فهرست کتاب


آب حیات

محمد حسین اکبری ساوجی‏

تمهید

فلله الحمد رب السموات و الارض رب العالمین، و له الکبریاء فی السموات و الارض و هوالعزیز الحکیم. و صلی الله علی سید الانبیاء و علی آله الطاهرین سیما علی خاتمهم.
اما بعد: این رسالة وجیزه عزیزه، مجموعه ایست از دستورالعمل های عرفاء الهی و اذکار اولیاء صمدانی و اشارات علماء ربانی و سالکان الی الله تعالی - قدس الله تعالی اسرار هم - که این بنده کمترین، در ایامی که به طوارق حدثان و لیالی - که به تواتر احزان مبتلا بوده است - از آثار اهل دانش و بینش، گردآوری نموده است. رجاء واثق اینکه رهرو صراط دعا و شائق به خلوت با حضرت باری - تعالی شأنه - را مفید فائده افتد.
و این مقدمه را از بیان و تذکر برخی از نکات، گریزی نیست، و آن اینکه:
الف: اراده این بنده در بدایت ترتیب دادن این رساله، آن بوده است که مجموعه دستور العملها و اذکار و اوراد و اشارات و تنبیهات اولیاء الهی - سلام الله علیهم - را برای بهره گیری شخصی، در یک دفتر، صورت انسجام بخشد، تا در آناء لیل و اطراف نهار، به سبب آنها، طایر فکر خود را متوجه به خدای هستی نماید و از آنها طرفی بندد. ولیک اصرار و ابرام و تذکار برخی از اخوان الصفا رزقهم الله سبحانه شرابا طهورا او را بر آن داشت که این مجموعه را به عالم طبع بسپارد تا شاید:
و فی نسختها هدی و رحمة للذین هم لربهم یرهبون(1).
ب: به مقام شامخ شارحان احوال عارفان صمدانی و مولفان رسائل و کتبی که از آن ها بهره جسته ام و نیز فرزانگانی که از ایشان یاد نموده و از محضر انورشان، برای جامعیت این رساله، استفاده کرده ام، اعتذار و سپاس وافر خود را به پیشگاه عزیزشان، با کمال اخلاص و اهداء مراتب ادب و تشکر، تقدیم می دارم. امید آنکه این سوء ادب را بر محمل نامیمون سوء استفادت ننهاده، بل بر صراط قویم استوسع رحمة الله تعالی نهند.
ج: اذکار و اورادی که در این رساله آمده است و نیز تذکرات اخلاقی عرفانی مندرج در آن، اولا بطور کامل، موثق است و ثانیا، بیش از آن است که در این و جیزه آمده است. ولیک، روزگار ناموزون و دوران ناموفق، مانع از تکمیل آن شد. لعل الله یحدث بعد ذلک أمرا(2).
د: اهداء ثواب در عمل به دستورات و اذکار این مجموعه و نیز تنبیهی را که - ان شاءالله تعالی - از قرائت تدبر در این نکات، برای نفوس مستعده حاصل شود به پدر عزیز و مادر بزرگوارم، که رب ارحمهما کما ربیانی صغیرا(3) تقدیم نموده و بر سبیل اجازت از ایشان، خود را نیز برای یوم لا ینفع مال و لا بنون(4)، در ظل ایشان، در آن سهیم می سازم ربنا فتقبل منا. و از حق اول - تعالی شأنه - چنین می طلبیم، که این ثواب و حسنه را، از عوامل ضار و اسباب ماحی دو سرای دنیا و دیار برزخ و عالم عقبی، مصون دارد.
ه: در این جایگاه شایسته، از جمیع عنایات، آقای رحمانی نژاد و متصدی کتابسرای قائم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و حروفچین محترم آقای محمد علی محمدی در راستای طبع و نشر این کراسه، سپاسگزاری تمام و قدردانی تام می نمایم.
و: این رساله را مقدمه ای در ذکر و مراتب آن و دعا و شؤون و شروط آن بایسته بود که با وجود روزها که با سوزها همراه است، توان تحریر آن، به ناتوانی بدل شد. خدای سبحان توفیق دهاد.
ز: بنیان این وجیزه بر این بنا استوار نبود که ذیل دستورات و در ظل تنبهات آن، تحشیه و توضیحی نگاشته شود، فلذا این چنین که می یابد، نگارش یافت، از خدای - تعالی - و جمیع خوانندگان محترم، برای وجود خلل و زلل در آن پوزش می طلبم و نیز برای رؤیت دستورات و اذکار که مکرر آمده است، اغماض بصر طلبیده امیدوارم که در دفتر دوم این کراسه، جبران نمایم. بعون الله الجبار. الحمدلله علی کل حال.
المفتقر الی الغنی المغنی
محمد حسین اکبری ساوجی
عفی عنه ربه
ساوه - 3 / 1 / 1382 هجری. شمسی

دستور 1: طریق ختم کریمه (بسم الله الرحمن الرحیم)

فی التهذیب عن الصادق (علیه السلام) و فی العیون و تفسیر العیاشی عن الرضا (علیه السلام):
آنها [بسم الله الرحمن الرحیم ] أقرب الی اسم الله الاعظم من ناظر العین الی بیاضها(5)
یعنی در کتاب تهذیب از امام صادق (علیه السلام) و در عیون [اخبار الرضا ]و تفسیر عیاشی از امام رضا (علیه السلام) نقل است که: بسم الله الرحمن الرحیم نزدیکتر است به اسم أعظم خدا از سیاهی چشم به سفیدی آن.
از معروف کرخی - دربان امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام) - نقل است که فرمودند:(6) هر کس که وی را حاجتی است، هزار مرتبه بگوید:
بسم الله الرحمن الرحیم، آمنت بالله العلی العظیم و توکلت علی الحی القیوم.
اگر حاجت وی در آن روز و یا آن شب بر آورده نگشت، مرا لعن نماید.
شیخ عارف عربی در در مکنون فرموده است که:
آن کس را که حاجتی هست، هفتصد و هشتاد و شش مرتبه کریمه بسم الله الرحمن الرحیم را قرائت نموده و پس آن یکصد و سی و دو مرتبه صلوات بفرستد، علاوه بر این که به حاجت خویش نائل خواهد گشت - ان شاء الله تعالی - بزودی مستجاب الدعوه خواهد شد. (ملخصا).

دستور 2: دستوری از جناب حاج شیخ حسنعلی اصفهانی

یکی از اصحاب معرفت - دام ظله - فرمودند(7): جناب آقا سید احمد خمینی (رحمة الله) برایم نقل کرد که من در معیت پدرم [امام خمینی(قدس سره)] به زیارت حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا -(علیه آلاف التحیة و الثناء)- تشرف حاصل نموده بودم، در صحن مطهر آن حضرت، جناب حاج شیخ حسنعلی اصفهانی نخودکی - (رحمةالله)را از دور مشاهده نمودیم. پدر به من فرمود: بیا تا نزد این شیخ عارف بزرگوار رفته و از او ذکری بخواهیم. به نزد آن جناب رفتیم و پس از عرض سلام و قبل از این که ما سخنی بگوییم و ذکری طلب نماییم. ایشان فرمودند: بعد از هر نماز این آیه را سه مرتبه بخوانید که برای وسعت رزق و روزی مجرب است و آن کریمه این است که: و من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب و من یتوکل علی الله فهو حسبه ان الله بالغ أمره قد جعل الله لکل شی ء قدرا(8).