فهرست کتاب


روش های پیشگیری و کنترل بیماریها با مواد غذایی« غذا درمانی»

حسین میر حیدر

غذا درمانی : بخش دوم: اطلاعات خود را در ارتباط با مصرف انواع خوراکی ها بیازمائید

1. آیا اسفناج نظیر گوشت قرمز، یک منبع غنی از آهن قابل جذب است؟

خیر، چنین نیست. زیرا درست است که اسفناج، آهن دارد و مقدار آن نیز در مقایسه با سایر سبزی ها قابل ملاحظه است، ولی آهن موجود در اسفناج مانند آهن موجود در سایر گیاهان از نوع خاصی است که بدن نمی تواند آن را به طور کامل جذب کند. آهن موجود در اسفناج به اصطلاح فنی از نوع آهن غیر هیم(15) است. آهن غیر هیم، آهن سه ظرفیتی یا فریک(16) است که بیشتر در گیاهان وجود دارد.
تحقیقات علمی نشان می دهد که بدن انسان فقط کمی بیشتر از 2 درصد آهن فریک گیاهان را می تواند جذب کند. و نوع آهنی که بدن انسان می تواند بیشتر جذب کند، آهن هیم(17) است که معمولا در مواد غذایی با منشأ حیوانی وجود دارد.
افزون بر این، در اسفناج ترکیبی به نام اکسالیک اسید نیز وجود دارد که با آهن تشکیل ملح اکسالات آهن می دهد که دفع می شود؛ یعنی در کار جذب آهن اسفناج در بدن اختلال ایجاد می کند.
البته توجه شود که محسنات اسفناج منحصر به آهن نیست و این سبزی مفید دارای خواص بسیار دیگری است که بخوبی می توان در رژیم غذایی - به صورت خام و طبیعی یا بخارپز - از آن استفاده نمود.

2. سولفورافان )Sulforaphane( ماده ای است که گفته می شود انسان را در برابر سرطان حفظ می کند. آیا صحیح است که این ماده در کلم برگ، کلم بروکلی و چای وجود دارد؟

ماده مفید سولفورافان در کلم برگ و کلم بروکلی وجود دارد ولی در چای این ماده وجود ندارد. این ترکیب مفید معمولا در گیاهان خانواده کروسیفر نوع براسیکا نظیر کلم برگ، کلم بروکلی، شلغم، گل کلم و... وجود دارد. البته در این گیاهان و به طور کلی در اغلب گیاهان، مواد متعدد دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد که آنها هم برای حفظ بدن در برابر انواعی از سرطان مفید باشند. مثلا در گوجه فرنگی علاوه بر صدها ماده بسیار مفید، ماده ای از گروه کارتنوئید به نام لیکوپن(18) نیز وجود دارد که ضد سرطان نیرومندی است و بخصوص برای پیشگیری از سرطان پروستات توصیه می شود.