آمریکا شیطان بزرگ

فاطمه رجبی‏

مجامع بین الملل

امام خمینی : آقای کارتر پس از مانور نظامی و سیاسی، راضی شده اند که شورای امنیت فقط برای رسیدگی به این امر تشکیل شود. غافل از این که ملت ما می دانند که هر شورا یا محکمه ای که تحت نفوذ مستقیم آمریکا تشکیل شود، از اول رأی آنان دیکته شده است و محکومیت ملت مظلوم ما مورد استقبال آنان است.
صحیفه نور، ج 10، ص 240
سازمان ملل یک بازیگر مستقل نیست که بتواند هرآنچه را می خواهد، انجام دهد. برای مثال، اگر آمریکا به سازمان ملل بگوید که ما نمی خواهیم شما کار خاصی را انجام دهید، سازمان نیز از انجام آن خودداری می کند. آمریکا در بیان دیدگاهها و نظرات خود به سازمان ملل، بسیار صریح است. چند هفته پیش، صراحت لهجه آمریکا در قبال سازمان ملل، به خوبی مشخص شد. مادلین اولبرایت، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت: اگر بتوانیم به صورت چند جانبه در قالب همکاری با دیگران، اقدام خواهیم کرد، اما در مواقعی که منافع ملی ما مطرح باشد و ضرورت ایجاب کند، یک جانبه عمل خواهیم کرد.
بی نظمی نوین جهانی، چامسکی. نوآم، کیهان 7/4/74
در ماه دسامبر، اقدامات بیشتری برای افزایش فشار بین المللی بر ایران، به عمل آمد. روز چهارم دسامبر شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه 457 موکداً از ایران خواست که گروگانها را آزاد کند و دبیر کل سازمان ملل متحد را مأمور تعقیب اجرای این قطعنامه کرد. ایران این قطعنامه را رد کرد و پرزیدنت کارتر، دستور اخراج دیپلماتهای ایرانی را از آمریکا صادر کرد... بلافاصله پس از رأی چهارم دسامبر شورای امنیت، ما اقداماتی برای جلب پشتیبانی متحدین خود، به منظور مجازات اقتصادی ایران به عمل آوردیم.
توطئه در ایران، ونس. سایروس، صص 76 و 77
امام خمینی : ایکاش سازمان ملل و شورای امنیت حاضر بودند و شما معلولین عزیز را می دیدند و آثار جرم دولت آمریکا و دست نشاندگان آن را می دیدند، سپس حکم صادر می کردند. کاخ نشینان حال دردمندان ما را مشاهده می کردند، تا به جنایات دولت جبار آمریکا دامن نزنند و برای سازمانهای بین المللی و شورای امنیت ننگ و نفرین به بار نیاورند.
صحیفه نور، ج 11، ص 144
توماس بکرینگ، سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: آمریکا منشور سازمان ملل متحد را این طور تفسیر می کند که به آن اجازه می دهد، برای دفاع از منافع خود به زور متوسل شود.
مبارزه برای دموکراسی در جهانی دگرگون شده، چامسکی. نوآم، اطلاعات 4/6/1370
می توان از راههای مختلفی، مشخص ساخت که چرا سازمان ملل نتوانسته وظایف خود را در برقراری صلح، خوب اجرا کند. فقط لازم است سابقه و توهای شورای امنیت و آرای منفی در مجمع عمومی را بررسی کنیم. نگاهی به این حقایق، سریعاً توضیح می دهد که چرا این مسأله راکد مانده و خداشناسی سیاسی خودخواهانه، مورد توجه قرار گرفته است. آمریکا، در وتو کردن قطعنامه های شورای امنیت و رد کردن قطعنامه های مجمع عمومی در مورد انواع مسایل گوناگون، گوی سبقت را از همگان ربوده است. بعد از آمریکا نیز از این نظر، انگلیس رتبه دوم را مقدمتاً در ارتباط با حمایت آن، از رژیمهای نژاد پرست آفریقای جنوبی داراست.
بازدارندگی دموکراسی، چامسکی. نوآم، اطلاعات 25/5/1371
امام خمینی : این سازمانهای بین الملل و عفو بین الملل که می خواهند و تقاضا کرده اند بیایند ایران، اعدامها را ببینند و می خواهند بیایند و به نفع ابرقدرتها نظر بدهند، اینها از ایران اطلاعی دارند؟ از شرارت این منافقین اطلاع دارند؟... چه شد که سازمان حقوق بشر که ایرانیها را بشر نمی دانند، همین بشر را دارند با دست آمریکا و با توطئه های قدرتهای بزرگ از بین می برند. به جرم این که می خواهند خودشان این زندگی فقیرانه ای را که دارند، به استقلال و آزادی بگذارنند.
صحیفه نور، ج 15، ص 195
در اینجا هر سوء استفاده تبلیغاتی که از نام من انجام می گیرد، محکوم می کنم و به سازمانهای بین المللی و حقوق بشر توصیه می کنم، مقداری از وقت خودشان را صرف کنند و به جای گزارشهای دروغ تبلیغاتی که از گروهکها می گیرند، به ایران سری بزنند و خودشان با واقعیتهای موجود در جامعه ایران برخورد کنند تا به حقایق درست تری دسترسی پیدا کنند(82).
کارنامه سیاه، ج 2، ص 180
تا اواسط دهه 1980 تروریسم بین الملل به ویژه در خاورمیانه، در مرکز خبرها قرار داشت. باید توجه داشت که حتی در اوج سالهای نگرانی، یعنی در فاصله 1985 تا1986 آمریکا و متحدش اسراییل، مسئول جدی ترین اعمال تروریسم بین المللی، در خاورمیانه بودند. فعلاً به نقش برجسته آمریکا در تروریسم بین الملل در منطقه های دیگر جهان و در سالهای اولیه کاری نداریم.
چامسکی، نوآم، کیهان 25/5/1371
سیاست خارجی آمریکا در واقع بر این اساس بنیاد گذاشته شده که در آن بشر، ربطی به سایر قضایا ندارد، بلکه بهبود جو معاملات و سودبخشی آن است که قویاً به سیاست خارجی آمریکا، ارتباط مستقیم دارد. اما واقع امر آن است که این نکته خود از چشمه اصلی طرز تفکر ژئوپولتیک می جوشد و اما اقلیم معاملات بازرگانی در یک کشور جهان سوم را چگونه بهبود می بخشید؟ راستش خیلی آسان است. باید همه کشیشان را بکشید، سازماندهان مراکز روستاییان را زیر شکنجه ببرید، هر گونه سازمان برخوردار از محبوبیت عامه را از میان بردارید، جنایت و آدمکشی در مقیاس انبوه توأم با اختناق را به وجود آورده و مستقر سازید، تا از فعالیت هر گونه سازمان مردمی جلوگیری کرده باشید(83).
آمریکا بزرگ و حقوق بشر، چامسکی. نوآم، ص 46
امام خمینی : هیچ کس نباید گمان کند که این دستگاههایی که درست شده است، از قبیل سازمانهای بین المللی، سازمانهای حقوق بشر و امثال اینها، برای منافع ملتها قدمی بردارند. آمریکا هم اظهار مخالفت کرده است با این الحاق، لکن آدم عاقلی است که باورش بیاید که اسراییل بدون اجازه آمریکا و بدون تفاهم با او این اعمال را انجام بدهد(84).
صحیفه نور، ج 15، ص 262
بدون هیچ بهانه ای که حاکی از تحریکی از سوی ساف یا لبنان باشد، اسراییل در سال 1982 حمله کرد. اسراییلی ها ناحیه جنوب لبنان را کاملاً اشغال کرده، بخش اعظم بیروت را تخریب و حداقل 15 هزار فلسطینی و لبنانی را کشتند. جامعه بین المللی هم تنها به محکوم کردن اسراییل پرداخت و نه بیشتر.
تصویر آینده خاورمیانه، آی کینز. جیمز، اطلاعات 24/9/1370
تربون، عضو مجلس سنای آمریکا گفت: خاورمیانه و آفریقا، جولانگاه ثابت و همیشگی یک سیاست اساسی و مشخص از سوی ایالات متحده آمریکاست.
میلتاریسم آمریکا، بنیاد بردگی معاصر، برزمی. عفیف، ترجمه محمد درخشنده، انتشارات امیر کبیر، ص 62
در سال 1982 زمانی که اسراییلی ها به بخش جنوبی لبنان حمله بردند، واکنشهای اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، بسیار محتاطانه بود و سوریه، که شوروی از آن حمایت می کرد، ناگزیر از اعلام جنگ، خودداری کرد. حتی هنگامیکه نیروی هواییش را، نیروی هوایی اسراییل از بین برد. اسراییل پیروز می شد، کشورهای عربی حرکتی نکرده بودند. نیروهای فلسطینی که در تله بیروت افتاده بودند، ناچار شدند از خاور نزدیک، دور شوند. ایالات متحده که به نظر می رسید باید وضعیت را در کنترل داشته باشد، به فکر در دست گرفتن لبنان می افتاد. اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، ظاهراً در این بخش از جهان لنگ انداخته بود و آن هم برای مدتی طولانی.
مسایل ژئوپولتیک. اسلام، دریا، آفریقا. ایولاکست. ص 111
امام خمینی : همه رسانه های گروهی در دست دشمنان ماست و هر روز هم تبلیغ می کنند و هر روز هم ایران را محکوم می کنند. این سازمانهایی که همه شان نوکر آمریکا و امثال او هستند، سازمان عفو بین الملل، شورای امنیت و امثال اینها.
صحیفه نور، ج 17، ص 195
داستان مربوط به سازمان ملل که در اینجا به طور خلاصه بازگو شد، به خوبی فرهنگ فکری غرب را نشان می دهد:
امروز سازمان ملل به این دلیل قادر به انجام وظایف است که (کم و بیش) آنچه را که دلخواه واشنگتن است، انجام می دهد و این حقیقتی است که در واقع ارتباطی با ناخوشی های جهان سوم، روسی ها یا خاتمه جنگ سرد ندارد...بنابراین، این سازمان ملل از اقدام همیشگی آمریکا و انگلیس، یعنی وتو کردن قطعنامه ها، آزاد بود. این حقایق همواره غیر قابل قبول بوده و بنابراین وجود خارجی نداشته اند. آنها به قلمرو سوء استفاده از واقعیت (تاریخ واقعی) و نه خود واقعیت (آنچه ما ترجیح می دهیم باور کنیم) تعلق دارند. این عناصر اساسی تشکیل دهنده ارزشهای فکری سنتی ماست.
بازدارندگی دموکراسی، چامسکی. نوآم، اطلاعات 25/5/71
رمزی کلارک، وزیر اسبق دادگستری آمریکا در سخنانی در استانبول، با تاکید بر این که آمریکا برای کسب منافع خود از شورای امنیت سازمان ملل متحد، سوء استفاده می کند، خواستار انحلال این شورا شد.
روزنامه اطلاعات 13/5/1370
امام خمینی : صلح خواهی صدام و کوشش آمریکا در ایجاد امنیت در دنیا و نیز دیگر قدرتمندان چپاولگر و به اصطلاح طرفداران حقوق بشر، همه از یک قماش هستند و تا دنیا به این آرامش طلبان و صلح دوستان و طرفداران حقوق بشر مبتلاست، روی امنیت و صلح و آرامش نخواهد دید.
صحیفه نور، ج 17، ص 190
روزنامه پردی پرسه چاپ وین، در سرمقاله چهارشنبه گذشته خود نوشت: پاره کردن قرارداد الجزایر توسط صدام جلو دوربین، سند آشکار و متقنی در شناخت مسئول و آغازگر جنگ 8 ساله ایران و عراق بود، سازمان ملل، به خاطر اعمال نفوذ آمریکا از 11 سال پیش (آغاز جنگ) تا کنون، از پذیرش این واقعیت سرباز زد و نیز می افزاید: سکوت سازمان ملل تا هنگام حمله صدام به کویت، ادامه یافت و تنها در این زمان، سازمان ملل مجبور به موضع گیری در قبال صدام شد.
روزنامه اطلاعات 25/9/1370
صدام حسین دیکتاتور عراق، سپس نقش خود را عوض کرد و زمانی که در تلاش برای بیرون راندن کارگزاران آمریکا و انگلیس، کویت را مورد تجاوز قرار داد، یک شبه، وضع خود را از یک دوست محبوب، به یک هیتلر جدید تغییر داد. ترس عمده در سراسر این جریان از این بود که، نیروهای ملی گرایی که تحت کنترل و نفوذ آمریکا نیستند، بر مناطق نفت خیز شبه جزیره عربستان به نفوذ اساسی دست یابند.
بازدارندگی دموکراسی، روزنامه اطلاعات، 7/4/71
خاویرپرزدکوئیار، دبیر کل سازمان ملل، به صراحت اعلام کرد که: جنگ خلیج فارس با اجازه سازمان ملل برپا شد ولی این سازمان ملل نبود که آن را رهبری می کرد. جنگی بود که آمریکا رهبری آن را بر عهده داشت و چه اعراب و چه کشورهای دیگر در آن مشارکت داشتند.
جنبه های مقوله هایی به نام نظام نوین جهانی، السیاسه الدولیه، اطلاعات 13/6/1370
امام خمینی : از قرار اطلاع، بمبهای خوشه ای در گیلان غرب به کار برده اند...آمریکا و امثال آن که ادعای بیطرفی می کنند و معلوم است که در این جنایات شریکند، چه جوابی دارند؟ مجامع بین المللی و حقوق بشر، این دست نشاندگان آمریکا و ابرقدرتها، از این جنایاتی که به بشریت وارد شده است، می گذرند...اصلاً مجامع بین المللی، لفظی است در خدمت قدرتهای بزرگ، نه در خدمت مظلومین و محرومین.
صحیفه نور، ج 18، صص 63 و 64
با نفرت و انزجار به یاد می آورم که رژیم عراق در ماههای اوت و سپتامبر 1988 چگونه مردم کرد را به طرزی وحشیانه، مورد حملات گازهای شیمیایی قرار داد. البته این رویداد، افکار عمومی بین المللی را برنیانگیخت، چرا که از دیدگاه وال استریت، خون شهید کرد به همان اندازه کم ارزش است، که خون کودکان فلسطینی برای اسحاق شامیر یا مرگ بابی ساندز برای تاچر و این امری است طبیعی، زیرا کردها نفت ندارند.
مقاله غرب آن گونه که هست، دوبنوآ. آلن، به نقل از: اطلاعات
آمریکا مکرراً قطعنامه شورای امنیت را وتو کرده و از تصویب قطعنامه های مجمع عمومی و دیگر طرحهای سازمان ملل، در مورد انواع مسایل از جمله تجاوز، ضمیمه کردن خاک دیگران به کشور. نقض حقوق بشر، خلع سلاح، رعایت قوانین بین المللی، تروریسم و غیره، ممانعت کرده است.
بازدارندگی دموکراسی، چامسکی. نوآم. اطلاعات 25/5/1371

ماجرای مک فارلین

امام خمینی : این یک مسأله است. مسأله ای است که از تمام پیروزیهای شما، بالاتر است. مسأله رییس جمهوری آمریکا، با آن همه به قول خودش جلال و جبروت، کسی را از مقامات عالی بفرستد به این جا که با مقامات اینجا ملاقات کنند و هیچ یک از آنها حاضر به ملاقات نشود، این مسأله بزرگی است که دنیا را منفجر کرده است و باید هم بکند. کاخ سفید را به عزا نشانده است و باید هم بنشاند.
صحیفه نور، ج 20، ص 50
در واقع رسوایی ماجرای ایران گیت - تحویل جنگ افزارهای آمریکایی به ایران که به صورت مخفیانه، به دستور کاخ سفید با همدستی دیگران، صورت گرفته است - ضربه شدیدی به اعتبار ایالات متحده نزد رهبران عربی که کم و بیش به رغم مخالفتشان با اسراییل، هم پیمان آمریکا هستند، وارد آورده است...این امر که رییس جمهور ایالات متحده به منظور آزادسازی گروگانهای آمریکایی و به خصوص به منظور ارائه مخفیانه امکانات مالی به کنتراهای نیکاراگوئه که کنگره آمریکا در مخالفت با سیاست مداخله در این ماجرا، از آنها دریغ داشته بود، حاضر شود موشکها و اطلاعات استراتژیکی به حکومت خمینی بفروشد، رژیمی که به گونه ای چشم گیر، با گروگان گیری دیپلماتهای آمریکایی در تهران و با افتخار کردن به مرگ چند صد نفر سرباز آمریکایی، در زمان سوءقصد بیروت، آمریکا را به تمسخر گرفته بود، چیزی بود که از حد و مرز واقع گرایی سیاسی تجاوز می کرد. افکار عمومی آمریکاییان در این ماجرا اشتباه نکرده بود و به سبب دامنه رسوایی در حیرت فرو رفت.
مسایل ژئوپلیتیک. اسلام. دریا. آفریقا، ایولاکست، ص 24
ضمناً گفتنی است که مک فارلین به عنوان یک آمریکایی وطن پرست، به قدری از صدمات وارده به حکومت کشورش در بحران ایران - کنترا غصه دار و غمگین شده بود که علی رغم مساعدت فراوان، با اعضای کمیسیون تاور برای کشف حقایق، سرانجام از شدت ناراحتی، تصمیم به خودکشی گرفت و با بلعیدن تعداد زیادی قرص والیوم، در روز 9 فوریه 1987 در صدد رهانیدن خود از عذاب وجدان برآمد(85).
در کاخ سفید چه گذشت، ریگان. رونالد، ترجمه حسین ابوترابیان، نشرالبرز، ص 86
امام خمینی : یک امر مهمی که در این روز باید تبریک به همه عرض بکنم، این انفجار عظیمی است که در کاخ سیاه واشنگتن رخ داد و این رسوایی بسیار برای سران این کشور پیدا شد.
صحیفه نور، ج 20، ص 49
زمانی که اهمیت ژئوپولتیکی رسوایی واترگیت را اندازه گیری می کنم، در مقام مقایسه، کاملاً ناچیز بود - یعنی فروپاشی سیاست آمریکا در هند و چین و فلج شدن آن، هنگام حمله تهاجمی ویتنام شمالی به سایگون در 1975 - می توان از خود پرسید که در خاورمیانه پیامدهای ایران گیت چه چیزهایی خواهند بود؟ نخست این ماجرا برای اسلام گرایان توفیقی عظیم است، وانگهی یکی از گرایشات آن - بعداً - دوز و کلکهای آمریکا را برملا می کند تا علاوه بر آن، واشنگتن رابی اعتبار سازد...این واقعه - که هنوز چند ماه پیش، تصور آن نیز دشوار بود - آشفته حالی آمریکا و اهمیت تغییر توازن قوا در این بخش از جهان را، ثابت می کند.
مسایل ژئوپلیتیک. اسلام. دریا. افریقا، لاتوکست، ص 25
یکی از مهمترین مسایل مطرح شده در گزارش کمیسیون تحقیق تاور، اظهار نگرانی در مورد خطراتی بود که اجرای عملیات پنهانی توسط شورای امنیت ملی به بار می آورد؛ زیرا این شورا به سبب فقدان هرگونه تجربه حرفه ای در انجام عملیات پنهانی، نمی توانست به خوبی از عهده انجام کار برآید و لذا وقتی افراد آماتور، مثلاً مک فارلین و پویندکستر و سرهنگ نوژت پا به میدان گذارند، به خاطر اقدامات نابخردانه خود، به راهی افتادند که نتیجه اش به شکست و رسوایی انجامید.
در کاخ سفید چه گذشت، ریگان. رونالد، ص 212
امام خمینی : شما ملاحظه کنید و ببینید که در تمام دنیا، در سراسر جهان، مطبوعاتشان و رسانه هایشان و خطابه هایشان تمام متوجه این معناست که سرپوشی بگذارند بر این رسوایی که برای رییس جمهور آمریکا پیش آمد. رییس جمهور آمریکا باید عزا بگیرد و کاخ سفید مبدل به کاخ سیاه شود - گر چه همیشه بوده است، لکن این متفرقه گویی و اضطرابی که در کاخ سفید پیدا شد و در طرفدارهای آمریکا، حکایت از عظمت مسأله می کند.
صحیفه نور، ج 20، ص 49
ضمناً با توجه به معرفی من از سوی کمسیون تاور به عنوان مسئول اصلی وضعیت پر آشوبی که متعاقب لو رفتن قضیه (ایران - گیت) در کاخ سفید، پدید آمد، لازم است توضیح دهم: وقتی همه از ماجرای یک رسوایی طوری آگاه شدند که گویی خبر آن بر صفحه آسمان نقش بسته بود، لزومی نداشت برای یافتن مسئول اصلی وضعیت پر آشوب ناشی از لو رفتن قضیه در جستجوی کسی برآیند.
در کاخ سفید چه گذشت، ریگان، رونالد، ص 215
با هیجان زایدالوصفی که متعاقب آن افشاگریها، در کنفرانس مطبوعاتی بر خبرنگاران مستولی شد، کاملاً معلوم بود که تازه اول کار است و نباید به این زودی ها ماجرا را خاتمه یافته، تلقی کرد. ضمناً، برای تقریباً همه شرکت کنندگان در کنفرانس مطبوعاتی نیز، این امر مسجل بود که لکه ننگی بر دامن ایالات متحده نشسته و بار دیگر یکی از رؤسای جمهوری آمریکا در سراشیب نابودی قرار گرفته است.
در کاخ سفید چه گذشت، ریگان، رونالد، ص 52
گروه سیاستگزاران امنیت ملی پس از شنیدن گزارش دادستان کل، با توجه به پیامدهای وخیم برملا شدن مسأله، بر ضرورت بررسی کامل جریان امر و آگاه کردن مردم آمریکا از ماوقع تاکید کرد و برای انجام چنین تحقیقاتی نیز لازم دانست کمیسیون ویژه ای از سوی رییس جمهور تشکیل گردد.
در کاخ سفید چه گذشت، ریگان، رونالد، ص 53
امام خمینی : زمان هشیاری و شکوفایی ایمان است در این کشور و لهذا می بینید که الان هر رادیویی را باز کنید از خارج، از هر گوشه عالم، راجع به قضایای آمریکا و راجع به خضوع او در مقابل ایران صحبت می کنند و حرفها را می زنند.
صحیفه نور، ج 20، ص 50
کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در گزارش خود گفت: شکست عراق برای منافع غرب فاجعه آمیز است. پیروزی ایران بر عراق، به عنوان یک پیروزی برای بنیادگرایی اسلامی به شمار می رود. این تصور که ایران، آمریکا را در جریان معامله جزیی سلاح، در مقابل آزادی گروگانها تحقیر کرده است، بر جذبه بنیادگرایی می افزاید.
مروری براستراتژی آمریکا علیه انقلاب اسلامی ایران، کیهان 22/5/1370
بنا به گزارش دیویدبلاندی دولت سر در گم ایالات متحده از همه سو به باد انتقاد گرفته شده است. بلاندی به نقل از سناتورگلداوتر می گوید: عمل ریگان یک اشتباه افتضاح آمیز بود و چنین اشتباهی، احتمالا هیچ وقت در سیاست خارجی ایالات متحده، سابقه نداشته است. به هر حال نفوذ ایالات متحده در خاورمیانه، ارزان تمام نخواهد شد. برای عراق و طرفدرانش، تعهد ایالات متحده نسبت به آنها مورد سوال قرار گرفته است و احتمال نمی رود که ایران دیگر به چنین ترفندهایی از طرف واشنگتن پاسخ دهد.
کیهان هوایی 12/9/1365، به نقل از: کودتای نوژه، ص 86
امام خمینی : یک مقام عالی رتبه - به قول خودشان - از آمریکا به طور قاچاق و با تذکره جعلی، وارد ایران می شود، در صورتی که ایران نمی داند چیست، به مجردی که وارد می شود و معلوم می شود که این از مقامات آمریکاست، ایران او را در یک جایی تحت نظر قرار می دهد و محبوس می کند و تمام حرکات او را تحت نظر قرار می دهد و او با هر کس خواسته ملاقات کند، ملاقات نمی کنند. آنی که ادعا می کند اگر من رفته بودم به شوروی، رییس شوروی سه مرتبه دیدن من می آمد، گمان می کند این جا هم شوروی است، این جا کشور اسلام است.
صحیفه نور، ج 20، ص 49
زمانی که خانم تاچر و وزارت خارجه انگلستان از ابتکارات ایالات متحده آمریکا آگاه شدند، نمی دانستند که از حماقت آمریکاییان عصبانی شوند یا از دورویی آنها. دولت ریگان سالهاست تلاش می کند که کشورهای دیگر، موضع سرسختانه تری در مورد ایران پیش گیرند و حالا تمام این تلاش ها به کلی تضعیف شده است...این تفکر که ایالات متحده می تواند در ایران، یعنی در کشوری که حتی جمع آوری اطلاعات در آن مشکل است، برتحولات کشور تاثیر گذارد، حاکی از چنان اطمینان از خودی است که محلی از اعراب ندارد.
اطلاعات 14/8/1365، به نقل از: کودتای نوژه، ص 85
در کنفرانس مطبوعاتی - طبق قرار قبلی - ریگان به هیچ سؤالی پاسخ نداد و پس از پرداختن به مجملی از ماجرا، پاسخ به سوالات را، کلاً به عهده دادستان کل گذاشت. نکته حائز اهمیت در نطق ریاست جمهوری این بود که او صریحاً اعتراف کرد سیاست به کار گرفته شده از سوی ما، در مورد برقراری ارتباط با ایران، ناشیانه و معیوب بوده است.
در کاخ سفید چه گذشت، ریگان، رونالد، ص 52
امام خمینی : اضطراب در کلمات خود ریگان هست. تناقض گویی، اضطراب هست که انسان نمی تواند باور کند که یک آدمی که رییس یک همچو کشوری است و ادعایش آن قدر زیاد است، این قدر تناقض گویی، این قدر اضطراب، این قدر وحشت که او را گرفته است، امروز یک چیز مهمی است.
صحیفه نور، ج 20، ص 50
ریگان بیشتر از این بابت حساسیت نشان می داد که او را متهم کرده بودند: به دلیل سوء تدبیر خود، مسبب رسوایی ایران کنترا شده است. او می گفت: تصمیم دارد طی یک برنامه تلویزیونی به مردم آمریکا بگوید که هرگز مساله ای به شکل معامله اسلحه برای آزادی گروگانها، در میان نبوده است. با شنیدن این مطلب خطاب به ریگان گفتم: آقای رییس جمهور، امیدوارم از این که به شما خرده می گیرم، مرا ببخشید. ولی باید تذکر بدهم که امکان ندارد بتوانید همین مطلب را از تلویزیون برای مردم، بازگو کنید، چون نه کسی حرفهایتان را باور می کند و نه باعث شستن گناه شما می شود.
در کاخ سفید چه گذشت، ریگان، رونالد، ص 222
بسیاری از مردم، پس از شنیدن نطق تلویزیونی ریگان، اظهارات او را واقع دانستند. روزنامه لوس آنجلس تایمز با انتشار گزارش نظرخواهی از مردم در مورد این نطق، نوشت: فقط 14 درصد مردم آمریکا، حرفهای پرزیدنت ریگان را باور کرده اند...ریگان که ترس از دست دادن محبوبیتش، او را به وحشت انداخته بود، بعد از آن، هرگاه صحبت از ماجرای ایران و مک فارلین پیش می آمد، چنان ناراحت می شد که لبها را به دندان می گزید و رنگ چهره اش به سرخی می گرایید. تصور ریگان این بود که در نطق تلویزیونی، چیزی جز حقیقت بر زبان نرانده است و گر چه خودش هم می دانست که تمام حقیقت را نگفته، ولی نمی توانست درک کند که چرا مردم حرفهایش را باور نکرده اند.
در کاخ سفید چه گذشت، ریگان، رونالد، ص 37
امام خمینی : غافل از این حظ الهی نباشید. در عین حال انسان می بیند که در حالی که کاخ کرملین به لرزه در آمده است و کاخ سیاه، سیاهپوش شده است و می خواهند توجیه کنند حرفهای خودشان را، توجیه کنند این خطایی را که کردند و این کسی را که اینجا فرستادند و با رسوایی از اینجا بیرونش کردند.
صحیفه نور، ج 20، ص 51
وقتی آمریکا تلاش کرد با ایران ارتباط پیدا کند، این اقدام به عنوان یک رسوایی جلوه کرد و چیزی نمانده بود که رونالد ریگان، رییس جمهور آمریکا، به خاطر همین کار، مانند رسوایی واترگیت که منجر به سقوط نیکسون شد، سقوط کند.
مقاله جنبه هایی مقوله هایی به نام نظام نوین جهانی. السیاسه الدولیه - اطلاعات. 13/6/70
نظر سنجی از مردم در اوایل ماه نوامبر نشان داده بود که 70 درصد مردم آمریکا، شیوه حاکمیت پرزیدنت ریگان را تایید می کنند، ولی یک ماه بعد - متعاقب برملا شدن قضیه ایران - کنترا - آماری که روزنامه نیویورک تایمز و شبکه تلویزیونی سی.بی اس مشترکاً تهیه کردند، نشان می داد نسبت آمریکاییهایی که ریگان را تایید می کردند، به پایین تر از 50 درصد رسیده و نیز معلوم شده 75 درصد مردم آمریکا اعتقاد دارند که ماجرای ایران کنترا به اندازه ماجرای واترگیت برای حکومت آمریکا رسوایی به بار آورده است. افت محبوبیت ریگان، گر چه عمدتاً به هیاهوی مطبوعات ارتباط داشت و انتظار می رفت پس از مدتی فروکش کند، اما این وضع، چنان دلهره ای در میان بعضی ها در کاخ سفید به وجود آورده که معلوم بود، جداً آنها را نسبت به عاقبت کار نگران کرده است.
در کاخ سفید چه گذشت، ریگان، رونالد، ص 66
طی روزهای بعد، حملات رسانه ها علیه مقامات کاخ سفید اوج بیشتری گرفت و به خصوص از این نظر، روز چهارشنبه سوم دسامبر حالتی استثنایی پیدا کرد.
در کاخ سفید چه گذشت، ریگان، رونالد، ص 63

آمریکا دشمن اسلام و مسلمین