آمریکا شیطان بزرگ

فاطمه رجبی‏

جنگ تحمیلی

تدکاپل، خبرنگار معروف آمریکا، در برنامه شبکه تلویزیونی ا.بی.سی: آمریکا در جریان جنگ، علیرغم انجام کمک های مالی و تسلیحاتی به رژیم عراق، از سال 1987 با نیروهای نظامی خود، علیه جمهوری اسلامی ایران جنگید. یک فرمانده نظامی آمریکایی به ا.بی.سی گفت : ما آماده بودیم، ایران را به قرن چهارم میلادی باز گردانیم و رژیم خمینی را نابود کنیم.
روزنامه سلام. 13/4/71
امام خمینی : من گمانم این است که آمریکا، شوروی را هم بازی داده است. شوروری الان به عراق کمک می کند، در صورتی که عراق آمریکایی است، نه شوروی. کمک ها را از او می گیرد که به ایران صدمه وارد کند و راه را برای آمریکا باز کند، نه اینکه می خواهد راه را برای شوروی باز کند. آمریکا بازی داده این شوروی را.
صحیفه نور، ج 12، ص 272
وقتی گورباچف در دسامبر 1987 با ریگان، ملاقات کرد، دو موضوع در صدر برنامه دیدار او قرار داشت: پیمان مربوط به نیروهای هسته ای با برد متوسط (ای.ان.اف) و همکاری آمریکا در عقب نشینی شوروی از افغانستان. در این روند بده و بستان، آمریکا خواستار تفاهم شوروی با طرح واشنگتن، برای وارد آوردن ضربه نهایی به جمهوری اسلامی شد و به نحو مناسبی تفاهم شوروی را به دست آورد. به این ترتیب، طرح آمریکایی همکاری غربی در مورد یک استراتژی مشترک، به منظور به زانو در آوردن ایران، تکمیل شد.
مسلم مدیا، 1366 به نقل از: کودتای نوژه، ص 7
مقامات کنونی و پیشین دولت آمریکا می گویند: سیا سازمان مرکزی آمریکا در دوره جنگ، اطلاعات گرانبهایی را درباره عملیات نظامی ایران، در اختیار عراق گذاشت و در مقابل، اطلاعات نسبتاً بی ارزشی را درباره تروریزم، اتحاد شوروی و ایران دریافت داشت.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، حوزه هنری، ص 61
سرگرم بودن شوروی در افغانستان و نگرانی نسبت به ناآرامی اقلیتهایش، این کشور را با آمریکا علیه بنیادگرایی اسلامی در ایران و به جانبداری از عراق متحد کرد و کمکهای عظیم اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی کشورهای غرب و شوروی، به طور مداوم به بغداد سرازیر شد.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 63
امام خمینی : ایران که خواسته است از هر جهت با این شیطان بزرگ قطع رابطه کند، امروز گرفتار جنگ تحمیلی است.
صحیفه نور، ج 13، ص 83
بی.بی.سی در اخبار شامگاه هشت خرداد ماه گفت، حمایت آمریکا از عراق، به دلیل خصومتی بود که بین آمریکا و ایران، پس از پیروزی انقلاب اسلامی به وجود آمده بود. بی.بی.سی، تصریح کرد که سازمان اطلاع مرکزی آمریکا - سیا - نیز مرتباً به عراق کمک کرد و موضوع، زمانی فاش شد که ایران شبه جزیره فاو را تصرف کرد.
کیهان هوایی 20/3/1371
بیشتر سالهای دهه 1980، واشنگتن به صدام، به عنوان شخصیتی در مقابل رهبران انقلابی ایران که ایالات متحده را با اشغال سفارت آمریکا در تهران و گروگان گرفتن دیپلماتها به مدت 444 روز، به تعظیم واداشته بودند، می نگریست. عراق روز 23 سپتامبر 1980 ایران را مورد تجاوز نظامی قرار داد و جریان هشت سال جنگ، حمایت غیر مستقیم آمریکا را از صدام، به دنبال داشت.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 17
امام خمینی : ملتهای مسلمان باید بدانند که ایران کشوری است که رسماً با آمریکا می جنگد و شهدای ما، این جوانان و دلاوران ارتش و سپاه از ایران و اسلام عزیز در مقابل آمریکا دفاع می کنند.
صحیفه نور، ج 13، ص 83
گزارش خبرگذاری نیمه رسمی آناتولی از واشنگتن حاکیست، شبکه تلویزیونی ا.بی.سی در برنامه ویژه خود، تاکید کرد، نیروهای آمریکایی با به کارگیری تاکتیکهای مختلف، نیروهای ایرانی را به دام می انداختند.
روزنامه سلام 13/4/1371
امام خمینی : ای کشورهای بی طرف! شما را به شهادت می طلبیم که آمریکا قصد نابودی ما را دارد. کمی به خود آیید و ما را در هدفمان، کمک کنید. ما به شرق و غرب و به شوروی و آمریکا پشت کرده ایم تاخود، کشور خود را اداره کنیم.
صحیفه نور، ج 13، ص 84
شبکه تلویزیونی ا.بی.سی آمریکا گزارش داد: تیم های ویژه ارتش آمریکا در جریان جنگ تحمیلی، مخفیانه و به طور مستقیم، در کنار نیروهای بعثی عراق، علیه جمهوری اسلامی ایران جنگیدند...تدکاپل، خبرنگار معروف آمریکا، در این برنامه گفت: آمریکا در جریان جنگ تحمیلی، علیرغم انجام کمکهای مالی و تسلیحاتی به رژیم عراق، از سال 1987 با نیروهای نظامی خود علیه جمهوری اسلامی ایران، جنگید...یک فرمانده نظامی آمریکایی به ا.بی.سی گفت: ما آماده بودیم ایران را به قرن چهارم میلادی بازگردانیم و رژیم خمینی را نابود کنیم.
روزنامه سلام 13/4/1371
امام خمینی : ای مسلمانانی که در کنار خانه خدا به دعا نشسته اید! به ایستادگان در مقابل آمریکا و سایر ابر قدرت ها دعا کنید و بدانید که ما با عراق، جنگی نداریم و با آمریکا در ستیزیم و امروز دست آمریکا از آستین دولت عراق بیرون آمده است.
صحیفه نور، ج 13، ص 84
صدام در جریان جنگ ایران و عراق، از پشتیبانی آشکار آمریکا، از جمله تشریک مساعی اطلاعاتی، تحویل کالاهای غیر نظامی، مواد غذایی و هلیکوپترهای غیر نظامی بل که وی برای مصارف نظامی می گرفت، برخوردار گردید. پیشه کردن چنین شیوه ای، بیشتر به نیت برقراری موازنه استراتژیک برای خنثی کردن ایران و تضمین جریان نفت به دنبال برقراری آتش بس بود.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 58
صدام حسین شاید به دلیل چرخش آمریکا به سوی عراق، در طول هشت سال جنگ خونبار خلیج فارس، باور کرده بود که برای پر کردن خلاء قدرت در منطقه، دست بازی دارد. باید به خاطر داشت که دستهای واشنگتن هم چندان پاک و منزه نیست، مسلماً پشتیبانی اطلاعاتی آمریکا از عراق و سیاست یک طرفه حفاظت از نفتکشهای کویتی و نه دیگر کشتی های بی طرف، کمک مؤثری برای بغداد بوده است.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 65
امام خمینی : ارتش عراق باید بداند که این جنگ، جنگ با اسلام است به هواداری کفر. و یک همچو جنگی بر خلاف رضای خداست خدای تبارک و تعالی نخواهد بخشید بر کسانی که بر ضد اسلام قیام کنند، به واسطه همراهی با کفر، که هم خود صدام حسین به حسب حکم شرعی کافر است و هم این که طرفدار است، طرفدار کارتر است و به واسطه طرفداری از کارتر و گرفتن قوا از او، دارد به ایران حمله می کند.
صحیفه نور، ج 13، ص 92
صدام حسین در سالهای بین دهه شصت و هفتاد، خود را کاملاً از مذهب جدا ساخته بود، و دنباله رو دکترین حزب بعث بود. صدام، بلافاصله پس از به قدرت رسیدن، دستور داد که دیگر برنامه اذان از تلویزیون پخش نشود. در آن روزها، بعثی ها و عراقی ها چنین استدلال می کردند که تضادهای مذهبی با پیشرفت کشور سازگاری ندارد.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 223
در محافل آشنا به اوضاع خاورمیانه، خواه در اروپا و خواه در آمریکا، عراق پایگاه استواری برای حفاظت از تمدن و فرهنگ غرب قلمداد شد که در راه تحقق آرمان غربیان و ایستادگی در برابر طوفان انقلاب اسلامی ایران تلاش می کند.
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک. ژرار، ص 243
امام خمینی : واضح است که در این جنگ، بین ایران عزیز و اسلام مقدس با آمریکای ستمگر و نوکران سر سپرده آن، اهالی معظم آذربایجان و در راس آن، حضرات حجج اسلام و علما در طلیعه هستند.
صحیفه نور، ج 13، ص 97
همان طور که می دانید آمریکا به تقویت قدرت صدام حسین کمک کرد و البته یکی از دلایل این عمل آن است که آمریکا همانند بسیاری دیگر از کشورهای منطقه، نگران قدرت گرفتن آیت الله خمینی و بنیادگرایی اسلامی او بود.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 139
امام خمینی : آمریکا نگران منافع خود درمنطقه است و صدام نگران سقوط وننگ ابدی برای خویش است.
صحیفه نور، ج 15، ص 125
الکساندرهیگ، وزیر جنگ آمریکا، به وزرای عضو پیمان نظامی ناتو گفت: پیروزی های ایران، منافع آمریکا را به خطر انداخته است.
کیهان 28/2/61، به نقل از: کودتای نوژه، ص 66
کاسپارواین برگر، اعلام داشت: پیروزی ایران در جنگ ایران و عراق، به نفع آمریکا نخواهد بود.
کیهان 28/2/61، به نقل از: کودتای نوژه، ص 66
مردم عراق که با گرانی کمرشکن، کمبود کالاهای مصرفی و با دشواریهای روزمره زندگی روبرو هستند، از صدام می پرسند: جنگ هشت ساله برای عراق چه سودی داشت؟ و صدام با قربانی کردن یک میلیون نفر از اهالی عراق و ایران و وارد کردن صدها میلیارد دلار خسارت به دو کشور، به کدام پیروزی دست یافت.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 175
امام خمینی : آنچه تاکنون از انگیزه صدام بعثی و حزب بعث عراق، بر روشن بینان، نباید مخفی باشد، آن است که ابرقدرتهای جنایتکار وخصوصاً آمریکا، در این انقلاب، به این نتیجه رسیده اند که انقلاب اسلامی ملت ایران با سایر انقلاب های غیر الهی، تاریخ فرق اساسی دارد و رمز پیروزی شگفت انگیز آن را پس از تجزیه و تحلیل، در اسلام راستین یافتند.
صحیفه نور، ج 15، ص 157
با بررسی چند گزارش تحقیقی، که از طرف منابع اطلاعاتی ما، درباره اسلام تهیه شد، به این نتیجه رسیده ام که نباید مورد ایران را معیاری برای قضاوت خود، درباره کل جهان اسلام قرار دهیم. نهضتهای طرفدار احیای مذهبی در سراسر خاورمیانه و جهان اسلام، گسترده نیست و نباید آن را به عنوان موج آینده در این منطقه، تلقی کرد. نیرومندتر شدن موج بنیادگرایی در جهان اسلام، ممکن است نتایج گوناگون به بار آورد و از هر جهت مطلوب نباشد.
توطئه در ایران. ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ص 213
سیاستهای دولتهای آمریکا و انگلیس، مخالف با انقلاب اسلامی در ایران بوده و در این راه تا آنجا پیش رفته اند که از هیچ کمکی حتی کمکهای نظامی به عراق خودداری نکردند.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 65
امام خمینی : من و هر مسلمانی باید در هر جا هست، استرجاع کنیم برای کمک های مادی و معنوی دولتهای کشورهای اسلامی، به آمریکا راس جنایتکاران - و اسراییل و بعث عراق، پیاده کننده منویات شوم آمریکا و صهیونیسم جهانی.
صحیفه نور، ج 16، ص 186
شاه حسن که یکی از روشن ترین حاکمان جهان اسلام است، سیاستهای مترقیانه ای را در مراکش، پایه گذاری کرد و در زمینه مسایل استراتژیکی با آمریکا، همکاری نزدیک داشته است. پادشاهی سعودی نیز، به رغم نظام مستبدانه اش، مناسبات مهمی را با غرب برقرار کرده است.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 206
ماشین جنگی عراق با هزینه عربستان سعودی و کویت، توسط شوروی، فرانسه و چین ساخته شد و ایالات متحده نیز به سبب اغراق در مورد توانمندیهای نظامی ایران و صدور انقلاب اسلامی نمی خواست شاهد پیروزی ایران باشد.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 75
اگر عربستان سعودی، اروپا و شوروی به منظور کمک به عراق، جهت خشکاندن چشمه نوظهور بنیادگرایی، نیروی نظامی، لوازم یدکی و پول روانه خلیج فارس نمی کردند، ایران متحمل این همه تلفات در جنگ نمی شد.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 71
حتی یک بار صدام، عرفات را تشویق کرد تا اسراییل را به رسمیت شناخته، گفتگو با ایالات متحده را شروع کند.
تصویر آینده خاورمیانه. جیمز. آی. کینز. اطلاعات 24/9/70
امام خمینی : مااعتقادمان این است که صدام می خواهد اسلام را برگرداند به کفر و الحاد. ما اعتقادمان این است که آمریکا از اسلام ترسیده است و می خواهد اسلام را به هم بزند، تصریح هم می کند.
صحیفه نور، ج 19، ص 136
در واقع به عقیده این روزنامه، از دلایل اشتعال آتش جنگ عراق علیه ایران، این بود که صدام حسین قدرت گرفتن بنیادگرایی اسلام را در کشور همسایه ایران، خطری برای تجدد خواهی عراق می دانست.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 26
روزنامه دست راستی یونیک استاندارد چاپ لندن در آخرین شماره خود نوشت: زنگ خطر مداوم حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه و تمایل شیعیان عراق به ایران، دست اندرکاران سیاست خارجی آمریکا را به رغم تبلیغات جنجالی خارجی، ناگزیر ساخته است برای جلوگیری از خطر گسترش انقلاب اسلامی، صدام حسین را تحمل کرده و با دنبال کردن روش تهدید و ترغیب، سعی کنند وی را تا زمان لازم بر سر کار نگهدارند.
روزنامه اطلاعات 16/7/70
امام خمینی : ابرقدرتها، از آمریکا که در راس همه مفاسد عالم است، گرفته تا شوروی و فرانسه که متاسفانه بیشترین امکانات تهاجم به شهرها را اعم از موشک و بمب و هواپیما در اختیار عراق گذارده اند.
صحیفه نور، ج 20، ص 61
روس ها تقریباً 50 درصد از 84 میلیارد دلار سلاحهایی را که عراق بین سالهای 1362 تا 1367 از کشورهای جهان خریده بود، من جمله تانکهای پیشرفته تی 72 و موشکهای بالستیک و اسکاد ب در اختیار صدام قرار داد. فرانسه نیز در طول جنگ، تقریباً 6/16 میلیارد دلار سلاحهای پیشرفته من جمله 133 فروند هواپیمای میراژ اف -یک و موشک های اگزوست به عراق فروخت و تا این اواخر نیز به ارسال اسلحه به عراق ادامه داد تا اینکه به علت تاخیر در پرداخت اقساط از طرف عراق، این امر را متوقف ساخت.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 63
کمکهای نظامی و غیر نظامی فرانسه به عراق، در اول جنگ این کشور با ایران، به درخواست برخی اعضای دائمی شورای امنیت در 1980 و 1981 صورت گرفته است. اعضای دائمی شورای امنیت، در یک تصمیم اعلام نشده، در زمینه حمایت از عراق در برابر جمهوری اسلامی ایران، به توافق رسیده بودند.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 64
دولت آمریکا در پنچ سال گذشته، معادل 5/1 میلیارد دلار تجهیزات الکترونیک، انواع ماشین آلات، دستگاههای حساس و کامپیوتری که در امر تولید سلاحهای شیمیایی موشکی و هسته ای نقش حساسی دارند، به دولت عراق فروخته است... یک بازپرس کنگره آمریکا که مشغول بررسی عملکرد دولت آمریکا، در قبال عراق است، می گوید: دامنه و وسعت انواع تجهیزات و تکنولوژیهای حساسی که از طرف دولت آمریکا به عراق ارسال شده، آدم را شوکه می کند.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 78
امام خمینی : اخبار پیروزها و حماسه های دلاوران اسلام، نه تنها دل ملت ما که قلب همه مستضعفان و محرومان را شادمان نمود و صدام و حامیان و اربابان او، خصوصاً آمریکا و اسراییل را عزادار کرد.
صحیفه نور، ج 20، ص 188
واین برگر، وزیر جنگ آمریکا: پیروزی ایران در جنگ یک مصیبت است.
روزنامه کیهان، 1365، به نقل از: کودتای نوژه، ص 67
تزیابارام، کارشناس اسراییلی: اگر عراق سقوط کند و خمینی بغداد را فتح کند، باید گفت، وای بر اسراییل. وای بر آمریکا.
کودتای نوژه، ص 67
جرج شولتز در جمع صهیونیستها: خطر در خلیج فارس یک خطر واقعی است. اگر خمینیسم در منطقه پیشرفت کند، منافع استراتژیک آمریکا آسیب خواهد دید و بدیهی است که منافع اسراییل نیز ضربه خواهد خورد.
روزنامه اطلاعات، 1365، به نقل از: کودتای نوژه، ص 67
امام خمینی : با توجه به درگیری رویاروی آمریکای جهانخوار علیه اسلام و ایران و هماهنگی غرب و شرق و ارتجاع منطقه در مبارزه با انقلاب اسلامی و جلوگیری از پیروزی اسلام، به پیشنهاد رئیس جمهور محترم، جناب حجت الاسلام آقای خامنه ای دامت افاضاته، جناب عالی را با تمام اختیارات به جانشینی فرماندهی کل قوا منصوب می نمایم.
صحیفه نور، ج 20، ص 217
امروز دولت آمریکا و دولت بریتانیا، در واکنش خود نسبت به تهدیدهای عراق از حد اشارت دیپلماتیک، فراتر نرفتند. آنها می دانند که غرب به طور کلی به عراق کمک کرد تا بتواند در جنگ با ایران، برتری نظامی خود را به دست بیاورد و مانع از به هم خوردن موازنه قدرت در منطقه به نفع ایران شود.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 57
رژیم آل سعود، در سالهای پایانی جنگ عراق علیه ایران، نقش واسطه را بین واشنگتن و بغداد بازی می کرده و اطلاعات نظامی ارزشمندی از تحرکات ایران در جبهه های جنگ را از منابع اطلاعاتی آمریکا، به رژیم بغداد منتقل می کرده است...در این زمان عراقی ها بیش از همه چیز خواستار کمک ارتش آمریکا به عراق، در زمینه اطلاعات و طرح ها و توصیه های نظامی، در مقابله با ایران بودند و عربستان تمام این امکانات و حتی بیش از آن را برایشان فراهم می کرد.
مااعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 62
ما در محاسبات خود در مورد توان نظامی ایران دچار اشتباه شدیم و برای اجتناب از پیروزی ایران در جنگ، به سرعت به سمت عراق گرایش یافتیم.
رابرت هانتز از مسئولین سابق شورای ملی امنیت آمریکا. ما اعتراف می کنیم. ص 64
همانطوری که می دانید آمریکا به تقویت قدرت صدام حسین کمک کرد و البته یکی از دلایل این عمل آنست که آمریکا همانند بسیاری دیگر از کشورهای منطقه نگران قدرت گرفتن آیت الله خمینی و بنیادگرایی اسلامی او بود.
شبکه تلویزیونی ای.بی.سی. آمریکا. ما اعتراف می کنیم، ص 139
امام خمینی : راستی چه شده است که استکبار جهانی و در راس آن آمریکا، این قدر طرفدار ملت ها شده است و جنگ افروزان و آتش بیاران معرکه ها و جلادان قرن، به شرف انسانیت و همزیستی مسالمت آمیز اعتقاد پیدا کرده اند و از عطش سیراب ناشدنی و خصلت خونخواری خود که طبیعت فرهنگ سرمایه داری و کمونیزم است، منصرف شده اند و شمشیرها و خنجرها و قداره های فرو رفته در قلب و جگر ملت ها را به غلاف کشیده اند؟...آیا به راستی از این طریق جهانخواران نمی خواهند از ضربه آخر ما جلوگیری کنند؟
صحیفه نور، ج 20، ص 119
امروزه آنها (غرب) از اخلاق بین الملل سخن می گویند و در این رهگذر، گاه به کشتار مردم غیر نظامی پاناما دست می زنند (آیا هنوز کسی بر این باور هست که آمریکا پاناما را به خاطر مبارزه با مواد مخدر بمباران کرد؟) آنها از ارزشها سخن می گویند، اما فقط براساس منافعشان عمل می کنند: نفت و کانال پاناما.
مقاله غرب آن گونه که هست، دوبنو آ. آلن، اطلاعات
با نفرت و انزجار به یاد می آورم که رژیم عراق، در ماههای اوت و سپتامبر 1988 چگونه مردم کرد را به طرزی وحشیانه، مورد حملات گازهای شیمیایی قرار داد. البته این رویداد، افکار عمومی بین المللی را برنیانگیخت. چرا که از دیدگاه وال استریت، خون شهید کرد همان اندازه کم ارزش است که خون کودکان فلسطینی برای اسحاق شامیر یا مرگ بابی ساندز برای تاچر و این امریست طبیعی. چون کردها نفت ندارند.
مقاله غرب آن گونه که هست، دوبنوآ. آلن، اطلاعات
جورج بوش این انسان بی فضیلت، که بهترین حامی گورباچف شده است، نیاز به یک امپراتوری شر جدید داشت تا بتواند در سطح جهانی به باج گیری (که سیاست خارجی آمریکا دیریست در همین کلمه خلاصه می شود) ادامه دهد.
مقاله غرب آن گونه که هست، دوبنوآ. آلن، اطلاعات
نگرانی اصلی آمریکا این است که پیروزی های ایران به سرنگونی رژیم کنونی عراق و تشکیل یک حکومت اسلامی، شبیه آنچه در ایران است، انجامید. یک چنین نتیجه ای، فشار را در جهت ایجاد تحول انقلابی در عربستان سعودی و کشورهای خلیج فارس به میزان قابل نوجهی افزایش خواهد داد. علاوه بر این، پیروزی ایران، جوامع شیعی لبنان و کشورهای خلیج فارس را به صورت رادیکال در خواهد آورد.
جنبش های اسلامی در جهان عرب، به نقل از: کودتای نوژه، ص 70
اقدامات آمریکا علیه ایران، زمانی صورت پذیرفت که نیروهای ایران در حال پیشروی در مواضع عراقی بودند و این امر، نه تنها از شکست عراق جلوگیری کرد، بلکه به صدام حسین آموخت که چقدر آسان می توان آمریکا را آلت دست قرار داد.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 135
امام خمینی : باید همه برای جنگی تمام عیار علیه آمریکا و اذنابش، به سوی جبهه رو کنیم. امروز تردید به هر شکلی خیانت به اسلام است.
صحیفه نور، ج 20، ص 223
شبکه تلویزیونی ا.بی.سی آمریکا گزارشی داد: تیم های ویژه ارتش آمریکا، در جریان جنگ تحمیلی، مخفیانه و به طور مستقیم در کنار نیروهای بعثی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران جنگیدند. در گزارش ویژه ای که با همکاری شبکه تلویزیونی ا.بی.سی و بخش تحقیقاتی مجله نیوزویک تهیه و اخیراً از طریق این شبکه تلویزیونی پخش گردید، همکاری نظامی آمریکا با عراق تاکید شده است.
روزنامه سلام 13/4/71
این شبکه تلویزیونی افزود: ستاد فرماندهی ارتش آمریکا به منظور بازپس گیری جزیره فاو با کمک چندین فروند جنگنده و رزمناو خود، برای ورود نیروهای دریایی و هوایی عراق به حریم هوایی و دریایی جمهوری اسلامی ایران، زمینه سازی کرده و با تهاجمات شبانه، به رزمناوهای ایران، به طور مخفیانه، علیه نیروهای ایرانی وارد عمل شده است.
روزنامه سلام 13/4/71

حربه آزادی و حقوق بشر

امام خمینی : همین جا این مطلب را به آقایان عرض کردم که اگراین آدم، نوکری خودش راتحکیم کند با این کارتر خبیث، این دفعه یک سیلی به صورت مردم می زند که بالاتر از همیشه است. لیکن نمی دانستم به این زودی دنبال این که با کارتر حسابش را تمام کرد و نوکریش را تثبیت کرد، بهانه درست کند که ضرب شست نشان بدهد.
صحیفه نور، ج 2، ص 4
مسأله حقوق بشر، هیچ نقشی در سیاست خارجی آمریکا ندارد. مسأله حقوق بشر، بهانه ایست در دست گردانندگان امور که می خواهند آن چه را که اتفاق می افتد، پنهان نگه دارند. اگر به تاریخ نگاه کنیم، هیچ گاه بین سیاست خارجی آمریکا و موضوع حقوق بشر، ارتباطی وجود نداشته است و در حقیقت اگر ارتباطی هم بوده، رابطه منفی بوده است. کمک های خارجی آمریکا، در واقع، ارتباط بسیار نزدیک با شکنجه دارد. البته این گفته به این معنا نیست که گردانندگان امور در آمریکا، شکنجه را دوست دارند؛ اما واقعیت امر این است که کمک های خارجی آمریکا و منافعی که دنبال می کند، از جمله منافع اقتصادی، در یک کلام باید گفت: حقوق بشر در نظام قدرت که از منافع سرچشمه می گیرد، هیچ جایگاه و منزلتی ندارد، چون نهادهای قدرت، بر اخلاق و معنویات تکیه ندارند.
چامسکی، نوآم، کیهان 7/4/1374
همین یک سال پیش، موقعیت شاه در نظر خود و متحدانش بی اندازه محکم به نظر می رسید. پرزیدنت کارتر، شب سال نو 78 - 1977 را با او گذرانده و به نحو مبالغه آمیزی، او را ستوده بود. آنگاه، شاه دستور انتشار مقاله توهین آمیزی به دشمن روحانی اش - آیت الله خمینی - را صادر کرده بود. در میان شگفتی عمومی، این کار سیل اعتراضات و تلخی ها را به سوی رژیم او سرازیر کرد و دورانی از تظاهرات و کشتارها و عزاداریها و کشتارهای بیشتر را در طول بهار و تابستان آن سال آغاز کرد.
آخرین سفر شاه، شوکراس. ویلیام، ص 15
امام خمینی : این کارتری که یک مدتی مردم را گول زده بودند که اگر بیاید سرکار، چه خواهد کرد و چه خواهد کرد، این با صراحت لهجه گفت که: اینجاهایی که پایگاه نظامی داریم، دیگر اینجا بساط حقوق بشر، چیزی نیست. دیگر صحبت از حقوق بشر نباید بکنید.
صحیفه نور، ج 2، ص 32
تاکید کارتر بر مسایل حقوق بشر در مبارزات انتخاباتی و نخستین روزهای حکومتش به طور آشکار، سران بعضی از کشورهای دوست و متحد آمریکا را که سوابق خوبی از این نظر نداشتند، ناراحت کرد. نگرانیهای شاه درباره سیاست جدید آمریکا در ایران، پایه و اساس صحیحی نداشت و از سوء تفاهم و عدم درک واقعی نظریات ما درباره ایران، ناشی می شد.
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، صص 12 و 13
آخرین سؤال من حساس تر از سؤالات پیشین بود. من متذکر شدم که بین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و سازمان امنیت ایران (ساواک) از بدو تأسیس سازمان اخیر، همکاری نزدیکی وجود داشته است...
تکیه من روی این مسأله و مطرح کردن سؤالی درباره آن، بیشتر به خاطر آن بود که حکومت جدید آمریکا، احترام به حقوق بشر و تعمیم اصول اعلامیه حقوق بشر را در سراسر جهان، یکی از هدفهای اساسی خود اعلام کرده بود و با شهرت بدی که ساواک در زمینه عدم مراعات حقوق بشر در جهان، پیدا کرده بود، می بایست نحوه برخورد ما با این مساله و چگونگی همکاریهای آینده سیا و ساواک روشن شود.
رئیس جمهور، بار دیگر بدون تأمل به این سوال من پاسخ داد. وی تاکید کرد که همکاریهای اطلاعاتی ما با ایران، بخصوص با امکاناتی که برای نصب دستگاههای خبرگیری از شوروی، در اختیار آمریکا قرار داده شده، بسیار مهم و باارزش است. رئیس جمهوری افزود که البته در زمینه حقوق بشر، مسایلی وجود دارد و از من خواست که ضمن ملاقاتهای خود با شاه ایران، سعی کنم وی را قانع نمایم، که سیاست کلی حکومت خود را در این زمینه تعدیل کند.
مأموریت در ایران، سولیوان. ویلیام، صص 15 و 16
س: آیا مثل برخی فکر می کنید که آمریکا یک رژیم لیبرال در ایران مستقر می کند؟
امام خمینی : یعنی اعلامیه ای راجع به احترام و رعایت حقوق بشر؟ این مطلب چیزی جز حرف نیست ومن بدان باور ندارم. کافی است که ملاحظه کنیم که کارتر رئیس جمهور آمریکا، در جریان دیدارش در تهران، پشتیبانی خودرا از شاه تجدید کرد و علاوه بر آن عملاً نیز این پشتیبانی، مورد تکذیب قرار نگرفت.
صحیفه نور، ج 2، ص 49
طبق برنامه تنظیم شده، قرار بود پرزیدنت کارتر و بانو، در آخرین روز سال 1977 وارد تهران شوند و شب سال نو را در تهران بمانند، و صبح روز اول ژانویه 1978 تهران را ترک کنند. پیشنهاد این مسافرت، شاه را به هیجان آورد؛ زیرا انجام این مسافرت، نه فقط مبین استحکام روابط ایران و آمریکا و نزدیکی وی با رئیس جمهوری جدید آمریکا بود، بلکه به همه مخالفان و انتقاد کنندگانش در ایران و آمریکا نشان می داد که قهرمان بزرگ آمریکایی حقوق بشر، رژیم او را شایسته حمایت و مبری از اتهامات وارده تشخیص داده است.
مأموریت در ایران، سولیوان. ویلیام، ص 94
در میان شگفتی ما، کارتر بدون توجه به متنی که ما برای او تهیه کرده بودیم، فی البداهه شروع به سخنرانی کرد و مطالب اغراق آمیزی نسبت به شاه بر زبان آورد. در همین سخنرانی بود که وی از شاه، به عنوان رهبر محبوب ملتش نام برد و ایران را یک جزیره ثبات، در منطقه خواند.
مأموریت در ایران، سولیوان. ویلیام، ص 96
و اما درباره نقش آمریکا و انگلیس در دوره دولت ازهاری. در این دوران تماس های تلفنی مکرر کارتر با محمدرضا و روزالین با فرح و اعلام پشتیبانی ادامه داشت. در اکثر این مدت نیز ازهاری در تهران و نزد محمد رضا بود و طبق معمول دائماً با برژینسکی تماس تلفنی می گرفت و برژینسکی به او اطمینان می داد که اگر محمدرضا مقاومت کند، ما از او پشتیبانی می کنیم.
ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، حسین فردوست، ص 591
امام خمینی : در منطق کارتر، این جنایت ها و اختناق ها و وحشیگری های شاه، کوشش در راه استقرار اصول دمکراسی و موضعگیری های مترقیانه، نسبت به مسایل اجتماعی است.
صحیفه نور، ج 2، ص 142
تصمیم به برقراری حکومت نظامی، در پاسخ به تظاهرات بی سابقه هفتم سپتامبر (16 شهریور) به مناسبت پایان ماه رمضان بود. راهپیمایی 16 شهریور که به رهبری روحانیون و با نظم فوق العاده و حضور بیش از صد هزارنفر انجام شد، مقامات را وادار به برقراری حکومت نظامی کرد. بامداد روز 17 شهریور مشاجره ای بین افسران و رهبران مخالفین در میدان ژاله در گرفت و افسران از رهبران مذهبی خواستند که پیروانشان را متفرق کنند و چون با امتناع کامل آنها روبرو شدند، رسماً فرمان دادند که مقررات حکومت نظامی را رعایت کنند و متفرق شوند؛ ولی جمعیت هنوز از قبول فرمان امتناع می کرد. در نتیجه دستور شلیک داده شد و نیروهای مسلح به طرف جمعیت تیراندازی کردند. در سراسر آن روز تیراندازی برای دور کردن تظاهرکنندگان از اطراف میدان ژاله، ادامه داشت. در پایان روز نظامیان موفق شدند، اما به بهایی گزاف...این طور که پیداست چند صد نفر کشته و سه تا چهار هزارنفر مجروح شده بودند.
شکست شاهانه، زونیس. ماروین، ص 492
گاری سیک، عضو شورای امنیت و مسئول امور ایران، مکالمه پززیدنت کارتر و شاه را کمی پس از قتل عام میدان ژاله، بازگو می کند: کارتر به شاه گفت تلفن کرده تا مراتب دوستی خود را نسبت به شاه و نگرانیش از حوادث را اظهار نماید. کارتر برای شاه در حل مشکلات و کوشش در راه اصلاحات آرزوی موفقیت کرد.
شکست شاهانه، زونیس. ماروین، ص 493
مساله مهمتر از این ها است و آن اینست که آمریکا چگونه با تغییری تاریخی در کشورهای در حال توسعه، که درگیر روند تجدد طلبی و مدرنیزه شدن هستند، برخورد می کند. دولتها و سنتهای سیاسی این کشورها، کمتر دمکراتیک است و اغلب حاکی از خودکامگی است. منافع ما اغلب از سوی دولتها تامین می شود. دولتهایی که نمی توانند دموکراسی را تجربه کنند. ایران یک مورد کلاسیک است.
ماموریت در ایران، سولیوان. ویلیام. ص 14
امام خمینی : به منطق کارتر این همه فریادهایی را که مردم می زنند، از این است که تخمه کردند برای آزادی. آزادی این قدر به آنها دادند که دیگر نمی توانند هضمش کنند و فریاد می زنند... این حرفهای آنهاست.
صحیفه نور، ج 3، ص 194
سفیر ما در مورخ 27 اکتبر (5 آبان 57) نوشته بود: شاه تنها کسی است که می تواند هم ارتش را به خویشتن داری دعوت کند و هم رهبری یک انتقال کنترل شده را به دست گیرد. من با هر گونه مذاکره و فتح باب با خمینی، قویاً مخالفم... سرنوشت ما با شاه پیوسته و باید با او کار کنینم. او انعطاف پذیری فوق العاده ای از خود نشان می دهد و به عقیده من آماده استقرار یک رژیم دمکراتیک و مسئول می باشد.
توطئه در ایران، ونس. و سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ص 107
البته نظر من این بود که سیاست آزادسازی و پیشرفت ایران را در جهت استقرار دمکراسی رد کنیم. بلکه می بایست به او (شاه) توصیه کنیم که این سیاست را پس از برقرای نظم و با احتیاط حساب شده، به موقع اجرا بگذارد. من در توضیح نظریات خود، اضافه کردم که به نظر من، ما بیش از حد لزوم، شاه را در اعطای آزادیهای سیاسی به مردم، تحت فشار گذاشته ایم و او هم بیش از حد مورد نظر ما در این راه پیشرفته است.
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ص 114
امام خمینی : در منطق کارتر و سایر نفت خواران مفت خور، فضای آزاد، یعنی به زندان کشیدن جناحهای آزادیخواه و استقلال طلب، از علمای روشنفکر مذهبی تا رجال سیاسی و دانشجویان.
صحیفه نور، ج 2، ص 268
همانطور که قبلاً گفته شد، همواره خط راهنمای سیاست آمریکا، این بوده که نفت خاورمیانه باید در کنترل آمریکا، هم پیمان و کارگزاران آن و شرکتهای نفتی آمریکایی باشد و در این زمینه نفوذ ناسیونالیستهای رادیکال مستقل، به هیچ وجه قابل تحمل نخواهد بود.
بازدارندگی دموکراسی، نوآم چامسکی، ترجمه مهوش غلامی، اطلاعات 18/5/1371
خانم رابین رایت، خبرنگار و نویسنده آمریکایی در مصاحبه با رادیو آمریکا گفت: چرا دولت آمریکا پس از انتخابات الجزایر و پیروزی مسلمین، از دمکراسی حمایت نکرد و پس از کودتای نظامیان در الجزایر، به رژیم این کشور برای بازگرداندن دمکراسی، فشار وارد نکرد؟... سیاست آمریکا در مورد جهان اسلام، یک بام و دو هواست. ایالات متحده، همیشه با دولتهای که با آنها روابط اقتصادی گسترده ای دارد، یا با رژیمهای که از آمریکا جنگ افزار می خرند و بدینگونه به اقتصاد آمریکا کمک می کنند، وارد معامله می شود؛ اما هیچ گاه به آنها فشار وارد نکرده است که به سوی دمکراسی گام بردارند.
کیهان هوایی 30/4/1372
ربیعی با حالتی کاملاً احساساتی گفت: اگر آمریکا به شدت از آنها حمایت می کند، چرا من کاری نمی کنم که خمینی را در خارج نگاه دارم... خیلی آرام گفتم: همان طور که می دانید این کار از وظایف دولت آمریکا نیست. اگر ارتش تا این حد علاقه دارد خمینی را حذف کند، چرا به کسی پول نمی دهد که او را بکشد؟
ماموریت در تهران، هایزر، ص 173
براون از قول هایزر گزارش داد که بختیار طرحی برای مقابله با تهدید خمینی دارد و تصمیم گرفته است، هنگام بازگشت آیت الله به تهران، هواپیماهای او را از مسیر منحرف کرده او را دستگیر نماید. مساله برای ما این بود که آیا می توانیم بختیار را در اجرای این برنامه، تشویق و تایید کنیم.
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژیسنکی. زبیگینو، ص 150
امام خمینی : کارتر در این نطق آخر، اینطور نقل کرده اند، گفته است که یک ایران مقتدر و مستقل، این ثبات بخش است. ثبات آفرین است. بعد هم فرموده اند که ما نمی توانیم ببینیم یک مشت اراذل پست، شاه را که کذا و کذاست می خواهند ساقط کنند... ملت ایران که می گوید، ما آزادی می خواهیم، استقلال می خواهیم، اراذل و پستند یا آنها که می خواهند مال مردم را ببرند؟... اینها منطق اراذل است.
صحیفه نور، ج 3، ص 249
به نظر می رسد که آیت الله خمینی، تنفر خاصی نسبت به کارتر، در خود، پرورش می داد. زیرا این کارتر بود که در زمان شاه، ایران را جزیره پایداری نامیده بود.
آمریکا در اسارت، کلن. ادوارد، ص 107
بسیاری از آمریکاییان تمایل دارند که مسلمانان را مردمی نا متمدن، وحشی، کثیف و بی منطق بدانند که فقط به دلیل بخت بلند برخی از رهبرانشان، که دو سوم از ذخایر نفتی شناخته شده جهان را در اختیار دارند، توجه ما را به خود جلب کرده اند.
فرصت را از دست ندهید، نیسکون. ریچارد، ص 193
خطر جدی سقوط شاه، رئیس جمهوری آمریکا را با معمای لاینحلی، مواجه ساخته بود. ایران، هم یکی از بزرگترین کشورهای صادر کننده نفت برای دنیای صنعتی غرب و هم حد فاصلی بین شوروی و منطقه حساس نفتی و استراتژیک خلیج فارس بود. حفظ ثبات و استقلال این کشور برای آمریکا اهمیت حیاتی داشت و برای حفظ این ثبات، آمریکا سالها به شاه متکی بود. اینک رژیم شاه، حمایت مردم را از دست داده و از طرف یک رهبر مذهبی 79 ساله در معرض تهدیدی جدی قرار گرفته بود.
بحران، هامیلتون. جردن، ص 24
امام خمینی : آیا کارتر واقعاً مدافع حقوق بشر است، یا شعاریست که برای انتخاب شدن به رییس جمهوری آمریکا، مطرح می کرده است؟... آیا او مدافع حقوق بشر است، حال آن که در ایران، شاه دست نشانده خائن او، حمام خون به راه انداخته است و او شاه را پشتیبانی می کند... لابد کارتر پشتیبانی از این جنایتکاران تاریخ را، که روی جلادان تاریخ را سفید کرده اند، دفاع حقوق بشر می دانند.
صحیفه نور، ج 4، ص 107
در چنین اوضاعی، کارتر به ریاست جمهوری آمریکا رسید... محمدرضا در غرب به عنوان یک سلطان دیکتاتور و مغرور و ثروتمند، که با پول باد آورده نفت، حتی در دمکراسی های غربی نیز دخالت می کند، شناخته شده بود. روشن بود که رژیم محمدرضا به قدرتهای غربی، بخصوص آمریکا، متکی است و اکنون کارتر از محمدرضا می خواست که برای رژیمش چهره مناسبی کسب کند. هدف دولت دمکرات آمریکا فقط، ایجاد اصلاحاتی در رژیم محمدرضا بود، در حدی که حملات افکار عمومی غرب، علیه او و سیاستهای آمریکا در خاورمیانه، کاهش یابد و نه بیشتر.
ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، فردوست. حسین، ص 565
این کارتر بود که بعد از این که سربازان مسلح، مردم بی دفاع را در میدان ژاله به رگبار مسلسل بستند، برای شاه تبریک فرستاد و این کارتر بود که گازهای اشک آور و ابزار کنترل کننده تظاهرات، برای شاه می فرستاد.
آمریکا در اسارت، کلن. ادوارد، ص 107
امام خمینی : کارتر چندی پیش گفت که منافع آمریکا بر حقوق بشر مقدم است و ما می گوییم که این خون ریزی ها نباشد و شاه برود، تا مردم سرنوشت خویش را به دست بگیرند، حمام خون درست کرده ایم؟ قضاوت آن با مردم جهان است. آیا وقت آن نرسیده است تا کارتر دست از حمایت شاه بکشد و بیش از این دستش را به خون مردم بی گناه و بی پناه ایران آلوده نکند؟
صحیفه نور، ج 4، ص 107
در پایان گفتگوهایم با شاه، حساس ترین موضوع، یعنی مساله حقوق بشر را مطرح کردم و گفتم که احترام به حقوق بشر نه فقط دارای ارزش و اهمیت سنتی در آمریکا بوده و منعکس کننده آرمان ملی ماست، بلکه یک اصل شناخته شده بین المللی است که در اعلامیه حقوق بشر و منشور ملل متحد نیز منعکس شده و پرزیدنت کارتر آن را به عنوان یکی از عناصر اصلی سیاست خارجی آمریکا می شناسد... روز هفتم ژوئیه 1977 پرزیدنت کارتر رسماً از کنگره درخواست کرد با فروش هفت هواپیمای آواکس به ایران موافقت کند... بسیاری از سناتورها و اعضای کنگره آمریکا با تاکید بر اهمیت روابط آمریکا و ایران برای تامین امنیت منطقه، با فروش هواپیمای آواکس به ایران موافق بودند، ولی یک اقلیت پر سروصدا، ضمن حملات شدید به رژیم شاه، با فروش سلاحهای پیشرفته آمریکایی به این دیکتاتور بیرحم و وحشی مخالفت می کردند.
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، صص 14 و 15 و 16
روز هشتم سپتامبر، شاه در شهرهایی که مرکز تظاهرات و اغتشاشات بود، حکومت نظامی اعلام کرد. در برخوردهایی که بین نیروهای نظامی و تظاهرکنندگان روی داد، عده ای کشته شدند که خود موجب به راه افتادن سیل تظاهرات و اغتشاشات تازه ای شد... وارن کریستوفر، معاون وزارت خارجه، در کمپ دیوید با من تماس گرفت و توصیه کرد که پرزیدنت کارتر هر چه زودتر با شاه تماس بگیرد. کارتر روز دهم سپتامبر گفتگوی تلفنی با شاه، پشتیبانی آمریکا را از وی در اقداماتی که برای برقراری نظم به عمل آورده، تایید می کند.
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ص 25
امام خمینی : یک رییس جمهور که ادعا می کند من طرفدار حقوق بشر هستم، آنقدر بشر را به تباهی بکشد. یک کسی که دعوی این می کند که من حقوق بشر را حفظ می کنم، از او نمی پذیرند که تویی که می گویی من حقوق بشر را حفظ می کنم، ایرانی ها بشر هستند. چه شد که در حکومت این چند سال و در حکومت اسلاف شما، پنجاه سال، این ملت این همه زجر دیدند و نه شما و نه اسلاف شما که مدعی این هستید که ما طرفدار حقوق بشر هستیم و نه مجلس هایی که تاسیس کردید، اعتراض نکردند؟ شما، برای اینکه ما را بازی بدهید، هیچ کلمه ای نگفتید که چرا محمدرضا این کارها را می کند، بلکه طرفداری کردید از او، بلکه کوشش کردید که باقی بماند او.
صحیفه نور، ج 10، ص 214
شما همه به یاد دارید که در دوران کارتر، حقوق بشر روح و جان سیاست خارجی ما را تشکیل می داد. زیرا در آن زمان جنجال تبلیغاتی خوبی درباره حقوق بشر، به راه انداخته بودند. از این رو با هو و جنجال فراوان، با مقدار زیادی از خود رضامندی، اعلام کردیم که مقدار کمی برنج می فرستیم (به لائوس) رقم، مانند حروف کوچک آلفابت انگلیسی، به راستی ناچیز بود، اما همان تقلب بود زیرا بعد معلوم شد که آن مقدار برنج، خیلی راحت از برنجی کم شده است که قرار بود ما به یکی از برنامه های غذایی سازمان ملل متحد بدهیم که باید نهایتاً به طور غیر مستقیم از طرف سازمان ملل به لائوس برسد(79).
آمریکای بزرگ و حقوق بشر، چامسکی. نوآم، ترجمه بهزادباشی، ص 32
کارتر مدتی برای حقوق بشر به محمدرضا فشار آورد. هیأتی از جمعیت حقوق بشر، برای بازدید از زندانهای سیاسی به ایران اعزام شد... ریچارد هلمز سفیر سابق آمریکا نیز به اتفاق جرج بال از طرف کارتر، به ایران آمدند. گفته شد گزارش هلمز موافق و گزارش بال مخالف محمدرضا بوده و کارتر، گزارش بال را منطبق با وضع ایران دانسته است... محمدرضا به واشنگتن رفت (آبان 1356) و مورد استقبال گرم کارتر قرار گرفت... زمانی که تظاهرکنندگان ایرانی در مقابل کاخ سفید، شعارهای تند علیه محمدرضا می دادند، کارتر به اتفاق محمدرضا در بالکن کاخ سفید ظاهر شد. یعنی ای تظاهرکنندگان، هر چه می خواهید بگویید. من در کنار محمدرضا هستم. سپس کارتر به تهران آمد... این روابط حسنه تا کنفرانس گوادلوپ ادامه داشت و تلفن محمدرضا به کارتر و فرح به رزالین و زاهدی به برژینسکی یک روش روزانه شده بود. هر سه مقام آمریکایی، سه مقام ایرانی را به مقاومت در مقابل انقلاب تشویق می نمودند.
ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، حسین فردوست، صص 573 و574 و575
امام خمینی : مسایل این نیست. نه برای خاطر این پنجاه و چند نفرشان دست و پا می زنند. همه تشبثش این است که رییس جمهور بشود. اصلاً نظرش آنجاست و من قول می دهم به او که نشود. انشاءالله(80).
صحیفه نور، ج 11، ص 11
تمام وقت من در روز شنبه، در مرکز ستاد انتخاباتی گذشت و با تمام ایالات، برای کسب اطلاعات و دادن دستورات لازم تماس گرفتم. ولی برای من روشن بود که کلید انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا، در دست کسان دیگری، در آن سوی دنیاست، که تصمیم و عملشان تا آخرین لحظه، قابل پیش بینی نیست. اگر تا روز دوشنبه اتفاقی که با همه بی صبری در انتظار آن هستیم، روی دهد و گروگانهای ما در تهران آزاد شوند، با همه نیرنگهای تبلیغاتی که دارودسته ریگان ممکن بود علیه ما به کار ببرند، پیروزی از آن ما است.
بحران، هامیلتون. جردن، ص 182
امام خمینی : از حصر اقتصادی هم ابداً خوفی نداشته باشید، برای این که ملتهای دیگر و دولتهای دیگر تابع آمریکا نیستند.
صحیفه نور، ج 11، ص 60
متحدین آمریکا، نه فقط تحریم اقتصادی علیه ایران را تایید نمی کردند، بلکه آمریکاییها را از هر گونه اقدام حاد دیگر علیه ایران، برحذر می داشتند. آنها نه فقط نمی خواستند یک بازار اقتصادی و یک منبع تهیه مواد نفتی خود را از دست بدهند، بلکه از عواقب یک اقدام نظامی در ایران و احتمال سوء استفاده شوروی از این جریان نگران بودند.
جنگ قدرتها در ایران، روبین. باری، ص 221
امام خمینی : در این انقلاب شیطان بزرگ که آمریکاست، شیاطین را با فریاد، دور خودش دارد جمع می کند و چه بچه شیطانهایی را که در ایران هستند، و چه شیطانهایی که در خارج هستند، جمع کرده است و هیاهو به راه انداخته است.
صحیفه نور، ج 10، ص 139
قطب دیگر این دوگانگی، تا اندازه ای مشهود نبود. در آن واحد، در دل همانها هم که برای اقتباس رسوم و عادات خارجی ها آمادگی داشتند، بیگانه گریزی عمیقی حاکم بود.
همین بیگانه گریزی بود که سیلاب نفرتی را که به حق و با فصاحت، به وسیله آیت الله خمینی بیان گردید، به راه انداخت. بدین ترتیب ایران، سراسر دنیا را دشمن خویش انگاشت. شیطان بزرگ ایالات متحده، شیطان کبیر اتحاد شوروی، شیطان کوچک بخصوص عراق و اسراییل و مصر و عربستان سعودی و کویت، صهیونیستها و بهاییها و مسیحیان، همه دشمن ایرانند(81).
شکست شاهانه، زونیس. ماروین، ص 403

مجامع بین الملل

امام خمینی : آقای کارتر پس از مانور نظامی و سیاسی، راضی شده اند که شورای امنیت فقط برای رسیدگی به این امر تشکیل شود. غافل از این که ملت ما می دانند که هر شورا یا محکمه ای که تحت نفوذ مستقیم آمریکا تشکیل شود، از اول رأی آنان دیکته شده است و محکومیت ملت مظلوم ما مورد استقبال آنان است.
صحیفه نور، ج 10، ص 240
سازمان ملل یک بازیگر مستقل نیست که بتواند هرآنچه را می خواهد، انجام دهد. برای مثال، اگر آمریکا به سازمان ملل بگوید که ما نمی خواهیم شما کار خاصی را انجام دهید، سازمان نیز از انجام آن خودداری می کند. آمریکا در بیان دیدگاهها و نظرات خود به سازمان ملل، بسیار صریح است. چند هفته پیش، صراحت لهجه آمریکا در قبال سازمان ملل، به خوبی مشخص شد. مادلین اولبرایت، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت: اگر بتوانیم به صورت چند جانبه در قالب همکاری با دیگران، اقدام خواهیم کرد، اما در مواقعی که منافع ملی ما مطرح باشد و ضرورت ایجاب کند، یک جانبه عمل خواهیم کرد.
بی نظمی نوین جهانی، چامسکی. نوآم، کیهان 7/4/74
در ماه دسامبر، اقدامات بیشتری برای افزایش فشار بین المللی بر ایران، به عمل آمد. روز چهارم دسامبر شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه 457 موکداً از ایران خواست که گروگانها را آزاد کند و دبیر کل سازمان ملل متحد را مأمور تعقیب اجرای این قطعنامه کرد. ایران این قطعنامه را رد کرد و پرزیدنت کارتر، دستور اخراج دیپلماتهای ایرانی را از آمریکا صادر کرد... بلافاصله پس از رأی چهارم دسامبر شورای امنیت، ما اقداماتی برای جلب پشتیبانی متحدین خود، به منظور مجازات اقتصادی ایران به عمل آوردیم.
توطئه در ایران، ونس. سایروس، صص 76 و 77
امام خمینی : ایکاش سازمان ملل و شورای امنیت حاضر بودند و شما معلولین عزیز را می دیدند و آثار جرم دولت آمریکا و دست نشاندگان آن را می دیدند، سپس حکم صادر می کردند. کاخ نشینان حال دردمندان ما را مشاهده می کردند، تا به جنایات دولت جبار آمریکا دامن نزنند و برای سازمانهای بین المللی و شورای امنیت ننگ و نفرین به بار نیاورند.
صحیفه نور، ج 11، ص 144
توماس بکرینگ، سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: آمریکا منشور سازمان ملل متحد را این طور تفسیر می کند که به آن اجازه می دهد، برای دفاع از منافع خود به زور متوسل شود.
مبارزه برای دموکراسی در جهانی دگرگون شده، چامسکی. نوآم، اطلاعات 4/6/1370
می توان از راههای مختلفی، مشخص ساخت که چرا سازمان ملل نتوانسته وظایف خود را در برقراری صلح، خوب اجرا کند. فقط لازم است سابقه و توهای شورای امنیت و آرای منفی در مجمع عمومی را بررسی کنیم. نگاهی به این حقایق، سریعاً توضیح می دهد که چرا این مسأله راکد مانده و خداشناسی سیاسی خودخواهانه، مورد توجه قرار گرفته است. آمریکا، در وتو کردن قطعنامه های شورای امنیت و رد کردن قطعنامه های مجمع عمومی در مورد انواع مسایل گوناگون، گوی سبقت را از همگان ربوده است. بعد از آمریکا نیز از این نظر، انگلیس رتبه دوم را مقدمتاً در ارتباط با حمایت آن، از رژیمهای نژاد پرست آفریقای جنوبی داراست.
بازدارندگی دموکراسی، چامسکی. نوآم، اطلاعات 25/5/1371
امام خمینی : این سازمانهای بین الملل و عفو بین الملل که می خواهند و تقاضا کرده اند بیایند ایران، اعدامها را ببینند و می خواهند بیایند و به نفع ابرقدرتها نظر بدهند، اینها از ایران اطلاعی دارند؟ از شرارت این منافقین اطلاع دارند؟... چه شد که سازمان حقوق بشر که ایرانیها را بشر نمی دانند، همین بشر را دارند با دست آمریکا و با توطئه های قدرتهای بزرگ از بین می برند. به جرم این که می خواهند خودشان این زندگی فقیرانه ای را که دارند، به استقلال و آزادی بگذارنند.
صحیفه نور، ج 15، ص 195
در اینجا هر سوء استفاده تبلیغاتی که از نام من انجام می گیرد، محکوم می کنم و به سازمانهای بین المللی و حقوق بشر توصیه می کنم، مقداری از وقت خودشان را صرف کنند و به جای گزارشهای دروغ تبلیغاتی که از گروهکها می گیرند، به ایران سری بزنند و خودشان با واقعیتهای موجود در جامعه ایران برخورد کنند تا به حقایق درست تری دسترسی پیدا کنند(82).
کارنامه سیاه، ج 2، ص 180
تا اواسط دهه 1980 تروریسم بین الملل به ویژه در خاورمیانه، در مرکز خبرها قرار داشت. باید توجه داشت که حتی در اوج سالهای نگرانی، یعنی در فاصله 1985 تا1986 آمریکا و متحدش اسراییل، مسئول جدی ترین اعمال تروریسم بین المللی، در خاورمیانه بودند. فعلاً به نقش برجسته آمریکا در تروریسم بین الملل در منطقه های دیگر جهان و در سالهای اولیه کاری نداریم.
چامسکی، نوآم، کیهان 25/5/1371
سیاست خارجی آمریکا در واقع بر این اساس بنیاد گذاشته شده که در آن بشر، ربطی به سایر قضایا ندارد، بلکه بهبود جو معاملات و سودبخشی آن است که قویاً به سیاست خارجی آمریکا، ارتباط مستقیم دارد. اما واقع امر آن است که این نکته خود از چشمه اصلی طرز تفکر ژئوپولتیک می جوشد و اما اقلیم معاملات بازرگانی در یک کشور جهان سوم را چگونه بهبود می بخشید؟ راستش خیلی آسان است. باید همه کشیشان را بکشید، سازماندهان مراکز روستاییان را زیر شکنجه ببرید، هر گونه سازمان برخوردار از محبوبیت عامه را از میان بردارید، جنایت و آدمکشی در مقیاس انبوه توأم با اختناق را به وجود آورده و مستقر سازید، تا از فعالیت هر گونه سازمان مردمی جلوگیری کرده باشید(83).
آمریکا بزرگ و حقوق بشر، چامسکی. نوآم، ص 46
امام خمینی : هیچ کس نباید گمان کند که این دستگاههایی که درست شده است، از قبیل سازمانهای بین المللی، سازمانهای حقوق بشر و امثال اینها، برای منافع ملتها قدمی بردارند. آمریکا هم اظهار مخالفت کرده است با این الحاق، لکن آدم عاقلی است که باورش بیاید که اسراییل بدون اجازه آمریکا و بدون تفاهم با او این اعمال را انجام بدهد(84).
صحیفه نور، ج 15، ص 262
بدون هیچ بهانه ای که حاکی از تحریکی از سوی ساف یا لبنان باشد، اسراییل در سال 1982 حمله کرد. اسراییلی ها ناحیه جنوب لبنان را کاملاً اشغال کرده، بخش اعظم بیروت را تخریب و حداقل 15 هزار فلسطینی و لبنانی را کشتند. جامعه بین المللی هم تنها به محکوم کردن اسراییل پرداخت و نه بیشتر.
تصویر آینده خاورمیانه، آی کینز. جیمز، اطلاعات 24/9/1370
تربون، عضو مجلس سنای آمریکا گفت: خاورمیانه و آفریقا، جولانگاه ثابت و همیشگی یک سیاست اساسی و مشخص از سوی ایالات متحده آمریکاست.
میلتاریسم آمریکا، بنیاد بردگی معاصر، برزمی. عفیف، ترجمه محمد درخشنده، انتشارات امیر کبیر، ص 62
در سال 1982 زمانی که اسراییلی ها به بخش جنوبی لبنان حمله بردند، واکنشهای اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، بسیار محتاطانه بود و سوریه، که شوروی از آن حمایت می کرد، ناگزیر از اعلام جنگ، خودداری کرد. حتی هنگامیکه نیروی هواییش را، نیروی هوایی اسراییل از بین برد. اسراییل پیروز می شد، کشورهای عربی حرکتی نکرده بودند. نیروهای فلسطینی که در تله بیروت افتاده بودند، ناچار شدند از خاور نزدیک، دور شوند. ایالات متحده که به نظر می رسید باید وضعیت را در کنترل داشته باشد، به فکر در دست گرفتن لبنان می افتاد. اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، ظاهراً در این بخش از جهان لنگ انداخته بود و آن هم برای مدتی طولانی.
مسایل ژئوپولتیک. اسلام، دریا، آفریقا. ایولاکست. ص 111
امام خمینی : همه رسانه های گروهی در دست دشمنان ماست و هر روز هم تبلیغ می کنند و هر روز هم ایران را محکوم می کنند. این سازمانهایی که همه شان نوکر آمریکا و امثال او هستند، سازمان عفو بین الملل، شورای امنیت و امثال اینها.
صحیفه نور، ج 17، ص 195
داستان مربوط به سازمان ملل که در اینجا به طور خلاصه بازگو شد، به خوبی فرهنگ فکری غرب را نشان می دهد:
امروز سازمان ملل به این دلیل قادر به انجام وظایف است که (کم و بیش) آنچه را که دلخواه واشنگتن است، انجام می دهد و این حقیقتی است که در واقع ارتباطی با ناخوشی های جهان سوم، روسی ها یا خاتمه جنگ سرد ندارد...بنابراین، این سازمان ملل از اقدام همیشگی آمریکا و انگلیس، یعنی وتو کردن قطعنامه ها، آزاد بود. این حقایق همواره غیر قابل قبول بوده و بنابراین وجود خارجی نداشته اند. آنها به قلمرو سوء استفاده از واقعیت (تاریخ واقعی) و نه خود واقعیت (آنچه ما ترجیح می دهیم باور کنیم) تعلق دارند. این عناصر اساسی تشکیل دهنده ارزشهای فکری سنتی ماست.
بازدارندگی دموکراسی، چامسکی. نوآم، اطلاعات 25/5/71
رمزی کلارک، وزیر اسبق دادگستری آمریکا در سخنانی در استانبول، با تاکید بر این که آمریکا برای کسب منافع خود از شورای امنیت سازمان ملل متحد، سوء استفاده می کند، خواستار انحلال این شورا شد.
روزنامه اطلاعات 13/5/1370
امام خمینی : صلح خواهی صدام و کوشش آمریکا در ایجاد امنیت در دنیا و نیز دیگر قدرتمندان چپاولگر و به اصطلاح طرفداران حقوق بشر، همه از یک قماش هستند و تا دنیا به این آرامش طلبان و صلح دوستان و طرفداران حقوق بشر مبتلاست، روی امنیت و صلح و آرامش نخواهد دید.
صحیفه نور، ج 17، ص 190
روزنامه پردی پرسه چاپ وین، در سرمقاله چهارشنبه گذشته خود نوشت: پاره کردن قرارداد الجزایر توسط صدام جلو دوربین، سند آشکار و متقنی در شناخت مسئول و آغازگر جنگ 8 ساله ایران و عراق بود، سازمان ملل، به خاطر اعمال نفوذ آمریکا از 11 سال پیش (آغاز جنگ) تا کنون، از پذیرش این واقعیت سرباز زد و نیز می افزاید: سکوت سازمان ملل تا هنگام حمله صدام به کویت، ادامه یافت و تنها در این زمان، سازمان ملل مجبور به موضع گیری در قبال صدام شد.
روزنامه اطلاعات 25/9/1370
صدام حسین دیکتاتور عراق، سپس نقش خود را عوض کرد و زمانی که در تلاش برای بیرون راندن کارگزاران آمریکا و انگلیس، کویت را مورد تجاوز قرار داد، یک شبه، وضع خود را از یک دوست محبوب، به یک هیتلر جدید تغییر داد. ترس عمده در سراسر این جریان از این بود که، نیروهای ملی گرایی که تحت کنترل و نفوذ آمریکا نیستند، بر مناطق نفت خیز شبه جزیره عربستان به نفوذ اساسی دست یابند.
بازدارندگی دموکراسی، روزنامه اطلاعات، 7/4/71
خاویرپرزدکوئیار، دبیر کل سازمان ملل، به صراحت اعلام کرد که: جنگ خلیج فارس با اجازه سازمان ملل برپا شد ولی این سازمان ملل نبود که آن را رهبری می کرد. جنگی بود که آمریکا رهبری آن را بر عهده داشت و چه اعراب و چه کشورهای دیگر در آن مشارکت داشتند.
جنبه های مقوله هایی به نام نظام نوین جهانی، السیاسه الدولیه، اطلاعات 13/6/1370
امام خمینی : از قرار اطلاع، بمبهای خوشه ای در گیلان غرب به کار برده اند...آمریکا و امثال آن که ادعای بیطرفی می کنند و معلوم است که در این جنایات شریکند، چه جوابی دارند؟ مجامع بین المللی و حقوق بشر، این دست نشاندگان آمریکا و ابرقدرتها، از این جنایاتی که به بشریت وارد شده است، می گذرند...اصلاً مجامع بین المللی، لفظی است در خدمت قدرتهای بزرگ، نه در خدمت مظلومین و محرومین.
صحیفه نور، ج 18، صص 63 و 64
با نفرت و انزجار به یاد می آورم که رژیم عراق در ماههای اوت و سپتامبر 1988 چگونه مردم کرد را به طرزی وحشیانه، مورد حملات گازهای شیمیایی قرار داد. البته این رویداد، افکار عمومی بین المللی را برنیانگیخت، چرا که از دیدگاه وال استریت، خون شهید کرد به همان اندازه کم ارزش است، که خون کودکان فلسطینی برای اسحاق شامیر یا مرگ بابی ساندز برای تاچر و این امری است طبیعی، زیرا کردها نفت ندارند.
مقاله غرب آن گونه که هست، دوبنوآ. آلن، به نقل از: اطلاعات
آمریکا مکرراً قطعنامه شورای امنیت را وتو کرده و از تصویب قطعنامه های مجمع عمومی و دیگر طرحهای سازمان ملل، در مورد انواع مسایل از جمله تجاوز، ضمیمه کردن خاک دیگران به کشور. نقض حقوق بشر، خلع سلاح، رعایت قوانین بین المللی، تروریسم و غیره، ممانعت کرده است.
بازدارندگی دموکراسی، چامسکی. نوآم. اطلاعات 25/5/1371