آمریکا شیطان بزرگ

فاطمه رجبی‏

گروهکها

امام خمینی : اینهایی که الان در ایران مشغول فتنه هستند، از اسلام هیچ اطلاعی ندارند و به حسب آنطوری که من می فهمم، اینها مرتبط هستند با آمریکا، ولو اینکه اسمشان برخلاف است، ملت باید آنها را رد کند(63).
صحیفه نور، ج 5، ص 243
الگ میرونف از اعضای جناح کمونیست های دومای دولتی روسیه، در گفتگویی با خبرنگاران داخلی و خارجی گفت: آمریکا برای مقابله با دشمنان خود از سال 1957 میلادی، برنامه به راه انداختن نفاق و درگیری ملی، جنگهای منطقه ای و ترویج ابتذال فرهنگی را تدوین کرد. وی تصریح کرد، آمریکا این برنامه ها را تحت شعار آزادی به وسیله خائنین داخلی، در کشورها و مناطق مختلف، اجرا می کند.
کیهان. 10/4/74
روزنامه اول استریت ژورنال آمریکا نوشت: اگر قرار باشد رژیم سرنگون شود، از راه یک قیام عمومی و اتحاد ناراضیان داخلی، با نیروهای کنار زده شده از ارتش و اتحاد این دو منبع قدرت، با چریکهای وابسته به مجاهدین است.
کارنامه سیاه، انتشارات دادستانی انقلاب اسلامی، ج 3، ص 248
برژینسکی در نامه ای به سایروس ونس می نویسد: با توجه به قابل پیش بینی نبودن حوادث و تحولات آینده ایران، الزاماً مهم است آمریکا با تمامی رهبران سازمانها و گرایشهای سیاسی، بدون استثناء، من جمله اقلیتهای مذهبی یا نژادی و گروههای افراطی که قادرند مقاومتهای مسلحانه علیه رژیم خمینی را تحریک کنند، تماسهایی برقرار نماید.
کارنامه سیاه، ج 3، ص 107
امام خمینی : اعتقاد من این است که کمونیست هایی که درایران هستند، روابط شان با آمریکا بیشتر است.
صحیفه نور، ج 7، ص 89
رادیو مسکو: ستاره سرخ، ارگان شوروی، دیروز در مقاله ای، سرویس های مخفی سازمان سیا را متهم کرد که در ایران دست به تحریکات کمونیستی زده اند.
کیهان، 15/11/1357
گرچه این نکیه ههم قابل ذکر است که در هیچ موردی، دست زدن به عملیات پنهانی، نمی تواند صرفاً پاسخی علیه یک حرکت تهاجمی به خصوص باشد و بلکه معمولاً در مقابل یک سلسله اقدامات مخالف آمیز، علیه آمریکاست که تصمیم به اجرای عملیات پنهانی در کشور مورد نظر، گرفته می شود. به عبارت دیگر، مقابله به مثل - یعنی اقدام به عملیات پنهانی در جواب حرکت تهاجمی - هرگز امکان پذیر نیست و اصولاً نمی توان برنامه عملیات پنهانی را، به گونه ای طراحی کرد که به عنوان پاسخی مستقیم تلقی شود. ضمن آنکه در اکثر اوقات، عملیات پنهانی، به طور کلی با آنچه علیه ما صورت گرفته، ارتباط ندارد، ولی مقامات کشور مهاجم اغلب متوجه مساله می شوند و به خوبی درک می کنند که این عملیات را باید نوعی پاسخگویی به اقدامات خود، بدانند.
پنهان کاری و دموکراسی، ترنر. استانسفیلد،
ترجمه حسین ابوترابیان، ص 135
به اعتقاد من، روسای جمهوری آمریکا هر قدر از توسل به عملیات پنهانی پرهیز داشته باشند، زمانی فرا می رسد که هیچ گریزی جز روی آوردن به عملیات پنهانی، پیش روی نخواهند داشت و علاوه بر این، همواره مواردی پیش آمده که شهروندان آمریکایی نیز، نتایج حاصل از عملیات پنهانی ما را تحسین کرده اند...به عنوان نمونه می توان از موارد زیر نام برد: حمل و توزیع وسایل ضد رژیم در کشورهایی مثل ایران تحت حاکمیت آیت الله خمینی و لیبی تحت حاکمیت قذافی(64).
پنهان کاری و دموکراسی، ترتر. استانسفیلد، ص 135
امام خمینی : این طایفه ای که ادعا می کنند ما طرفدار خلق هستیم. طرفدار مردم هستیم... ما از ایشان می پرسیم که: آتش زدن خرمن ها اولاً، چه منفعتی برای توده ها دارد؟...بعد می گوییم، کی این منفعت را می برد؟... اگر ما گندم نداشته باشیم، از کجا گندم وارد می کنید؟ آمریکا!... زراعت هر چه نداشته باشیم، آن کس که صادر کننده است برای ما، آمریکاست... منفعت به جیب آمریکا می رود... پس شما عمال آمریکا هستید.
صحیفه نور، ج 8، ص 187
کنترلی که توسط آمریکا بر تجارت جهانی غله، اعمال میشود، عظیم تر و مهمتر از کنترلی است که کشورهای صادر کننده نفت - اوپک - بر تجارت نفت جهانی دارند قرار دارد بین المللی گندم، سال 1949 که در سال 1967 به قرارداد جهانی غله، تغییر نام یافت، دارای یک قرارداد متمم برای اعطای کمک غذایی به ممالک نیازمند بوده و طبق این قرارداد متمم، کشورهای عضو قرارداد، خود را موظف نموده بودند که سالانه مقدار معینی گندم به طور رایگان به کشورهای عقب مانده، تحویل دهند. این قرارداد، هر چند ظاهری فریبنده و بشر دوستانه داشت، ولی اهداف و مقاصد شومی را دنبال می کرد. یکی از اهداف آن کاهش دادن کوههای غله بود که در کشورهای اصلی تولید کننده غله، در سیلوها انباشته شده بود بنابراین در کنار سوزاندن غله و به دریا ریختن آن که ممکن بود، ضایعات سیاسی به دنبال بیاورد و در هر حال در دراز مدت، مقرون به صرفه نبود، می بایستی اقدامات دیگری در جهت کاهش دادن موجودی غله جهان، از طریق کاهش تولید جهانی به عمل آید سناتور هوبرت همفری که بعداً معاون رئیس جمهور گردید، به هنگام تصویب قانون پی.ال. 480 تفسیر جالبی ارائه داد که بیانگر مقصود و هدف اصلی دولت آمریکا، از این اقدامات به اصطلاح غذا برای صلح و امثالهم است. او می گوید: وقتی ما همیشه دنبال راه حلهایی هستم که دیگران را وابسطه به خود نماییم و در این وابستگی، وی را مجبور به همکاری کنیم، به نظر می رسد که وابستگی به مواد غذایی بزرگترین و موثرترین وابستگی باشد.
دیکتاتوری کارتلها، میرو، صص 253 و 254 و 255
در سال 1967 مجموع مخارج سیا برای حمایت از گروهها و سازمانهای مفید به حال آمریکا در کشورهای خارج، بالغ بر سالی 10 میلیون دلار می شد و اقلام عمده ای از این پول نیز، در اختیار اتحادیه های کارگری، انجمن های دانشجویی و بنیادهای خصوصی داخل خاک آمریکا، قرار می گرفت تا از طریق آنها به همکاران و همفکرانشان در کشورهای خارجی، پرداخت شود. با این اقدام، چون سازمانهای آمریکایی، نقش واسطه بین سیا و کشورهای دیگر را به عهده داشتند، لذا سازمانهای خارجی دریافت کننده کمک، در معرض اتهاماتی از قبیل همکاری با سیا و یا عروسک آمریکا قرار نمی گرفتند.
پنهان کاری و دموکراسی، ترنر. استانسفیلد، ص 114
امام خمینی : مع الاسف در بین قشرهایی از مردم، اشخاص مفسدی، اشخاصی که الهام می گیرند از آمریکا، از اجانب هستند و مشغول مفسده جویی هستند. لابد آقایان غائله ای را که بوجود آوردند در تبریز، شنیدید. اینها تبریزی نیستند. اهل تبریز فکرشان این فکر نیست که با اسلام مبارزه کنند
...اینها که این غائله را، راه انداختند، از خدمتگزارهای اجانب هستند و پرونده بعضی از آنها هم، در همین لانه جاسوسی پیدا شد.
صحیفه نور، ج 10، ص 265
رهبر جنبش رادیکال، مقدم، ضمن تماس با سرپرست دپارتمان، نظرات خود را در مورد مسایل جاری، اظهار داشت و خیلی تاکید کرد که کاردار، با خمینی تماس بگیرد که او (خمینی) ایرانیان را متقاعد کند که آمریکا انقلاب ایران را پذیرفته است(65).
اسناد لانه جاسوسی، گریوز. جان، ج 4، ص 42
اکثر دوستان مامور سفارت، از طبقه متوسط در تبریز بودند. دکتر، وکیل، استاد دانشگاه، مدیر کارگاه، بازرگان، مهندس ودفتردار که هنوز اکثراً در تبریز هستند.
اسناد لانه جاسوسی، گریوز. جان، ج 3، ص 22
استادان دانشگاه (تبریز) برای من تشریح کردند که تصفیه های دمدمی، بدون اساس با بر چسب طاغوتی و ساواکی از دانشکده ها در جریان است. دوستان نسبت به دو ماه پیش احساس امنیت بیشتر می کنند. در حالی که اغلب، دوستان یا اقوامی در زندان دارند و عده کمی نیز آشنایانی در میان اعدامی ها دارند(66).
اسناد لانه جاسوسی، گریوز. جان، ج 4، ص 23
امام خمینی : الان بعضی از این مفسدها که از ایران بیرونشان کردند، رفتند آنجا در پناه انگلستان توطئه گر، برای اینکه باز گردانند وضع را. باز همان مسایل را برگردانند، مشغول توطئه هستند. اینجا هم روابط بین آنها هست. از اینجا هم باز روابط هست. از اینجا روابط با آمریکا هست. روابط اشخاص برای توطئه گری با آمریکا هست، با انگلستان هم هست. می خواهند (نقشه این است) که بعد از چند وقت دیگر، همان مسایل را برگردانند(67).
صحیفه نور، ج 10، ص 280
برنامه ای را برای بازگشایی دوباره انجمن ایران و آمریکا در تهران، برای هفته های اخیر تدارک دیدیم. یک سری فیلم، یک کنسرت، نمایشگاههای نقاشی و یک گرد هم آیی شبانه. برای اعضای انجمن ایران و آمریکای اصفهان نیز برنامه مشابهی تدارک دیدیم. یک برنامه شام در خانه مسئول روابط عمومی مان تهیه دیدیم که در آن توسط تلویزیون و ویدئو، فیلمی به مهمانان نشان دادیم که تلویزیون های آمریکا، چگونه انقلاب ایران را گزارش داده اند. مهمانان عبارت بودند از اعضای برجسته روزنامه ها و مقامات وزارت امور خارجه، یک نویسنده، یک نقاش و یک عضو کادر انجمن ایران و آمریکا در تهران که همچنین یک استاد حقوق شناخته شده دانشگاه تهران نیز می باشد.
اسناد لانه جاسوسی، گریوز. جان، ج 4، ص 16
امام خمینی : آمریکا نه دخالت نظامی می کند و نه حصر اقتصادی می تواند بکند، توطئه این است که در داخل کشور ما کاری بکند که ما نتوانیم این راهی را که گرفته ایم برویم. توطئه داخلی و به دست اشخاصی که در داخل کشور هستند و از کارکنان آنها هستند.
صحیفه نور، ج 11، ص 221
عملیات شرکتهای بزرگ، امروزه این تفاوت را دارد که اقدامات قتل و غارت و تهدید، مستقیماً به وسیله خود شرکتها یا دولتهای امپریالیستی حامی آنها انجام نمی گیرد، بلکه این عملیات توسط دولتهای دست نشانده در کشورهای جهان سوم، یا عوامل کارتلها چند ملیتی در این کشورها به طور غیر مستقیم و از طریق ایجاد گروههای تروریستی، صورت می گیرد.
دیکتاتوری کارتلها، میرو، ص 47
به نظر من با توجه به دگرگونیهای وسیعی که در دنیای امروز رخ داده، ما در آینده از اجرای عملیات پنهانی توسط سیا دو هدف بیشتر نمی توانیم داشته باشیم. اول: مشارکت مستمر - ولی محدود - در امور مربوط به سیاست خارجی آمریکا، آن هم در سطحی پایین، به صورت اجرای برنامه های تبلیغاتی، اقدامات ضد تروریسم و کمک مالی به گروههای طالب دمکراسی. دوم: مشارکت گهگاه در برنامه های بسیار مهم بحث انگیز و ستیزه جویانه که از طریق معمول، قابل حل و فصل نیست و می تواند با استفاده از عملیات شبه نظامی و یا مداخلات سیاسی در کشورهای دیگر به نتیجه مطلوب برسد.
پنهان کاری و دمکراسی، ترنر. استانسفیلد، ص 265
جیمز شانون، نماینده کنگره آمریکا، در نامه به رجوی نوشت: من گرمترین درودها و حمایتها را برایتان می فرستم. من خیلی خوشبختم که برای گرامیداشت این سالگرد مهم، برای اپوزیسیون ایران، به دوستان زیاد شما بپیوندم و شما را در راه استمرار مبارزه تا زمانی که صلح و دموکراسی در ایران به وجود بیاید، تشویق کنم(68).
کارنامه سیاه، ص 253
امام خمینی : من اخیراً باید تذکر بدهم که در قضایای کردستان که گروههای منحرف چپ و مخالف اسلام، به آشوبگری پرداخته اند و در قضایای دانشگاهها که گروه های چپ آمریکایی در آن مکانهای مقدس، دست به آشوب زده اند و با آشوبگری های دولت غیر قانونی عراق در ایران، با حمله کارتر و دخالت نظامی در ایران رابطه ملموسی دارد و در این موقع حساس اگر این گروه های منحرف در دانشگاهها و یا خارج آنها دست به آشوب بزنند، ملت رابطه مستقیم سران آنها را با آمریکای جهانخوار خواهد فهمید و تکلیف خود را با آنان روشن خواهد کرد.
صحیفه نور، ج 12، ص 59
من حداقل دو سناریو و برنامه را که می توانند منجر به هرج و مرج و سقوط تدریجی شود، را در نظر دارم. یکی نیروهای تمرکز یافته که توسط نارضایی های منطقه ای و قومی تحریک شده باشد و اگر با اینها به اندازه کافی، به طرز غلطی روبرو شوند، ممکن است باعث تعطیل شدن و بسته شدن مناطق نفت خیز گردند و یا اقتصاد سنتی را از هم بپاشند و یا جوری ملی گرایی را خراب کند که توده ها با رهبران مذهبی بی عرضه خود مخالف شوند.
اسناد لانه جاسوسی، ج 4، گریوز. جان، ص 13
به علاوه من راضی شده ام که ما می بایست این کوشش را بکنیم و ریسک آن را متحمل شویم که با روحانیون و چپی ها وارد مذاکره شویم اگر اثر آن از نظر ما مهم باشد، منافع خودی به ما می فهماند که مقدار زیادی نارضایی را تحمل کنیم و یاد بگیریم که به طور موثری باملاهای مجاهد و پاسداران و فداییان خلق تماس برقرار کنیم. البته با احتیاط برای احتراز از شناخته شدن با آنها یا هر حزب و گروه دیگری بر آن موضوع(69).
اسناد لانه جاسوسی، ج 4، گریوز. جان، ص 18
هیچ کدام از این گروهها نمی توانند آشکارا و بدون ریسک نابودی در زیر دستهای اسلامی ها که هم اکنون، از حمایت بیدریغ توده ها برخوردار هستند، برای گرفتن قدرت حرکت کنند.
اسناد لانه جاسوسی، ج 4، ص 13
امام خمینی : اگر ما دیدیم که شما در مدارس ایجاد اغتشاش کردید، ماهیت شما یک مقداریش معلوم است، بیشتر معلوم می شود پیش ملت ایران. در یک همچو وقتی که ایران در حال جنگ است با آمریکا و این آلت دست آمریکا، تجاوز کرده است به ایران، شما اگر چنانچه برای باز شدن مدارس اغتشاش بپا کنید یا شایعه سازی کنید، معلوم می شود که عمال آمریکا و همدست صدام حسین خبیث.
صحیفه نور، ج 13، ص 90
نفاق در مدارس، بین محصلین و بین کادرهای مدارس و هر دو، می توانند باعث بسته شدن مدارس، برای مدت طولانی بشود و در نتیجه، باعث نارضایتی عمومی گردد یا تبدیل به خشونت های افراطی بشود.
اسناد لانه جاسوسی، گریوز. جان، ج 4، ص 13
امام خمینی : هر چه اعلامیه می دهند آقایان و هر چه صحبت می کنند و هر جا می روند، صحبت می کنند؛ هم و غمشان این است که این جمهوری اسلامی، به درد نمی خورد. ما حتماً باید یا در آغوش آمریکا باشیم تا بتوانیم زندگی کنیم، یا در آغوش شوروی و چون شوروی الحاد دارد و آمریکا موحد است و خیلی صحیح و خوب است یا کمتر از او بد است، ما خوب است که همراه اینها باشیم.
صحیفه نور، ج 15، ص 10
در بهار سال 1978 لیبرالها یا طرفداران جبهه ملی، به تدریج از انزوا به در آمدند و ابتدا شروع به دادن اعلامیه یا فرستادن نامه های بدون امضا به مقامات داخلی و سفارت خانه ها و خبرگزاریهای خارجی نمودند. سپس افراد همفکر به دور هم جمع شده و شروع به انتشار اعلامیه ها یا ارسال نامه های امضا شده به شاه و سایر مقامات کردند یکی دو نفر از آنها نیز به من معرفی شده و اظهار علاقه کردند که با سفارت آمریکا در تماس باشند به هر حال، در مورد ارتباطی که به دستور من با مخالفان برقرار شده بود، هیچ گونه مخالفتی از طرف مقامات ایرانی صورت نگرفت و هرگز فشاری برای قطع این رابطه اعمال نشد.
مأموریت در ایران، سولیوان. ویلیام، صص 101 و 103
به یکی از ماموران سیاسی سفارت که با نهضت آزادی در تماس بود، دستور دادم که با مهدی بازرگان، رهبر این سازمان، تماس گرفته و به او اطلاع بدهد که من آماده ملاقات با او در هر نقطه ای که مایل باشد، هستم. در این جا باید توضیح بدهم که بازرگان قبلاً برای ملاقات با من اظهار علاقه کرده بود، ولی در آن موقع دعوت او را نپذیرفته بودم وقتی که وارد خانه شدیم، علاوه بر بازرگان، آیت الله موسوی را هم در این خانه دیدیم بازرگان، خلاصه ای از مذاکرات قبلی بین او و ماموران سیاسی سفارت را، برای من تکرار کرد و گفت، آنها خواهان ادامه همکاری و کمک نظامی آمریکا و حفظ قراردادهای موجود با آمریکا، هستند. بازرگان می گفت که او از طرف نهضت آزادی ایران صحبت می کند و آیت الله موسوی نماینده عناصر مذهبی انقلاب است. متاسفانه آیت الله موسوی با اینکه جریان مذاکرات را با دقت و علاقه تعقیب می کرد، سخنان بازرگان و اظهار نظرهای او را که به قسمتی از آن اشاره شد، به طور صریح و آنطور که من انتظار داشتم، تایید نمی کرد.
مأموریت در ایران، سولیوان. ویلیام، ص 167
منصور اقبال (تاجر تحصیل کرده آمریکا که از فرزندان خانواده اقبال می باشد) بر این مساله که رهبران میانه رو، از موقعیتی که خمینی برایشان به وجود آورد، سخت عصبانی اند، تاکید کرد و گفت که البته راه چاره ای نمی بیند و می گفت که به آنها فشار آورده که نزدیکی بیشتری با آمریکا بکنند، چون در هر صورت، بدون حمایت یکی از دو ابر قدرت جهان، نمی شود به چیزی امید داشت.
اسناد لانه جاسوسی، گریوز. جان، ج 3، ص 82
امام خمینی : من مطالعه می کردم در حال آنها و در وضع آنها و بالاخره با ناشیگری، خودشان را لو دادند و باطنشان را ظاهر کردند و ملت فهمید که اینها، چکاره اند. و با یک صورت اسلامی و حق به جانب در این مملکت آمدند، و نقشه شوم قدرت های بزرگ، یعنی آمریکا را می خواستند پیاده کنند... اینها خواستند راه را باز کنند برای آمریکا و آمریکاییان. اینها نشناخته بودند اسلام را و نشناخته بودند این ملت را.
صحیفه نور، ج 15، ص 29
رابرت گیتس، رییس سازمان اطلاعات آمریکا - سیا - در یک برنامه تلویزیونی که در انگلیس پخش شد، به ناتوانی سازمان سیا در مقابله با گسترش و پیروزی انقلاب اسلامی، اعتراف کرد در این برنامه تلویزیونی، برنامه سیابرای کمک به رضا پهلوی، بنی صدر، بختیار و منوچهر گنجی مورد بررسی قرار گرفت. بنی صدر، دیگر شرکت کننده در این برنامه بود که به ملاقات خود با فوستر - مامور سیا - در مدتی که رییس جمهور ایران بود، اعتراف کرد. براساس اعتراف بنی صدر، وی در این ملاقات، پیشنهاد همکاری با سازمان سیا در قبال دریافت 5000 دلار در ماه را دریافت کرده بود.
کیهان 11/5/1371
امام خمینی : اینها رفتند. آقای بهشتی و این جمعی که در این واقعه فجیع، به دست عمال آمریکا و به دست اشخاصی که کسیشناخت آنها را خوانده باشد، می داند که به هیچ یک از اصول اسلامی، اعتقاد نداشتند، به دست اینها شهید شدند وبه درگاه خدا شتافتند(70).
صحیفه نور، ج 15، ص 44
بهشتی می رفت تا مرد پرقدرت شود و در سن 52 سالگی امید اصلی برای تداوم انقلاب اسلامی بود.
تایم، کودتای نوژه، ص 48
بی بی سی. وزارت خارجه آمریکا تایید کرد که با سازمان مجاهدین خلق ارتباط و تماس داشته است. چارلز ردمن، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، هدف از این ملاقاتها را کسب خبر از اوضاع ایران اعلام کرد.
کیهان هوایی 20/8/ 1366، به نقل از: کودتای نوژه، ص 53
رابرت ادگار، نماینده کنگره آمریکا از ایالات پنسیلوانیا، در پیامی که برای مسعود رجوی ارسال داشته، می نویسد: من شورای ملی مقاومت را به سبب زحماتش برای برقراری دمکراسی در ایران می ستایم.
نشریه مجاهد، شماره 209، به نقل از کارنامه سیاه، ج 3، ص 253
امام خمینی : ملت باید بیدار باشد، از کید آمریکا غافل نباشد...آمریکایی که سیلی خورده است از شما آمریکایی که دل بسته بود به ایران و نفت ایران و ذخایر ایران. این آمریکایی که شما بیرونش کردید. غافل نباشید که یک قدرتی است و دارد یک بندوبست هایی می کند.
صحیفه نور، ج 15، ص 100
با آن که آمریکاییها و سعودیها و غیره، به مقدار زیادی از رضا قطع امید کرده بودند، به علت دشمنی عمیقی که با جمهوری اسلامی داشتند، هنوز اگر افرادی پیگیر و جدی وارد عمل میشدند، درهایی را به روی آنها باز کرده و بخش هایی از حکومت، از آنان استقبال می کرد. از آن جمله در سال 86 چند تن از دوستان که بهتر است نامشان را ذکر نکنم، از طریق نیکسون و یارانش به فکر پیاده کردن طرح ضربتی، برای گرفتن حکومت ایران افتادند. نخست به دیدار نیکسون رفتند. چون حقیقت آنست که هنوز هم در آمریکا تا حدی زیادی، کار به دست او و دار و دسته اش هست و به همین سبب هم، در تعیین سیاست دولت نقش موثری دارد، وی پس از موافقت، آنها را به جان کانلی، فرماندار سابق تگزاس، شخصی که در واقع ترور کندی، در ماشین او بود و از جمهوریخواهان بسیار بانفوذ است، معرفی کرد. با حمایت جان کانلی و جمعی از مقامات نظامی آمریکا، طرحی با عنوان کیش تهیه شد. بر طبق این طرح، قرار بود با حمایت نیروهای آمریکا در منطقه، رضا غافلگیرانه در جزیره کیش پیاده شود و به جمهوری اسلامی اعلان جنگ دهد.
من و خاندان پهلوی، برقمی. محمد، سرفراز. حسین،
ترجمه حسین ابوترابیان، نشر فاخته، ص 245
امام خمینی : این طور نیست که آمریکا یک لشگری راه بیندازد بیاید ایران، بخواهد خرابکاری کند. آمریکا با دست همین ها، می خواهد کار بکند. نقشه اش هم این است که با همین هایی که در پاریس و یا در جاهای دیگر جمع شدند، یک همچو کارهایی بکند.
صحیفه نور، ج 15، ص 100
این رادیو (رادیو نجات) بودجه ای مستقل از این کمک (کمک رضا پهلوی) داشت و ظاهراً سازمان سیا آن را تامین می کرد. از جمله دکتر امینی از بودجه ماهیانه 180000 دلاری که سازمان سیا برای فعالیتهای جبهه نجات، در اختیارش گذاشته بود، ماهیانه 20000 دلار به این رادیو می پرداخت. ولی پس از مدتی، دکتر محمودی، سرپرست رادیو، که در ایران هم معاون سازمان رادیو - تلویزیون بود، بر آن شد که سهم رادیو را مستقیماً از سیابگیرد و خود را از حیطه امر و نهی امینی بیرون کشد؛ ولی پس از اینکه منوچهر گنجی از 1985 به جای امینی از سوی سیا تعیین شد، بر آن شد که محمودی و رادیو را به زیر لوای خود در آورد.
پس از سقوط، محمد برقمی، حسین سرفراز، ص 214
در تماس هایی که با تبعیدیان ایرانی در اروپا داریم، خیلی الزامی است که هیچ گونه اثری که نشانگر آن باشد که دولت آمریکا، قصد مداخله در جریانات داخلی ایران را دارد، یا اینکه با گروههایی که علیه دولت جدید ایران، نقشه می کشند، همکاری می کند، باقی نماند.
اسناد لانه جاسوسی، گریوز. جان، ج 3، ص 27
امام خمینی : اینها از اول، ادعای این را کردند که ما مسلمان هستیم و برای اسلام کذا. من هم از اول فهمیدم که دروغ می گویند و بعد هم مخالف آمریکا هستیم، این هم معلوم شد دروغ است. لکن آمریکا فاش کرده این مطلب را.
صحیفه نور، ج 15، ص 109
52 نفر از نمایندگان کنگره آمریکا با انتشار نامه ای، خواستار حمایت جرج شولتز، وزیر خارجه آمریکا از سازمانها و گروههایی که علیه رژیم ایران می جنگند، شدند. نمایندگان کنگره که اکثریت آنها را جمهوری خواهان و بقیه را دمکراتهای مخالف تشکیل میدهند، از جرج شولتز خواستند که به ویژه سازمان مجاهدین خلق را مد نظر داشته باشد. مروین دایمالی نماینده دمکرات کنگره و عامل اصلی در پیشبرد این طرح، از تصمیم وزارت خارجه آمریکا مبنی بر این که نام سازمان مجاهدین خلق از لیست گروههای تروریستی حذف شود، استقبال کرد.
کودتای نوژه، ص 53
امام خمینی : امروز دست جنایتکار آمریکا و دیگر قدرتهای چپاولگر، از آستین بعضی عمال سرسپرده و از خدا بی خبرشان، بیرون آمده و از داخل و خارج، با اسلحه و قلم های بدتر و جنایت بارتر از سلاح های گرم، به این ملت مظلوم حمله ور شده و در صدد شکست انقلاب اسلامی و شکست اسلام عزیز بر آمده اند.
صحیفه نور، ج 15، ص 124
ضمن اعتراف به اینکه هرگز به فکرم نرسیده بود که می شود اطلاعات خارجی را در داخل آمریکا به دست آورد، از وی خواستم تا درباره مساله مورد اشاره اش، توضیح بیشتری بدهد. در پاسخ، او با بر شمردن راههای گوناگون کسب چنین اطلاعاتی، به ویژه، تاکید کرد که روزنامه نگاران، اساتید دانشگاه و بازرگانان به خوبی می توانند در مورد کسب اطلاعات ازکشورهای دیگر، سیا را یاری دهند؛ زیرا این افراد اکثراً با همکاران خود در کشورهای مختلف در تماس نزدیک هستند. و بعد اضافه کرد: به طور مثال برخی اساتید دانشگاههای آمریکا، تعدادی از رجال و عناصر صاحب نفوذ را درکشورهای دیگر می شناسند که آنها قبلاً هنگام تحصیل در آمریکا، شاگردشان بوده اند. روزنامه نگاران بین المللی، معمولاً با افراد سرشناس و سیاستمداران ممالکی که قبلاً در آنجا خبرنگاری می کرده اند، تماسهایی دارند آنچه از این استاد کهنه کار جاسوس شنیدم، مرا به فکر فرو برد که واقعاً چگونه می توان به فواید و مضرات جمع آوری اطلاعات از شهروندان آمریکا واقف شد و جالب هم این بود که درس اول او، نه با چگونگی به کار گرفتن عوامل جاسوسی ارتباط داشت و نه اسرار ناشناخته ای از دنیای جاسوسی را برملا می کرد. مطلبی که آن شب به من آموخت، فقط راه و رسم بهره برداری از منابعی بود که به راحتی می توانست، در اختیارم قرار گیرد و استفاده از آن هم، برای هیچ کس خطری در پی نداشت(71).
پنهان کاری و دموکراسی، ترنر. استانسفیلد، ص 155
امام خمینی : آن کوردلان دلباخته به آمریکا و سر از پا نشاخته در راه رسیدن به هدف های شیطانی، به گمان اینکه توطئه آنان کارگر شده و با برداشتن این عزیزان متعهد از سر راه خود، ملت مسلمان و متعهد به سوی آنان روی آورده و مقاصد طاغوتی آنان به ثمر می رسد و با انگیزه آنکه پس از آن شهیدان، همه چیز به هم می ریزد و شاهد پیروزی خود و اربابان جهانخوار خویش را در آغوش می گیرند، دست به این جنایت بزرگ زدند.
صحیفه نور، ج 16، ص 216
تمام تخم های یک جنگ داخلی در ایران کاشته شده و گروههای زیادی در ایران وجود دارند که آماده جنگ هستند.
به نقل از کارنامه سیا، ترنر، ج 3، ص 107
در صورت آغاز جنگ داخلی در ایران، ایالات متحده آمریکا امکان خواهد داشت، به طرف مورد نظر کمک کند(72).
به نقل از: کارنامه سیاه، کاهیگ. الکساندر، ج 3، ص 107
خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، گزارش داد که دولت آمریکا با سازمان مجاهدین، دارای تماسهایی است ریچارد مورفی، معاون وزارت خارجه آمریکا در امور خاورمیانه نیز در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان مجلس آمریکا، روز سه شنبه، وجود این تماس را تایید کرد(73).
کیهان هوایی 20/8/ 1366، به نقل از: کودتای نوژه، ص 53
امام خمینی : شما چند نفر روشنفکر، به اصطلاح خودتان، که می خواهید کمونیسم را در ایران تقویت کنید یا چند نفر دیگر که می خواهید به خیال خودتان، آمریکا باز گردد، من به شما عرض می کنم تا شما زنده اید، آمریکا باز نمی گردد(74).
صحیفه نور، ج 17، ص 260
به تدارک مهمانی های شام در منزل کاردار، کمک کردیم؛ در آن مهمانی ها، فیلمهای آمریکایی نشان می دادند و در یک مورد، یک پیانیست آمریکایی پیانو می زد. مهمان ها شامل مقامات بالای دولتی و دکترها و وکلا و استادان دانشگاه می شدند.
اسناد لانه جاسوسی، جان گریوز، ج 4، ص 16
در جامعه ای که دوران انقلاب را پشت سر گذاشته و هنوز هیچ فرم ثابت و مشخصی به خود نگرفته و همچنین شامل حاشیه نشینان انقلاب می باشد که این حاشیه نشینان، هیچ کدام انتظار نمی رود تا وقتی که این اسلامی ها از حمایت توده ها برخوردار هستند، بتوانند حرکتی در جهت در دست گرفتن قدرت بکنند جزو این گروه، من فرماندهان را در ارتش سنتی، مدیران غربزده و تکنسین ها، سیاستمداران دمکرات و لیبرال، رمانتیک های شبه نظامی و بالاخره چپی های سر سخت، از جمله کمونیستها را جای می دهم. هیچ کدام از این گروهها نمی توانند آشکارا (بدون ریسک نابودی زیر دست اسلامی ها، که هم اکنون از حمایت بی دریغ توده ها برخوردار هستند) برای به دست گرفتن قدرت، حرکت کنند(75).
اسناد لانه جاسوسی، گریوز. جان، ج 4، ص 12
امام خمینی : ما وقتی که در پاریس بودیم، یک نفر از آمریکا به عنوان یک تاجر آمد که بعداً معلوم شد تاجر نیست فاجر است و گفت: صلاح نیست که به ایران بروید یا دسته دیگری که بعض از آنها مردمی صالح و بعضیشان فضول بودند، آمدند و گفتند: سلطنت و قانون اساسی را حفظ کنید. شاه سلطنت کند نه حکومت.
صحیفه نور، ج 19، ص 72
بازرگان و میناچی رهبران مخالفین، به فرانسه رفته اند که با خمینی صحبت کنند. بر خلاف توضیحاتی که آنها به مطبوعات داده اند، مأموریت اصلیشان این است که ببینند آیا خمینی با بازگشت به ایران در نهم تا دهم ماه، براساس محترم شمردن قانون اساسی از طرف او (برای مثال دست برداشتن از درخواست هایش برای سرنگونی رژیم سلطنتی، برقراری جمهوری اسلامی و غیره) موافقت خواهد نمود؟ اگر خمینی موافقت نماید، تغییر در موضع عمومی او تدریجی خواهد بود.
فرازهایی از تاریخ انقلاب، به روایت اسناد ساواک و آمریکا، ص 194
امام خمینی : آمریکا به تصور این که ملی گراها و منافقین و دیگر وابستگان چپ و راست او، به زودی پاشنه سیاست انقلاب و حاکمیت نظام و اداره کشور را، به نفع او به حرکت در می آورند، چند روزی سیاست خوف و رجا پیش گرفت و به طرح و اجرای کودتا و اعمال سیاست فشار و ترویج چهره های وابسته خود و نیز به ترور شخصیتهای انقلاب و انقلابیون واقعی کشور پرداخت که خداوند مجدداً بر ما منت نهاد و در صحنه حماسی تسخیر لانه جاسوسان، مردم ایران برائت مجدد خویش را از آمریکا و اذناب آن اعلام نمودند؛ که دوباره آمریکا همان تیغی که به دست محمدرضا خان سپرده بود، در کف صدام، این زنگی مست نهاد.
صحیفه نور، ج 20، ص 117
بعد از انقلاب، روابط ما با ایران در وضع نامطلوبی بود. با وجود این، دیپلماتهای ما در تهران به تدریج ارتباطات خود را با حکومت بازرگان گسترش دادند. منافع مشترک ما ایجاب می کرد که تماس خود را با بعضی از سازمانها و مقامات دولتی افزایش دهیم ما می دانستیم که روابط ما با ایران به سرعت به حال عادی باز نخواهد گشت، زیرا ایران در اوج هیجانات انقلابی خود بود. ملی گرایان غیر روحانی طرفدار بازگشت به اصول دمکراسی، درگیر مبارزه سختی یا روحانیون بودند که به نوبه خود می خواستند حکومت مذهبی مورد نظر خود را در ایران برقرار سازند. در این گیرودار ما مراقب اوضاع بودیم تا ببینیم از چه راهی می توانیم روابط خود را با دولت جدید تثبیت نماییم
ما همچنین اطلاعاتی با یک یا دو عضو دولت بازرگان مبادله کردیم. این تماس ها با احتیاط برگزار شد، زیرا افشای هر گونه تماس از طرف مقامات ایرانی با مأموران اطلاعاتی آمریکا، آنان را به مخاطره می انداخت...
مبارزه بر سر قدرت، بیشتر میان دو گروه اصلی، ملی گرایان غیر روحانی که خواهان ایجاد یک کشور مدرن بودند؛ و روحانیون که می خواستند فساد و تمدن غرب را از ایران بزدایند و یک کشور اسلامی به وجود آورند، جریان داشت ملی گرایان غیر روحانی به دو جناح، یکی تحت رهبری بازرگان و بقایای جبهه ملی و دیگری عناصری نظیر بنی صدر، تقسیم می شدند و در جناح چپ، گروههای افراطی که خواهان پیاده کردن اصول مارکسیستی در ایران بودند، قرار داشتند...
ما در عین حال که سعی می کردیم روابط سوداگرانه با رهبران جدید ایران برقرار کنیم، در جستجوی راههای تازه ای برای تقویت امنیت منطقه بودیم(76).
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ص 59 - 60 - 61
ماک فرسون و هولبردک دارای پست های دولتی در دولتهای جانسون و کارتر می نویسد: در حقیقت بحران گروگانها، کشور آمریکا را که (در اثر انقلاب ایران) گیج شده بود، مانند دیگ آبی به نقطه جوش کامل رسانید(77).
مقاله: مروری بر استراتژی آمریکا علیه انقلاب اسلامی.
نویسنده: حمید توکلی. کیهان 22/5/70
برژینسکی برای آماده سازی و اطلاع از وضع عراق برای شروع جنگ، سفرهای محرمانه مکرری به بغداد کرد. به طوری که مجله جورنال استریت مورخ 8 فوریه 1980 (1359) یکی از این سفرهای محرمانه را فاش ساخت و تایمز لندن، مورخ 17 ژوئن 1980 به ملاقات برژینسکی و صدام حسین اشاره کرد(78).

جنگ تحمیلی

تدکاپل، خبرنگار معروف آمریکا، در برنامه شبکه تلویزیونی ا.بی.سی: آمریکا در جریان جنگ، علیرغم انجام کمک های مالی و تسلیحاتی به رژیم عراق، از سال 1987 با نیروهای نظامی خود، علیه جمهوری اسلامی ایران جنگید. یک فرمانده نظامی آمریکایی به ا.بی.سی گفت : ما آماده بودیم، ایران را به قرن چهارم میلادی باز گردانیم و رژیم خمینی را نابود کنیم.
روزنامه سلام. 13/4/71
امام خمینی : من گمانم این است که آمریکا، شوروی را هم بازی داده است. شوروری الان به عراق کمک می کند، در صورتی که عراق آمریکایی است، نه شوروی. کمک ها را از او می گیرد که به ایران صدمه وارد کند و راه را برای آمریکا باز کند، نه اینکه می خواهد راه را برای شوروی باز کند. آمریکا بازی داده این شوروی را.
صحیفه نور، ج 12، ص 272
وقتی گورباچف در دسامبر 1987 با ریگان، ملاقات کرد، دو موضوع در صدر برنامه دیدار او قرار داشت: پیمان مربوط به نیروهای هسته ای با برد متوسط (ای.ان.اف) و همکاری آمریکا در عقب نشینی شوروی از افغانستان. در این روند بده و بستان، آمریکا خواستار تفاهم شوروی با طرح واشنگتن، برای وارد آوردن ضربه نهایی به جمهوری اسلامی شد و به نحو مناسبی تفاهم شوروی را به دست آورد. به این ترتیب، طرح آمریکایی همکاری غربی در مورد یک استراتژی مشترک، به منظور به زانو در آوردن ایران، تکمیل شد.
مسلم مدیا، 1366 به نقل از: کودتای نوژه، ص 7
مقامات کنونی و پیشین دولت آمریکا می گویند: سیا سازمان مرکزی آمریکا در دوره جنگ، اطلاعات گرانبهایی را درباره عملیات نظامی ایران، در اختیار عراق گذاشت و در مقابل، اطلاعات نسبتاً بی ارزشی را درباره تروریزم، اتحاد شوروی و ایران دریافت داشت.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، حوزه هنری، ص 61
سرگرم بودن شوروی در افغانستان و نگرانی نسبت به ناآرامی اقلیتهایش، این کشور را با آمریکا علیه بنیادگرایی اسلامی در ایران و به جانبداری از عراق متحد کرد و کمکهای عظیم اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی کشورهای غرب و شوروی، به طور مداوم به بغداد سرازیر شد.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 63
امام خمینی : ایران که خواسته است از هر جهت با این شیطان بزرگ قطع رابطه کند، امروز گرفتار جنگ تحمیلی است.
صحیفه نور، ج 13، ص 83
بی.بی.سی در اخبار شامگاه هشت خرداد ماه گفت، حمایت آمریکا از عراق، به دلیل خصومتی بود که بین آمریکا و ایران، پس از پیروزی انقلاب اسلامی به وجود آمده بود. بی.بی.سی، تصریح کرد که سازمان اطلاع مرکزی آمریکا - سیا - نیز مرتباً به عراق کمک کرد و موضوع، زمانی فاش شد که ایران شبه جزیره فاو را تصرف کرد.
کیهان هوایی 20/3/1371
بیشتر سالهای دهه 1980، واشنگتن به صدام، به عنوان شخصیتی در مقابل رهبران انقلابی ایران که ایالات متحده را با اشغال سفارت آمریکا در تهران و گروگان گرفتن دیپلماتها به مدت 444 روز، به تعظیم واداشته بودند، می نگریست. عراق روز 23 سپتامبر 1980 ایران را مورد تجاوز نظامی قرار داد و جریان هشت سال جنگ، حمایت غیر مستقیم آمریکا را از صدام، به دنبال داشت.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 17
امام خمینی : ملتهای مسلمان باید بدانند که ایران کشوری است که رسماً با آمریکا می جنگد و شهدای ما، این جوانان و دلاوران ارتش و سپاه از ایران و اسلام عزیز در مقابل آمریکا دفاع می کنند.
صحیفه نور، ج 13، ص 83
گزارش خبرگذاری نیمه رسمی آناتولی از واشنگتن حاکیست، شبکه تلویزیونی ا.بی.سی در برنامه ویژه خود، تاکید کرد، نیروهای آمریکایی با به کارگیری تاکتیکهای مختلف، نیروهای ایرانی را به دام می انداختند.
روزنامه سلام 13/4/1371
امام خمینی : ای کشورهای بی طرف! شما را به شهادت می طلبیم که آمریکا قصد نابودی ما را دارد. کمی به خود آیید و ما را در هدفمان، کمک کنید. ما به شرق و غرب و به شوروی و آمریکا پشت کرده ایم تاخود، کشور خود را اداره کنیم.
صحیفه نور، ج 13، ص 84
شبکه تلویزیونی ا.بی.سی آمریکا گزارش داد: تیم های ویژه ارتش آمریکا در جریان جنگ تحمیلی، مخفیانه و به طور مستقیم، در کنار نیروهای بعثی عراق، علیه جمهوری اسلامی ایران جنگیدند...تدکاپل، خبرنگار معروف آمریکا، در این برنامه گفت: آمریکا در جریان جنگ تحمیلی، علیرغم انجام کمکهای مالی و تسلیحاتی به رژیم عراق، از سال 1987 با نیروهای نظامی خود علیه جمهوری اسلامی ایران، جنگید...یک فرمانده نظامی آمریکایی به ا.بی.سی گفت: ما آماده بودیم ایران را به قرن چهارم میلادی بازگردانیم و رژیم خمینی را نابود کنیم.
روزنامه سلام 13/4/1371
امام خمینی : ای مسلمانانی که در کنار خانه خدا به دعا نشسته اید! به ایستادگان در مقابل آمریکا و سایر ابر قدرت ها دعا کنید و بدانید که ما با عراق، جنگی نداریم و با آمریکا در ستیزیم و امروز دست آمریکا از آستین دولت عراق بیرون آمده است.
صحیفه نور، ج 13، ص 84
صدام در جریان جنگ ایران و عراق، از پشتیبانی آشکار آمریکا، از جمله تشریک مساعی اطلاعاتی، تحویل کالاهای غیر نظامی، مواد غذایی و هلیکوپترهای غیر نظامی بل که وی برای مصارف نظامی می گرفت، برخوردار گردید. پیشه کردن چنین شیوه ای، بیشتر به نیت برقراری موازنه استراتژیک برای خنثی کردن ایران و تضمین جریان نفت به دنبال برقراری آتش بس بود.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 58
صدام حسین شاید به دلیل چرخش آمریکا به سوی عراق، در طول هشت سال جنگ خونبار خلیج فارس، باور کرده بود که برای پر کردن خلاء قدرت در منطقه، دست بازی دارد. باید به خاطر داشت که دستهای واشنگتن هم چندان پاک و منزه نیست، مسلماً پشتیبانی اطلاعاتی آمریکا از عراق و سیاست یک طرفه حفاظت از نفتکشهای کویتی و نه دیگر کشتی های بی طرف، کمک مؤثری برای بغداد بوده است.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 65
امام خمینی : ارتش عراق باید بداند که این جنگ، جنگ با اسلام است به هواداری کفر. و یک همچو جنگی بر خلاف رضای خداست خدای تبارک و تعالی نخواهد بخشید بر کسانی که بر ضد اسلام قیام کنند، به واسطه همراهی با کفر، که هم خود صدام حسین به حسب حکم شرعی کافر است و هم این که طرفدار است، طرفدار کارتر است و به واسطه طرفداری از کارتر و گرفتن قوا از او، دارد به ایران حمله می کند.
صحیفه نور، ج 13، ص 92
صدام حسین در سالهای بین دهه شصت و هفتاد، خود را کاملاً از مذهب جدا ساخته بود، و دنباله رو دکترین حزب بعث بود. صدام، بلافاصله پس از به قدرت رسیدن، دستور داد که دیگر برنامه اذان از تلویزیون پخش نشود. در آن روزها، بعثی ها و عراقی ها چنین استدلال می کردند که تضادهای مذهبی با پیشرفت کشور سازگاری ندارد.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 223
در محافل آشنا به اوضاع خاورمیانه، خواه در اروپا و خواه در آمریکا، عراق پایگاه استواری برای حفاظت از تمدن و فرهنگ غرب قلمداد شد که در راه تحقق آرمان غربیان و ایستادگی در برابر طوفان انقلاب اسلامی ایران تلاش می کند.
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک. ژرار، ص 243
امام خمینی : واضح است که در این جنگ، بین ایران عزیز و اسلام مقدس با آمریکای ستمگر و نوکران سر سپرده آن، اهالی معظم آذربایجان و در راس آن، حضرات حجج اسلام و علما در طلیعه هستند.
صحیفه نور، ج 13، ص 97
همان طور که می دانید آمریکا به تقویت قدرت صدام حسین کمک کرد و البته یکی از دلایل این عمل آن است که آمریکا همانند بسیاری دیگر از کشورهای منطقه، نگران قدرت گرفتن آیت الله خمینی و بنیادگرایی اسلامی او بود.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 139
امام خمینی : آمریکا نگران منافع خود درمنطقه است و صدام نگران سقوط وننگ ابدی برای خویش است.
صحیفه نور، ج 15، ص 125
الکساندرهیگ، وزیر جنگ آمریکا، به وزرای عضو پیمان نظامی ناتو گفت: پیروزی های ایران، منافع آمریکا را به خطر انداخته است.
کیهان 28/2/61، به نقل از: کودتای نوژه، ص 66
کاسپارواین برگر، اعلام داشت: پیروزی ایران در جنگ ایران و عراق، به نفع آمریکا نخواهد بود.
کیهان 28/2/61، به نقل از: کودتای نوژه، ص 66
مردم عراق که با گرانی کمرشکن، کمبود کالاهای مصرفی و با دشواریهای روزمره زندگی روبرو هستند، از صدام می پرسند: جنگ هشت ساله برای عراق چه سودی داشت؟ و صدام با قربانی کردن یک میلیون نفر از اهالی عراق و ایران و وارد کردن صدها میلیارد دلار خسارت به دو کشور، به کدام پیروزی دست یافت.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 175
امام خمینی : آنچه تاکنون از انگیزه صدام بعثی و حزب بعث عراق، بر روشن بینان، نباید مخفی باشد، آن است که ابرقدرتهای جنایتکار وخصوصاً آمریکا، در این انقلاب، به این نتیجه رسیده اند که انقلاب اسلامی ملت ایران با سایر انقلاب های غیر الهی، تاریخ فرق اساسی دارد و رمز پیروزی شگفت انگیز آن را پس از تجزیه و تحلیل، در اسلام راستین یافتند.
صحیفه نور، ج 15، ص 157
با بررسی چند گزارش تحقیقی، که از طرف منابع اطلاعاتی ما، درباره اسلام تهیه شد، به این نتیجه رسیده ام که نباید مورد ایران را معیاری برای قضاوت خود، درباره کل جهان اسلام قرار دهیم. نهضتهای طرفدار احیای مذهبی در سراسر خاورمیانه و جهان اسلام، گسترده نیست و نباید آن را به عنوان موج آینده در این منطقه، تلقی کرد. نیرومندتر شدن موج بنیادگرایی در جهان اسلام، ممکن است نتایج گوناگون به بار آورد و از هر جهت مطلوب نباشد.
توطئه در ایران. ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ص 213
سیاستهای دولتهای آمریکا و انگلیس، مخالف با انقلاب اسلامی در ایران بوده و در این راه تا آنجا پیش رفته اند که از هیچ کمکی حتی کمکهای نظامی به عراق خودداری نکردند.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 65
امام خمینی : من و هر مسلمانی باید در هر جا هست، استرجاع کنیم برای کمک های مادی و معنوی دولتهای کشورهای اسلامی، به آمریکا راس جنایتکاران - و اسراییل و بعث عراق، پیاده کننده منویات شوم آمریکا و صهیونیسم جهانی.
صحیفه نور، ج 16، ص 186
شاه حسن که یکی از روشن ترین حاکمان جهان اسلام است، سیاستهای مترقیانه ای را در مراکش، پایه گذاری کرد و در زمینه مسایل استراتژیکی با آمریکا، همکاری نزدیک داشته است. پادشاهی سعودی نیز، به رغم نظام مستبدانه اش، مناسبات مهمی را با غرب برقرار کرده است.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 206
ماشین جنگی عراق با هزینه عربستان سعودی و کویت، توسط شوروی، فرانسه و چین ساخته شد و ایالات متحده نیز به سبب اغراق در مورد توانمندیهای نظامی ایران و صدور انقلاب اسلامی نمی خواست شاهد پیروزی ایران باشد.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 75
اگر عربستان سعودی، اروپا و شوروی به منظور کمک به عراق، جهت خشکاندن چشمه نوظهور بنیادگرایی، نیروی نظامی، لوازم یدکی و پول روانه خلیج فارس نمی کردند، ایران متحمل این همه تلفات در جنگ نمی شد.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 71
حتی یک بار صدام، عرفات را تشویق کرد تا اسراییل را به رسمیت شناخته، گفتگو با ایالات متحده را شروع کند.
تصویر آینده خاورمیانه. جیمز. آی. کینز. اطلاعات 24/9/70
امام خمینی : مااعتقادمان این است که صدام می خواهد اسلام را برگرداند به کفر و الحاد. ما اعتقادمان این است که آمریکا از اسلام ترسیده است و می خواهد اسلام را به هم بزند، تصریح هم می کند.
صحیفه نور، ج 19، ص 136
در واقع به عقیده این روزنامه، از دلایل اشتعال آتش جنگ عراق علیه ایران، این بود که صدام حسین قدرت گرفتن بنیادگرایی اسلام را در کشور همسایه ایران، خطری برای تجدد خواهی عراق می دانست.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 26
روزنامه دست راستی یونیک استاندارد چاپ لندن در آخرین شماره خود نوشت: زنگ خطر مداوم حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه و تمایل شیعیان عراق به ایران، دست اندرکاران سیاست خارجی آمریکا را به رغم تبلیغات جنجالی خارجی، ناگزیر ساخته است برای جلوگیری از خطر گسترش انقلاب اسلامی، صدام حسین را تحمل کرده و با دنبال کردن روش تهدید و ترغیب، سعی کنند وی را تا زمان لازم بر سر کار نگهدارند.
روزنامه اطلاعات 16/7/70
امام خمینی : ابرقدرتها، از آمریکا که در راس همه مفاسد عالم است، گرفته تا شوروی و فرانسه که متاسفانه بیشترین امکانات تهاجم به شهرها را اعم از موشک و بمب و هواپیما در اختیار عراق گذارده اند.
صحیفه نور، ج 20، ص 61
روس ها تقریباً 50 درصد از 84 میلیارد دلار سلاحهایی را که عراق بین سالهای 1362 تا 1367 از کشورهای جهان خریده بود، من جمله تانکهای پیشرفته تی 72 و موشکهای بالستیک و اسکاد ب در اختیار صدام قرار داد. فرانسه نیز در طول جنگ، تقریباً 6/16 میلیارد دلار سلاحهای پیشرفته من جمله 133 فروند هواپیمای میراژ اف -یک و موشک های اگزوست به عراق فروخت و تا این اواخر نیز به ارسال اسلحه به عراق ادامه داد تا اینکه به علت تاخیر در پرداخت اقساط از طرف عراق، این امر را متوقف ساخت.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 63
کمکهای نظامی و غیر نظامی فرانسه به عراق، در اول جنگ این کشور با ایران، به درخواست برخی اعضای دائمی شورای امنیت در 1980 و 1981 صورت گرفته است. اعضای دائمی شورای امنیت، در یک تصمیم اعلام نشده، در زمینه حمایت از عراق در برابر جمهوری اسلامی ایران، به توافق رسیده بودند.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 64
دولت آمریکا در پنچ سال گذشته، معادل 5/1 میلیارد دلار تجهیزات الکترونیک، انواع ماشین آلات، دستگاههای حساس و کامپیوتری که در امر تولید سلاحهای شیمیایی موشکی و هسته ای نقش حساسی دارند، به دولت عراق فروخته است... یک بازپرس کنگره آمریکا که مشغول بررسی عملکرد دولت آمریکا، در قبال عراق است، می گوید: دامنه و وسعت انواع تجهیزات و تکنولوژیهای حساسی که از طرف دولت آمریکا به عراق ارسال شده، آدم را شوکه می کند.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 78
امام خمینی : اخبار پیروزها و حماسه های دلاوران اسلام، نه تنها دل ملت ما که قلب همه مستضعفان و محرومان را شادمان نمود و صدام و حامیان و اربابان او، خصوصاً آمریکا و اسراییل را عزادار کرد.
صحیفه نور، ج 20، ص 188
واین برگر، وزیر جنگ آمریکا: پیروزی ایران در جنگ یک مصیبت است.
روزنامه کیهان، 1365، به نقل از: کودتای نوژه، ص 67
تزیابارام، کارشناس اسراییلی: اگر عراق سقوط کند و خمینی بغداد را فتح کند، باید گفت، وای بر اسراییل. وای بر آمریکا.
کودتای نوژه، ص 67
جرج شولتز در جمع صهیونیستها: خطر در خلیج فارس یک خطر واقعی است. اگر خمینیسم در منطقه پیشرفت کند، منافع استراتژیک آمریکا آسیب خواهد دید و بدیهی است که منافع اسراییل نیز ضربه خواهد خورد.
روزنامه اطلاعات، 1365، به نقل از: کودتای نوژه، ص 67
امام خمینی : با توجه به درگیری رویاروی آمریکای جهانخوار علیه اسلام و ایران و هماهنگی غرب و شرق و ارتجاع منطقه در مبارزه با انقلاب اسلامی و جلوگیری از پیروزی اسلام، به پیشنهاد رئیس جمهور محترم، جناب حجت الاسلام آقای خامنه ای دامت افاضاته، جناب عالی را با تمام اختیارات به جانشینی فرماندهی کل قوا منصوب می نمایم.
صحیفه نور، ج 20، ص 217
امروز دولت آمریکا و دولت بریتانیا، در واکنش خود نسبت به تهدیدهای عراق از حد اشارت دیپلماتیک، فراتر نرفتند. آنها می دانند که غرب به طور کلی به عراق کمک کرد تا بتواند در جنگ با ایران، برتری نظامی خود را به دست بیاورد و مانع از به هم خوردن موازنه قدرت در منطقه به نفع ایران شود.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 57
رژیم آل سعود، در سالهای پایانی جنگ عراق علیه ایران، نقش واسطه را بین واشنگتن و بغداد بازی می کرده و اطلاعات نظامی ارزشمندی از تحرکات ایران در جبهه های جنگ را از منابع اطلاعاتی آمریکا، به رژیم بغداد منتقل می کرده است...در این زمان عراقی ها بیش از همه چیز خواستار کمک ارتش آمریکا به عراق، در زمینه اطلاعات و طرح ها و توصیه های نظامی، در مقابله با ایران بودند و عربستان تمام این امکانات و حتی بیش از آن را برایشان فراهم می کرد.
مااعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 62
ما در محاسبات خود در مورد توان نظامی ایران دچار اشتباه شدیم و برای اجتناب از پیروزی ایران در جنگ، به سرعت به سمت عراق گرایش یافتیم.
رابرت هانتز از مسئولین سابق شورای ملی امنیت آمریکا. ما اعتراف می کنیم. ص 64
همانطوری که می دانید آمریکا به تقویت قدرت صدام حسین کمک کرد و البته یکی از دلایل این عمل آنست که آمریکا همانند بسیاری دیگر از کشورهای منطقه نگران قدرت گرفتن آیت الله خمینی و بنیادگرایی اسلامی او بود.
شبکه تلویزیونی ای.بی.سی. آمریکا. ما اعتراف می کنیم، ص 139
امام خمینی : راستی چه شده است که استکبار جهانی و در راس آن آمریکا، این قدر طرفدار ملت ها شده است و جنگ افروزان و آتش بیاران معرکه ها و جلادان قرن، به شرف انسانیت و همزیستی مسالمت آمیز اعتقاد پیدا کرده اند و از عطش سیراب ناشدنی و خصلت خونخواری خود که طبیعت فرهنگ سرمایه داری و کمونیزم است، منصرف شده اند و شمشیرها و خنجرها و قداره های فرو رفته در قلب و جگر ملت ها را به غلاف کشیده اند؟...آیا به راستی از این طریق جهانخواران نمی خواهند از ضربه آخر ما جلوگیری کنند؟
صحیفه نور، ج 20، ص 119
امروزه آنها (غرب) از اخلاق بین الملل سخن می گویند و در این رهگذر، گاه به کشتار مردم غیر نظامی پاناما دست می زنند (آیا هنوز کسی بر این باور هست که آمریکا پاناما را به خاطر مبارزه با مواد مخدر بمباران کرد؟) آنها از ارزشها سخن می گویند، اما فقط براساس منافعشان عمل می کنند: نفت و کانال پاناما.
مقاله غرب آن گونه که هست، دوبنو آ. آلن، اطلاعات
با نفرت و انزجار به یاد می آورم که رژیم عراق، در ماههای اوت و سپتامبر 1988 چگونه مردم کرد را به طرزی وحشیانه، مورد حملات گازهای شیمیایی قرار داد. البته این رویداد، افکار عمومی بین المللی را برنیانگیخت. چرا که از دیدگاه وال استریت، خون شهید کرد همان اندازه کم ارزش است که خون کودکان فلسطینی برای اسحاق شامیر یا مرگ بابی ساندز برای تاچر و این امریست طبیعی. چون کردها نفت ندارند.
مقاله غرب آن گونه که هست، دوبنوآ. آلن، اطلاعات
جورج بوش این انسان بی فضیلت، که بهترین حامی گورباچف شده است، نیاز به یک امپراتوری شر جدید داشت تا بتواند در سطح جهانی به باج گیری (که سیاست خارجی آمریکا دیریست در همین کلمه خلاصه می شود) ادامه دهد.
مقاله غرب آن گونه که هست، دوبنوآ. آلن، اطلاعات
نگرانی اصلی آمریکا این است که پیروزی های ایران به سرنگونی رژیم کنونی عراق و تشکیل یک حکومت اسلامی، شبیه آنچه در ایران است، انجامید. یک چنین نتیجه ای، فشار را در جهت ایجاد تحول انقلابی در عربستان سعودی و کشورهای خلیج فارس به میزان قابل نوجهی افزایش خواهد داد. علاوه بر این، پیروزی ایران، جوامع شیعی لبنان و کشورهای خلیج فارس را به صورت رادیکال در خواهد آورد.
جنبش های اسلامی در جهان عرب، به نقل از: کودتای نوژه، ص 70
اقدامات آمریکا علیه ایران، زمانی صورت پذیرفت که نیروهای ایران در حال پیشروی در مواضع عراقی بودند و این امر، نه تنها از شکست عراق جلوگیری کرد، بلکه به صدام حسین آموخت که چقدر آسان می توان آمریکا را آلت دست قرار داد.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 135
امام خمینی : باید همه برای جنگی تمام عیار علیه آمریکا و اذنابش، به سوی جبهه رو کنیم. امروز تردید به هر شکلی خیانت به اسلام است.
صحیفه نور، ج 20، ص 223
شبکه تلویزیونی ا.بی.سی آمریکا گزارشی داد: تیم های ویژه ارتش آمریکا، در جریان جنگ تحمیلی، مخفیانه و به طور مستقیم در کنار نیروهای بعثی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران جنگیدند. در گزارش ویژه ای که با همکاری شبکه تلویزیونی ا.بی.سی و بخش تحقیقاتی مجله نیوزویک تهیه و اخیراً از طریق این شبکه تلویزیونی پخش گردید، همکاری نظامی آمریکا با عراق تاکید شده است.
روزنامه سلام 13/4/71
این شبکه تلویزیونی افزود: ستاد فرماندهی ارتش آمریکا به منظور بازپس گیری جزیره فاو با کمک چندین فروند جنگنده و رزمناو خود، برای ورود نیروهای دریایی و هوایی عراق به حریم هوایی و دریایی جمهوری اسلامی ایران، زمینه سازی کرده و با تهاجمات شبانه، به رزمناوهای ایران، به طور مخفیانه، علیه نیروهای ایرانی وارد عمل شده است.
روزنامه سلام 13/4/71

حربه آزادی و حقوق بشر

امام خمینی : همین جا این مطلب را به آقایان عرض کردم که اگراین آدم، نوکری خودش راتحکیم کند با این کارتر خبیث، این دفعه یک سیلی به صورت مردم می زند که بالاتر از همیشه است. لیکن نمی دانستم به این زودی دنبال این که با کارتر حسابش را تمام کرد و نوکریش را تثبیت کرد، بهانه درست کند که ضرب شست نشان بدهد.
صحیفه نور، ج 2، ص 4
مسأله حقوق بشر، هیچ نقشی در سیاست خارجی آمریکا ندارد. مسأله حقوق بشر، بهانه ایست در دست گردانندگان امور که می خواهند آن چه را که اتفاق می افتد، پنهان نگه دارند. اگر به تاریخ نگاه کنیم، هیچ گاه بین سیاست خارجی آمریکا و موضوع حقوق بشر، ارتباطی وجود نداشته است و در حقیقت اگر ارتباطی هم بوده، رابطه منفی بوده است. کمک های خارجی آمریکا، در واقع، ارتباط بسیار نزدیک با شکنجه دارد. البته این گفته به این معنا نیست که گردانندگان امور در آمریکا، شکنجه را دوست دارند؛ اما واقعیت امر این است که کمک های خارجی آمریکا و منافعی که دنبال می کند، از جمله منافع اقتصادی، در یک کلام باید گفت: حقوق بشر در نظام قدرت که از منافع سرچشمه می گیرد، هیچ جایگاه و منزلتی ندارد، چون نهادهای قدرت، بر اخلاق و معنویات تکیه ندارند.
چامسکی، نوآم، کیهان 7/4/1374
همین یک سال پیش، موقعیت شاه در نظر خود و متحدانش بی اندازه محکم به نظر می رسید. پرزیدنت کارتر، شب سال نو 78 - 1977 را با او گذرانده و به نحو مبالغه آمیزی، او را ستوده بود. آنگاه، شاه دستور انتشار مقاله توهین آمیزی به دشمن روحانی اش - آیت الله خمینی - را صادر کرده بود. در میان شگفتی عمومی، این کار سیل اعتراضات و تلخی ها را به سوی رژیم او سرازیر کرد و دورانی از تظاهرات و کشتارها و عزاداریها و کشتارهای بیشتر را در طول بهار و تابستان آن سال آغاز کرد.
آخرین سفر شاه، شوکراس. ویلیام، ص 15
امام خمینی : این کارتری که یک مدتی مردم را گول زده بودند که اگر بیاید سرکار، چه خواهد کرد و چه خواهد کرد، این با صراحت لهجه گفت که: اینجاهایی که پایگاه نظامی داریم، دیگر اینجا بساط حقوق بشر، چیزی نیست. دیگر صحبت از حقوق بشر نباید بکنید.
صحیفه نور، ج 2، ص 32
تاکید کارتر بر مسایل حقوق بشر در مبارزات انتخاباتی و نخستین روزهای حکومتش به طور آشکار، سران بعضی از کشورهای دوست و متحد آمریکا را که سوابق خوبی از این نظر نداشتند، ناراحت کرد. نگرانیهای شاه درباره سیاست جدید آمریکا در ایران، پایه و اساس صحیحی نداشت و از سوء تفاهم و عدم درک واقعی نظریات ما درباره ایران، ناشی می شد.
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، صص 12 و 13
آخرین سؤال من حساس تر از سؤالات پیشین بود. من متذکر شدم که بین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و سازمان امنیت ایران (ساواک) از بدو تأسیس سازمان اخیر، همکاری نزدیکی وجود داشته است...
تکیه من روی این مسأله و مطرح کردن سؤالی درباره آن، بیشتر به خاطر آن بود که حکومت جدید آمریکا، احترام به حقوق بشر و تعمیم اصول اعلامیه حقوق بشر را در سراسر جهان، یکی از هدفهای اساسی خود اعلام کرده بود و با شهرت بدی که ساواک در زمینه عدم مراعات حقوق بشر در جهان، پیدا کرده بود، می بایست نحوه برخورد ما با این مساله و چگونگی همکاریهای آینده سیا و ساواک روشن شود.
رئیس جمهور، بار دیگر بدون تأمل به این سوال من پاسخ داد. وی تاکید کرد که همکاریهای اطلاعاتی ما با ایران، بخصوص با امکاناتی که برای نصب دستگاههای خبرگیری از شوروی، در اختیار آمریکا قرار داده شده، بسیار مهم و باارزش است. رئیس جمهوری افزود که البته در زمینه حقوق بشر، مسایلی وجود دارد و از من خواست که ضمن ملاقاتهای خود با شاه ایران، سعی کنم وی را قانع نمایم، که سیاست کلی حکومت خود را در این زمینه تعدیل کند.
مأموریت در ایران، سولیوان. ویلیام، صص 15 و 16
س: آیا مثل برخی فکر می کنید که آمریکا یک رژیم لیبرال در ایران مستقر می کند؟
امام خمینی : یعنی اعلامیه ای راجع به احترام و رعایت حقوق بشر؟ این مطلب چیزی جز حرف نیست ومن بدان باور ندارم. کافی است که ملاحظه کنیم که کارتر رئیس جمهور آمریکا، در جریان دیدارش در تهران، پشتیبانی خودرا از شاه تجدید کرد و علاوه بر آن عملاً نیز این پشتیبانی، مورد تکذیب قرار نگرفت.
صحیفه نور، ج 2، ص 49
طبق برنامه تنظیم شده، قرار بود پرزیدنت کارتر و بانو، در آخرین روز سال 1977 وارد تهران شوند و شب سال نو را در تهران بمانند، و صبح روز اول ژانویه 1978 تهران را ترک کنند. پیشنهاد این مسافرت، شاه را به هیجان آورد؛ زیرا انجام این مسافرت، نه فقط مبین استحکام روابط ایران و آمریکا و نزدیکی وی با رئیس جمهوری جدید آمریکا بود، بلکه به همه مخالفان و انتقاد کنندگانش در ایران و آمریکا نشان می داد که قهرمان بزرگ آمریکایی حقوق بشر، رژیم او را شایسته حمایت و مبری از اتهامات وارده تشخیص داده است.
مأموریت در ایران، سولیوان. ویلیام، ص 94
در میان شگفتی ما، کارتر بدون توجه به متنی که ما برای او تهیه کرده بودیم، فی البداهه شروع به سخنرانی کرد و مطالب اغراق آمیزی نسبت به شاه بر زبان آورد. در همین سخنرانی بود که وی از شاه، به عنوان رهبر محبوب ملتش نام برد و ایران را یک جزیره ثبات، در منطقه خواند.
مأموریت در ایران، سولیوان. ویلیام، ص 96
و اما درباره نقش آمریکا و انگلیس در دوره دولت ازهاری. در این دوران تماس های تلفنی مکرر کارتر با محمدرضا و روزالین با فرح و اعلام پشتیبانی ادامه داشت. در اکثر این مدت نیز ازهاری در تهران و نزد محمد رضا بود و طبق معمول دائماً با برژینسکی تماس تلفنی می گرفت و برژینسکی به او اطمینان می داد که اگر محمدرضا مقاومت کند، ما از او پشتیبانی می کنیم.
ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، حسین فردوست، ص 591
امام خمینی : در منطق کارتر، این جنایت ها و اختناق ها و وحشیگری های شاه، کوشش در راه استقرار اصول دمکراسی و موضعگیری های مترقیانه، نسبت به مسایل اجتماعی است.
صحیفه نور، ج 2، ص 142
تصمیم به برقراری حکومت نظامی، در پاسخ به تظاهرات بی سابقه هفتم سپتامبر (16 شهریور) به مناسبت پایان ماه رمضان بود. راهپیمایی 16 شهریور که به رهبری روحانیون و با نظم فوق العاده و حضور بیش از صد هزارنفر انجام شد، مقامات را وادار به برقراری حکومت نظامی کرد. بامداد روز 17 شهریور مشاجره ای بین افسران و رهبران مخالفین در میدان ژاله در گرفت و افسران از رهبران مذهبی خواستند که پیروانشان را متفرق کنند و چون با امتناع کامل آنها روبرو شدند، رسماً فرمان دادند که مقررات حکومت نظامی را رعایت کنند و متفرق شوند؛ ولی جمعیت هنوز از قبول فرمان امتناع می کرد. در نتیجه دستور شلیک داده شد و نیروهای مسلح به طرف جمعیت تیراندازی کردند. در سراسر آن روز تیراندازی برای دور کردن تظاهرکنندگان از اطراف میدان ژاله، ادامه داشت. در پایان روز نظامیان موفق شدند، اما به بهایی گزاف...این طور که پیداست چند صد نفر کشته و سه تا چهار هزارنفر مجروح شده بودند.
شکست شاهانه، زونیس. ماروین، ص 492
گاری سیک، عضو شورای امنیت و مسئول امور ایران، مکالمه پززیدنت کارتر و شاه را کمی پس از قتل عام میدان ژاله، بازگو می کند: کارتر به شاه گفت تلفن کرده تا مراتب دوستی خود را نسبت به شاه و نگرانیش از حوادث را اظهار نماید. کارتر برای شاه در حل مشکلات و کوشش در راه اصلاحات آرزوی موفقیت کرد.
شکست شاهانه، زونیس. ماروین، ص 493
مساله مهمتر از این ها است و آن اینست که آمریکا چگونه با تغییری تاریخی در کشورهای در حال توسعه، که درگیر روند تجدد طلبی و مدرنیزه شدن هستند، برخورد می کند. دولتها و سنتهای سیاسی این کشورها، کمتر دمکراتیک است و اغلب حاکی از خودکامگی است. منافع ما اغلب از سوی دولتها تامین می شود. دولتهایی که نمی توانند دموکراسی را تجربه کنند. ایران یک مورد کلاسیک است.
ماموریت در ایران، سولیوان. ویلیام. ص 14
امام خمینی : به منطق کارتر این همه فریادهایی را که مردم می زنند، از این است که تخمه کردند برای آزادی. آزادی این قدر به آنها دادند که دیگر نمی توانند هضمش کنند و فریاد می زنند... این حرفهای آنهاست.
صحیفه نور، ج 3، ص 194
سفیر ما در مورخ 27 اکتبر (5 آبان 57) نوشته بود: شاه تنها کسی است که می تواند هم ارتش را به خویشتن داری دعوت کند و هم رهبری یک انتقال کنترل شده را به دست گیرد. من با هر گونه مذاکره و فتح باب با خمینی، قویاً مخالفم... سرنوشت ما با شاه پیوسته و باید با او کار کنینم. او انعطاف پذیری فوق العاده ای از خود نشان می دهد و به عقیده من آماده استقرار یک رژیم دمکراتیک و مسئول می باشد.
توطئه در ایران، ونس. و سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ص 107
البته نظر من این بود که سیاست آزادسازی و پیشرفت ایران را در جهت استقرار دمکراسی رد کنیم. بلکه می بایست به او (شاه) توصیه کنیم که این سیاست را پس از برقرای نظم و با احتیاط حساب شده، به موقع اجرا بگذارد. من در توضیح نظریات خود، اضافه کردم که به نظر من، ما بیش از حد لزوم، شاه را در اعطای آزادیهای سیاسی به مردم، تحت فشار گذاشته ایم و او هم بیش از حد مورد نظر ما در این راه پیشرفته است.
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ص 114
امام خمینی : در منطق کارتر و سایر نفت خواران مفت خور، فضای آزاد، یعنی به زندان کشیدن جناحهای آزادیخواه و استقلال طلب، از علمای روشنفکر مذهبی تا رجال سیاسی و دانشجویان.
صحیفه نور، ج 2، ص 268
همانطور که قبلاً گفته شد، همواره خط راهنمای سیاست آمریکا، این بوده که نفت خاورمیانه باید در کنترل آمریکا، هم پیمان و کارگزاران آن و شرکتهای نفتی آمریکایی باشد و در این زمینه نفوذ ناسیونالیستهای رادیکال مستقل، به هیچ وجه قابل تحمل نخواهد بود.
بازدارندگی دموکراسی، نوآم چامسکی، ترجمه مهوش غلامی، اطلاعات 18/5/1371
خانم رابین رایت، خبرنگار و نویسنده آمریکایی در مصاحبه با رادیو آمریکا گفت: چرا دولت آمریکا پس از انتخابات الجزایر و پیروزی مسلمین، از دمکراسی حمایت نکرد و پس از کودتای نظامیان در الجزایر، به رژیم این کشور برای بازگرداندن دمکراسی، فشار وارد نکرد؟... سیاست آمریکا در مورد جهان اسلام، یک بام و دو هواست. ایالات متحده، همیشه با دولتهای که با آنها روابط اقتصادی گسترده ای دارد، یا با رژیمهای که از آمریکا جنگ افزار می خرند و بدینگونه به اقتصاد آمریکا کمک می کنند، وارد معامله می شود؛ اما هیچ گاه به آنها فشار وارد نکرده است که به سوی دمکراسی گام بردارند.
کیهان هوایی 30/4/1372
ربیعی با حالتی کاملاً احساساتی گفت: اگر آمریکا به شدت از آنها حمایت می کند، چرا من کاری نمی کنم که خمینی را در خارج نگاه دارم... خیلی آرام گفتم: همان طور که می دانید این کار از وظایف دولت آمریکا نیست. اگر ارتش تا این حد علاقه دارد خمینی را حذف کند، چرا به کسی پول نمی دهد که او را بکشد؟
ماموریت در تهران، هایزر، ص 173
براون از قول هایزر گزارش داد که بختیار طرحی برای مقابله با تهدید خمینی دارد و تصمیم گرفته است، هنگام بازگشت آیت الله به تهران، هواپیماهای او را از مسیر منحرف کرده او را دستگیر نماید. مساله برای ما این بود که آیا می توانیم بختیار را در اجرای این برنامه، تشویق و تایید کنیم.
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژیسنکی. زبیگینو، ص 150
امام خمینی : کارتر در این نطق آخر، اینطور نقل کرده اند، گفته است که یک ایران مقتدر و مستقل، این ثبات بخش است. ثبات آفرین است. بعد هم فرموده اند که ما نمی توانیم ببینیم یک مشت اراذل پست، شاه را که کذا و کذاست می خواهند ساقط کنند... ملت ایران که می گوید، ما آزادی می خواهیم، استقلال می خواهیم، اراذل و پستند یا آنها که می خواهند مال مردم را ببرند؟... اینها منطق اراذل است.
صحیفه نور، ج 3، ص 249
به نظر می رسد که آیت الله خمینی، تنفر خاصی نسبت به کارتر، در خود، پرورش می داد. زیرا این کارتر بود که در زمان شاه، ایران را جزیره پایداری نامیده بود.
آمریکا در اسارت، کلن. ادوارد، ص 107
بسیاری از آمریکاییان تمایل دارند که مسلمانان را مردمی نا متمدن، وحشی، کثیف و بی منطق بدانند که فقط به دلیل بخت بلند برخی از رهبرانشان، که دو سوم از ذخایر نفتی شناخته شده جهان را در اختیار دارند، توجه ما را به خود جلب کرده اند.
فرصت را از دست ندهید، نیسکون. ریچارد، ص 193
خطر جدی سقوط شاه، رئیس جمهوری آمریکا را با معمای لاینحلی، مواجه ساخته بود. ایران، هم یکی از بزرگترین کشورهای صادر کننده نفت برای دنیای صنعتی غرب و هم حد فاصلی بین شوروی و منطقه حساس نفتی و استراتژیک خلیج فارس بود. حفظ ثبات و استقلال این کشور برای آمریکا اهمیت حیاتی داشت و برای حفظ این ثبات، آمریکا سالها به شاه متکی بود. اینک رژیم شاه، حمایت مردم را از دست داده و از طرف یک رهبر مذهبی 79 ساله در معرض تهدیدی جدی قرار گرفته بود.
بحران، هامیلتون. جردن، ص 24
امام خمینی : آیا کارتر واقعاً مدافع حقوق بشر است، یا شعاریست که برای انتخاب شدن به رییس جمهوری آمریکا، مطرح می کرده است؟... آیا او مدافع حقوق بشر است، حال آن که در ایران، شاه دست نشانده خائن او، حمام خون به راه انداخته است و او شاه را پشتیبانی می کند... لابد کارتر پشتیبانی از این جنایتکاران تاریخ را، که روی جلادان تاریخ را سفید کرده اند، دفاع حقوق بشر می دانند.
صحیفه نور، ج 4، ص 107
در چنین اوضاعی، کارتر به ریاست جمهوری آمریکا رسید... محمدرضا در غرب به عنوان یک سلطان دیکتاتور و مغرور و ثروتمند، که با پول باد آورده نفت، حتی در دمکراسی های غربی نیز دخالت می کند، شناخته شده بود. روشن بود که رژیم محمدرضا به قدرتهای غربی، بخصوص آمریکا، متکی است و اکنون کارتر از محمدرضا می خواست که برای رژیمش چهره مناسبی کسب کند. هدف دولت دمکرات آمریکا فقط، ایجاد اصلاحاتی در رژیم محمدرضا بود، در حدی که حملات افکار عمومی غرب، علیه او و سیاستهای آمریکا در خاورمیانه، کاهش یابد و نه بیشتر.
ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، فردوست. حسین، ص 565
این کارتر بود که بعد از این که سربازان مسلح، مردم بی دفاع را در میدان ژاله به رگبار مسلسل بستند، برای شاه تبریک فرستاد و این کارتر بود که گازهای اشک آور و ابزار کنترل کننده تظاهرات، برای شاه می فرستاد.
آمریکا در اسارت، کلن. ادوارد، ص 107
امام خمینی : کارتر چندی پیش گفت که منافع آمریکا بر حقوق بشر مقدم است و ما می گوییم که این خون ریزی ها نباشد و شاه برود، تا مردم سرنوشت خویش را به دست بگیرند، حمام خون درست کرده ایم؟ قضاوت آن با مردم جهان است. آیا وقت آن نرسیده است تا کارتر دست از حمایت شاه بکشد و بیش از این دستش را به خون مردم بی گناه و بی پناه ایران آلوده نکند؟
صحیفه نور، ج 4، ص 107
در پایان گفتگوهایم با شاه، حساس ترین موضوع، یعنی مساله حقوق بشر را مطرح کردم و گفتم که احترام به حقوق بشر نه فقط دارای ارزش و اهمیت سنتی در آمریکا بوده و منعکس کننده آرمان ملی ماست، بلکه یک اصل شناخته شده بین المللی است که در اعلامیه حقوق بشر و منشور ملل متحد نیز منعکس شده و پرزیدنت کارتر آن را به عنوان یکی از عناصر اصلی سیاست خارجی آمریکا می شناسد... روز هفتم ژوئیه 1977 پرزیدنت کارتر رسماً از کنگره درخواست کرد با فروش هفت هواپیمای آواکس به ایران موافقت کند... بسیاری از سناتورها و اعضای کنگره آمریکا با تاکید بر اهمیت روابط آمریکا و ایران برای تامین امنیت منطقه، با فروش هواپیمای آواکس به ایران موافق بودند، ولی یک اقلیت پر سروصدا، ضمن حملات شدید به رژیم شاه، با فروش سلاحهای پیشرفته آمریکایی به این دیکتاتور بیرحم و وحشی مخالفت می کردند.
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، صص 14 و 15 و 16
روز هشتم سپتامبر، شاه در شهرهایی که مرکز تظاهرات و اغتشاشات بود، حکومت نظامی اعلام کرد. در برخوردهایی که بین نیروهای نظامی و تظاهرکنندگان روی داد، عده ای کشته شدند که خود موجب به راه افتادن سیل تظاهرات و اغتشاشات تازه ای شد... وارن کریستوفر، معاون وزارت خارجه، در کمپ دیوید با من تماس گرفت و توصیه کرد که پرزیدنت کارتر هر چه زودتر با شاه تماس بگیرد. کارتر روز دهم سپتامبر گفتگوی تلفنی با شاه، پشتیبانی آمریکا را از وی در اقداماتی که برای برقراری نظم به عمل آورده، تایید می کند.
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ص 25
امام خمینی : یک رییس جمهور که ادعا می کند من طرفدار حقوق بشر هستم، آنقدر بشر را به تباهی بکشد. یک کسی که دعوی این می کند که من حقوق بشر را حفظ می کنم، از او نمی پذیرند که تویی که می گویی من حقوق بشر را حفظ می کنم، ایرانی ها بشر هستند. چه شد که در حکومت این چند سال و در حکومت اسلاف شما، پنجاه سال، این ملت این همه زجر دیدند و نه شما و نه اسلاف شما که مدعی این هستید که ما طرفدار حقوق بشر هستیم و نه مجلس هایی که تاسیس کردید، اعتراض نکردند؟ شما، برای اینکه ما را بازی بدهید، هیچ کلمه ای نگفتید که چرا محمدرضا این کارها را می کند، بلکه طرفداری کردید از او، بلکه کوشش کردید که باقی بماند او.
صحیفه نور، ج 10، ص 214
شما همه به یاد دارید که در دوران کارتر، حقوق بشر روح و جان سیاست خارجی ما را تشکیل می داد. زیرا در آن زمان جنجال تبلیغاتی خوبی درباره حقوق بشر، به راه انداخته بودند. از این رو با هو و جنجال فراوان، با مقدار زیادی از خود رضامندی، اعلام کردیم که مقدار کمی برنج می فرستیم (به لائوس) رقم، مانند حروف کوچک آلفابت انگلیسی، به راستی ناچیز بود، اما همان تقلب بود زیرا بعد معلوم شد که آن مقدار برنج، خیلی راحت از برنجی کم شده است که قرار بود ما به یکی از برنامه های غذایی سازمان ملل متحد بدهیم که باید نهایتاً به طور غیر مستقیم از طرف سازمان ملل به لائوس برسد(79).
آمریکای بزرگ و حقوق بشر، چامسکی. نوآم، ترجمه بهزادباشی، ص 32
کارتر مدتی برای حقوق بشر به محمدرضا فشار آورد. هیأتی از جمعیت حقوق بشر، برای بازدید از زندانهای سیاسی به ایران اعزام شد... ریچارد هلمز سفیر سابق آمریکا نیز به اتفاق جرج بال از طرف کارتر، به ایران آمدند. گفته شد گزارش هلمز موافق و گزارش بال مخالف محمدرضا بوده و کارتر، گزارش بال را منطبق با وضع ایران دانسته است... محمدرضا به واشنگتن رفت (آبان 1356) و مورد استقبال گرم کارتر قرار گرفت... زمانی که تظاهرکنندگان ایرانی در مقابل کاخ سفید، شعارهای تند علیه محمدرضا می دادند، کارتر به اتفاق محمدرضا در بالکن کاخ سفید ظاهر شد. یعنی ای تظاهرکنندگان، هر چه می خواهید بگویید. من در کنار محمدرضا هستم. سپس کارتر به تهران آمد... این روابط حسنه تا کنفرانس گوادلوپ ادامه داشت و تلفن محمدرضا به کارتر و فرح به رزالین و زاهدی به برژینسکی یک روش روزانه شده بود. هر سه مقام آمریکایی، سه مقام ایرانی را به مقاومت در مقابل انقلاب تشویق می نمودند.
ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، حسین فردوست، صص 573 و574 و575
امام خمینی : مسایل این نیست. نه برای خاطر این پنجاه و چند نفرشان دست و پا می زنند. همه تشبثش این است که رییس جمهور بشود. اصلاً نظرش آنجاست و من قول می دهم به او که نشود. انشاءالله(80).
صحیفه نور، ج 11، ص 11
تمام وقت من در روز شنبه، در مرکز ستاد انتخاباتی گذشت و با تمام ایالات، برای کسب اطلاعات و دادن دستورات لازم تماس گرفتم. ولی برای من روشن بود که کلید انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا، در دست کسان دیگری، در آن سوی دنیاست، که تصمیم و عملشان تا آخرین لحظه، قابل پیش بینی نیست. اگر تا روز دوشنبه اتفاقی که با همه بی صبری در انتظار آن هستیم، روی دهد و گروگانهای ما در تهران آزاد شوند، با همه نیرنگهای تبلیغاتی که دارودسته ریگان ممکن بود علیه ما به کار ببرند، پیروزی از آن ما است.
بحران، هامیلتون. جردن، ص 182
امام خمینی : از حصر اقتصادی هم ابداً خوفی نداشته باشید، برای این که ملتهای دیگر و دولتهای دیگر تابع آمریکا نیستند.
صحیفه نور، ج 11، ص 60
متحدین آمریکا، نه فقط تحریم اقتصادی علیه ایران را تایید نمی کردند، بلکه آمریکاییها را از هر گونه اقدام حاد دیگر علیه ایران، برحذر می داشتند. آنها نه فقط نمی خواستند یک بازار اقتصادی و یک منبع تهیه مواد نفتی خود را از دست بدهند، بلکه از عواقب یک اقدام نظامی در ایران و احتمال سوء استفاده شوروی از این جریان نگران بودند.
جنگ قدرتها در ایران، روبین. باری، ص 221
امام خمینی : در این انقلاب شیطان بزرگ که آمریکاست، شیاطین را با فریاد، دور خودش دارد جمع می کند و چه بچه شیطانهایی را که در ایران هستند، و چه شیطانهایی که در خارج هستند، جمع کرده است و هیاهو به راه انداخته است.
صحیفه نور، ج 10، ص 139
قطب دیگر این دوگانگی، تا اندازه ای مشهود نبود. در آن واحد، در دل همانها هم که برای اقتباس رسوم و عادات خارجی ها آمادگی داشتند، بیگانه گریزی عمیقی حاکم بود.
همین بیگانه گریزی بود که سیلاب نفرتی را که به حق و با فصاحت، به وسیله آیت الله خمینی بیان گردید، به راه انداخت. بدین ترتیب ایران، سراسر دنیا را دشمن خویش انگاشت. شیطان بزرگ ایالات متحده، شیطان کبیر اتحاد شوروی، شیطان کوچک بخصوص عراق و اسراییل و مصر و عربستان سعودی و کویت، صهیونیستها و بهاییها و مسیحیان، همه دشمن ایرانند(81).
شکست شاهانه، زونیس. ماروین، ص 403