آمریکا شیطان بزرگ

فاطمه رجبی‏

آمریکا دشمن اسلام و مسلمین

مقابله آمریکا با اسلام

امام خمینی : آمریکاست که اسلام و قرآن مجید را به حال خود مضر می داند و می خواهد آنها را از جلوی پای خود بردارد.
صحیفه نور، ج 1، ص 111
نگرانی اصلی آمریکا این است که، پیروزی ایران به سرنگونی رژیم کنونی عراق و تشکیل یک حکومت اسلامی شبیه به آنچه در ایران است، انجامید. یک چنین نتیجه ای، فشار را در جهت ایجاد تحول انقلابی در عربستان سعودی و کشورهای خلیج فارس به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد. علاوه بر این، پیروزی ایران، جوامع شیعی لبنان و کشورهای خلیج فارس را به صورت رادیکال در خواهد آورد. سرانجام، پیروزی بنیادگرایی اسلامی، احتمالاً اسلام گرایان سنتی مبارز و معتقد به حرکت گام به گام را، به پیروی از نمونه انقلابی ایران، وامی دارد. در واقع، پیروزی ایران، برگرد انقلاب اسلامی، یک هاله قدرت الهی ایجاد می کند و به نیروی مهدی گرایانه و پیکارجویی فوق ملی آن در جهان عرب، قدرت بی حد و حصر اعطا می کند.
مقابله آمریکا با اسلام، نیویورک تایمز، جنبشهای اسلامی در جهان عرب، ترجمه حمید احمدی، ص 254
منصور، برنامه های مهمی به سود غرب داشت که یکی از آنها کاپیتولاسیون بود که با مقاومت جدی امام خمینی، مواجه شد. مخالفتهای ایشان با نفوذ آمریکا و غرب و اقدامات محمدرضا در دولت منصور شدت گرفت و بالاخره به تبعید ایشان به ترکیه منجر شد. همانطور که منصور به دستور آمریکا و با اختیارات ویژه به صدارت رسید، تبعید امام خمینی نیز به دستور مستقیم آمریکا بود.
ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، حسین فردوست، ص 516
رابین رایت، خبرنگار آمریکایی، در ارزیابی از ماهیت ادعاهای آمریکا و رییس جمهوری وقت آن کشور در قبال حادثه الجزایر می گوید: جرج بوش در پاییز گذشته خطاب به اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، گفت: مردم در همه جا حکومتی مردمی و منتخب مردم را جستجو می کنند. آنها می خواهند از حقوق لایتجزای خود در رابطه با آزادی، مالکیت و حقوق فردی، بهره مند شوند. رابین رایت افزود: ایالات متحده آمریکا در سطح جهان از اعطای این حقوق به افراد، حمایت می کند. لکن اگر الجزایر، نمونه ای در این رابطه تلقی شود، یک استثنای آشکار در این زمینه وجود دارد و این استثنا در مورد هر کشوری است که در آنجا اسلام، برنده یک انتخابات مردم سالارانه است.
فصل نامه فارین افروز، 1992، کیهان، 3/9/1372
امام خمینی : اسلام است که بلند شده و دارد با مشت می زند توی دهن شوروی یا توی دهن آمریکا. این افیون است؟ اسلام افیون است؟
صحیفه نور، ج 3، ص 12
به قول ویتاکرچامبر، کمونسیم در جهان اسلام هرگز قویتر از دیگر مکاتب شکست نخورده است. اسلام به دلایل مختلفی در مقابل کمونیسم، بهتر از مسیحیت ایستادگی کرده است.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 196
رابرت اوکلی، سفیر سابق آمریکا در پاکستان که در حال حاضر در سازمان امنیت آمریکا - سیا مشغول به کار است، طی نطقی در واشنگتن گفت: رهبران مذهبی کشور پاکستان، آمریکا را به عنوان دشمن اصلی اسلام، به مسلمین معرفی کرده و آنان را به مبارزه علیه آمریکا دعوت می کنند که این امر موجب نگرانی شدید آمریکاست.
روزنامه جنگ پاکستان، به نقل از: کیهان 20/7/70
تنها با روی کار آمدن آیت الله خمینی بود که سیاست و معنویت اسلام به صورت یک موضوع داغ، در میان طراحان استراتژی و اشخاص اهل بحث و گفتگو و سیاستمداران و نویسندگان در آمد.
آخرین سفر شاه، شوکراس. ویلیام، ص 129
امام خمینی : مسلمین باید با قدرت پیش بروند و امروز تقریباً ابرقدرتها رو به شکست هستند. آنطور نیست که خیال بشود مثل 10 سال پیش از این است...آمریکا الان گرفتار همین مسلمانهای سیاه پوست است که مجبور بشود در چندین شهر، اعلام حکومت نظامی بدهد. این مساله یک جنبشی است که در بشر پیدا شده که زیر بار نمی خواهد برود.
صحیفه نور، ج 6، ص 220
دانیل پایپس، رییس انستیتو پژوهشهای خارجی آمریکا در سمینار پاییز 68 در اسلامبول ترکیه گفت...ما تا 10 سال پیش حساسیت خاصی نسبت به اسلام نداشتیم، اما امروز اینطور نیست و همه ما نسبت به این پدیده جدید در ایران و برخی از کشورهای دیگر، باید با حساسیت بیشتری برخورد کنیم. امروز مسلمین به ایران نظر دارند و از آن الگوبرداری می کنند.
مجله پانزده خرداد، شماره صفر
رهبر یکی از گروههای ناراضی سیاه پوست آمریکایی به نام کریپس اعلام کرد: سیاهان آشوبگر نیستند، بلکه می خواهند با ایجاد وحدت میان تمامی سیاهان، انقلاب راه بیندازند. کرشان اسکات که در مصاحبه دیروز مجله پروفیل به عنوان رهبر گروه کریپسمعرفی شد، تایید کرد که سیاهان، مولود جامعه مملو از خشونت آمریکا هستند و نمی توانند برای احقاق حق خود، از روش های عدم خشونت مارتین لوترکینگ، رهبر فقید سیاه پوستان، پیروی کنند.
کیهان 6/3/1371
امام خمینی : برادران و خواهران مسلمان من! آگاهید که تمام منافع مادی و معنوی همگی ما را، ابر قدرتهای شرق و غرب می برند و ما را در فقر و وابستگی سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی، قرار داده اند. به خود آیید و شخصیت اسلامی خود را بیابید. زیر بار ظلم نروید و هشیارانه نقشه های شوم جهانخواران بین المللی را که در رأس آن آمریکاست، افشا کنید.
صحیفه نور، ج 9، ص 224
چون خلیج فارس جایگاه بیش از 65 درصد منافع نفت قطعی جهان است و چون تصور می رود که در 25 سال آینده، تنها منبع صدور مقادیر معتنابهی نفت در جهان باشد، ما راهی جز حفظ حضور و درگیری خود در این منطقه، نداریم.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 262
فرآیند صلح، چاره همه دردها نیست؛ اما جایگاه آمریکا در جهان اسلام، در گرو آن است. بسیاری در میزان نفوذ دیپلماتیک ما در منطقه، بر اثر پیروزی در جنگ خلیج فارس، مبالغه می کنند، اما رهبری استادانه پرزیدنت بوش، راه را برای پیشرفت گشوده است. البته وضع، هنوز چندان امیدوار کننده نیست؛ اما دیگر همه روزنه ها هم، بسته نیست.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 267
غرب این کهنه کار روسپی فرسوده، که فقط از قانون پول فرمانبرداری می کند و سده هاست اقوام دیگر را از اختیار خودشان خارج کرده، به خوبی در یافته است که بیداری هویت طلبانه جهان عرب - مسلمان امروزه - بزرگترین و مهمترین قدرتی است که سرکردگی انحصارگرانه اش را دچار تهدید کرده است.
مقاله، غرب آن گونه که هست، دوبنوآ. آلن، به نقل از: اطلاعات
امام خمینی : ما هیچ ترسی از این نداریم که برخورد به آقای کارتر و امثال او و توطئه زیادتر بکند. یک کشوری که برای خدا قیام کرده است، فریادش الله اکبر بوده، او را از چه می ترسانند...آقای کارتر ما را از چه می خواهد بترساند؟ تفنگدارهای آنها، نظامیهای آنها، از چه چیز ما را می ترسانند؟
صحیفه نور، ج 10، ص 163
من در تشریح نظریات خود گفتم: دست زدن به عملیات نظامی در ایران، علاوه بر این که جان گروگانها را به خطر خواهد افکند، ممکن است منافع ما را در منطقه خلیج فارس هم به خطر بیاندازد و ایران را به بلوک شرق سوق دهد. من اضافه کردم که به فرض این که، ایران برای مقابله با ما به شوروی متوسل نشود، آیت الله خمینی، این قدرت را دارد که با تهییج پیروان خود و بهره گیری از حس شهادت طلبی شیعیان، جنگ مقدسی علیه ما راه بیاندازد و چه بسا که از عملیات نظامی آمریکا برای متحد ساختن جهان اسلام علیه غرب، استقبال نماید.
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ص 90
امام خمینی : نترسید که آمریکا یک قدرت بزرگ است، یک قدرت شیطانی است و می تواند در یک روز، همه را به هم بزند...آمریکا نمی تواند این کار را بکند. در مقابل مسلمین، آمریکا نمی تواند خودنمایی کند.
صحیفه نور، ج 10، ص 224
کوشش دولت آمریکا در آوریل 1980 جهت نجات جان گروگانها که دست زدن به نوعی خودکشی، محسوب می شد، احتمالاً مذاکرات مربوط به آزادی گروگانها را به تعویق انداخت.
ریشه های انقلاب ایران، کدی. نیکی آر، ترجمه عبدالرحیم گواهی، نشر قلم، ص 397
عربستان سعودی به اسپات جدید یا اسراییل اعراب تبدیل خواهد شد. این کشور به آموزش و تسلیح ارتش خود خواهد پرداخت...اندیشه ایجاد ابر دولتی تحت حاکمیت سعودیها، نسبت به سایر گروه بندیهای منطقه ای، پیشرفت بیشتری دارد، ولی حتی این جایگزینی هم بی ایراد نیست...سرکوب، براندازی یا جذب کلیه گروههای متخاصم در این کشور، غیر ممکن خواهد بود. با بروز انقلاب اجتناب ناپذیر ناسیونالیستی و بنیادگرا در این کشورها، آنها به شدت به مخالفت با اعراب خلیج فارس و آمریکاییان خواهند پرداخت...بی گمان به محض حمله رادیکالها به پادگانهای آمریکایی، آنها دچار خستگی خواهند شد.
تصویر آینده خاورمیانه، آی کینز. جیمز، اطلاعات 24/9/1370
امام خمینی : اکنون چنانچه آثارش ظاهر شده است، آمریکا و شاخه فاسد آن اسراییل، در صدد است که مسجدالحرام و مسجدالنبی را قبضه کنند. باز هم مسلمانان نشسته و تماشاگرند و بی تفاوت.
صحیفه نور، ج 10، ص 227
جهان اسلام در قرن بیست و یکم، یکی از مهمترین میدانهای زورآزمایی سیاست خارجی آمریکاست.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 256
کلید امنیت خلیج فارس، ایجاد پیوندهای دو جانبه با ایالات متحده به قصد پشتیبانی از اقداماتی است که دولتهای میانه رو عرب، برای دفاع و همکاری به عمل می آورند. بسیاری پیشنهاد می کنند که روابط امنیتی ایالات متحده با کشورهای حاشیه خلیج فارس، نهادی می شود و حتی چیزی به نام فرماندهی مرکزی آمریکا در یکی از این کشورها، به وجود می آید، اما همین نتیجه را می توان بدون اینکه آمریکا خودش را زیاد نشان بدهد، به دست آورد. ما باید با استفاده از نفوذ پشت پرده خود کاری کنیم که میان مصر و سایر کشورهای اسلامی، سازمانهای چند جانبه ای برای دفاع از کشورهای ضعیف خلیج فارس، به وجود آید. همچنین باید با مذاکرات غیر رسمی، مقدمات استقرار تجهیزات لازم را برای مداخله آمریکا در آینده، فراهم آوریم.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 265
بندر دهران مرکزی است برای آرامکو، شرکت استخراج نفت آمریکا - عربستان. سالهاست که شمار قابل توجهی از آمریکاییان در دهران و نقاط دیگر اقامت دارند و به وسیله گارد ملی سعودی، حفاظت می شوند. مخصوصاً سعودیها مراقبت کامل دارند که آنان با ساکنان این نواحی که غالباً شیعه مذهبند، روبرو نشوند. عربستان هنوز از یاد نبرده است که در جنگ 6 روزه با اسراییل، تظاهرات ضد آمریکایی در دهران، برپا گردید. شکست نیست که اکنون نیروی هوایی آمریکا، در یک چشم بر هم زدن می تواند بر کلیه نقاطی که پیش از این در دهران اشغال کرده بود، دوباره مسلط شود.
توفان، خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک، ژرار، ص 207
امام خمینی : یکی از اشتباهات بزرگ آقای کارتر و امثال او، آن است که عمق نهضت اسلامی عصر حاضر و نسلهای معاصر را، نشناخته اند. آنان با افکار جنون آمیز قدرتمندان و بیماری روحی مستکبران به نهضتهای معاصر و ملتهای از قید اسارت روحی رها شده، می نگرند و این اشتباهی است فتنه انگیز.
صحیفه نور، ج 10، ص 227
بیشتر ناظران آمریکایی و نیز بسیاری از نزدیکان خود شاه، تصور می کردند که مخالفان از نوع همیشگی هستند و هدفهایشان شبیه هدفهای طبقه متوسط دمکراتیک (یا حتی سوسیال دموکراتیک) غرب مآب است. هیچ شناختی از ولایت فقیه که آیت الله خمینی تجسم زنده آن بود، وجود نداشت و همین عدم شناخت و تحلیل، نقشی تعیین کننده در برخورد بعدی آمریکا، ایفا کرد.
کارتر و سقوط شاه، لدین. مایکل. لوئیس. ویلیام، ص 52
راجرهاردی یکی از برنامه ریزان شبکه تلویزیونی بی.بی.سی در کنفرانس بروکسل، در بهار 69 گفت: امروز اسلام بزرگترین مساله غرب است و حتی یک مساله بین المللی. اسلام، امروز نه فقط یک مساله مربوط به خاورمیانه است، بلکه عالمگیر شده و مبارزه با آن بسیار مشکل شده است.
در جهان غرب، انگشتها، بنیادگرایی اسلامی را که خطر جدیدی برای امنیت جهان تلقی می شود، نشانه رفته اند. بنیادگرایی اسلامی، موجی است که گویی همه جا از آسیای مرکزی تا الجزایر، از خیابانهای پاریس تا خیابانهای سودان را فرا گرفته است. با این حال کارشناسان و نویسندگان جهان سوم می گویند: حملات جنون آمیز برخی کشورها و رسانه های گروهی، تصویر نادرستی از اسلام به طور اعم و بنیادگرایی اسلامی به طور اخص ارائه می دهند. آنان می گویند، بنیادگرایی اسلامی بدون تردید در جهان، در حال رشد است. اما این توسعه، معلوم افزایش فقر و نارضایتهای اجتماعی است و نه طرحی برای تسلط بر جهان که در تهران تهیه شده باشد. برخی از این کارشناسان می گویند، بنیادگرایی غالباً نشانه سرکشی علیه حکومتهای سرکوبگر و فاسدی است که در مبارزه با فقر، شکست خورده اند با این حال برخی تحلیل گران معتقدند که فقر مطلق، به تنهایی عامل تندرویهای مذهبی نیست و بنیادگرایی و تندروی مذهبی، پدیده ای پیچیده تر است.
کیهان هوایی 28/2/1372
امام خمینی : آقای کارتر نمی نشیند که همه منافع مادیش از دست رفته، حالا شکست سیاسی هم دارد می خورد یا خورده است. او مشغول توطئه است...برای این که الان یک وحشتی این ها را برداشته یک وحشتی برداشته که مبادا یک وقتی اسلام تحقق پیدا کند. مبادا یک وقت از ایران این صدا بلند شده، این نهضت بلند شده، الان هم شعاعش رفته در همه جا...اینها وحشتشان از این است که مبادا این موج اسلام به خارج برود و یک یک ممالک را فتح کند و اینها را فلج کند.
صحیفه نور، ج 11، ص 7
ایران، بزرگترین شکست کارتر بود...سقوط شاه از نظر استراتژیک، نتایج مصیبت باری برای آمریکا به بار آورد و از نظر سیاسی برای خود کارتر فاجعه آمیز بود. شاید از نظر تاریخی این فاجعه، اجتناب ناپذیر می بود، زیرا موج بنیادگرایی اسلامی بیش از حد نیرومند بود و شاید شاه هرگز نمی توانست با جنون خود بزرگ بینی و در پایان با فلج شدن اراده اش، از آن جان سالم بدر برد؛ اما اعتقاد من که از به یاد آوردن آن رنج می برم، این است که آمریکا می توانست برای جلوگیری از آن چه پیش آمد، تلاش بیشتری کند. جبر تاریخ همیشه پس از وقوع حادثه، تحقق می یابد و برای توجیه آنچه واقع شده است، مورد استفاده قرار می گیرد.
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ص 101
موجی از هیجان توده ای، اسلام را فرا گرفته است. از یوگسلاوی و مراکش در غرب تا اندونزی و مالزی و فیلیپین در شرق. این اسلام نوظهور که به لحاظ ظاهری، یکپارچه نیست، ولی به لحاظ ایدئولوژیک، منسجم است، در انقلاب 1979 - 1978 ایران، در اشغال مسجدالحرام در مکه در نوامبر 1979، در جنگ چهار ساله افغانستان اشغال شده توسط شوروی، در ترور انورسادات در اکتبر 1981 در مقاومت قهرآمیز لبنان در سالهای 1983 - 1984، انعکاس یافته است. این نیروی توده ای که غالباً به عنوان اسلام بنیادگرا توصیف می شود، از مرزهای جغرافیایی گذشته، ایدئولوژی سیاسی و رژیمهای ملی را نیز فرا گرفته است.
کودتای نوژه، بیل. جیمز، ص 20
21 دسامبر 1979 (30 آذر1358) به دنبال بحثهای صبح امروز، من در جستجوی بعضی راه حل های نظامی هستم که بیش از اقدامات تلافی جویانه یا افزایش مجازاتهای اقتصادی علیه ایران، موثر واقع شود. کارتر در زیر این مطلب نوشته است: ما باید فهرستی از تمام اقداماتی که خمینی انتظار آنها را ندارد و موجب تضعیف او خواهد شد، تهیه کنیم. ولی باید دست به اقداماتی بزنیم که موجب محکومیت ما از طرف سایر کشورها، نشود.
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ضمیمه
امام خمینی : باید آمریکای جنایتکار و شوروی بدانند که ما با تمام قدرت، در مقابل تجاوز هر دولتی به کشورمان ایستاده و از میهن عزیز و اسلام بزرگ، تا سر حد جان، دفاع می کنیم.
صحیفه نور، ج 11، ص 244
البته ممکن است، آمریکا پاسخ مناسبی برای مقابله با مرد متعصبی که می تواند همه مردم خود را بسیج کرده، آنها را نه فقط برای مردن در راه آرمانهای تعصب آمیز خود آماده کند که اگر لازم باشد، دست به عملیات انتحاری هم بزنند، نداشته باشد(86).
مأموریت در تهران، هایزر، ص 314
امام خمینی : آمریکا بر ضد اسلام است. او از اسلام، صدمه خورده است نه از افراد. او از اسلام، سیلی خورده است. او از ملتی که می گوید اسلام، سیلی خورده است.
صحیفه نور، ج 12، ص 277
کارشناسان شرکت کننده درکنفرانس واشنگتن، معتقدند که باید ساده نگری در قبال پدیده اسلام گرایی در سالهای اخیر را کنار گذاشت و این پدیده را به عنوان یک حقیقت اجتماعی به رسمیت شناخت.
به گزارش سی.ان.ان یکی از پژوهشگران شرکت کننده در کنفرانس، به نام شروین ماروین، استاد دانشگاهی در آمریکا که ترکی الاصل است، گفت: چگونه می توان باور داشت که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، یک باره شعار مرگ بر آمریکا در جهان طنین افکند؟ همین اسلام بود که آرامش را از کشورهای عربی و طرفداران آنها در منطقه خلیج فارس گرفت.
کیهان هوایی 3/4/1371
تلویزیون سی.ان.ان در گزارش چند شب پیش خود، که به نقل از جرج بوش، رییس جمهور آمریکا در یک اجتماع انتخاباتی در کالیفرنیا سخن می گفت، اعلام کرد: باید جلوی نفوذ ایران اسلامی، در خلیج فارس گرفته شود تا منافع آمریکا در این منطقه تامین شود و سلطه آمریکا تحکیم یابد.
کیهان هوایی 3/4/1371
امام خمینی : مهمترین و دردآورترین مساله ای که ملتهای اسلامی و غیر اسلامی کشورهای تحت سلطه، با آن مواجه است، موضوع آمریکاست. دولتهای آمریکا به، عنوان قدرتمندترین کشورهای جهان برای بیشتر بلعیدن ذخایر مادی کشورهای تحت سلطه، از هیچ کوششی فروگذار نمی کند.
صحیفه نور، ج 13، ص 83
هارولداکس، رییس هیأت آمریکایی ذخایر نفتی در ماگازین آف آمریکا، نوشت: اگر لازم است که تمدن خود را براساس نفت حفظ کنیم، برماست که توانایی حرکت به سوی مناطق نفتی را نیز به دست آوریم. منبع این ماده حیاتی شرق است و به نفع آمریکاست که برای به دست آوردن این امپراطوری، شتاب ورزد و برای این که این هدف را همیشه مدنظر داشته باشد، باید برای خود سیاست مشخصی درباره نفت، ترسیم کند و این سیاست را نلسون راکفلر طی گزارش یاد شده ترسیم کرد؛ تربون، عضو مجلس سنای آمریکا در آن ایام، هرگز از تکرار این عبارت بازنایستاد که: خاورمیانه و آفریقا، جولانگاه ثابت و همیشگی یک سیاست اساسی و مشخصی از سوی ایالات متحده آمریکاست.
میلیتاریسم آمریکا - بنیاد بردگی معاصر، برزی. عفیف، ص 62
ژنرال کیلی، فرمانده نیروی واکنش سریع، درباره نفت ما صحبت می کند، توگویی از حق مسلم اربابان خود (آمریکاییها) سخن می راند. او می گوید، بر نیروهای مسلح این کشور است که برای حفظ منافع نسلهای آینده آمریکا در مناطق نفتی خاورمیانه و سواحل خلیج فارس، حضور فعال داشته و بر آنها تسلط داشته باشند.
میلیتاریسم آمریکا - بنیاد بردگی معاصر، برزی. عفیف، 60
امام خمینی : الان اجتماعاتی هست که به اسم شیعه و سنی، بنا بر ایجاد اختلاف دارند. همانطوری که وابستگان به قدرت بزرگ آمریکا در طائف، این مساله را طرح کردند و برای خدمتگزاری به آمریکا که دنبالش خدمتگزاری شوروی هم هست، نقشه اختلاف بین برادران را ریختند و دنبال او، در کشور خودمان هم اشخاصی دارند نقشه را پیاده می کنند.
صحیفه نور، ج 14، ص 181
سیاستگزاران آمریکایی در جهان اسلام، باید درون یک لانه مار که آکنده از منازعات زهر آگین عقیدتی و رقابتهای ملی است، راه خود را بیابند. حتی در میان خود بنیادگرایان هم نزاعهای عقیدتی شدید و گاه خونینی وجود دارد.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 245
پیروزی بنیادگرایی اسلامی، احتمالاً اسلام گرایان سنی مبارز و معتقد به حرکت گام به گام را به پیروی از نمونه انقلابی ایران، وا می دارد. در واقع، پیروزی ایران برگرد انقلاب اسلامی، یک هاله قدرت الهی ایجاد می کند، و به نیروی مهدی گرایانه و پیکارجویی فوق ملی آن در جهان عرب، قدرت بی حد و حصر اعطا می کند.
کودتای نوژه، جنبش های اسلامی در جهان عرب، ص 70
از زمان انقلاب ایران که موجب تشویق وحدت گروههای مختلف اسلام گرا، خواه شیعیان یا سنی ها شده است، اربابان ریاض، باید با خطر دیگری مواجهه کنند. خطر انتشار نهضت (امام خمینی) نه تنها در کشورهای منطقه خلیج (فارس)، بلکه همچنین، در مناطق نفتی عربستان سعودی. زیرا بخش عظیمی از مردم بومی یا مهاجر به این منطقه، شیعی مذهبند. البته نمی توان علل و ویژگی های انقلاب ایران را به تنها مذهب شیعی، محدود دانست، لیکن انقلاب ایران، با این همه از آیین شیعه قابل تفکیک نیست، دست کم به دلیل نقش رهبری روحانیان شیعه در این انقلاب.
مسایل ژئوپلیتیک اسلام. دریا. آفریقا، ایولاکست، ص 71
امام خمینی : همانطور که شهادت سید مظلومان و هواخواهان قرآن در عاشورا، سر آغاز زندگی جاوید اسلام و حیات ابدی قرآن کریم بود، آن شهادت مظلومانه و اسارت آل الله، تخت و تاج یزیدیان را که با اسم اسلام، اساس وحی را به خیال خام خود می خواستند محو کنند، برای همیشه به باد فنا سپرد و آن جریان، سفیانیان را از صحنه تاریخ کنار زد. این شهادت دلاورانه ملت مظلوم ایران، تخت و تاج پهلویان، جریان پهلوی صفتان را که با اسم اسلام می خواستند اسلام را از صحنه خارج نمایند و افکار غرب و نشخوار آمریکا را جانشین وحی کنند، از تاریخ ایران بیرون راند. در حقیقت دستاورد نهضت پانزده خرداد چهل و دو، پیروزی بهمن پنجاه و هفت بود.
صحیفه نور، ج 14، ص 263
در سال 1978 چهار مدرسه از این نوع، در قم وجود داشت و مدرسین آنها، ضمن تعلیم احکام قرآن و معارف اسلامی به طلبه های جوان، آنها را به پیروی از سر مشق امامان شهید شیعه دعوت می کردند. قم در عین حال که مرکز تعلیم معارف اسلامی و علوم دینی بود، به تدریج، به مرکز مقاومت در برابر حکومت غیر مذهبی و برنامه های غربگرایانه شاه، تبدیل شده بود و مخالفان رژیم، بخصوص پس از قیام آیت الله خمینی بر ضد شاه در سال 1962 به فعالیت در این مرکز پرداخته و مرتباً با روحانیون و مدرسین حوزه علمیه قم، در تماس بودند. مردان جوانی هم که برای تحصیل علوم دینی به این شهر می آمدند. همه از خانواده های مذهبی و آماده پذیرش افکار مخالف بودند و برای ابراز نظرات مخالف خود، از اصلاحات مذهبی مدد می گرفتند...جوش و خروشی که در شهر قم وجود داشت، با تظاهراتی که در فوریه سال 1978 در شهر برپا شد، به نقطه اوج خود رسید.
مأموریت در ایران، سولیوان. ویلیام، صص 98 و 99
در سالروز شهادت امام جعفر صادق، امام ششم شیعیان، مدرسه مورد هجوم نیروهای نظامی و ساواک واقع گردید و گروهی از طلبه ها کشته شده و خمینی نیز دستگیر گردید. خمینی که پس از بازداشت کوتاهی آزاد شد، حملات خود علیه دولت و سیاستهای آن را از سر گرفت. او به کنترل ایران توسط آمریکا، حمله نموده و آمریکا را به عنوان دشمن اسلام محکوم کرد...روز بعد، قبل از طلوع صبح، خمینی دستگیر شد. وقتی که خبر این دستگیری، در تهران منتشر شد، مراسم عزاداری امام حسین، به تظاهرات علیه رژیم تبدیل گردید...بالاخره پس از گذشت چند روز، تظاهرات سرکوب گردید، در حالیکه در طی آن، صدها نفر از مردم و بلکه بیشتر، جان خود را از دست دادند.
ریشه های انقلاب ایران، کدی. نیکی آر، ص 240
امام خمینی : جهان باید بداند که ایران، راه خدا را پیدا کرده است و تا قطع منافع آمریکای جهانخوار، این دشمن کینه توز مستضعفین جهان، با آن مبارزه ای آشتی ناپذیر دارد و حوادث ایران، نه تنها ما را برای لحظه ای عقب نخواهد نشاند، که ملت ما را در نابودی منافع آن، مصمم تر خواهد کرد.
صحیفه نور، ج 15، ص 125
کارشناسان آمریکایی در مورد انقلاب اسلامی و قدرت نظامی آن، می گویند: خمینی که به عظیم ترین پیروزی نظامی دست یافته، سه هدف را دنبال می کند که قطعاً موجب نگرانی سراسر منطقه نفت خیز خلیج فارس و فراتر از آن را، فراهم خواهد آورد...مهمتر از همه برای غرب، ایجاد تئوکراسی اصالت گرایان ایرانی، توأم با ترکیبی از شور مذهبی و نهضت ناسیونالیستی، به عنوان نیروی حاکم در خلیج فارس است. اهداف ایران، مفاهیم شومی برای آمریکا دارد(87).
لس آنجلس تایمز 1982، به نقل از: گذری بر دو سال جنگ، دفتر سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ص 213
امام خمینی : ما مبارزه سخت و بی امان خود را علیه آمریکا، شروع کرده ایم و امیدواریم فرزندانمان، با آزادی از زیر یوغ ستمکاران، پرچم توحید را در جهان بیفرازند. ما یقین داریم که اگر دقیقاً به وظیفه مان که مبارزه با آمریکای جنایتکار است، ادامه دهیم، فرزندانمان شهد پیروزی را خواهند چشید.
صحیفه نور، ج 15، ص 125
ام چ اکبر، سر دبیر نشریه تلگراف هند با انتشار مقاله ای در شماره روز جمعه نیویورک تایمز می نویسد: شیطان کوچک یعنی اتحاد جماهیر شوروی، به امراض طبیعی مرد و شیطان بزرگ، در تلاش است تا نظم نوین جهانی را بر اساس منافع خود، بنا نماید. جنگ بعدی بین اسلام و مسیحیت خواهد بود، همانگونه که آیت الله خمینی پیش بینی نمود. غرب مجهز به تسلیحات خواهد بود، ولی فرزندان آیت الله خمینی که فراتر از مرزهای ایران نیز می روند، تنها از الهام بهره مند خواهند بود و به ندای شهادت، پاسخ خواهند گفت. ارتش را می توان شکست داد، ولی شهدا امر دیگریست(88).
نیویورک تایمز، به نقل از: کیهان 22/10/1370
امام خمینی : امروز تمام دولتها و بسیاری از ملتهای مسلمان می دانند که ملت ایران، پس از صدها سال گرفتاری به دست شاهان ستم پیشه و ستمکاران حرفه ای که اسلام عزیز را وسیله غارتگری و چپاول برای خود و قدرتهای بزرگ و اخیراً آمریکای جنایتکار قرار داده بودند و قرآن کریم و اسلام بزرگ را در معرض خطر می دیدند، به پاخاسته و با انقلاب کبیر خود، دولت اسلام را جایگزین رژیم اسلامی و غیر قانونی شاهنشاهی نمودند و دست ابرقدرت ها و خصوصاً آمریکای جهانخوار را از سلطه بر اموال و انفس خود، قطع نمودند.
صحیفه نور، ج 15، ص 124
در قرن هیجدهم، اقتصاد ایران رو به انحطاط نهاد و این امر تا حدودی به سبب آن بود که اروپاییان، به استفاده از راههای دریایی برای تجارت با شرق پرداختند و کشور به دست افغانها افتاد...در قرن نوزدهم، انگلیسی ها نفوذ زیادی در زندگی ایران یافتند، ولی تا به امروز بسیاری از ایرانیان بر این باورند که انگلستان، در طول قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، ایران را تنها به خاطر هند استثمار می کرد.
آخرین سفر شاه، شوکراس. ویلیام، ص 46
شاه در سرتاسر دوران زندگی اش، دچار وسوسه درباره شیوه هایی بود که سایر ممالک ایران را کنترل و دستکاری می کردند. به ویژه انگلیسیها و روسها و آمریکاییها...انگلیسی ها در سالهای 1920 پدرش را تشویق کرده بودند که قدرت را در دست بگیرد. همین انگلیسی ها به اتفاق روسها در 1941 او را از سلطنت خلع و پسرش را به جای او نشاندند...در سالهای 1950 انگلیسی ها بخش مهمی از نفوذشان را به نفع آمریکاییان، از دست داده بودند.
آخرین سفر شاه، شوکراس. ویلیام، 22
دولتمردان غربی نیز، بیشتر حریص بودند که ثروت ایران را به جیب بزنند و اهمیتی به این نمی دادند که شاه را به خویشتن داری دعوت کنند.
آخرین سفر شاه، شوکراس. ویلیام، ص 49
تعهد آمریکا نسبت به مردی که طی 37 سال سلطنتش، متحدی وفادار بود، با تعهداتی که رهبران جدید ایران داشتند، در تناقض بود. آنان که در رژیم انقلابی، خواهان کنار آمدن با ایالات متحده بودند - بازرگانها، یزدیها و یارانشان - خود، به دست نیروهای تندرویی که تحت حمایت آیت الله خمینی بودند، کنار زده شدند. در رویارویی با این وضع دشوار، ایالات متحده که نه آن را به طور کامل فهمیده و نه به نحو رضایت بخشی، تجزیه و تحلیل کرده بود، از صدر به زیر افتاد. ایالات متحده درباره شاه، کاملاً غیر شرافتمندانه رفتار کرده بود و خود به دست آیت الله خمینی خرد شد. شکست شاهانه، زونیس. ماروین، ص 330
امام خمینی : بر فرض که آمریکا یک طرح صددرصد اسلامی - انسانی بدهد، باور نمی کنیم که آنها به نفع صلح و منافع ما، گام بردارند. اگر آمریکا و اسراییل لااله الاالله هم بگویند، ما قبول نداریم...شما می خواهید ما در مقابل آمریکا و اسراییل و دیگر ابرقدرتها که می خواهند منطقه را ببلعند، بی تفاوت باشیم. نه ما با هیچ کدام از ابرقدرتها سر سازش نداریم.
صحیفه نور، ج 15، ص 209
ما باید از نوگرایان جهان اسلام به خاطر منافع آنها و منافع خودمان، حمایت کنیم. آنها می بایست الترناتیوهای دیگری برای ایدئولوژیهای بنیاد گرایی و تندروی دنیا گرایانه، به مردم خود ارائه کنند.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 201
همکاری استراتژیک با رژیمهای نوگرا و محدود کردن مناسبات آمریکا و همکاری تاکتیکی با رژیمهای تندرو و بنیادگرای افراطی، محور اصلی سیاست گزینشی ما در جهان اسلام است. همکاری ما با نوگرایان، به دلیل داشتن اهداف مشترک با آنها، باید در برگیرنده ابعاد مختلف مسایل امنیتی و اقتصادی باشد و ارتباط ما با تندروها و بنیادگرایان افراطی، به خاطر داشتن منافع و ارزشهای متضاد با آنها، باید بنا به مقتضیات زمان باشد، یعنی وقتی توانستند در جایی صاحب قدرت باشند، با آنها کار کنیم، اما نه در حد شریکی تمام عیار.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 202
اعتبار کارتر به ویژه از این جهت بیشتر بود که سادات را به ضرورت قبول یک صلح رسمی تشویق کرد و بگین را نسبت به این مساله آگاه کرد که تنها راه مقابله با انزوای خطرناک اسراییل، ارائه طرح صلح در مورد صحرای سینا و کرانه باختری است.
سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه، برژینسکی، زبیگینو، ص 69
منافعی که در منطقه وجود دارد، بسیار عظیم است. جهان عرب، از آن جهت برای آمریکا و اروپای غربی اهمیت دارد که در دو سوی کانال سوئز، گسترده و در کنار تنگه جبل الطارق جای گزیده است و نواحی شمال اقیانوس هند را تحت کنترل دارد و علاوه بر این، متولیان مقدس یکی از بزرگترین ادیان جهان و اماکن مقدس و عظیم آن هستند و جمعیت بزرگی را تشکیل می دهند. این خواص، همگی مزیت دائمی هستند، اما مزیت موقتی عربها این است که از حدود سال 1960، درصد کوچکی از آنان، درصد بزرگی از نفت جهان را در کنترل گرفته اند(89).
روند سلطه گری، تاریخ سیاست خارجی آمریکا، آمبروز. استفن، ص 354
امام خمینی : طرح هایی که آمریکا می دهد، همه اش بر ضد خلق است و بر ضد اسلام است.
صحیفه نور، ج 16، ص 285
شبکه تلویزیونی سی.ان.ان در یکی از بخش های خبری گذشته خود، با پخش این خبر، به نقل از جرجیان، مدیر کل وزارت خارجه آمریکا که منعکس کننده نظرات بوش است، اعلام کرد: اسلام گرایی در ممالک خاورمیانه، خاور نزدیک و آسیای میانه، آنچنان رشد یافته یا در حال شکل گرفتن است که زنگ خطر برای منافع آمریکا به صدا درآمده است.
وی اضافه کرد یکی از اهداف آمریکا در خاورمیانه، اجرای هر چه سریعتر طرح صلح اعراب و اسراییل است و این گام، برای جلوگیری از گسترش نفوذ افکار و اندیشه های اسلامی، در جهان است. وی در پایان سخنان خود گفت: باید با آنهایی که با این طرح مخالفت می کنند، برخورد شود تا آمریکا به اهداف نهایی خود برسد.
کیهان هوایی 27/3/1371
امام خمینی : برادران و خواهران باید بدانند که آمریکا و اسراییل با اساس اسلام دشمنند، چرا که اسلام و کتاب و سنت را خار راه خود و مانع چپاولگریشان می دانند. چرا که ایران با پیروی از همین کتاب و سنت بود، که در مقابل آنان بپاخاست و انقلاب نمود و پیروز شد.
صحیفه نور، ج 19، ص 46
وانیل پایپس، رییس انستیتو پژوهشهای سیاست خارجی آمریکا در سمینار پائیز 1368 در اسلامبول ترکیه گفت: امروز ایران به مثابه یک آزمایشگاه است. اگر این تجربه موفق شود، جسارت مسلمانان کشورهای دیگر هم، بیشتر خواهد شد.
مجله پانزده خرداد، شماره صفر
امام خمینی : با ریشه یابی معلوم می شود، اساس آنچه که تفنگداران و سربازان آمریکا را در بیروت و دیگر جاها، با انفجارهای مهیب به هلاکت رسانده و می رساند، همان کاخهای ستم و به ویژه کاخ سفید است. اینان توقع دارند که دستهای ستم خود را از مراکز قدرت در سراسر جهان، بر سرنوشت بشریت بکوبند و مظلومان ستمدیده، دست آنها را بفشارند و از آنها با پایکوبی و دست افشانی استقبال کنند.
صحیفه نور، ج 19، ص 102
همراه با فرانسویان، آمریکاییان در بیروت، نیروهای بین المللی میانجی، مستقر کردند تا از درگیری جنگ داخلی میان فرقه های مختلف جوامع گوناگون مذهب، اجتناب شود. آنها به حمایت یکی از این فرقه ها، یعنی جنبش فالانژها که از آن رییس جمهور بود، برخاستند...به رغم خمپاره اندازهای ناوگان ششم، سوری ها با سماجت، ضمن حمایت از حملات شبه نظامیان مختلف دروزی و شیعی، علیه واحدهای نیروهای بین المللی میانجی، حاضر نشدند از جای تکان بخورند...واحدهای آمریکایی، شدیداً آسیب دیده از سوء قصدهای وحشتناک 23 اکتبر 1983 که صدها کشته، به جای گذاشتند (این امر در بحبوحه تبلیغات انتخاباتی آمریکا روی داد) و سپس واحدهای فرانسوی در آغاز سال 1984 لبنان را ترک گفتند.
مسائل ژئوپلیتیک اسلام. دریا. آفریقا، ایولاکست. صص 111 و 112
امام خمینی : نمیدانم شما شنیدید، آنطور که من شنیدم در آمریکا هم، بانک اسلامی می خواهند درست کنند. البته آن اسلامی که آنها می گویند، با این اسلامی که ما می گوییم دوتاست. اما من شنیدم که می خواهند بانک اسلامی درست کنند. این دولتهایی که بعضی از آنها مثل مصر و سودان و امثال ذالک که دارند احکام اسلام را جدا از آن می کنند، این را خیال می کنید یک مساله ایست که همین طوری واقع شده است؟
صحیفه نور، ج 19، ص 195
مردم کشورهای اسلامی، آماده انقلابند. جوانند، سن بیش از 60 درصد آنها کمتر از 25 سال است. فقیرند، در آمد سرانه متوسط آنها با احتساب کشورهای نفت خیز خلیج فارس، فقط 1600 دلار در سال است. در مقایسه با درآمد سرانه مردم آمریکا که 21000 دلار در سال است...
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 247
ما باید تجدد طلبان را در جهان اسلام پشتیبانی کنیم. این هم به سود ماست و هم به سود آنها...کلید سیاست آمریکا که باید به صورت پای بند ترجیحی باشد،این است که فقط با رژیمهای تجددطلب، همکاری استراتژیکی داشته باشد و پیوندهای خود را با رژیمهای بنیادگرای افراطی و رادیکال به همکاری تاکتیکی محدود کند. چون اهداف ما و تجددطلبها یکی است، همکاری ما باید همه زمینه های اقتصادی و امنیتی را در بگیرد.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، صص 248 و 249
دانشگاهیان آمریکا، پیشنهاد کرده اند که اعراب ثروتمند می توانند بخش قابل ملاحضه ای از درآمد نفتی خود را به حساب ویژه ای برای توسعه کل جهان اسلام، اختصاص دهند. جیمزبیکر - وزیر خارجه آمریکا - معتقد بود که اعراب ثروتمند، باید بانک جدیدی برای تامین مالی برنامه های کشورهای فقیرتر تأسیس کنند.
تصویر آینده خاورمیانه، آی کینز. جیمز، اطلاعات، 24/9/70
امام خمینی : مسلمانان جهان، با همراهی نظامی جمهوری اسلامی ایران، عزم خود را جزم کنند تا دندانهای آمریکا را در دهانش خرد کنند.
صحیفه نور، ج 20، ص 121
روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز در یکی از شماره های اخیر خود نوشت: تعداد زیادی از کارشناسان آمریکایی بر این باورند که واشنگتن نمی داند چگونه با اسلام مبارزه کند؟ واشنگتن تایمز افزود: در حالیکه بسیاری از دولتهای عربی از تلاش واشنگتن برای پایان دادن به دشمنی اعراب و اسراییل حمایت می کنند، احزاب سیاسی اسلامی خواستار حذف نفوذ آمریکا هستند و تلاش آمریکا را عملی دشمنانه می نامند. این روزنامه به نقل از یک استاد صهیونیست دانشگاه تل آویو، نوشت: نباید به اسلام مبارز، فرصت داده شود تا از طریق یک روند دموکراتیک، قدرت را در اختیار خود در آورد. مارتین کرمر، استاد دانشگاه تل آویو، در یک سخنرانی در انستیتو سیاست خاورمیانه در واشنگتن، اظهار داشت: اسلام گرایی، مطلوب یک نسل کامل است و تهدید اصلی علیه کشورهای عربی و غربی است.
اطلاعات 18/5/1371
امام خمینی : امروز فریاد برائت ما از مشرکان و کافران، فریاد از ستمگران و فریاد امتی است که جانشان از تجاوزات شرق و غرب و در رأس آنان آمریکا و اذناب آن، به لب رسیده است و خانه و وطن و سرمایه اش به غارت رفته است.
صحیفه نور، ج 20، ص 112
حتی بدون صحبت از شبه نظامیان مختلف لبنانی که از کمکهای اهدایی دولتهای درگیر در این جنگ داخلی استفاده می کنند، نخست از محافل اسراییل باید یاد کرد که نمی خواهند سرزمینهای اشغالی کناره شرقی رود اردن و نوارغزه را رها کنند و بر تهدید خارجی برای توجیه سیاست خود و ادامه درخواست کمک از آمریکا، تکیه می کنند...
سرانجام از نهضت های مختلف اسلام گرا باید یاد کرد که به عقیده آنها، مبارزه علیه اسراییل، دلیل اصلی متقاعد ساختن مسلمانان، به ضرورت مبارزه علیه غرب و علیه کشورهای عربی است که این غربیها، به گونه تصنعی برای حفظ تسلط خود ایجاد کرده اند.
مسائل ژئوپلیتیک اسلام. دریا. آفریقا، ایولاکست، ص 26
دانیل پایپس، رییس انستیتو پژوهشهای سیاست خارجی آمریکا، در سمینار پاییز 1968 در اسلامبول ترکیه گفت: آمریکا نخواهد توانست با مسلمین سازش کند؛ زیرا آنها نه تنها قصد دارند ما را به لحاظ نظامی از خاورمیانه بیرون کنند، بلکه از جهت فرهنگی نیز چنین قصدی دارند.
مجله پانزده خرداد، شماره صفر
امام خمینی : روشنفکران اسلامی همگی با علم و آگاهی، باید راه پرفراز و نشیب دگرگون کردن جهان سرمایه داری و کمونیسم را بپیمایند و تمام آزادی خواهان باید با روشن بینی و روشنگری راه سیلی زدن بر گونه ابرقدرتها و قدرتها خصوصاً آمریکا را بر مردم سیلی خورده کشورهای مظلوم اسلامی و جهان سوم ترسیم کنند.
صحیفه نور، ج 20، ص 118
تغییر در جهان سوم، آغاز شده است و بادهای آن به مرحله طوفان رسیده است. ما قادر نیستیم آن را متوقف کنیم. در جهان اسلام از مغرب تا اندونزی، بنیادگرایی اسلامی جای کمونیسم را به عنوان وسیله اصلی دگرگون سازی قهرآمیز، گرفته است.
کودتای نوژه، پیروزی بدون جنگ، ص 23
من به هر کشور اسلامی که رفتم، برایم تعجب آور بود. چرا که در هر جا با قدرت نهضت جهانی اسلام مواجه شدم...در بین کشورهای اسلامی، لاییک ترین رژیمی که دیدم، ترکیه بود، ولی انتظار نداشتم اسلام در این کشور تا این اندازه زنده باشد.
هاردی. راجر، مجله پانزده خرداد، شماره صفر
نگرانی اصلی آمریکا این است که پیروزیهای ایران به سرنگونی رژیم کنونی عراق و تشکیل یک حکومت اسلامی شبیه آنچه در ایران است، انجامد. یک چنین نتیجه ای، فشار را در جهت ایجاد تحول انقلابی در عربستان سعودی و کشورهای خلیج فارس به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد. علاوه بر آن، پیروزی ایران، جوامع شیعی لبنان و کشورهای خلیج فارس را به صورت رادیکال در خواهد آورد(90).
نقل از جنبش های اسلامی در جهان عرب. کودتای نوژه، ص 70
امام خمینی : البته ما این واقعیت و حقیقت را در سیاست خارجی و بین المللی اسلامیمان، بارها اعلام نموده ایم که در صدد گسترش نفوذ اسلام در جهان و کم کردن سلطه جهانخواران بوده و هستیم. حال اگر نوکران آمریکا نام این سیاست را توسعه طلبی و تفکر تشکیل یک امپراطوری بزرگ می گذراند، از آن باک نداریم و از آن استقبال می کنیم.
صحیفه نور، ج 20، ص 232
انقلاب اسلامی ایران، همانقدر که از سرمایه داری نفرت داشت، از کمونسیم نیز متنفر بود و هر دو را مانند دو روی سکه واحد ماده گرایی، می دید. انقلابیون اسلامی، الحاد شرق کمونیست و لامذهبی ماتریالیستی غرب سرمایه داری را رد می کنند. تظاهر کنندگان ایرانی در اوت 1987 شعار می دادند مرگ بر شوروی و همچنین مرگ بر آمریکا.
آنها منافع غرب را در خلیج فارس و دیگر نقاط و همچنین ثبات اتحاد شوروی را که 55 میلیون نفر جمعیت آن، مسلمان سر سخت و متعصب هستند، تهدید می کند.
نیکسون. ریچارد، کودتای نوژه، ص 25
انقلاب اسلامی، شعار اصلی جنبش های سیاسی اسلامی مختلف، در بسیاری از کشورهای اسلامی مشرق زمین است. به علاوه هرسازمان و گروه در این مفهوم، محتوای خود را می گنجاند. مساله مشترک برای تمام آنها، عبارت است از هدف اسلامی کردن تمام جوانب زندگی اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و خانوادگی تمام شهروندان کشورهای خود و اعلام سومین راه رشد که با سرمایه داری و سوسیالیسم متفاوت است. ایران یگانه کشور اسلامی است که این شعار در آن تجسم عملی یافته است.
آقایف، کودتای نوژه، ص 23
امام خمینی : نکته مهمی که همه باید به آن توجه کنیم و آن را اصل و اساس سیاست خود با بیگانگان، قرار دهیم، آنست که دشمنان ما و جهانخواران تا کی و تا کجا ما را تحمل خواهند کرد؟ و تا چه مرزی استقلال و آزادی ما را قبول دارند؟ به یقین، آنان مرزی، جز عدول از همه هویتها و ارزشهای معنوی و الهی مان نمی شناسند. به گفته قرآن کریم، هرگز دست از مقابله و ستیز با شما برنمی دارند، مگر این که شما را از دینتان برگردانند. ما چه بخواهیم و چه نخواهیم صهیونیستها و آمریکا و شوروی در تعقیبمان خواهند بود تا هویت دینی و شرافت مکتبیمان را لکه دار نمایند.
صحیفه نور، ج 20، ص 237
در حالی که در قرون وسطی، اروپا در رکود به سر می برد، تمدن اسلامی در دوره طلابی خود قرار داشت. جهان اسلام خدمات بسیاری به علم، طب و فلسفه کرده است...همانطور که ویل دورانت آورده است: جابر، بزرگترین شیمی دان بود و زمانی که راجر بیکن این روش را پانصد سال پس جابر به اروپا معرفی کرد، اشراق خود را مدیون مورس اسپانیایی بود که وی نیز از شرق مسلمان الهام گرفته بود... این دستاوردها، نمایانگر گذشته جهان اسلام و نشان دهنده این است که اگر چرخه ویرانگر جنگ و بی ثباتی، مهار شدنی باشد، جهان اسلام چه آینده ای خواهد داشت. ما باید سیاستهایی اتخاذ کنیم که تکامل تاریخی جهان اسلام را در بلند مدت به جهات سازنده، هدایت کنیم. جهان اسلام تمدن حیاتی است که در جستجوی هویت تاریخی خود می باشد...در دهه 1990 و بعد از آن، کشورهای جهان اسلام جستجوی خود را برای یافتن جایگاه جهانی خویش از سر خواهد گرفت. آمریکا برای این که تاثیری سازنده بر این تکامل داشته باشد، نیازمند سیاستی فعال است.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، صص 197 و 198
مسلمانان دنبال این هستند که اسلام را به عنوان یک مکتب کامل ارائه دهند، اما این برای ما قابل تحمل نیست. نه فقط برای ما، حتی برای اعراب هم که ایران را برای خود خطرناکتر از اسراییل تلقی می کنند.
پایپس. دانیل، مجله پانزده خرداد، شماره صفر
امام خمینی : راستی اگر مسلمانان مسایل خود را به صورت جدی با جهانخواران حل نکنند و لااقل خود را به مرز قدرت بزرگ جهان نرسانند، آسوده خواهند بود که هم اکنون اگر آمریکا یک کشور اسلامی را به بهانه حفظ منافع خویش با خاک، یکسان کند، چه کسی جلو او را خواهد گرفت؟
صحیفه نور، چ 20، ص 233
مشخصاً همانگونه که مخالفت نخبگان ما با طرحهای جنگی آمریکا به تدریج روشن ساخته، ارزشهای اخلاقی سنتی ما نیز در سراسر این جریان، روشن شدند. یکی از نشانه های اولیه آن، مصاحبه ای با ژنرال نور من شوار تسکف، فرمانده نیروهای آمریکایی بود که در گزارش صفحه اول نیویورک تایمز منتشر شد و به این شکل آغاز شده بود: فرمانده نیروهای آمریکایی درگیر با عراق، امروزه اعلام کرد که سربازان او می توانند عراق را از صحنه زمین پاک کنند، اما هشدار داد که نابودی کامل این کشور ممکن است برای موازنه قدرت در منطقه درست نباشد.
دیگران توضیح بیشتری در این باره دادند. جودیت میلر، کارشناس تایمز در امور خاورمیانه، در نمونه ای روشن از این توضیحات، تحت عنوان بهای سیاسی پیروزی زیر سوال می رود نوشت: همانگونه که یک دیپلمات آمریکایی در خاورمیانه اخیراً گفته است، تردیدی نیست که اگر در خلیج فارس جنگی درگیرد، آمریکا و هم پیمانانش می توانند بغداد را مثل کف دست صاف کنند، اما بسیاری از تحلیل گران به طور فراینده ای از اثرات احتمالی اینگونه پیروزی بر منافع دراز مدت آمریکا در منطقه نگران هستند.
بازدارندگی دموکراسی، چامسکی. نوآم، اطلاعات 25/5/71
امام خمینی : به گفته قرآن کریم، هرگز دست از مقابله و ستیز با شما بر نمی دارند، مگر اینکه شما را از دینتان برگردانند. ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، صهیونیستها و آمریکا و شوروی در تعقیبمان خواهند بود تا هویت دینی و شرافت مکتبمان را لکه دار نمایند.
صحیفه نور، ج 20، ص 237
الخلیج چاپ شارجه، در شماره جمعه، طی گزارشی تحت عنوان آیا رادیکالهای ایران به فعالیتهای خارجی خود علیه ایران، هم چنان ادامه خواهند داد؟ می نویسد: انتظار می رود آمریکا براساس حکم دیوان عالی این کشور، لزوم دستگیری و انجام تحقیقات لازم از مقامات جناح رادیکال ایران را به اتهام اقدام علیه منافع آمریکا و یااتباع این کشور در خارج، به مرحله اجرا گذارد.
روزنامه جمهوری اسلامی 8/4/1371
امام خمینی : ای کاش همه تجاوزات جهانخواران، همانند تجاوز شوروی به کشور مسلمانان و قهرمان پرور افغانستان، علنی و رودررو، بود تا مسلمانان ابهت و اقتدار دروغین غاصبین را در هم می شکستند، ولی راه مبارزه با اسلام آمریکایی از پیچیدگی خاصی برخوردار است که تمام زوایای آن، باید برای مسلمانان پابرهنه، روشن گردد.
صحیفه نور، ج 21، ص 8
چون خاطرات عصر استعمار باعث شده است که نفوذ غرب در بسیاری از کشورهای اسلامی مساله حساسی باشد، روابط نزدیک ما نباید به صورت روابط میان حامی و تحت الحمایه در آید.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 254
مسلمانان بنیادگرا، دارای احساسات مخالف بیگانگان هستند و با قدرت یافتن آنها حل اختلافات اعراب و اسراییل دشوارتر خواهد شد. اگر ما ارزشهای مادی و معنوی را در کنار هم مورد تاکید قرار دهیم، سیاست ما در جهان اسلام باید مبتنی بر تایید و تقویت تنوع و چندگانگی اعتقادات مذهبی و تلاش برای تفاهم با همه کشورهای اسلامی، ضمن تاکید در تعهد خود به استقرار عدالت اجتماعی در این کشورها باشد(91).
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ضمیمه
امام خمینی : امروز که شوروی و آمریکا به دنبال انقلاب مقدس اسلامی ایران، صدها ضربه سیاسی، نظامی و فرهنگی خورده اند و در همه جای عالم، زنگ خطر اسلام علیه منافع حیاتیشان به صدا در آمده است، باید دقت تمام کنید که فریب استکبار شرق و غرب را شناخت و خنثی نمود.
صحیفه نور، ج 21، ص 8
دکتر میشل جانسون در مقاله ای در نشریه ژئوپولتیک استراتژیست، نوشت: بنیادگرایی اسلامی، در سراسر جهان اسلام، رشد قابل توجهی کرده است. از مراکش تا فیلیپین، اسلام در حال گسترش است و به موازات رشد اسلام، نفوذ و منافع غرب، شدیداً تحت تاثیر آن قرار می گیرد.
بنیادگرایی اسلامی نیرویی پویا و متنفذ و پر جنب و جوش است که قادر به مبارزه علیه منافع غرب در سراسر جهان اسلام است. جامعه مسلمین جهان از آن حالت ضعف و ناتوانی خود خارج شده، به یک قدرت بدل گردیده است(92).
کودتای نوژه، ص 21
انفجار اسلامی، رستاخیز، انقلاب نوین اسلامی...عناوینی از این قبیل که در سالهای اخیر هر چند گاه یکبار در مطبوعات غربی مشاهده می شود، بیانگر متفاوت ترین پدیده اجتماعی در جهان اسلام است...رویدادهای چهار یا پنچ سال گذشته ایران، نشانه گویایی است از آنچه که اصطلاحاً جنبش تجدید حیات اسلامی نام گرفته است.
کودتای نوژه، اولیانفسکی. روستیسلا، ص 22
برای این که آمریکا بتواند در جهان اسلام فعالیت کند، سیاستگزاران این کشور باید در فضای کینه آمیز درگیریهای عقیدتی و رقابتهای ملی، مانور دهند.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 199
امام خمینی : من مجدداً به همه ملت بزرگوار ایران و مسئولین عرض می کنم، چه در جنگ و چه در صلح، بزرگترین ساده اندیشی این است که تصور کنیم جهانخواران، خصوصاً آمریکا و شوروی از ما و اسلام عزیز دست برداشته اند. لحظه ای نباید از دشمنان غافل بمانیم.
صحیفه نور، ج 21، ص 52
ما باید علاقه ایران را به برقراری روابطی نزدیکتر با غرب، به دیده تردید بنگریم. درست است که یک ایران میانه رو می تواند به برقراری ثبات منطقه کمک کند، اما روشن است که بنیادگرایان افراطی می خواهند، تهران قدرت مسلط را در منطقه بازیابد.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 213
سیاست مشارکت گزیده آمریکا، موافقت آنی در پی ندارد، بلکه یک نسل طول می کشد تا آمریکا بتواند تاثیری عمیق در تکامل تاریخی جهان اسلام داشته باشد. برخی از رژیمهای بنیادگرا و تندرو اخیراً وارد مراحل اقتصادی دشواری شده اند، هر چند رهبران آنها می توانند از راههای مختلف، کماکان در مسند قدرت باقی بمانند، اما چون منابع لازم برای تامین ثبات اجتماعی را در اختیار ندارند، احتمالاً مجبور به جلب رضایت مردم خود خواهند شد. اگر فشارهای داخلی طغیان کند، این کشورها ممکن است برای رهایی خود به کشورهای دیگری چشم بدوزند. در صورتیکه کشورهای نوگرا موفق شوند، می توانند الگویی برای کشورهای دیگر باشند.
در عین حال، رابطه آمریکا با کشورهای نوگرا نباید آنقدر نزدیک باشد که بهانه ای برای منتقدان داخلی آنها فراهم کند(93).
فرصت را از دست ندهید، نیکسون، ریچارد، ص 206
امام خمینی : در نهاد و سرشت آمریکا و شوروی، کینه و دشمنی با اسلام ناب محمدی صلی الله و آله و سلم، موج می زند. باید برای شکستن امواج طوفانها و فتنه ها و جلوگیری از سیل آفتها، به سلاح پولادین صبر و ایمان مسلح شویم.
صحیفه نور، ج 21، ص 52
برخی از ناظران هشدار می دهند که اسلام به یک قدرت ژئوپولتیکی یک پارچه و متعصب، تبدیل خواهد شد. جمعیت رو به رشد و قدرت مالی در خور توجه آن، خطری بزرگ است و غرب باید برای مواجه با جهان متخاصم و متهاجم اسلام، با مسکو پیمان اتحاد تازه ای ببندد. صاحبان این نظر معتقدند که اسلام و غرب نقطه مقابل یکدیگرند و مسلمانان جهان را به صورت دو اردوی آشتی ناپذیر - دارالاسلام و دارالحرب - می بینند. اول همان سرزمینهای اسلامی است و دومی سرزمینهایی که هنوز زیر سلطه مسلمانان در نیامده است و پیش بینی می کنند که نیروهای از بند رسته بنیادگرایی اسلامی از پایگاه ایران و کشورهای دیگر، انقلابی را در منطقه رهبری خواهند کرد لازم است که غرب و شوروی، سیاست جامعی برای محصور و محدود کردن این انقلاب طرح کنند.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 238
امام خمینی : فرزندان عزیز جهادی ام! به تنها چیزی که باید فکر کنید، به استواری پایه های اسلام ناب محمدی صلی الله و آله و سلم است. اسلامی که غرب و در رأس آن آمریکای جهانخوار و شرق و در رأس آن شوروی جنایتکار را به خاک مذلت خواهد نشانید.
صحیفه نور، ج 21، ص 52
جان هیوز، تحلیل گر روزنامه کریستین ساینس مانیتور در شماره اخیر خود نوشت: آمریکا همواره از ایران به عنوان یک دشمن برتر در هراس بوده و دولت ریگان با وجود بی طرفی در جنگ ایران و عراق به سمت عراق گرایش داشت. هیوز مدعی شد که ایران به عنوان عامل مشکلات برای آمریکا در سراسر جهان قد برافراشته است.
رادیو دولتی آمریکا در گزارشی اعلام کرد که دولت کلینتون از وزارت امور خارجه این کشور، خواسته است که سیاست آمریکا در قبال ایران را دقیقاً مورد بررسی قرار دهد. این رادیو با اشاره به تحلیل پاتریک کلاوسون در نشریه انستیتو مطالعات خاورمیانه در واشنگتن نوشت: ایران به صورت روزافرونی به عنوان یک خطر بالقوه برای غرب و همچنین برای جریان صلح خاورمیانه در آمده است.
کیهان هوایی 18/2/1372
امام خمینی : همه می دانند که تحمل هشت سال فشار و سختی، فقط برای اسلام عزیز بوده است، لذا مسئولین باید در دفاع از اسلام، محکمتر از همیشه، با تمام توان در مقابل تجاوز نظامی، سیاسی و فرهنگی جهانخواران بایستند، چرا که دنیای استکبار خصوصاً غرب، خطر رشد اسلام ناب محمدی - صلی الله علیه و آله و سلم - را علیه منافع نامشروع خود درک کرده است.
صحیفه نور، ج 21، ص 107
مجله نیوز، چاپ وین، می نویسد: آنچه را که امام خمینی در مورد مبارزه برای پیروزی قرآن عنوان می کرد، امروز روحانیون بزرگ اهل سنت، آن را تکرار می کنند و خواهان پیروزی بر آمریکا و اروپا هستند. این نشریه در ادامه تحلیل خود می افزاید: اجرای شریعت به عنوان مبنای قوانین کشورهای اسلامی در واقع مبارزه طلبی دائمی علیه غرب است.
نیوز سپس از برقراری روابط عادی میان ایران و کشورهای آسیای میانه، تعمیر مساجد و مدارس آنان، به عنوان تهاجم مسلمین به اروپا، نام می برد.
یک کارشناس مسایل آسیای میانه، این نظر نیوز را مغرضانه دانسته و می گوید: مردم مسلمان آسیای میانه و قفقاز که هفتاد سال تحت سیطره کفر و الحاد بودند، هم اکنون تشنه شنیدن تعالیم اصلی اسلامی هستند. وی می افزاید: کشورهای غربی که از بازگشت این کشورها به دامان اسلام نگرانند، از کمکهای انسان دوستانه و معمولی یک کشور اسلامی به مردم این مناطق و برقراری تبادل فرهنگی آنها به عنوان یک تهاجم یاد می کنند.
کیهان 21/6/1373
امام خمینی : کدام افتخار بالاتر و والاتر از این که آمریکا، با همه ادعاهایش و همه ساز و برگهای جنگیش، و آن همه دولتهای سرسپرده اش و به دست داشتن ثروتهای بی پایان ملتهای مظلوم عقب افتاده و در دست داشتن تمام رسانه های گروهی، در مقابل ملت غیور ایران و کشور حضرت - بقیة الله ارواحناالمقدمه الفداه - آنچنان وامانده و رسوا شده است که نمی داند به که متوسل شود.
صحیفه نور، ج 21، ص 172
تصاویر آشنا و دردناکی که از تلویزیون ها پخش شد - رژه گروگانهای چشم بسته آمریکایی در مقابل سفارتخانه ما در تهران...- بیانگر مشخصه سیاسی بنیادگرایان تندروی اسلامی، در صحنه جهان است.
فرصت را از دست ندهید. نیکسون. ریچارد. ص 199
دادگاه بین المللی لاهه روز 15 دسامبر به اتفاق آراء گروگانگیری را محکوم کرد و دستور آزادی آنها را صادر کرد، ولی دولت ایران به این رای تمکین نکرد. در این بین، تلاشهای ما برای جلب همکاری کشورهای دوست و متحدمان در اعمال تحریم های سیاسی و اقتصادی علیه ایران، با موفقیت زیادی همراه نبود. زیرا آنها این اقدامات را نتیجه بخش نمی دانستند و معتقد بودند که تاکید ما بر این قبیل اقدامات، شانس حل مساله را از طریق مذاکره، کاهش خواهد داد.
توطئه در ایران، ونس، سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ص 177
منشه امیر، کارشناس اسراییلی مسایل ایران، طی مصاحبه ای با روزنامه هاآرتز چاپ تل آویو، با استناد به منابع اطلاعاتی موثق خود گفت: اپوزیسیون خارج از کشور، نفوذی در ایران ندارد و مردم کمترین حمایتی از آنان به عمل نمی آورند. منشه امیر اهداف اصلی سفر اخیر نمایندگان سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به منطقه را بسیج کشورهای عرب به ویژه مصر، علیه ایران عنوان کرد، او افزود: از آنجا که دولت تهران به منافع آمریکا در خاورمیانه لطمه می زند، به همین دلیل آمریکا تصمیم گرفته است حکومت اسلامی ایران را از صحنه خارج کند اما چنین کوشش هم، بدون وجود اپوزیسیون نیرومندی در داخل کشور بی نتیجه خواهد ماند.
کیهان هوایی 27/5/1372

روحانیت

امام خمینی : روحانیون خودشان که چیزی نیستند. روحانیون هر چه دارند از رسول الله است. باید قطع ید رسول الله از این ملت بشود. اینها این را می خواهند. این را می خواهند تا اسراییل با دل راحت هر کاری اینجا بکند تا آمریکا با دل راحت هر کاری می خواهد بکند.
صحیفه نور، ج 1، ص 106
احتمالاً بیش از یک قرن، تنها و قوی ترین سنت سیاسی که در ایران وجود داشته است، مخالفت مذهبی با سلطه خارجیان و استعمار اقتصادی، اول به وسیله روسیه و بریتانیا و سپس به وسیله آمریکا بوده است. اسلام هیچ گونه جدایی و فرقی بین حکومت و مذهب، نمی شناسد.
سه مساله مورد علاقه روحانیون مبارز، یعنی استیلای خارجی، استبداد و بی عدالتی، دقیقاً شیاطینی بودند که مردم ایران را تحت سلطنت محمدرضا شاه، زجر می داد.
به نظر می رسید که دولت کارتر اهمیت نهضت دانشجو - روحانی را نادیده گرفت و بانگرش به مبارزان با همان دید استاندارد تهدید سرخ، اکتفا کرد.
آمریکا در اسارت، کلن. ادوارد، صص 100 و 101 و 102
اسلام، هیچگونه جدایی و فرقی بین مذهب و حکومت نمی شناسد. مخصوصاً اسلام شیعه که یک شعبه فرعی از اسلام است و 90 درصد ایرانیان از آن پیروی می کنند و خط مشروعیت خود را از محمد رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و از طریق داماد او حضرت علی (علیه السلام) پیگیری می کنند... در ایران، این باور و اعتقاد خود را در سلسله های پی در پی (حکمرانان) به صورت تقریباً یک رابطه خصمانه مذهب و قدرت نشان داده است. این وظیفه، تکلیف علما و یا دانشمندان اسلامی است که از حکومت انتقاد کرده و آن را اصلاح کنند.
آمریکا در اسارت، کلن. ادوارد، ص 101
شرکتهای صادراتی بزرگ نظیر گرومن، لاکهید و شرکت وسینگهاوس، موقعیتهای حساسی در اقتصاد ایران به دست آوردند.
ریشه های انقلاب ایران، کدی. نیکی آر، ص 296
چند شرکت آمریکایی که روی هم رفته 40 درصد از سهم فروش کنسرسیوم نفت ایران را که در سطح دنیا، دومین صادر کننده بزرگ نفتی بود، به فروش می رساندند، به طور روزافزونی از جانب ایران و نیز از قیمتهای بالای نفت، سود می بردند. دست آخر نیز چندین بانک آمریکایی مبالغ هنگفتی پول، از ایران دریافت کرده و به سرمایه گذاری در داخل آمریکا کمک می کردند...علاوه بر این، بانکهای آمریکایی، درصدی از سهام بانکهای ایرانی را در اختیار داشته و در بعضی از موسسات تجاری ایران، سهیم بودند. با توجه به این حقایق و نیز سایر منافع تجاری غرب در ایران و علاقه کشورهای آمریکا و انگلیس در جهت استفاده از ایران در خلیج فارس علیه روسیه و علیه هر گونه مشکلی که از ناحیه حرکتهای افراطی و رادیکال در کشورهای اسلامی همسایه ایران، پدید می آمد، دیگر تعجب آور نیست که مامورین دولت ایالت متحد در ایران، معمولاً با شاه هم رایی نموده و از تماس با مخالفین اجتناب می ورزیدند.
ریشه های انقلاب ایران، کدی. نیکی آر، ص 268
در اکتبر 1964 (مهر ماه 1343) مجلس، با تعداد زیادی آرای منفی و سخنرانیهای مخالف که نسبتاً بی سابقه بود، لایحه ای تصویب نمود که به موجب آن، به پرسنل و مشاورین نظامی آمریکا در ایران، مصونیت سیاسی اعطا می گردید. در فاصله کوتاهی پس از آن، مجلس با دریافت 200 میلیون دلار وام از آمریکا به منظور خرید وسایل نظامی موافقت کرد. هم ارتباط بین این دو مصوبه و هم ماهیت تسلیم پذیری لایحه اول، آشکارا و به شدت مورد محکومیت خمینی قرار گرفت. در نظر خمینی، اینگونه مصوبات، نشانه های پیوند بیشتر مملکت با آمریکا بود. در 1964 میلادی هنگامی که دولت دید، حملات خمینی علیه رژیم، به صورت جزوه هایی چاپ شده، دست به دست می گردد، او را به ترکیه تبعید نمود.
ریشه های انقلاب ایران، کدی. نیکی آر، ص 242
امام خمینی : آمریکاست که روحانیون را خار راه استعمار می داند و باید آنها را به حبس و زجر و اهانت بکشد.
صحیفه نور، ج 1، ص 111
اصول سیاست حکومت کارتر در رابطه با ایران، مبتنی بر سیاست کلی آمریکا در ایران، طی سالهای بعد از جنگ دوم بود. روابط دو کشور، طی سالهای حکومت نیکسون و فورد گسترش چشمگیری داشته و همکاری نظامی آمریکا و ایران، رو به افزایش نهاده بود...سیاست ما در قبال ایران، به دلایل فوق الذکر، در اصول، مشابه حکومتهای پیشین آمریکا بود...برنامه های شاه، در جهت مدرنیزه کرده ایران در سالهای 1960 به بعد یا انقلاب سفید معروف او، آغاز شد و حکومتهای کندی و جانسون، اقدامات او را در جهت اصلاحات اقتصادی مورد تایید و حمایت قرار دادند.
توطئه در ایران، وینس. سایروس، ص 9
هنگامیکه نیکسون و کیسینجر در مه 1972 از تهران دیدن کردند، مخالفت شدید و به دنبال آن سرکوبی شدید، در ایران رو به گسترش بود. برای مثال، در 1970 یک روحانی (روحانی نامبرده، آیت الله شهید، سید غلامرضا سعیدی است) بازداشت و تا سر حد مرگ شکنجه شده بود، به این اتهام که با کنفرانسی درباره توسعه سرمایه گذاری ایران، مخالفت ورزیده بود.
آخرین سفر شاه، شوکراس. ویلیام، ص 199
امام خمینی : در همین شرایط پر زرق و برق حاکمیت علوم و تمدن مادی بر نسل معاصر، علما و خطبا و ائمه جمعه بلاد و روشنفکران اسلامی، با وحدت و انسجام و احساس مسئولیت و عمل به وظیفه سنگین هدایت و رهبری مردم، می توانند دنیا را در قبضه نفوذ و حاکمیت قرآن در آورند و جلو این همه فساد و استثمار و حقارت مسلمین را بگیرند، و از لانه کردن شیاطین کوچک و بزرگ، خصوصاً آمریکا در ممالک اسلامی جلوگیری کنند.
صحیفه نور، ج 20، ص 7
شاه مانند پدرش، روحانیت و نقش آن را نادیده گرفت و اهمیتی برای آن قائل نشد. در مصر نیز ناصر، سیاست مشابهی اتخاذ کرد و در الجزایز بومدین با کوچک شمردن نقش مساجد، بر تحقق اهداف سوسیالیستی اش تاکید کرد. در حالیکه رهبران سابق این ممالک، با اتکا به در آمدهای نفتی، رویای توسعه اقتصادی و دستیابی به پیشرفتهای اجتماعی را در سر می پروراندند، مساجد به توسعه و پیشرفت خود ادامه داده و روحانیون، با استفاده از خلأ بیگانگی رهبران کشور با واقعیت جامعه، به تبلیغ و جذب مردم پرداختند. در نتیجه، در ایران، چند سال بعد جمهوری اسلامی برپا شد و در مصر و الجزایر که روشنفکران در آنها، خطر اسلام گرایان را به مسخره می گرفتند، وارد این دوران خونین درگیریهای بین مذهبیون و رژیمهای حاکم، شدند. نفوذ مذهب بین اقشار فقیر، به عنوان یکی دیگر از نقاط مشترک بین ایران، الجزایر و مصر مورد توجه است...در میان جوانانی که ده سال پیش در اطراف آیت الله خمینی، عمرعبدالرحمن و عباس مدنی گرد آمده بودند، شاید برخی اعتقادات مارکسیستی و غیر اسلامی داشتند، اما این دیگر در میان مردم جهان سوم یک قطعیت انکارناپذیر شده است که مارکسیسم آینده ای ندارد و در یک نقطه و حول یک محور متمرکز شده است و آن اسلام است.
مقاله ای درباره ایران، فیگارو، کیهان 12/10/1372
امام خمینی : تا به حال یک آخوند درباری یا یک روحانی وهابی را ندیده ایم که در برابر ظلم و شرک و کفر، خصوصاً در مقابل شوروی متجاوز و آمریکای جهانخوار، ایستاده باشد. همانگونه که یک روحانی وارسته عاشق خدمت به خلق خدا را ندیده ایم که برای یاری پابرهنگان زمین، لحظه ای قرار داشته باشد و تا سر حد منزل جانان، علیه کفر و شرک مبارزه نکرده باشد.
صحیفه نور، ج 21، ص 7
در عقل چه کسی خطور می کند که الازهر، به کلوپ سیاسی تبدیل شده است؟ آیا عاقلانه است، چونکه مصر روابطش را با ایران قطع کرده، الازهر نیز روابطش را با قرآن قطع کند؟...من از شیوخ ازهر نمی خواهم که همچون علمای دین ایران باشند که دست خالی و بی سلاح به ساواک یورش بردند، بلکه از آنان می خواهم که حداقل به این علما آزار نرسانند، نه کمتر و نه بیشتر. موضع گیریهای شیوخ ازهر، با هر رنگی توجیه شود، چیزی جز سایه ای سیاه از توطئه (کمپ دیوید) نخواهد بود، کانالی تاکید کننده و حمایت کننده ای بر آن نیست. آنان از نوجوانان انتقاضه فلسطین که سنگ سرزمین خود را شاهدی بر ظلم مضاعف بر ملتشان قرار داده اند، حمایت نمی کنند، بلکه حمایت گر وحشی گریهای دشمن صهیونیستی اند که آن طغیانگران را بر علیه خدا و رسولش اعلام نموده و علیه ارزشهای انسانی و دیگر موازین عدالت در زمین وارد عمل شده اند.
رد شیطان، طلاس. مصطفی، ترجمه سعید خاکرند، نشر مطلع فجر، صص 65 و 67
احتمالاً بیش از یک قرن، تنها و قوی ترین سنت سیاسی که در ایران وجود داشته است، مخالفت مذهبی، با سلطه خارجیان و استعمار اقتصادی، اول به وسیله روسیه و بریتانیا و سپس به وسیله آمریکا بوده است.
آمریکا در اسارت، کلن. ادوارد، ص 101
یک سری از شورشهای علیه استیلای اقتصادی خارجیان، به رهبری روحانیون در سال 1872 آغاز شد. هنگامیکه به بارون جولیوس دو رویتر، موسس تلگراف، انحصار تمام معادن، جنگلها، راه آهن ها، بانکها، گمرکات، قناتها و هر گونه کارهای عمومی از هر نوع، داده شد، به طوری که سیاستمداران بریتانیایی، لردکورزن آن را چنین توصیف کرد: خارق العاده ترین و کاملترین تسلیم تمام منافع صنعتی یک کشور، به دست های خارجی که کسی تا به حال آرزویش را داشته و کم و بیش به دست آمده است. ولی روحانیون موفق شدند که این واگذاری را لغو کنند، همچنانکه یک بار دیگر در سال 1881 در طی آشوب علیه انحصار تنباکوی بریتانیایی این کار را کرده بودند:
شورش 1891 پیش درآمد انقلاب مشروطه خواهی سال 1906 گردید که در آن نهضتی به رهبری روحانیون، قانون اساسی را به شاهنشاهی قاجار، تحمیل کرد. سقوط کوتاه مدت شاه در سال 1953 نیز به وسیله یک بخش مهم از روحانیون انجام شد...بعد از این، موضوع کلیدی کاپیتولاسیون مطرح شد. شاه با آمریکا توافق نمود که دادگاههای ایران، حق محاکمه و قضاوت مستشاران نظامی و غیر نظامی آمریکا را در ایران نداشته باشد، خمینی به عراق تبعید شد.
آمریکا در اسارت، کلن. ادوارد، صص 102 و 101
امام خمینی : من با یقین شهادت می دهم که اگر افرادی غیر از روحانیت، جلودار حرکت انقلاب و تصمیمات بودند، امروز جز ننگ و ذلت و عار در برابر آمریکا و جهانخواران و جز عدول از همه معتقدات اسلامی و انقلابی، چیزی برایمان نمانده بود.
صحیفه نور، ج 21، ص 98
آنها(روحانیت) هرگز مشروعیت سلطنت پدرش و به طریق اولی مشروعیت حکومت او را نیز، نپذیرفته اند. آنها نه قابل خرید هستند و نه از راه گفتگو حاضر می شوند با رژیمی که آن را به رسمیت نمی شناسند، همکاری کنند.
غرور و سقوط، پارسون. آنتونی، ترجمه پاشا شریفی، بشر راه نور، ص 113
من با نظریات بعضی از کارشناسان امور ایران که فکر می کنند تمام مسأله، شخص شاه است و با رفتن او جبهه ملی زمام امور را به دست خواهد گرفت و آیت الله خمینی فقط نقش یک رهبر روحانی را ایفا خواهد کرد، موافق نیستم. من خمینی را مردی سازش ناپذیر و غیر قابل انعطاف می دانم، جبهه ملی مورد تنفر نظامی هاست و نمی تواند حکومت کند و در ایران بعد از شاه، نیروهای چپ، بر قدرت و نفوذ خود خواهند افزود. در کشمکش قدرتی که پس از شاه، در ایران آغاز خواهد شد، ما ناچاریم برای حفظ منافع خود، فقط به یکی از جناح ها تکیه کنیم و نیروی خود را در پشت سر یک جناح قرار دهیم.
توطئه در ایران، وینس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ضمیمه
سولیوان چنین می اندیشد که نیروهای مذهبی، در صورت به دست گرفتن قدرت، ارتش را حفظ خواهند کرد؛ زیرا برای برقراری نظم و حکومت، به آن احتیاج دارند و آیت الله خمینی ممکن است در چهار چوب توافقی بین نیروهای مذهبی و نظامیان، به ایران بازگردد و نقشی نظیر گاندی در ایران ایفا کند و بالاخره این که پیروزی انقلاب به انجام انتخابات و تشکیل یک جمهوری اسلامی با تمایلات قوی طرفدار غرب و تداوم نفوذ، منجر خواهد شد.
توطئه در ایران، وینس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ص 120
مسأله تعیین تکلیف روابط ما با حکومت جدید ایران، از کارهای دیگر، دشوارتر و پیچیده تر بود. بازرگان و اعضای دولت او، به حفظ روابط دوستانه با آمریکا علاقمند بودند، ولی اداره امور کشور عملاً از دست آنها خارج بود. در گزارشی که بلافاصله پس از ترمیم دستگاههای مخابراتی سفارت به واشنگتن فرستادم، چگونگی این هرج و مرج و چندگانگی قدرت را توضیح دادم و نوشتم که اداره امور کشور عملاً در دست کمیته ها ست و با اینکه کمیته ها ظاهراً زیر نظر شورای انقلاب قرار دارند، عملاً هر یک در حوزه خود استقلال عمل دارند.
مأموریت در ایران، سولیوان. ویلیام، ص 187
امام خمینی : وقتی که فریاد اسلام خواهی مردم کشور ما در پانزده خرداد، به گوش آمریکا رسید و وقتی که برای اولین بار، غرور آمریکا و اقتدار ابرقدرتی او، در اعتراض به مصونیت کارگزارانش در ایران شکسته شد و آمریکا متوجه اقتدار و رهبری علما و روحانیت اسلام و عزم جزم و اراده پولادین ملت ایران، برای کسب آزادی و استقلال و رسیدن به نظام عدل اسلامی گردید، به نوکر وطن فروش و فرومایه خود - محمدرضا خان - دستور داد که صدای اسلام خواهی ملت ما را خاموش کند و از او پیمان گرفت، تا همه افرادی را که در برابر آمریکا قد علم کرده اند، نابود کند. همه دیدیم که این خائنان و سرسپردگان، در این ماموریت شوم، لحظه ای درنگ ننمودند و به نام ماموریت و آزادی و رسیدن به دروازه تمدن بزرگ، از کشته های این ملت پشه ها ساختند.
صحیفه نور، ج 20، ص 116
سقوط کوتاه مدت شاه در 1953 نیز به وسیله یک بخش مهم از روحانیون انجام شد. به پیروی از همین سنت بود که آیت الله روح الله خمینی که اکنون 80 بهار از عمرش می گذرد، از یک سمبل مقاومت، به یک رهبر پر جذبه سیاسی (کاریز ماتیک) تاریخ مخالفت تبدیل گشت. او یکی از استادان حوزه علمیه در شهر مذهبی قم بود که در سال 1963 دانشجویان خود را به مخالفت با انقلاب سفید غرب گرایانه شاه، بسیج و رهبری کرد.
آمریکا در اسارت، کلن. ادوارد، ص 102
بنابراین دهه 1960 برای شاه با دهه 1950 کاملاً متفاوت بود...شاه مجبور شد با تظاهرات خونین که پس از دستگیری آیت الله خمینی دردسرساز، در ژوئن 1963 در شهرهای قم اتفاق افتاد، روبرو شود. در حالیکه عده زیادی کشته شدند، اعتراضها گسترش نیافت و خطری متوجه رژیم نشد. مضافاً، هنگامی که آیت الله خمینی به ترکیه تبعید شد، به نظر می رسید که مسأله حل شده است...در این حال، نیروهای مسلح ایران، با کمک مستشاران و تجهیزات آمریکایی نوسازی شد. ساواک مخالفین داخلی را با جدیت ریشه کن کرد.
شکست شاهانه، زونیس. ماروین، ص 436