آمریکا شیطان بزرگ

فاطمه رجبی‏

روحانیت

امام خمینی : روحانیون خودشان که چیزی نیستند. روحانیون هر چه دارند از رسول الله است. باید قطع ید رسول الله از این ملت بشود. اینها این را می خواهند. این را می خواهند تا اسراییل با دل راحت هر کاری اینجا بکند تا آمریکا با دل راحت هر کاری می خواهد بکند.
صحیفه نور، ج 1، ص 106
احتمالاً بیش از یک قرن، تنها و قوی ترین سنت سیاسی که در ایران وجود داشته است، مخالفت مذهبی با سلطه خارجیان و استعمار اقتصادی، اول به وسیله روسیه و بریتانیا و سپس به وسیله آمریکا بوده است. اسلام هیچ گونه جدایی و فرقی بین حکومت و مذهب، نمی شناسد.
سه مساله مورد علاقه روحانیون مبارز، یعنی استیلای خارجی، استبداد و بی عدالتی، دقیقاً شیاطینی بودند که مردم ایران را تحت سلطنت محمدرضا شاه، زجر می داد.
به نظر می رسید که دولت کارتر اهمیت نهضت دانشجو - روحانی را نادیده گرفت و بانگرش به مبارزان با همان دید استاندارد تهدید سرخ، اکتفا کرد.
آمریکا در اسارت، کلن. ادوارد، صص 100 و 101 و 102
اسلام، هیچگونه جدایی و فرقی بین مذهب و حکومت نمی شناسد. مخصوصاً اسلام شیعه که یک شعبه فرعی از اسلام است و 90 درصد ایرانیان از آن پیروی می کنند و خط مشروعیت خود را از محمد رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و از طریق داماد او حضرت علی (علیه السلام) پیگیری می کنند... در ایران، این باور و اعتقاد خود را در سلسله های پی در پی (حکمرانان) به صورت تقریباً یک رابطه خصمانه مذهب و قدرت نشان داده است. این وظیفه، تکلیف علما و یا دانشمندان اسلامی است که از حکومت انتقاد کرده و آن را اصلاح کنند.
آمریکا در اسارت، کلن. ادوارد، ص 101
شرکتهای صادراتی بزرگ نظیر گرومن، لاکهید و شرکت وسینگهاوس، موقعیتهای حساسی در اقتصاد ایران به دست آوردند.
ریشه های انقلاب ایران، کدی. نیکی آر، ص 296
چند شرکت آمریکایی که روی هم رفته 40 درصد از سهم فروش کنسرسیوم نفت ایران را که در سطح دنیا، دومین صادر کننده بزرگ نفتی بود، به فروش می رساندند، به طور روزافزونی از جانب ایران و نیز از قیمتهای بالای نفت، سود می بردند. دست آخر نیز چندین بانک آمریکایی مبالغ هنگفتی پول، از ایران دریافت کرده و به سرمایه گذاری در داخل آمریکا کمک می کردند...علاوه بر این، بانکهای آمریکایی، درصدی از سهام بانکهای ایرانی را در اختیار داشته و در بعضی از موسسات تجاری ایران، سهیم بودند. با توجه به این حقایق و نیز سایر منافع تجاری غرب در ایران و علاقه کشورهای آمریکا و انگلیس در جهت استفاده از ایران در خلیج فارس علیه روسیه و علیه هر گونه مشکلی که از ناحیه حرکتهای افراطی و رادیکال در کشورهای اسلامی همسایه ایران، پدید می آمد، دیگر تعجب آور نیست که مامورین دولت ایالت متحد در ایران، معمولاً با شاه هم رایی نموده و از تماس با مخالفین اجتناب می ورزیدند.
ریشه های انقلاب ایران، کدی. نیکی آر، ص 268
در اکتبر 1964 (مهر ماه 1343) مجلس، با تعداد زیادی آرای منفی و سخنرانیهای مخالف که نسبتاً بی سابقه بود، لایحه ای تصویب نمود که به موجب آن، به پرسنل و مشاورین نظامی آمریکا در ایران، مصونیت سیاسی اعطا می گردید. در فاصله کوتاهی پس از آن، مجلس با دریافت 200 میلیون دلار وام از آمریکا به منظور خرید وسایل نظامی موافقت کرد. هم ارتباط بین این دو مصوبه و هم ماهیت تسلیم پذیری لایحه اول، آشکارا و به شدت مورد محکومیت خمینی قرار گرفت. در نظر خمینی، اینگونه مصوبات، نشانه های پیوند بیشتر مملکت با آمریکا بود. در 1964 میلادی هنگامی که دولت دید، حملات خمینی علیه رژیم، به صورت جزوه هایی چاپ شده، دست به دست می گردد، او را به ترکیه تبعید نمود.
ریشه های انقلاب ایران، کدی. نیکی آر، ص 242
امام خمینی : آمریکاست که روحانیون را خار راه استعمار می داند و باید آنها را به حبس و زجر و اهانت بکشد.
صحیفه نور، ج 1، ص 111
اصول سیاست حکومت کارتر در رابطه با ایران، مبتنی بر سیاست کلی آمریکا در ایران، طی سالهای بعد از جنگ دوم بود. روابط دو کشور، طی سالهای حکومت نیکسون و فورد گسترش چشمگیری داشته و همکاری نظامی آمریکا و ایران، رو به افزایش نهاده بود...سیاست ما در قبال ایران، به دلایل فوق الذکر، در اصول، مشابه حکومتهای پیشین آمریکا بود...برنامه های شاه، در جهت مدرنیزه کرده ایران در سالهای 1960 به بعد یا انقلاب سفید معروف او، آغاز شد و حکومتهای کندی و جانسون، اقدامات او را در جهت اصلاحات اقتصادی مورد تایید و حمایت قرار دادند.
توطئه در ایران، وینس. سایروس، ص 9
هنگامیکه نیکسون و کیسینجر در مه 1972 از تهران دیدن کردند، مخالفت شدید و به دنبال آن سرکوبی شدید، در ایران رو به گسترش بود. برای مثال، در 1970 یک روحانی (روحانی نامبرده، آیت الله شهید، سید غلامرضا سعیدی است) بازداشت و تا سر حد مرگ شکنجه شده بود، به این اتهام که با کنفرانسی درباره توسعه سرمایه گذاری ایران، مخالفت ورزیده بود.
آخرین سفر شاه، شوکراس. ویلیام، ص 199
امام خمینی : در همین شرایط پر زرق و برق حاکمیت علوم و تمدن مادی بر نسل معاصر، علما و خطبا و ائمه جمعه بلاد و روشنفکران اسلامی، با وحدت و انسجام و احساس مسئولیت و عمل به وظیفه سنگین هدایت و رهبری مردم، می توانند دنیا را در قبضه نفوذ و حاکمیت قرآن در آورند و جلو این همه فساد و استثمار و حقارت مسلمین را بگیرند، و از لانه کردن شیاطین کوچک و بزرگ، خصوصاً آمریکا در ممالک اسلامی جلوگیری کنند.
صحیفه نور، ج 20، ص 7
شاه مانند پدرش، روحانیت و نقش آن را نادیده گرفت و اهمیتی برای آن قائل نشد. در مصر نیز ناصر، سیاست مشابهی اتخاذ کرد و در الجزایز بومدین با کوچک شمردن نقش مساجد، بر تحقق اهداف سوسیالیستی اش تاکید کرد. در حالیکه رهبران سابق این ممالک، با اتکا به در آمدهای نفتی، رویای توسعه اقتصادی و دستیابی به پیشرفتهای اجتماعی را در سر می پروراندند، مساجد به توسعه و پیشرفت خود ادامه داده و روحانیون، با استفاده از خلأ بیگانگی رهبران کشور با واقعیت جامعه، به تبلیغ و جذب مردم پرداختند. در نتیجه، در ایران، چند سال بعد جمهوری اسلامی برپا شد و در مصر و الجزایر که روشنفکران در آنها، خطر اسلام گرایان را به مسخره می گرفتند، وارد این دوران خونین درگیریهای بین مذهبیون و رژیمهای حاکم، شدند. نفوذ مذهب بین اقشار فقیر، به عنوان یکی دیگر از نقاط مشترک بین ایران، الجزایر و مصر مورد توجه است...در میان جوانانی که ده سال پیش در اطراف آیت الله خمینی، عمرعبدالرحمن و عباس مدنی گرد آمده بودند، شاید برخی اعتقادات مارکسیستی و غیر اسلامی داشتند، اما این دیگر در میان مردم جهان سوم یک قطعیت انکارناپذیر شده است که مارکسیسم آینده ای ندارد و در یک نقطه و حول یک محور متمرکز شده است و آن اسلام است.
مقاله ای درباره ایران، فیگارو، کیهان 12/10/1372
امام خمینی : تا به حال یک آخوند درباری یا یک روحانی وهابی را ندیده ایم که در برابر ظلم و شرک و کفر، خصوصاً در مقابل شوروی متجاوز و آمریکای جهانخوار، ایستاده باشد. همانگونه که یک روحانی وارسته عاشق خدمت به خلق خدا را ندیده ایم که برای یاری پابرهنگان زمین، لحظه ای قرار داشته باشد و تا سر حد منزل جانان، علیه کفر و شرک مبارزه نکرده باشد.
صحیفه نور، ج 21، ص 7
در عقل چه کسی خطور می کند که الازهر، به کلوپ سیاسی تبدیل شده است؟ آیا عاقلانه است، چونکه مصر روابطش را با ایران قطع کرده، الازهر نیز روابطش را با قرآن قطع کند؟...من از شیوخ ازهر نمی خواهم که همچون علمای دین ایران باشند که دست خالی و بی سلاح به ساواک یورش بردند، بلکه از آنان می خواهم که حداقل به این علما آزار نرسانند، نه کمتر و نه بیشتر. موضع گیریهای شیوخ ازهر، با هر رنگی توجیه شود، چیزی جز سایه ای سیاه از توطئه (کمپ دیوید) نخواهد بود، کانالی تاکید کننده و حمایت کننده ای بر آن نیست. آنان از نوجوانان انتقاضه فلسطین که سنگ سرزمین خود را شاهدی بر ظلم مضاعف بر ملتشان قرار داده اند، حمایت نمی کنند، بلکه حمایت گر وحشی گریهای دشمن صهیونیستی اند که آن طغیانگران را بر علیه خدا و رسولش اعلام نموده و علیه ارزشهای انسانی و دیگر موازین عدالت در زمین وارد عمل شده اند.
رد شیطان، طلاس. مصطفی، ترجمه سعید خاکرند، نشر مطلع فجر، صص 65 و 67
احتمالاً بیش از یک قرن، تنها و قوی ترین سنت سیاسی که در ایران وجود داشته است، مخالفت مذهبی، با سلطه خارجیان و استعمار اقتصادی، اول به وسیله روسیه و بریتانیا و سپس به وسیله آمریکا بوده است.
آمریکا در اسارت، کلن. ادوارد، ص 101
یک سری از شورشهای علیه استیلای اقتصادی خارجیان، به رهبری روحانیون در سال 1872 آغاز شد. هنگامیکه به بارون جولیوس دو رویتر، موسس تلگراف، انحصار تمام معادن، جنگلها، راه آهن ها، بانکها، گمرکات، قناتها و هر گونه کارهای عمومی از هر نوع، داده شد، به طوری که سیاستمداران بریتانیایی، لردکورزن آن را چنین توصیف کرد: خارق العاده ترین و کاملترین تسلیم تمام منافع صنعتی یک کشور، به دست های خارجی که کسی تا به حال آرزویش را داشته و کم و بیش به دست آمده است. ولی روحانیون موفق شدند که این واگذاری را لغو کنند، همچنانکه یک بار دیگر در سال 1881 در طی آشوب علیه انحصار تنباکوی بریتانیایی این کار را کرده بودند:
شورش 1891 پیش درآمد انقلاب مشروطه خواهی سال 1906 گردید که در آن نهضتی به رهبری روحانیون، قانون اساسی را به شاهنشاهی قاجار، تحمیل کرد. سقوط کوتاه مدت شاه در سال 1953 نیز به وسیله یک بخش مهم از روحانیون انجام شد...بعد از این، موضوع کلیدی کاپیتولاسیون مطرح شد. شاه با آمریکا توافق نمود که دادگاههای ایران، حق محاکمه و قضاوت مستشاران نظامی و غیر نظامی آمریکا را در ایران نداشته باشد، خمینی به عراق تبعید شد.
آمریکا در اسارت، کلن. ادوارد، صص 102 و 101
امام خمینی : من با یقین شهادت می دهم که اگر افرادی غیر از روحانیت، جلودار حرکت انقلاب و تصمیمات بودند، امروز جز ننگ و ذلت و عار در برابر آمریکا و جهانخواران و جز عدول از همه معتقدات اسلامی و انقلابی، چیزی برایمان نمانده بود.
صحیفه نور، ج 21، ص 98
آنها(روحانیت) هرگز مشروعیت سلطنت پدرش و به طریق اولی مشروعیت حکومت او را نیز، نپذیرفته اند. آنها نه قابل خرید هستند و نه از راه گفتگو حاضر می شوند با رژیمی که آن را به رسمیت نمی شناسند، همکاری کنند.
غرور و سقوط، پارسون. آنتونی، ترجمه پاشا شریفی، بشر راه نور، ص 113
من با نظریات بعضی از کارشناسان امور ایران که فکر می کنند تمام مسأله، شخص شاه است و با رفتن او جبهه ملی زمام امور را به دست خواهد گرفت و آیت الله خمینی فقط نقش یک رهبر روحانی را ایفا خواهد کرد، موافق نیستم. من خمینی را مردی سازش ناپذیر و غیر قابل انعطاف می دانم، جبهه ملی مورد تنفر نظامی هاست و نمی تواند حکومت کند و در ایران بعد از شاه، نیروهای چپ، بر قدرت و نفوذ خود خواهند افزود. در کشمکش قدرتی که پس از شاه، در ایران آغاز خواهد شد، ما ناچاریم برای حفظ منافع خود، فقط به یکی از جناح ها تکیه کنیم و نیروی خود را در پشت سر یک جناح قرار دهیم.
توطئه در ایران، وینس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ضمیمه
سولیوان چنین می اندیشد که نیروهای مذهبی، در صورت به دست گرفتن قدرت، ارتش را حفظ خواهند کرد؛ زیرا برای برقراری نظم و حکومت، به آن احتیاج دارند و آیت الله خمینی ممکن است در چهار چوب توافقی بین نیروهای مذهبی و نظامیان، به ایران بازگردد و نقشی نظیر گاندی در ایران ایفا کند و بالاخره این که پیروزی انقلاب به انجام انتخابات و تشکیل یک جمهوری اسلامی با تمایلات قوی طرفدار غرب و تداوم نفوذ، منجر خواهد شد.
توطئه در ایران، وینس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ص 120
مسأله تعیین تکلیف روابط ما با حکومت جدید ایران، از کارهای دیگر، دشوارتر و پیچیده تر بود. بازرگان و اعضای دولت او، به حفظ روابط دوستانه با آمریکا علاقمند بودند، ولی اداره امور کشور عملاً از دست آنها خارج بود. در گزارشی که بلافاصله پس از ترمیم دستگاههای مخابراتی سفارت به واشنگتن فرستادم، چگونگی این هرج و مرج و چندگانگی قدرت را توضیح دادم و نوشتم که اداره امور کشور عملاً در دست کمیته ها ست و با اینکه کمیته ها ظاهراً زیر نظر شورای انقلاب قرار دارند، عملاً هر یک در حوزه خود استقلال عمل دارند.
مأموریت در ایران، سولیوان. ویلیام، ص 187
امام خمینی : وقتی که فریاد اسلام خواهی مردم کشور ما در پانزده خرداد، به گوش آمریکا رسید و وقتی که برای اولین بار، غرور آمریکا و اقتدار ابرقدرتی او، در اعتراض به مصونیت کارگزارانش در ایران شکسته شد و آمریکا متوجه اقتدار و رهبری علما و روحانیت اسلام و عزم جزم و اراده پولادین ملت ایران، برای کسب آزادی و استقلال و رسیدن به نظام عدل اسلامی گردید، به نوکر وطن فروش و فرومایه خود - محمدرضا خان - دستور داد که صدای اسلام خواهی ملت ما را خاموش کند و از او پیمان گرفت، تا همه افرادی را که در برابر آمریکا قد علم کرده اند، نابود کند. همه دیدیم که این خائنان و سرسپردگان، در این ماموریت شوم، لحظه ای درنگ ننمودند و به نام ماموریت و آزادی و رسیدن به دروازه تمدن بزرگ، از کشته های این ملت پشه ها ساختند.
صحیفه نور، ج 20، ص 116
سقوط کوتاه مدت شاه در 1953 نیز به وسیله یک بخش مهم از روحانیون انجام شد. به پیروی از همین سنت بود که آیت الله روح الله خمینی که اکنون 80 بهار از عمرش می گذرد، از یک سمبل مقاومت، به یک رهبر پر جذبه سیاسی (کاریز ماتیک) تاریخ مخالفت تبدیل گشت. او یکی از استادان حوزه علمیه در شهر مذهبی قم بود که در سال 1963 دانشجویان خود را به مخالفت با انقلاب سفید غرب گرایانه شاه، بسیج و رهبری کرد.
آمریکا در اسارت، کلن. ادوارد، ص 102
بنابراین دهه 1960 برای شاه با دهه 1950 کاملاً متفاوت بود...شاه مجبور شد با تظاهرات خونین که پس از دستگیری آیت الله خمینی دردسرساز، در ژوئن 1963 در شهرهای قم اتفاق افتاد، روبرو شود. در حالیکه عده زیادی کشته شدند، اعتراضها گسترش نیافت و خطری متوجه رژیم نشد. مضافاً، هنگامی که آیت الله خمینی به ترکیه تبعید شد، به نظر می رسید که مسأله حل شده است...در این حال، نیروهای مسلح ایران، با کمک مستشاران و تجهیزات آمریکایی نوسازی شد. ساواک مخالفین داخلی را با جدیت ریشه کن کرد.
شکست شاهانه، زونیس. ماروین، ص 436

حج

امام خمینی : اگر می خواستیم به جهان اسلام ثابت کنیم که کلیدداران کنونی کعبه، لیاقت میزبانی سربازان و میهمانان خدا را ندارند و جز تامین آمریکا و اسراییل و تقدیم منافع کشورشان به آنان، کاری از دستشان بر نمی آید، بدین خوبی نمی توانستیم بیان کنیم.
صحیفه نور، ج 20، ص 135
فروش سلاح به کشورهای غیر مهاجم چون اسراییل و عربستان سعودی، باعث تقویت امنیت منطقه خواهد شد، تا تضعیف آن.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 210
بااینکه حامیان اسراییل در کنگره آمریکا، نسبت به فروش هواپیماهای آواکس به عربستان سعودی در 1982 مخالفت شدید کردند، اما ضرورت این سلاحها و دیگر همکاریهای امنیتی غیر رسمی، در طول عملیات طوفان صحرا ثابت شد.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 215
اعمال نفوذ آمریکا از طریق عربستان سعودی، برای پیوستن ممالک عربی به پیمان کمپ دیوید، تاکنون چندان موثر نیفتاده و تنها حکام خلیج، پنهانی با نظریات آمریکا موافقت دارند و شاهزادگان ریاض پیروزیهایی به دست آورده اند.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 269
از نظر مدیران ایرانی، اشتغال به مسایل سیاسی در جریان حج خانه خدا، حق جاوید الهی است. با این همه، سعودیها هر گونه فعالیت سیاسی را هنگام حج، ممنوع کرده اند(94).
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 102
امام خمینی : اگر می خواستیم پرده از چهره کریه دست نشاندگان آمریکا برداریم و ثابت کنیم که فرقی بین محمدرضا خان و صدام آمریکایی و سران حکومت مرتجع عربستان در اسلام زدایی و مخالفتشان با قرآن نیست و همه نوکر آمریکا هستند و مأمور خراب کردن مسجد و محراب و مسئول خاموش نمودن شعله فریاد حق طلبانه ملتها، باز به این زیبایی میسر نمی گردید.
صحیفه نور، ج 20، ص 134
سالها پیش، ملک فیصل پادشاه وقت سعودی، دوست وفادار خود کمال ادهم، رییس سازمان عربستان را به مصر فرستاد تا رئیس جمهور سادات را با شکیبایی متقاعد سازد که کارشناسان روسی را از آن کشور بیرون کند. کمال ادهم در ماموریت موفق می شود و در ژوئیه 1972 درست موقعی که با وساطت او، سادات و کیسینجر در قاهره یکدیگر را در آغوش می کشند، عذر کارشناسان روسی هم خواسته می شود...عربستان سعودی برای خنثی ساختن جریان فکری تازه ای که در سودان پیدا شده بود و گروهی از لزوم اجرای قوانین اسلامی و دخالت شریعت در سیاست، جانبداری می کردند، کمکهای فراوانی به جعفر نمیری، رئیس جمهوری سودان، نمود. این کمکها به منظور تقویت مخالفان اجرای قوانین اسلامی، در سودان بود.
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک. ژرار، ص 185
خاندان جیلووی همیشه مراقب بود که در سرزمین خود، از عزاداری عاشورا جلوگیری کند. از این رو، همه ساله شیعیان هزه برای عزاداری عاشورا، به بحرین می رفتند، اما در پنچ شنبه 29 نوامبر 1979 واقعه ای نوظهور، روی داد. شیعیان شهرستان قطیف، برنامه راه پیمایی ها را تنظیم کردند. حال آنکه راهپیمایی، شدیداً از طرف گارد ملی ممنوع بود. هر چند دولت در پی آن بود که تعداد شیعیانی را که برای آرامکو کار می کردند، کاهش دهد، اما وحشت از خرابکاری که به وسیله ایران القا می شد، وجود داشت. به علت پیش بینی خطری که از ناخشنودی شیعیان ناشی می شد، ریاض نخستین بار به جای تهدید، نوید بخشید و وعده داد. منظور این است که خطری که پیش بینی می شد، احتمال وقوع آن بسی تند و سریع بود.
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک. ژرار، ص 100
پس از روی داد جمهوری اسلامی، به جای آوردن اعمال حج از طرف زائران سالانه مکه، امکان دارد که بین زائران ایرانی و نیروهای امنیت سعودی، برخوردی روی دهد. بدیهی است که برای مقامات دولتی عربستان که محافظان اماکن مقدس می باشند، دشوار است که مانع آمدن مسلمانان شوند، هر چند اینان مبلغان آیت الله خمینی باشند. آیت الله مذکور برای طائفه سعودی، حق اخلاقی تولیت و محافظت اماکن مقدس را در هر صورت که باشد، انکار می کند.
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک. ژرار، ص 101
امام خمینی : این حوادث، غیرمترقبه و شگفت آور نیست که دوباره دست کثیف آمریکا و اسراییل، از آستین ریاکاران و سردمداران کشور عربستان و خائنین به حرمین شریفین به درآید و قلب بهترین مسلمانان و عزیزان و میهمانان خدا را نشانه رود.
صحیفه نور، ج 20، ص 134
بعد از جنگ، جزوات و انتقاد نامه های تندی از انحرافات خاندان سلطنتی و رابطه پنهانی آنها با آمریکاییهای کافر، در چندین سربازخانه و پادگان نظامی، پخش شده است. اشاعه مستمر نوارهای ضد رژیم، به یک مشکل اصلی در ریاض تبدیل شده است(95).
فهد، دمکراسی غربی برای عربستان مناسب نیست، ایندین اکسپرس، سلام 23/4/1371
نخبگان عربستان سعودی، شرکای مناسبی به شمار می روند که منابع خود را مطابق با منافع اساسی آمریکا، اداره می کنند و به عملیات خرابکاری و ارعاب آفرینی آمریکا، در سراسر جهان سوم کمک می رسانند.
بازدارندگی دمکراسی. چامسکی. نوام، اطلاعات 7/4/71
امام خمینی : کالاهایی که در حجاز به حجاج محترم عرضه می شود، آنچه مربوط به آمریکاست، مخالف با آرمانهای اسلامی، واساساً مخالف با اسلام است و خریداری آنها کمک به دشمنان اسلام است و ترویج باطل است و از آنها باید احتراز شود.
صحیفه نور، ج 20، 16/5/65، ص 23
هارولد ساندرز، معاون وزیر خارجه آمریکا، در برابر مجلس نمایندگان کشورش در اظهاراتی، می گوید: تاریخ روابط ایالات متحده و عربستان سعودی و همسایگانش در خلیج، متضمن انتقال تکنولوژی آمریکایی به کشور است (عجیب است که این تکنولوژی آمریکایی عاجز از ساخت یک سوزن در این کشورها است، که با این وجود مردمشان قادر به استفاده از اتومبیلهای مجلل ساخت صنایع آمریکا هستند) فعالیتهای بازرگانی ما در این منطقه، به حال اقتصاد ما مفید واقع شده و همچنان رو به پیشرفت است، تا به اتحاد پیوندهای مستحکمی به سود منافع مشترک اقتصادی بیانجامد و روابط کلی با کشورهای این منطقه استراتژیک و حیاتی را تقویت بخشد و برماست که به عنوان دولت و ملت، این مفهوم اساسی در پیوندهای خود با منطقه را پی گیریم.
میلیتاریسم آمریکا - بنیادبردگی معاصر، برزی. عفیف، ص 239
امام خمینی : مگر مسلمانان نمی بینند که امروز، مراکز وهابیت در جهان، به کانونهای فتنه و جاسوسی مبدل شده اند که از یک طرف اسلام اشرافیت، اسلام ابوسفیان، اسلام ملاهای کثیف درباری، اسلام مقدس نماهای بی شعور حوزه های علمی و دانشگاهی، اسلام ذلت و نکبت، اسلام پول و زور اسلام فریب و سازش و اسارت، اسلام حاکمیت سرمایه و سرمایه داران، بر مظلومین و پابرهنه ها و در یک کلمه - اسلام آمریکایی - را ترویج می کنند و از طرف دیگر سر بر آستان سرور خویش، آمریکای جهانخوار می گذارند.
صحیفه نور، ج 20، ص 231
در حوالی قرن هیجدهم در عربستان مرکزی، فرقه ای ظهور کرد که مبلغ اسلامی بود بر زهد و تقوی. موسس این فرقه محمدبن عبدالوهاب متولد 1691 در عیناً از توابع نجد، بود. مذهب او درست به مذهب پروتستان می مانست که دو قرن پیش از آن در عربستان، به وجود آمده بود. او نیز بازگشت به کتاب آسمانی را توصیه می کرد، اما و هابیان نمی خواستند مفهوم و عصاره قرآن محترم شمرده شود، بلکه بر آن بودند که دستورهای قرآن درست به معنای قشری و ظاهری و بنا به مفهوم کلماتی که در قرآن مسطور است، استنباط و عمل شود...مسلکی که در روابط بین المللی به کار بردن زور را پسندیده می دانست، با ساکنان حجاز روبرو شد...و هابیان نسبت به یهود و نصارا که قرآن از آنها یاد می کند، رافت و محبت بیشتری نشان می دهند و آنان را از مسلمانانی که در امور مذهبی با آنان اتفاق نظر ندارند، برتر می شمارند.
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک، ژرار، ص 103
عربستان سعودی از سالهای بین دو جنگ جهانی، برخوردار از درآمدهای نفتی نسبتاً مهم و حمایت آمریکاست.
مسایل ژئوپلتیک اسلام. دریا. آفریقا، ایولاکست، ص 91
روزنامه نیویورک تایمز طی گزارشی پیرامون نقش انقلاب در جمهوریهای مسلمان نشین شوروی، نگرانیهای موجود در ممالک دیگر، مبنی بر جایگزینی انقلاب اسلامی ایران در میان جمهوریهای شوروی پس از نابودی کمونیزم و اعلام آمادگی عربستان برای پرداخت کمک یک میلیارد دلاری به شوروی، نوشت: عربستان، با همکاری مصر تلاش می کند تا با هدف خنثی سازی گسترش اصول گرایی و تبلیغات انقلاب اسلامی ایران، چند واعظ و مبلغ مذهبی را به جمهوری های مسلمان نشین شوروی بفرستد.
کیهان 30/7/1370
امام خمینی : انشاءالله ما نخواهیم گذاشت از کعبه و حج، این منبر بزرگی که بر بلندای بام انسانیت باید طنین صدای مظلومان را به همه عالم منعکس سازد و آوای توحید را طنین اندازد، صدای سازش با آمریکا و شوروی و کفر و شرک نواخته شود.
صحیفه نور، ج 20، ص 232
بی.بی.سی به نقل از ساندی تایمز نوشت: ظهور و تقویت یافتن بنیادگرایی اسلامی در عربستان، مانع برنامه استقرار نیروهای آمریکایی در عربستان سعودی، شده است. ملک فهد پادشاه محافظه کار عربستان، بیم آن دارد که استقرار مجدد سربازان آمریکایی، بهانه ای به دست بنیادگرایان بدهد که خواستار تشدید قوانین اسلامی در آن کشور شوند.
کیهان 15/7/1370
بی.بی.سی به نقل از ساندی تایمز گفت: ملک فهد طرح استقرار 3000 سرباز و 80 هواپیما و هلیکوپتر جنگنده آمریکایی را، رد کرده است و نیز اجازه نداده آمریکایی ها در شمال شرقی آن کشور، یک پایگاه هلیکوپتری ایجاد کنند. ساندی تایمز می نویسد: این موضوع روابط آمریکا را با عربستان سعودی تیره کرده است، ولی پادشاه سعودی گفته است با توجه به افزایش مخالفتهای داخلی و فعالیت بنیادگرایان اسلامی، چاره دیگری ندارد(96).
کیهان 12/5/1373
امام خمینی : جمهوری اسلامی ایران از مسلمانان آزاده جهان که علیرغم اختناق سیاسی حاکم بر آنها، با ترکیب کنفرانسها و مصاحبه ها و سخنرانیها، پرده از اسرار جنایت بار آمریکا و آل سعود برداشتند و مظلومیت ما را به دنیا دادند، تشکر می نماید.
صحیفه نور، ج 20، ص 233
هفته نامه العمل الاسلامی، چاپ پاریس نوشت: هلیکوپترهایی که بر فراز تظاهرات عظیم برائت پرواز می کرد، حامل گروهی از عناصر بلند پایه نظامی عربستان و یک ژنرال آمریکایی بوده است. او به احتمال قوی وابسته نظامی آمریکا در ریاض بود که فرماندهی را در طرح ریزی و اداره عملیات یورش و قتل عام حجاج به عهده داشت. این هلیکوپتر دستورات فهد را از جده به نیروهای مسلح، منتقل می کرده است.
کودتای نوژه، ص 90
امام خمینی : خداوندا، تو میدانی ما سر سازش با کفر نداریم. خداوندا، تو می دانی که استکبار و آمریکای جهانخوار گلهای باغ رسالت تو را پرپر نمودند.
صحیفه نور، ج 20، ص 241
دانیل پایپس، رئیس انستیتو پژوهشهای سیاست خارجی آمریکا: ما نمی توانیم با آنها (مسلمین) همزیستی مسالمت آمیزی داشته باشیم؛ زیرا ما با آیت الله خمینی هیچ نقطه مشترکی نداریم.
مجله پانزده خرداد، شماره صفر
کشتار خونین حجاج ایرانی در مکه مکرمه، بر اساس سناریوی مشخصی از سوی آمریکا و عربستان سعودی تهیه شده بود و احتمالاً با همکاری سازمان جاسوسی آمریکا - سیا به اجرا در آمده بود.
گازته، 1987، کودتای نوژه، ص 90
امام خمینی : مگر هنوز لات و هبل در کعبه اند؟ آری خطرناکتر از آن بتها، اما در چهره و فریبی نو. آنها می دانند که امروز حرم، حرم است، اما نه برای ناس که برای آمریکا، و کسی که به آمریکا لبیک نگوید و به خدای کعبه رو آورد، سزاوار انتقام خواهد شد.
صحیفه نور، ج 20، 227
تنها عربستان سعودی در 8 آوریل 1980، با لحنی مودبانه از آمریکا می خواهد که زمان معینی را برای استفاده از تسهیلات نظامی سعودی، تعیین کند. برژینسکی مشاور کارتر، به عربستان یاد آور می شود که حضور نیروهای آمریکا در آن سرزمین، صرفاً به خاطر مبارزه با گروههای چپ در خلیج (فارس) و مخصوصاً در ناحیه نفت خیز دهران است و حضور این نیروها در پایگاه های آمریکایی عربستان بسیار سودمند تواند بود.
در واقع اعتراف کرد که ارتش آمریکا سالهاست کم و بیش در منطقه حضور دارد و امروز از نظر کمی و کیفی، بر حضور این ارتش افزوده شده است. در 1957 عربستان موافقت کرد که نیروهای هوایی آمریکا، از فرودگاه دهران به طور کامل استفاده کند.
توفان خلیج، دلاژ الیویه، کریزبک. ژرار، ص 207
در جدول ارقام بودجه دولت سعودی، رقم هزینه های نظامی جالب توجه است. مخصوصاً بخش مهمی از این بودجه، به ایالات متحده اختصاص دارد. قراردادهای پرهزینه مطالعه، برنامه ریزی، ساختمان و اجرای سایر عملیات مراکز سه گانه ارتش، به مبلغ 21 میلیارد دلار، تماماً با آمریکا منعقد شده و این ارقام افسانه ای، به جیب آن دولت سرازیر می شود از جمله سفارش خرید 5 آواکس که اکنون به صورت امانی، از سوی آمریکا در اختیار عربستان گذاشته شده، به مبلغ 5/8 میلیارد دلار، قرارداد خرید آواکسها خود سرگذشت جالبی دارد. اندکی پس از شعله ور شدن آتش جنگ بین ایران و عراق، ایالات متحده با شتاب و نگرانی، 4 آواکس خود را برای نظارت از صحنه های جنگ، مخصوصاً ردگیری هواپیماها و موشکها به عربستان فرستاد، تا مگر از خطراتی که ممکن است برای مناطق نفت حکومت پادشاهی سعودی پیش آید، جلوگیری کند.
توفان خلیج، دلاژ الیویه، کریزبک. ژرار، ص 168

دول منطقه

امام خمینی : روز قدس، روزیست که ما خواهیم فهمید چه اشخاص و چه رژیمهایی با توطئه گرهای بین المللی موافقت دارند و با اسلام مخالفت. آنهایی که شرکت ندارند، مخالف با اسلام هستند و موافق با اسراییل و آنهایی که شرکت کردند متعهد هستند و موافق با اسلام و مخالف با دشمنان، که در راس آنها آمریکا و اسراییل است.
صحیفه نور، ج 8، ص 233
امام در تهران، در قلمرو و عقاید اسلامی، با آنها نبرد می کند و آنان را می کوبد. از تهران، خمینی به مسلمانان معتقد، یادآوری می کند که روز 17 اوت 1979 را روز بیت المقدس بنامند. رهبران بحرین، بخصوص عربستان سعودی، در عین حال که چند تن از سران آنها را بازداشت کردند، اما به ناچار مانع کار آنها نمی شوند. آیا چگونه می توان در نبرد مقدس جهاد، برای نجات قدس که سومین مکان مقدس مسلمانان است و برای حفظ بیت المقدس که به وسیله صهیونیستها که دشمن اسلامند، اشغال شده است، شرکت نکرد؟(97)
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک. ژرار، ص 101
امام خمینی : ما توقع نداریم از امثال سادات و صدام که سر سپرده کشورهای قدرتمند هستند و سر سپرده آمریکا هستند و در مملکت اسلامی پایگاه برای کفار و برای ستمگران و برای آمریکا می سازند و اجازه می دهند که بسازند. ما از آن ها توقع نداریم. برای این که آنها به اسلام اعتقادی ندارند. آنها نوکرند. نوکر آمریکا و هر چه اوامر کند، عمل می کنند.
صحیفه نور، ج 15، ص 108
در یادداشتهای روزانه، اختلاف عظیم میان گفتگوهای بگین و کارتر را با گفتگوهای کارتر و سادات بیان کردم. مباحثات کارتر و سادات، با سخنان و تعبیراتی از این دست، قطع می شد: منافع شما را آن چنان حفظ خواهم کرد که گویی منافع خودم را. شما برادر من هستید و یا این که سادات به کارتر می گفت: مردم من شما را تجلیل می کنند. همیشه باید از دوستی و از برادری با شما افتخار کنم. شما تحسین برانگیزترین سیاستمدار ایالات متحده آمریکا هستید. سادات همچنین به کارتر می گفت: من و مردم از شما ممنون هستیم.
سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه، برژینسکی. زبیگینو، ص 147
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی تحلیلی در شماره امروز خود، در مقاله ای تحت عنوان صدام غیر مذهبی، زمانی فایده زهد و تقوای اسلامی را کشف می کند به تشریح گرایش اخیر صدام حسین به مذهب پرداخته، به نقل از تحلیل گران عراقی و عرب می نویسد: خود را شیفته دین و عبادت معرفی کردن، شگرد تازه صدام حسین است که می کوشد با جلوه گر ساختن خود به عنوان مسلمانی مومن و معتقد، حمایت مردم عراق و جهان عرب را جلب کند. نقاب دین بر چهره نهادن، یکی از تاکتیکهای صدام حسین، برای رقابتهای تبلیغاتی با دشمنان عربش در بحران خلیج فارس است.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 222
امام خمینی : اگر دولت حجاز از این فریضه عبادی - سیاسی که هر سال در مواقف کریمه شریفین و با حضور میلیونی مسلمانان، تشکیل می شود، استفاده سیاسی - اسلامی می نمود، احتیاج به آمریکا، هواپیماهای آواکس آن و سایر ابرقدرتها نداشت و مشکلات مسلمانان حل می شد. می دانیم که آمریکا این هواپیماها را از آن جهت در اختیار عربستان قرار داده است تا به نفع خود و اسراییل، از آنها استفاده نماید.
صحیفه نور، ج 15، ص 186
مسئولین آمریکایی چندین بار اعلام کرده اند که هواپیماهای جاسوسی - الکترونیکی آواکس - که سعودیها خریداری کرده اند، به نفع نیروهای آمریکا به کار گرفته خواهد شد و در واقع این هواپیماها، تنها برای مراقبت از نقل و انتقال نیروهای شوروی مفید هستند و اطلاعات به دست آمده نیز، تنها برای نیرویی به حجم نیروهای آمریکایی قابل استفاده است. چرا که ما برای کنترل اقدامات نیروهای اسراییلی که مستقیماً در معرض دید ما قرار دارند، نیازی به این وسایل نداریم.
میلیتاریسم آمریکا، بنیادبردگی معاصر، برزی. عفیف، ص 116
طرفداران خمینی، سنت اسلام را یادآوری می کنند که اندیشه جدایی سیاست را از دین، رد می کند. از طرفی آنان از اعلام ارتباط ریاض با واشنگتن و حضور هواپیما رادارهای آواکس در حوزه پادشاهی سعودیها، خودداری نمی کنند. از نظر ایرانیان، اشتغال به مسایل سیاسی در جریان حج خانه خدا، حق جاوید الهی است. با این همه، سعودیها هر گونه فعالیت سیاسی را هنگام حج ممنوع کرده اند.
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک. ژرار، ص 102
امام خمینی : از آنجا که منطقه در شرف یک نهضت اسلامی عمومی است آمریکا دست به طرح قضایایی زده است تا بتواند دست مردم بی پناه منطقه را، از سرنوشتشان کوتاه کند و متاسفانه بعضی از دولتها هم به آنها کمک می کنند. طرح سادات و فهد یکی از آنها است.
صحیفه نور، ج 15، ص 209
شایع است حتی در موقع امضای قرارداد کمپ دیوید از سوی سادات با آمریکا و اسراییل، دولت عربستان به مصر مساعدت مالی کرده است. موضوعی که عربستان باید در آن تامل کند، ناپایداری نفوذش در ممالک عربی است، مثلاً کشور کوچکی نظیر سوریه، به پیشنهاد کمک مالی سعودیها و خرید نفت ارزان، مشروط به پیروی از سیاست عمو سام، همیشه پاسخ منفی داده است. اعمال نفوذ آمریکا از طریق عربستان سعودی، برای پیوستن ممالک عربی به پیمان کمپ دیوید تاکنون چندان موثر نیفتاده است.
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک، ژرار، ص 269
از پائیز 1981 که سنای آمریکا با طرح ریگان موافقت کرد، روزهای خوش عشق بازی واشنگتن - ریاض، دوباره آغاز گردید. سنا به ناگهان ریگان را برانگیخت تا طرح آشتی فهد با اسراییل را مورد تمجید قرار دهد. مقامات آمریکایی پس از تقریباً سه ماه مطالعه، بدین نتیجه رسیدند که طرح 8 ماده ای شاهزاده فهد، واقع بینانه است و آن را مورد مطالعه قرار دادند. در این مدت سادات از سوی مسلمانان افراطی، ترور شده بود، او نزدیک ترین رهبر یک کشور عربی به واشنگتن بود و نبودش در عرصه سیاست خاورمیانه، آمریکاییها را پریشان ساخت و ناگزیر بر آن شدند در استراتژی منطقه، مهمترین نقش را به عربستان واگذارند. ضمناً رئیس جمهور ریگان برای آشتی اعراب و اسراییل نیز طرح ویژه ای تدارک دید.
توفان خلیج، دلاژ.الیویه، کریزبک. ژرار، ص 217
امام خمینی : آمریکا و سرسپردگانش باید به خود آیند و از توطئه ها دست بردارند که ایران دیگر جای تاخت و تاز آنان نیست و امید آن است که دولتهای پیرو آمریکا که خزاین گران و سرمایه های ملتها را با روی گشاده در پای آمریکا نثار می کنند و در راه تقریب به چپاولگر، با اسلام و جمهوری اسلامی به جنگ تسلیحاتی و تبلیغاتی، برمی خیزند؛ از خواب گران بیدار شده و با ملتهای خود هم صدا شوند و از زیر ننگ وابستگی خارج شوند.
صحیفه نور، ج 16، ص 44
دستاورد سفر ژنرال جونز، امضای قراردادی با عمان بود. در این قرارداد، عمان تعهد می کند که در قبال تحویل سلاح از آمریکا، تسهیلاتی در بنادر خود برای نیروی دریایی این کشور، قائل شود...علاوه بر بحرین و عربستان سعودی که پایگاههایی در اختیار آمریکا قرار داده اند، عمان نیز به منظور دفاع از تنگه هرمز و مقاومت در برابر جمهوری اسلامی ایران، دو فرودگاه نظامی که مجهز به سلاح دفاعی اتمی است، به ارتش آمریکا واگذار کرده است.
توفان خلیج، دلاژ.الیویه، کریزبک، ژرار، ص 193
یادمان باشد که عراق را این کشورهای مثل شوروی، آمریکا و دنیای عرب، همین شیخ های خلیج، عمده کردند، بزرگ کردند در رابطه با جنگ ایران.
ما اعتراف می کنیم، صفری. محسن، چ 132
بعضی از خارجیان، توصیه های دوستان سنی خود، یا کنسولگری کشور خود را می پذیرند. در عاشورای 1979 همه شهروندان آمریکایی مقیم بحرین بلیط هواپیما را در جیب داشتند، تا هنگام آشوب در آن کشور، هر چه زودتر آن دیار را ترک کنند.
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک. ژرار، ص 96
همانطور که حسن رازی، رهبر شیعیان بحرین اعتراف می کند، حادثه 12 دسامبر 1983 به نام اسلام، از سوی ناخشنودان آن سرزمین، در موقع مناسبی اتفاق می افتد. دو ماه قبل از این حادثه، جهاد اسلامی، سازمان اسرارآمیزی که از ایران دستور می گیرد - بی شک از نظر نیروی معنوی - مراکز نظامی فرانسه و آمریکا را که وابسته به سپاه چند ملیتی سازمان ملل متحد بودند، در سپیده دم 23 اکتبر 1983 با خاک یکسان می کند. دو کامیون پر از مواد منفجره، هم زمان به مرکز تفنگداران دریایی آمریکا و پست فرماندهی فرانسه، وارد می شود و هر دو ساختمان را درهم می کوبد. بیلان این دو انفجار، مرگ 241 تفنگدار آمریکایی و 58 فرانسوی بود. یک سال پیش از این حادثه (25 ژوئن 1981) در امارات متحده عربی 5 بمب منفجر می شود و ساختمانهای وزارت دادگستری را نابود می کند(98).
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک. ژرار، ص 140
امام خمینی : این دولتهای وابسته، مگر ندیدند که کاخ سفید، با کمال بی اعتنایی اعلام کرد که به خاطر آنان و نفت آنان، از منافع اسراییل نمی گذرد؟ و مگر متوجه نشدند که آمریکا با اعمال وتو و تهدید سازمانها، بی اعتنایی خود را به آنان ثابت نمود.
صحیفه نور، ج 16، ص 44
عربستان سعودی باید بداند که هرگز از طرف آمریکا با یک کشور یهود، در یک پایه و در یک سطح مساوی تلقی نخواهد شد.
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک. ژرار، ص 7
آمریکا باید پیمان دو جانبه ای با اسراییل امضا کند که به موجب آن، هر حمله با سلاحهای متعارف به اسراییل، همانند حمله به آمریکا تلقی شود.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 222
آمریکاییان به خاطر جلب اطمینان اسراییل، از برانگیختن خشم عربستان پروایی نداشتند. مسئولان سعودی هم با هر گونه سازشی مخالف بودند.
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک. ژرار، ص 214
امام خمینی : شما را فریبکاریهای آمریکا و رجزخوانی های حسنی و حسن و حسین و قابوس، که حقاً احتیاج به قیم دارند و سفیهانه جوانان کشورهای خود و اسلحه و مهمات ارتش خویش را که باید در راه نجات از چنگال اسراییل به کار برند، گول نزند. با یک کشور اسلامی که شاه معدوم را با آن قدرت شیطانی و حمایت شیطان های بزرگ و کوچک و صدام جنایتکارتر از شاه معدوم را، به جهنم فرستاده، به ستیز با شما برنیانگیزد.
صحیفه نور، ج 16، ص 158
ما باید با استفاده از نفوذ پشت پرده خود، کاری کنیم که میان مصر و سایر کشورهای اسلامی، سازمانهای چند جانبه ای برای دفاع از کشورهای ضعیف خلیج فارس به وجود آید.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 265
باید ایالات متحده کوشش کند که نسخه پیمان کمپ دیوید را زنده کند و خود مختاری فلسطینی ها، به صورت وابسته به اردن، در یک دوره انتقالی چند مرحله ای، تحقق یابد. هر چند برای این منظور باید ملک حسین را وادار کرد که حرف خود را در سال 1981 که ادعای حاکمیت اردن برکرانه غربی را انکار می کرد، پس بگیرد، اما از این گونه انعطافها در دیپلماسی خاورمیانه، فراوان دیده شده است.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. چ، ص 277
قابوس، مانند یک قاطر لجباز است و بی آنکه از انتقادهای بی شمار ناراحت شود، با واشنگتن که همه پایگاه های مهم عمان را در اختیار دارد، بهترین رابطه را حفظ کرده است.
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک. ژرار، ص 113
ملک حسین، شاه اردن در آغاز 1982 راه افراط پیمود و فوراً هزار سرباز به یاری عراق گسیل داشت...مصر که به تازگی به صحنه اتحادیه عرب بازگشته بود، همچون مراکش، تونس و سودان افراد داوطلبی را با شرایط ویژه ای به جبهه جنگ ایران و عراق به جانبداری از عراق فرستاد.
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک. ژرار، ص 236
امام خمینی : مسلمانان باید بدانند نقشه آمریکا که به دست اسراییل خبیث در جریان است، به بیروت و لبنان خلاصه نمی شود، که اسلام در همه جا و در کشورهای اسلامی خصوصاً منطقه خلیج فارس و حجاز، مرکز وحی الهی، هدف اول آن است که حکام منطقه، گوش و چشم بسته در فرمان آمریکا و از آن دردناکتر، اسراییل باشند و ننگ هر تحقیر و نوکری را بپذیرند.
صحیفه نور، ج 17، ص 29
یکی از بزرگترین رویارویی های سیاست خارجی آمریکا در قرن بیست و یکم، جهان اسلام می باشد. با افول جنگ سرد، رقابیهای دیرینه ای که مدت 45 سال خفته بود، اینک رو به بیداری گذاشته است. در منطقه ای که تقریباً هر کشور همسایه در بهترین حالت رقیب و در بدترین حالت دشمن محسوب می شود، بی ثباتی بالقوه ای ما را تهدید می کند. در هر صحنه اصلی - درگیری خلیج فارس و درگیری اعراب و اسراییل - نیاز به اقدام آمریکا وجود دارد.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 207
در هر پیمان صلحی که با میانجی گری آمریکا به دست آید، باید چهار هدف مورد توجه باشد:
1- شناسایی کامل سیاسی اسراییل از سوی همسایگانش
2- امنیت مرزی اسراییل
3- بازگرداندن زمین های تصرف شده اعراب در سال 1967
4- خود مختاری فلسطینی ها(99).
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 221
امام خمینی : کلام آخر با دولتهای منطقه است، که همچون صدام بدبخت آلت دست آمریکا شده اند و برای رضای آمریکا و اسراییل، و برای حفظ منافع آنها، به ویژه آمریکا می خواهد خود را به خذلان اخروی و هلاکت و ننگ دنیوی دچار کند.
صحیفه نور، ج 17، ص 228
پس از درگیری جنگ خلیج (فارس)، کلیه مراکز حساس و پشت بام هتلهای کویت، به توپهای ضدهوایی مجهز گردید. در اطراف فرودگاه پروازهای بحرین، 7 توپ ضدهوایی کار گذاشته شد. این تدابیر مقدماتی و نه چندان موثر، روشنگر ضعف شیخ نشینها و در عین حال نگرانی آنان از آینده است. در اکتبر همان سال، آمریکا 4 هواپیمای آواکس به عربستان فروخت. از میان دولتهای خلیج، کویت نخستین کشوری بود که در تاریخ 2 نوامبر 1981 رسماً اطلاع داد که دو نوبت به عراق یاری رسانده است. در آوریل 1981، دو میلیارد دلار و نوامبر همان سال 7 میلیارد دلار...به زودی امارت متحده و عربستان سعودی هم، دست یاری به سوی عراق دراز کردند... کویت، امارت متحده و عربستان مبلغ 30 میلیارد دلار به حساب عراق پرداخته بودند.
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک. ژرار، صص 244 و 246
در 16 ژوئیه 1979 صدام، به جای حسن البکر، رئیس جمهور سالخورده عراق، نشست... صدام رهبر بی چون و چرای عراق بود... صدام می دید که در ایران پس از انقلاب، بی نظمی و هرج و مرج حکم فرماست... صدام خود را برای انتقام جویی آماده می کرد. به خاطر اشتباهی که از ایران سر زده بود، موقعیت سیاسی او بهتر شده بود. گروگان گیری 52 آمریکایی در سفارت آمریکا در تهران، پی آمدهای نامطلوبی به دنبال داشت.
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک. ژرار، ص 229
امام خمینی : چه خوبست که بعضی سران سر سپرده کشورهای اسلامی، به اربابان و خدایان زر و زور و تزویر خود، این نکته را جدی گوشزد کنند که این قدر از منافع خود در خلیج فارس، سخن نگویند. برای این که همین مساله موجب حساسیت شدید مردم منطقه است که آمریکا و فرانسه و انگلیس چه منافعی در آبهای خلیج فارس دارند که تا پای دخالت نظامی و جنگ هم می خواهند آن را حفظ کنند؟
صحیفه نور، ج 20، ص 121
ژنرال کیلی، فرمانده نیروهای واکنش سریع درباره نفت می گوید: بر نیروهای مسلح این کشور - آمریکا - است که برای حفظ منافع نسلهای آینده آمریکا، در مناطق نفتی خاورمیانه و سواحل خلیج فارس حضور فعال داشته و بر آنها تسلط داشته باشد.
میلیتاریسم آمریکا، بنیاد بردگی معاصر، برزی. عفیف، ص 60
آمریکاییها وجود پایگاههای نظامی خود را در خلیج (فارس)، هرگز انکار نمی کنند و هدف ایشان تصرف چاههای نفت خلیج است که در صورت تهدید، منجر به بحران شدید در منطقه می گردد. کوتاه سخن آن که علاوه بر آمریکا، ناوهای جنگی انگلیس و فرانسه هم در خلیج با آسودگی، همان گونه که در پایگاههای اصلی خود بوده اند، استقرار یافته اند.
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک. ژرار، ص 193
امام خمینی : اکنون نیز که بازیگران حرفه ای با ترفندهای مختلف می خواهند سلطه غارتگرانه سالهای طولانی را حفظ کنند و از وحدت مسلمین و از اسلام بزرگ سیلی خورده اند و سخت آشفته هستند، عمال معلوم الحال خود را، راه انداخته اند تا نگذارند اسلام به پیروزی برسد. همچون حسن مراکشی که با ملاقات و دست دوستی دادن به پرز به اسلام و ملتهای مسلمان، به ویژه عرب و فلسطین، خیانت فاحش و نابخشودنی نموده و بر ملت و دولتهای اسلامی عربیست که با برخورد قاطع، دست این خیانتکار را قطع کنند و چون حسین اردنی این دلال دوره گرد خیانتکار که تا دولتهای منطقه را به دام شیطان بزرگ نیندازد، از پای نخواهد نشست.
صحیفه نور، ج 20، ص 24
شاه حسن که یکی از روشنترین حاکمان جهان اسلام است، سیاستهای مترقیانه ای را در مراکش پایه گذاری کرده و در زمینه مسایل استراتژیکی با آمریکا همکاری نزدیک داشته است.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 206
بنابراین وقت آن فرا رسیده است که بازی را آرام کرد و اجازه نداد که پیشنهادهای جدید حسین اردن که مورد قبول عرفات و حمایت مصر است، به ناکامی کشیده شوند. توفیق چنین مذاکراتی، تا حدود زیادی از یک سو به ایالات متحده بستگی دارد که نفوذ خود را بر اسراییل به کار گیرد و از سوی دیگر به اتحاد جماهیر شوروی که جلو اقدامات سوریه را به ویژه در قبال ساف بگیرد.
مسایل ژئوپلتیک اسلام. دریا. آفریقا، آیولاکست، ص 113
امام خمینی : چه بهتر که آمریکا و ریگان از مسیر سیاست مین گذاری شده خلیج فارس که کوس رسوایی آنان را در جهان به صدا در آورده است مجدداً عبور نکند و بر مرکب غرور و جهلی که تا به حال دهها بار صاحب خود را بر زمین کوبیده است، سوار نشود و لااقل شبح قدرت نمایی خود را پیش نوکرانی مثل کویت حفظ کند و بیش از این آنان را از شکست و خفت خود، شرمسار و سرافکنده نسازد.
صحیفه نور، ج 20، ص 121
ایالات متحده باید به تعهد خود در اسکورت تانکرهای نفتی کویت (اگر انتظار دارد به وسیله ایران و روسیه دیگر کشورهای خلیج فارس جدی گرفته شود) جامه عمل بپوشاند. لغو تعهد ایالات متحده، ضمن تشویق روحیه تهاجمی ایرانیان، آنان را قادر خواهد کرد که به عنوان قدرت برتر منطقه ای، هر چه سریعتر جنگ را علیه رژیم عراق به نفع خود به پایان برند. چنین پیروزی، حیات رژیمهای خلیج فارس را به مخاطره خواهد انداخت و ایالات متحده را با مشکلات بیشتری در محاصره و جلوگیری از تهدیدات زمینی ایرانیان علیه کویت و عربستان سعودی، مواجه خواهد کرد.
استراتژی شولتز، کودتای لوژه، ص 77
امام خمینی : فریاد برائت ما، فریاد برائت مردم لبنان و فلسطین و همه ملتها و کشورهای دیگریست که ابر قدرتهای شرق و غرب، خصوصاً آمریکا و اسراییل، به آنان چشم دوخته اند و سرمایه آن را به غارت برده اند و نوکران و سر سپردگان خود را به آنان تحمیل نموده اند و از فواصل هزاران کیلومتر راه، به سرزمینهای آنان چنگ انداخته اند و مرزهای آبی و خاکی کشورشان را اشغال کرده اند.
صحیفه نور، ج 20، ص 121
در کشورهای مغرب، این تحول شوم، البته دارای پیامدهای وخیمی خواهد بود و سران نهضت های اسلام گرا به این ترتیب، دلیل مشروعیت مبارزه خود را علیه غرب، به دست خواهند آورد، ممکن است از این طریق، بخش عظیمی از افکار عمومی اعراب را بسیج کرده و دست به یک سلسله عملیات تروریستی و یا حتی به کمک جنگ افزارهای مدرن که فلان یا بهمان کشور در اختیار می گذارد، به جنگی مقدس علیه فرانسه دست بزنند.
مسایل ژئوپلتیک اسلام. دریا. آفریقا، ایولاکست، صص 27 و 28
آمریکاییها وجود پایگاههای نظامی خود را در خلیج (فارس)، انکار نمی کنند و هدف ایشان تصرف چاههای نفت خلیج (فارس) است که در صورت تهدید، منجر به بحران شدید در منطقه می گردد.
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک. ژرار، ص 191
سلطه آمریکا بر روی شیرهای نفت عربستان، ممکن است چندان قوی نباشد، ولی ایالات متحده مطمئناً آنها را در کنترل خویش در خواهد آورد.
تصویر آینده خاورمیانه. آکنیز. جیمزآی. اطلاعات 24/9/70
امکان فراوانی هست که نهضتهای اسلام گرا با استفاده از فلان یا بهمان حادثه، به هدف خود نایل آیند...اگر موج اسلام گرایی در کشورهای مغرب پیروز شود، ممکن است به دلیل اتحاد، هویت فرهنگی آنها به کشورهای همسایه سرایت کند.
مسایل ژئوپلتیک اسلام. دریا. آفریقا، ایولاکست، صص 27 و 28
امام خمینی : من به سران کشورهای خلیج فارس سفارش می کنم که به خاطر یک عنصر ورشکسته سیاسی، نظامی و اقتصادی بیش از این خود و مردم کشورتان را تحقیر نکنید و با توسل به دامن آمریکا، ضعف و ناتوانی خود را برملا نسازید.
صحیفه نور، ج 20، ص 120
جرج کمپ بل، فرستاده ویژه روزنامه یونینگ استاندارد چاپ لندن می گوید: داشتن اینگونه ارتباط با صدام، از آن جهت برای واشینگتن مفید است که صدام حسین، رهبری شکست خورده و ژنرال مضحکی است که بر ارتش خیالی فرمان می راند و بلوف زنی است که چیزی در چنته ندارد.
صدام حسین تکیه گاه منافع آمریکا در عراق، اطلاعات 16/7/70
اگر همسایگان عراق و فروشندگان اسلحه به این کشور در گذشته، به گونه ای دیگر عمل می کردند، امروز احتمالاً کویت مورد تهاجم عراق قرار نمی گرفت.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 57
اقدامات رهبر عراق، نشانگر ناسپاسی نسبت به حمایتهای نظامی عربستان از او، در طول جنگ هشت ساله اش علیه ایران است. اگر عراق می گوید افراد خود را فدا کرده است، ما نیز با پول، سلاحهای پیشرفته و همکاری بین المللی، در ایران فداکاری سهیم بوده ایم.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 62
کویت، امارات عربی متحده، مصر، اردن و عربستان سعودی از جمله کشورهای عربی بودند که در دوران هشت سال جنگ ایران و عراق جانب عراق را گرفتند و به شدت از این کشور حمایت کردند.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 125
دعوت سعودیها از ایالات متحده، خارق العاده بود. کشورهایی که مدتها با امپریالیسم و صهیونیسم مخالفت ورزیده بودند، برای دفاع از خود در مقابل یک کشور عربی دیگر، به سمت قدرت نظامی اصلی غرب روی آوردند.
تصویر آینده خاورمیانه. آکینز. جیمزآی. اطلاعات 24/9/70
امام خمینی : اینکه دولت آمریکا در این وقت از زمان می گوید، ما دوستانی داریم در منطقه و منافعی داریم، باید دید که او چه می گوید؟ دوستان آنها کی هستند و منافع آنها در این منطقه چی هست؟... آمریکا چه منافعی می تواند داشته باشد، جز منابع زرخیز شما و چه دوستانی می تواند اینجا داشته باشد، جز آنهایی که به عنوان دوستی، خدمتگزار هستند؟
صحیفه نور، ج 20، ص 116
الکساندر کراسنوف، سردبیر بخش خاورمیانه و خاور دور و آفریقای شوروی، در خبرگزاری نووستی می گوید: آنچه از نیروی مسلح آمریکا در منطقه خلیج (فارس)، سازماندهی می شوند، در هیچ یک از ادوار صلح سابقه نداشته است، امروزه بیش از 6 ناو جنگی از سوی آمریکا و هم پیمانان این کشور، به منطقه گسیل شده اند. این گونه تجمع نیروهای جنگی، فی نفسه متضمن خطری جدی نسبت به پیچیده تر شدن اوضاع، در این منطقه است که بدون آنها نیز انفجارآمیز است. ولی به نظر ما این تنها یک مرحله از مراحل تحقق یافتنی در برنامه های استراتژیک آمریکا، در خاورمیانه است. هدف از این برنامه ها کاملاً روشن بوده و مسلماً تحقق بخشیدن به تسلط ایالات متحده، بر منافع نفتی منطقه با تمامی وسایل است.
میلیتاریسم آمریکا، بنیاد بردگی معاصر، برزی. عفیف، ص 236