینده همراه با ورزش های دوره بارداری

مبارکه روحانی راد کارشناس مامایی

مقدمه

نمی دانم تا چه اندازه سالم زیستن و سالم ماندن در طول زندگی برایتان اهمیت داشته و تا چه میزان سلامتی خانواده و فرزند دلبندتان فکر و ذهن شما را به خود مشغول نموده است. اما من به عنوان یک مادر این اطمینان را دارم که، اگر روزی ناچار به انتخاب سلامتی برای خود یا فرزندتان شوید؛ این فرزند کوچک و خواستنی است که در این انتخاب پیروز خواهد شد!
مدت ها بود که پاسخ این سؤال فکرم را متوجه خود کرد که آیا مادر شدن خانم ها (یعنی بارداری و زایمان) مساوی است با مبتلا شدن به انوع و اقسام دردهای مختلف همچون کمردرد، دردپشت، جابجا شدن اعضاء لگنی، تغییر نازیبای اندام و...؟! و این، آیا پاسخ به سؤال اول من است؟ یعنی انتخاب فرزند به جای مادر؟! آیا انتخابی به این شکل برای یک امر طبیعی (مادر شدن) بجا هست؟ و آیا نمی توان بگونه ای برنامه ریزی کرد که در همان انتخاب اول این دو موجود مقدس یعنی مادر و فرزند با هم انتخاب شوند و هر دو هیچی آسیبی نبینند؟!
در سالیانی که در رشته مامایی درس می خواندم با کمک اساتید گرامی ام، از کتاب های مختلف با موضوعات متفاوت همچون: زنان، ارتوپدی، روانشناسی و ورزشی و... شروع به جمع کردن نکته هایی نمودم که با کمک آنها بتوان سلامتی مادر و کودک را در دوره بارداری، زایمان و شیردهی تضمین نمود. همچنین با رعایت این نکته ها و انجام ورزش های توصیه شده می توانید در طول زندگی برای خود، همسر و فرزندان دلبندتان سلامتی را به ارمغان آورید.
همراهی صدها تصویر گویا با نکته های آورده شده، از شاخص های مهم این کتاب است که امیدوارم برای همه اقشار جامعه مفید واقع گردد.
کتاب حاضر شامل سه فصل مجزا اما مرتبط با هم می باشد.
فصل اول: مربوط به قبل از بارداری و شامل چند نکته کوتاه اما مهم است که این فصل با مطالب ذکر شده در بخش ضمیمه کامل می گردد.
فصل دوم: مربوط به دوره بارداری است که مهمترین فصل کتاب می باشد و شامل نکته ها و ورزش هایی پیرامون این دوره است.
فصل آخر: کتاب نیز مسائل بعد از زایمان همچون ورزش های بعد از زایمان (طبیعی و سزارین) را بطور جداگانه بیان می کند.
به امید آنکه تنی سالم، روحی شاداب و فرزندانی تندرست داشته باشید.
مبارکه روحانی راد

فصل اول : مراقبتهای قبل از بارداری

پیشگیری، بهتر از درمان است

وقتی صحبت از مراقبتهای لازم از مادر و نوزادش به میان می آید فکرها تنها متوجه دوره بارداری و بعد از آن می شود و یادی از دوره خاموش قبل از بارداری نمی شود. در حالی که بسیاری از عوامل مستعد کننده مادر به بیماریهای مختلف در مادر (که در دوره بارداری دچارش می شود و همچنین ابتلای نوزاد به ناهنجاریهای مادرزادی) منشأ اصلی آن به قبل از بارداری بر می گردد که اگر بدانیم و قبل از بارداری آنها را مورد توجه قرار دهیم پیشگیری یا درمان آن آسانتر خواهد شد که گفته اند:
پیشگیری، بهتر از درمان است
شعار اصلی دین مبین اسلام در زمینه بهداشت نیز همین می باشد. پس برای اجرای این، فرامین و دستورات جامعی را به پیروان خود توصیه نموده است؛ امر که در صورت رعایت آنها از بسیاری مشکلات که بعداً ممکن است گریبانگیر ما شود نجات خواهیم یافت. که این فرامین و دستورات را برای یادآوری شما خواننده عزیز در بخش ضمیمه آورده ام. لازم است متذکر شوم که این احکام عیناً از رساله توضیح المسایل حضرت امام خمینی(س) گرفته شده است.
در این بخش توجه شما را به چند نکته کوتاه اما مهم جلب می نماییم.