آمریکا شیطان بزرگ

فاطمه رجبی‏

حمله نظامی به طبس

امام خمینی : ما از نظامی آمریکا و از حصر اقتصادیش هیچ باکی نداریم و گمان نکنید که موفق بشود و اجازه بدهد ملت آمریکا و مجلس آمریکا بر اینکه یک دخالت نظامی بکند، برای اینکه ملت آمریکا می داند که دخالت نظامی به ضرر ملت آمریکاست و به ضرر دولت آمریکاست.
صحیفه نور، ج 11، ص 59
به هر جهت، تاریخ نویسان از روی عکس العمل های روانی ما در خواهند یافت که آمریکا در اواخر سال 79 و اوایل سال 80 چگونه ملتی بوده است. مردم آمریکا در قبال بحران ایران هیچ گاه اتفاق نظر راجع به اعمال عملیات نظامی یا سیاسی و یا اقتصادی، برای آزادی گروگانها نداشته اند.
آمریکا در اسارت، کلن. ادوارد، ص 220
امام خمینی : ملت رزمنده ایران! دخالت نظامی آمریکا را شنیدید. اینجانب که کراراً گفته ام کارتر برای وصول به ریاست جمهوری، حاضر است به هر جنایتی دست بزند و دنیا را به آتش بکشد.
صحیفه نور، ج 12، ص 58
روز 23 نوامبر، جلسه فوق العاده شورای امنیت ملی، در کمپ دیوید تشکیل شد در این جلسه که دو ساعت به طول انجامید، وضعی که در ایران با آن مواجه شده بودیم، مورد بررسی قرار گرفت. پرزیدنت کارتر، مراحلی را که ما برای حل این مشکل، در پیش روی خود داشتیم با این کلمات خلاصه کرد: محکوم کردن، تهدید کردن، قطع رابطه، مین گذاری بنادر، بمباران آبادان، محاصره کامل رییس جمهور تصمیم گرفت، فعلاً به تلاشهای سیاسی برای حل مساله ادامه دهد، ولی در پایان یک بحث جدی، موافقت خود را با دست زدن به اقدامات تلافی جویانه، در صورت اقدام به محاکمه گروگانها، اعلام داشت. با این تصمیم، فقط من و جردن و پاول موافق بودیم و کارتر علیرغم مخالفت و تردید دیگران، نظر ما را تایید کرد. جردن ضمن این بحث، در گوش من گفت: اگر کارتر در این مساله قرص و محکم عمل نکند دوباره به ریاست جمهوری انتخابات نخواهد شد.
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژینسکی. ربیگینو، ص 182
امام خمینی : کارتر باید بداند که حمله به ایران، حمله به تمام بلاد مسلمین است و مسلمانان جهان در این امر بی تفاوت نیستند. کارتر باید بداند که حمله به ایران، موجب قطع نفت از تمام دنیا خواهد شد و دنیا را بر ضد او بسیج خواهد کرد. کارتر باید بداند که این عمل احمقانه او در ملت آمریکا، چنان اثری خواهد گذاشت که طرفداران او را مخالفان او خواهد کرد.
صحیفه نور، ج 12، ص 58
بحران گروگانها، به خوبی عمق و وسعت عدم قدرت آمریکا را در حفاظت از جان اتباع خود و همچنین حفاظت منافع مهم و حساس اقتصادی و استراتژیک کشور، روشن ساخت اضافه بر آن، همچنین به عنوان یک درس محدودیت قدرت، در خاطره ها ماند. چرا که یک تهاجم و یا محاصره می توانست، آمریکا را به سوی درگیری با دنیای اسلام و به هم زدن روابط با متحدان بکشاند و موجب اختلال صدور نفت به غرب شود و دعوت نامه ای برای دخالت شوروی و از همه مهمتر تهدیدی برای جان گروگانها، باشد.
آمریکا در اسارت، کلن. ادوارد، ص 218
امام خمینی : آقای کارتر با تجاوز آشکار خود به خاک ایران، چهره واقعی خود را به مردم دنیا نشان داد و ادعاهای دروغین دفاع از حقوق بشر و انسان دوستی خود را با این عمل وحشیانه، به اثبات رسانید.
صحیفه نور، ج 12، ص 62
ونس: آقای رییس جمهور! ما اسم این کار را ماموریت نجات گذاشته ایم، ولی دیگران، آن را عملیات نظامی خواهند نامید.
بحران، هامیلتون. جردن، ص 162
با ابراز تردید درباره امکان موفقیت عملیات نجات، گفتم: به فرض این که این ماموریت با موفقیت انجام شود، امکان کشته شدن عده ای از گروگانها و ایرانیها را در جریان این عملیات، نباید از نظر دور داشت و چنین عملیاتی، در صورت قابل توجیه است، که خطری جدی برای جان گروگانها وجود داشته باشد.
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ص 92
کارتر گفت: بر اساس گزارش رییس ستاد مشترک، به موفقیت این نقشه امیدوار است و درباره آمریکاییهای مقیم ایران، که ممکن است بعداً به گروگان گرفته شوند، اظهار داشت: ما بارها به آنان گفته ایم که ایران را ترک کنند و مسئولیتی در مورد آنها نداریم.
بحران، هامیلتون. جردن، ص 163
امام خمینی : اگر چنانچه گفته می شود که دولت آمریکا می خواهند نظامی بیاورد و این مملکت را به خاک و خون بکشد، باور نکنید، اولاً. و ثانیاً اگر بیاید سزای خود را خواهد دید. ما از محاصرات اقتصادی و محاصرات نظامی و دخالت های نظامی ابر قدرت ها، نمی ترسیم، فرضاً آنها وارد بشوند در اینجا، ما با قدرت در مقابلشان ایستادگی می کنیم و سایر ملت های اسلامی هم در مقابلشان هستند.
صحیفه نور، ج 12، ص 92
ونس سخنان خود را آغاز کرد و دلایل مخالفت خود را با نقشه ماموریت نجات، به تفضیل بیان کرد. او سخنان خود را با این جملات خاتمه داد، آقای رییس جمهور! آخرین مطلبی که می خواهم خاطرنشان کنم، عکس العمل بین المللی اجرای این نقشه است. شوروی، در برابر این کار چه خواهد کرد؟ کشورهای عربی و مسلمانان، در برابر این کار که احتمالاً با کشتار عده ای از ایرانیان همراه خواهد بود، چه عکس العملی نشان خواهند داد؟ ما اسم این کار را، ماموریت نجات گذاشته ایم ولی دیگران آن را عملیات نظامی خواهند نامید و عکس العمل نشان خواهند داد. با توجه به مجموع این دلایل، من در شرایط فعلی، جداً با این نقشه مخالفم و معتقدم که ما باید به تلاش خود برای حل مساله از راههای دیگر، ادامه دهیم.
بحران، هامیلتون. جردن، ص 162
امام خمینی : آمدن آمریکا و نظامی پیاده کردن همان و مردم آنان را از بین بردن، همان و اکنون هم باید بداند که قضیه ایران، غیر از افغانستان است. در ایران همه با هم، هم صدا هستند... بدانید که اگر شهید شوید، موفقید و اگر هم بر دشمن پیروز شوید، موفقید. این سر پیروزی صدر اسلام است. دشمنان شما نمی توانند این چنین فکر کنند چون جانشان را دوست دارند و دنبال مال و غنیمت هستند.
صحیفه نور، ج 12، ص 92
من یاد آوری کردم که به فرض این که ما بتوانیم عده ای از کارکنان سفارت آمریکا را، آزاد کنیم، ایرانیها می توانند تعداد بیشتری گروگان از بین روزنامه نگاران و سایر اتباع آمریکایی که هم اکنون در ایران هستند، بگیرند، در این صورت، وضع ما از گذشته بدتر خواهد شد(62).
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ص 92
پدیده جدیدی که اینک توجه کارشناسان جنگی را به خود جلب کرده است، شوق به شهادت و بی اعتنایی به حفاظت از خویش، در جنگ است که واقعاً بعد دیگری در عملیات رزمی به وجود آورده است و آثار حیرت آور آن را نیز می توان به عیان، در حملات افتخاری مردان و زنان شیعه در لبنان مشاهده کرد. روی اکثر دیوارهای تهران این شعار به چشم می خورد: مکتبی که شهادت دارد، اسارت ندارد. غربی ها با مشاهده چنین صحنه هایی از ایران در فیلمها و تلویزیونها، به وحشت می افتند.
پشت پرده تخت طاووس، صمیمی. مینو، 14
امام خمینی : نباید بیدار شوند آنهایی که توجه به معنویات ندارند و به این غیب ایمان نیاورده اند؟ کی این هلیکوپترهای آقای کارتر را که می خواستند به ایران بیایند، ساقط کرده؟ ما ساقفط کردیم؟ شن ها ساقط کردند. مامور خدا بودند.
صحیفه نور، ج 12، ص 139
کارتر گفت: حالا احساس راحتی می کنم. چون هیچ کس در انجام وظیفه خود قصور نکرده و فقط بدشانسی ما و طوفان شن، موجب بروز این فاجعه شده است. اگر این طوفان رخ نمی داد و هلیکوپترهای ما سالم به مقصد می رسیدند، برنامه با موفقیت اجرا شده بود.
بحران، جردن. هامیلتون، ص 174
پس از بجا گذاشتن یک هلیکوپتر، هفت هلیکوپتر دیگر به راه خود ادامه دادند، ولی هنوز بیش از نیمی از راه باقی نمانده بود که هفت هلیکوپتر وارد یک توده ابر شنی شدند که به هیچ وجه انتظار آن نداشتند و هواشناسان و جو شناسان نظامی نیز، قبلاً فکر آن را نکرده بودند. اگر چه این ابرها و طوفانها در آن فصل سال، در آن بخش از ایران، بسیار رایج و جریان دارد. هلیکوپترها بدون برخورد با مشکل بزرگ، از آن توده ابر خارج شدند، ولی طولی نکشید که وارد دومین جریان طوفانی که از اولی نیز بزرگتر بود، شدند. به طوری که گفته شده است طوفان دوم به عرض 200 مایل و بلندی حدود 6000 فوت بوده است.
آمریکا در اسارت، کلن، ادوارد، ص 197
امام خمینی : حالا هم اینها امتحان کردند، و آمدند و با آن تجهیزاتی که می گویند زیاد بوده است آمدند و در ایران پیاده شدند، خوب ضربه سیاسی خوردند، ضربه روحی خوردند. جوان های مردم را آوردند اینجا به کشتن دادند.
صحیفه نور، ج 12، ص 67
این شرمساری و خجالت در بین نیروهای ارتشی، بطور گسترده ای عمیق گشت، و همچنان جریان دارد. مخصوصاً در میان آن عده ای که مستقیماً درگیر ماجرا بودند.
کلنل چارلی بکویت افسر سابق ارتش، مسئول عملیات گروه نجات در صحرای شماره یک بود که اکنون مسئول تولید کتابهای راهنمایی تعلیماتی در پادگان نظامی فورت برگ در ایالت کارولینای شمالی می باشد. وی یکی از معدود کسانی است که با خبرنگاران راجع به ناراحتی های شخصی خود سخن گفته است: این یکی از بزرگترین شکست های زندگیم بوده است من برای هشت کشته ای که در این مأموریت دادم، گریستم من این بار را تا آخر عمر بر روی شانه هایم خواهم کشید. فاجعه ای که در بیابان رخ داد باعث برانگیختن سؤالات بسیار مهمی گشت که تا یک سال بعد از عملیات نافرجام ادامه داشت. یکی از آدمیرال های عالی رتبه می گوید که هیچ کس جواب تمام سؤالات را نمی داد ولی می بایست در هنگام مرور آنچه واقع شده است، حداقل سؤالات مهم را در نظر داشت.
آمریکا در اسارت، ص 185 و 186

گروهکها

امام خمینی : اینهایی که الان در ایران مشغول فتنه هستند، از اسلام هیچ اطلاعی ندارند و به حسب آنطوری که من می فهمم، اینها مرتبط هستند با آمریکا، ولو اینکه اسمشان برخلاف است، ملت باید آنها را رد کند(63).
صحیفه نور، ج 5، ص 243
الگ میرونف از اعضای جناح کمونیست های دومای دولتی روسیه، در گفتگویی با خبرنگاران داخلی و خارجی گفت: آمریکا برای مقابله با دشمنان خود از سال 1957 میلادی، برنامه به راه انداختن نفاق و درگیری ملی، جنگهای منطقه ای و ترویج ابتذال فرهنگی را تدوین کرد. وی تصریح کرد، آمریکا این برنامه ها را تحت شعار آزادی به وسیله خائنین داخلی، در کشورها و مناطق مختلف، اجرا می کند.
کیهان. 10/4/74
روزنامه اول استریت ژورنال آمریکا نوشت: اگر قرار باشد رژیم سرنگون شود، از راه یک قیام عمومی و اتحاد ناراضیان داخلی، با نیروهای کنار زده شده از ارتش و اتحاد این دو منبع قدرت، با چریکهای وابسته به مجاهدین است.
کارنامه سیاه، انتشارات دادستانی انقلاب اسلامی، ج 3، ص 248
برژینسکی در نامه ای به سایروس ونس می نویسد: با توجه به قابل پیش بینی نبودن حوادث و تحولات آینده ایران، الزاماً مهم است آمریکا با تمامی رهبران سازمانها و گرایشهای سیاسی، بدون استثناء، من جمله اقلیتهای مذهبی یا نژادی و گروههای افراطی که قادرند مقاومتهای مسلحانه علیه رژیم خمینی را تحریک کنند، تماسهایی برقرار نماید.
کارنامه سیاه، ج 3، ص 107
امام خمینی : اعتقاد من این است که کمونیست هایی که درایران هستند، روابط شان با آمریکا بیشتر است.
صحیفه نور، ج 7، ص 89
رادیو مسکو: ستاره سرخ، ارگان شوروی، دیروز در مقاله ای، سرویس های مخفی سازمان سیا را متهم کرد که در ایران دست به تحریکات کمونیستی زده اند.
کیهان، 15/11/1357
گرچه این نکیه ههم قابل ذکر است که در هیچ موردی، دست زدن به عملیات پنهانی، نمی تواند صرفاً پاسخی علیه یک حرکت تهاجمی به خصوص باشد و بلکه معمولاً در مقابل یک سلسله اقدامات مخالف آمیز، علیه آمریکاست که تصمیم به اجرای عملیات پنهانی در کشور مورد نظر، گرفته می شود. به عبارت دیگر، مقابله به مثل - یعنی اقدام به عملیات پنهانی در جواب حرکت تهاجمی - هرگز امکان پذیر نیست و اصولاً نمی توان برنامه عملیات پنهانی را، به گونه ای طراحی کرد که به عنوان پاسخی مستقیم تلقی شود. ضمن آنکه در اکثر اوقات، عملیات پنهانی، به طور کلی با آنچه علیه ما صورت گرفته، ارتباط ندارد، ولی مقامات کشور مهاجم اغلب متوجه مساله می شوند و به خوبی درک می کنند که این عملیات را باید نوعی پاسخگویی به اقدامات خود، بدانند.
پنهان کاری و دموکراسی، ترنر. استانسفیلد،
ترجمه حسین ابوترابیان، ص 135
به اعتقاد من، روسای جمهوری آمریکا هر قدر از توسل به عملیات پنهانی پرهیز داشته باشند، زمانی فرا می رسد که هیچ گریزی جز روی آوردن به عملیات پنهانی، پیش روی نخواهند داشت و علاوه بر این، همواره مواردی پیش آمده که شهروندان آمریکایی نیز، نتایج حاصل از عملیات پنهانی ما را تحسین کرده اند...به عنوان نمونه می توان از موارد زیر نام برد: حمل و توزیع وسایل ضد رژیم در کشورهایی مثل ایران تحت حاکمیت آیت الله خمینی و لیبی تحت حاکمیت قذافی(64).
پنهان کاری و دموکراسی، ترتر. استانسفیلد، ص 135
امام خمینی : این طایفه ای که ادعا می کنند ما طرفدار خلق هستیم. طرفدار مردم هستیم... ما از ایشان می پرسیم که: آتش زدن خرمن ها اولاً، چه منفعتی برای توده ها دارد؟...بعد می گوییم، کی این منفعت را می برد؟... اگر ما گندم نداشته باشیم، از کجا گندم وارد می کنید؟ آمریکا!... زراعت هر چه نداشته باشیم، آن کس که صادر کننده است برای ما، آمریکاست... منفعت به جیب آمریکا می رود... پس شما عمال آمریکا هستید.
صحیفه نور، ج 8، ص 187
کنترلی که توسط آمریکا بر تجارت جهانی غله، اعمال میشود، عظیم تر و مهمتر از کنترلی است که کشورهای صادر کننده نفت - اوپک - بر تجارت نفت جهانی دارند قرار دارد بین المللی گندم، سال 1949 که در سال 1967 به قرارداد جهانی غله، تغییر نام یافت، دارای یک قرارداد متمم برای اعطای کمک غذایی به ممالک نیازمند بوده و طبق این قرارداد متمم، کشورهای عضو قرارداد، خود را موظف نموده بودند که سالانه مقدار معینی گندم به طور رایگان به کشورهای عقب مانده، تحویل دهند. این قرارداد، هر چند ظاهری فریبنده و بشر دوستانه داشت، ولی اهداف و مقاصد شومی را دنبال می کرد. یکی از اهداف آن کاهش دادن کوههای غله بود که در کشورهای اصلی تولید کننده غله، در سیلوها انباشته شده بود بنابراین در کنار سوزاندن غله و به دریا ریختن آن که ممکن بود، ضایعات سیاسی به دنبال بیاورد و در هر حال در دراز مدت، مقرون به صرفه نبود، می بایستی اقدامات دیگری در جهت کاهش دادن موجودی غله جهان، از طریق کاهش تولید جهانی به عمل آید سناتور هوبرت همفری که بعداً معاون رئیس جمهور گردید، به هنگام تصویب قانون پی.ال. 480 تفسیر جالبی ارائه داد که بیانگر مقصود و هدف اصلی دولت آمریکا، از این اقدامات به اصطلاح غذا برای صلح و امثالهم است. او می گوید: وقتی ما همیشه دنبال راه حلهایی هستم که دیگران را وابسطه به خود نماییم و در این وابستگی، وی را مجبور به همکاری کنیم، به نظر می رسد که وابستگی به مواد غذایی بزرگترین و موثرترین وابستگی باشد.
دیکتاتوری کارتلها، میرو، صص 253 و 254 و 255
در سال 1967 مجموع مخارج سیا برای حمایت از گروهها و سازمانهای مفید به حال آمریکا در کشورهای خارج، بالغ بر سالی 10 میلیون دلار می شد و اقلام عمده ای از این پول نیز، در اختیار اتحادیه های کارگری، انجمن های دانشجویی و بنیادهای خصوصی داخل خاک آمریکا، قرار می گرفت تا از طریق آنها به همکاران و همفکرانشان در کشورهای خارجی، پرداخت شود. با این اقدام، چون سازمانهای آمریکایی، نقش واسطه بین سیا و کشورهای دیگر را به عهده داشتند، لذا سازمانهای خارجی دریافت کننده کمک، در معرض اتهاماتی از قبیل همکاری با سیا و یا عروسک آمریکا قرار نمی گرفتند.
پنهان کاری و دموکراسی، ترنر. استانسفیلد، ص 114
امام خمینی : مع الاسف در بین قشرهایی از مردم، اشخاص مفسدی، اشخاصی که الهام می گیرند از آمریکا، از اجانب هستند و مشغول مفسده جویی هستند. لابد آقایان غائله ای را که بوجود آوردند در تبریز، شنیدید. اینها تبریزی نیستند. اهل تبریز فکرشان این فکر نیست که با اسلام مبارزه کنند
...اینها که این غائله را، راه انداختند، از خدمتگزارهای اجانب هستند و پرونده بعضی از آنها هم، در همین لانه جاسوسی پیدا شد.
صحیفه نور، ج 10، ص 265
رهبر جنبش رادیکال، مقدم، ضمن تماس با سرپرست دپارتمان، نظرات خود را در مورد مسایل جاری، اظهار داشت و خیلی تاکید کرد که کاردار، با خمینی تماس بگیرد که او (خمینی) ایرانیان را متقاعد کند که آمریکا انقلاب ایران را پذیرفته است(65).
اسناد لانه جاسوسی، گریوز. جان، ج 4، ص 42
اکثر دوستان مامور سفارت، از طبقه متوسط در تبریز بودند. دکتر، وکیل، استاد دانشگاه، مدیر کارگاه، بازرگان، مهندس ودفتردار که هنوز اکثراً در تبریز هستند.
اسناد لانه جاسوسی، گریوز. جان، ج 3، ص 22
استادان دانشگاه (تبریز) برای من تشریح کردند که تصفیه های دمدمی، بدون اساس با بر چسب طاغوتی و ساواکی از دانشکده ها در جریان است. دوستان نسبت به دو ماه پیش احساس امنیت بیشتر می کنند. در حالی که اغلب، دوستان یا اقوامی در زندان دارند و عده کمی نیز آشنایانی در میان اعدامی ها دارند(66).
اسناد لانه جاسوسی، گریوز. جان، ج 4، ص 23
امام خمینی : الان بعضی از این مفسدها که از ایران بیرونشان کردند، رفتند آنجا در پناه انگلستان توطئه گر، برای اینکه باز گردانند وضع را. باز همان مسایل را برگردانند، مشغول توطئه هستند. اینجا هم روابط بین آنها هست. از اینجا هم باز روابط هست. از اینجا روابط با آمریکا هست. روابط اشخاص برای توطئه گری با آمریکا هست، با انگلستان هم هست. می خواهند (نقشه این است) که بعد از چند وقت دیگر، همان مسایل را برگردانند(67).
صحیفه نور، ج 10، ص 280
برنامه ای را برای بازگشایی دوباره انجمن ایران و آمریکا در تهران، برای هفته های اخیر تدارک دیدیم. یک سری فیلم، یک کنسرت، نمایشگاههای نقاشی و یک گرد هم آیی شبانه. برای اعضای انجمن ایران و آمریکای اصفهان نیز برنامه مشابهی تدارک دیدیم. یک برنامه شام در خانه مسئول روابط عمومی مان تهیه دیدیم که در آن توسط تلویزیون و ویدئو، فیلمی به مهمانان نشان دادیم که تلویزیون های آمریکا، چگونه انقلاب ایران را گزارش داده اند. مهمانان عبارت بودند از اعضای برجسته روزنامه ها و مقامات وزارت امور خارجه، یک نویسنده، یک نقاش و یک عضو کادر انجمن ایران و آمریکا در تهران که همچنین یک استاد حقوق شناخته شده دانشگاه تهران نیز می باشد.
اسناد لانه جاسوسی، گریوز. جان، ج 4، ص 16
امام خمینی : آمریکا نه دخالت نظامی می کند و نه حصر اقتصادی می تواند بکند، توطئه این است که در داخل کشور ما کاری بکند که ما نتوانیم این راهی را که گرفته ایم برویم. توطئه داخلی و به دست اشخاصی که در داخل کشور هستند و از کارکنان آنها هستند.
صحیفه نور، ج 11، ص 221
عملیات شرکتهای بزرگ، امروزه این تفاوت را دارد که اقدامات قتل و غارت و تهدید، مستقیماً به وسیله خود شرکتها یا دولتهای امپریالیستی حامی آنها انجام نمی گیرد، بلکه این عملیات توسط دولتهای دست نشانده در کشورهای جهان سوم، یا عوامل کارتلها چند ملیتی در این کشورها به طور غیر مستقیم و از طریق ایجاد گروههای تروریستی، صورت می گیرد.
دیکتاتوری کارتلها، میرو، ص 47
به نظر من با توجه به دگرگونیهای وسیعی که در دنیای امروز رخ داده، ما در آینده از اجرای عملیات پنهانی توسط سیا دو هدف بیشتر نمی توانیم داشته باشیم. اول: مشارکت مستمر - ولی محدود - در امور مربوط به سیاست خارجی آمریکا، آن هم در سطحی پایین، به صورت اجرای برنامه های تبلیغاتی، اقدامات ضد تروریسم و کمک مالی به گروههای طالب دمکراسی. دوم: مشارکت گهگاه در برنامه های بسیار مهم بحث انگیز و ستیزه جویانه که از طریق معمول، قابل حل و فصل نیست و می تواند با استفاده از عملیات شبه نظامی و یا مداخلات سیاسی در کشورهای دیگر به نتیجه مطلوب برسد.
پنهان کاری و دمکراسی، ترنر. استانسفیلد، ص 265
جیمز شانون، نماینده کنگره آمریکا، در نامه به رجوی نوشت: من گرمترین درودها و حمایتها را برایتان می فرستم. من خیلی خوشبختم که برای گرامیداشت این سالگرد مهم، برای اپوزیسیون ایران، به دوستان زیاد شما بپیوندم و شما را در راه استمرار مبارزه تا زمانی که صلح و دموکراسی در ایران به وجود بیاید، تشویق کنم(68).
کارنامه سیاه، ص 253
امام خمینی : من اخیراً باید تذکر بدهم که در قضایای کردستان که گروههای منحرف چپ و مخالف اسلام، به آشوبگری پرداخته اند و در قضایای دانشگاهها که گروه های چپ آمریکایی در آن مکانهای مقدس، دست به آشوب زده اند و با آشوبگری های دولت غیر قانونی عراق در ایران، با حمله کارتر و دخالت نظامی در ایران رابطه ملموسی دارد و در این موقع حساس اگر این گروه های منحرف در دانشگاهها و یا خارج آنها دست به آشوب بزنند، ملت رابطه مستقیم سران آنها را با آمریکای جهانخوار خواهد فهمید و تکلیف خود را با آنان روشن خواهد کرد.
صحیفه نور، ج 12، ص 59
من حداقل دو سناریو و برنامه را که می توانند منجر به هرج و مرج و سقوط تدریجی شود، را در نظر دارم. یکی نیروهای تمرکز یافته که توسط نارضایی های منطقه ای و قومی تحریک شده باشد و اگر با اینها به اندازه کافی، به طرز غلطی روبرو شوند، ممکن است باعث تعطیل شدن و بسته شدن مناطق نفت خیز گردند و یا اقتصاد سنتی را از هم بپاشند و یا جوری ملی گرایی را خراب کند که توده ها با رهبران مذهبی بی عرضه خود مخالف شوند.
اسناد لانه جاسوسی، ج 4، گریوز. جان، ص 13
به علاوه من راضی شده ام که ما می بایست این کوشش را بکنیم و ریسک آن را متحمل شویم که با روحانیون و چپی ها وارد مذاکره شویم اگر اثر آن از نظر ما مهم باشد، منافع خودی به ما می فهماند که مقدار زیادی نارضایی را تحمل کنیم و یاد بگیریم که به طور موثری باملاهای مجاهد و پاسداران و فداییان خلق تماس برقرار کنیم. البته با احتیاط برای احتراز از شناخته شدن با آنها یا هر حزب و گروه دیگری بر آن موضوع(69).
اسناد لانه جاسوسی، ج 4، گریوز. جان، ص 18
هیچ کدام از این گروهها نمی توانند آشکارا و بدون ریسک نابودی در زیر دستهای اسلامی ها که هم اکنون، از حمایت بیدریغ توده ها برخوردار هستند، برای گرفتن قدرت حرکت کنند.
اسناد لانه جاسوسی، ج 4، ص 13
امام خمینی : اگر ما دیدیم که شما در مدارس ایجاد اغتشاش کردید، ماهیت شما یک مقداریش معلوم است، بیشتر معلوم می شود پیش ملت ایران. در یک همچو وقتی که ایران در حال جنگ است با آمریکا و این آلت دست آمریکا، تجاوز کرده است به ایران، شما اگر چنانچه برای باز شدن مدارس اغتشاش بپا کنید یا شایعه سازی کنید، معلوم می شود که عمال آمریکا و همدست صدام حسین خبیث.
صحیفه نور، ج 13، ص 90
نفاق در مدارس، بین محصلین و بین کادرهای مدارس و هر دو، می توانند باعث بسته شدن مدارس، برای مدت طولانی بشود و در نتیجه، باعث نارضایتی عمومی گردد یا تبدیل به خشونت های افراطی بشود.
اسناد لانه جاسوسی، گریوز. جان، ج 4، ص 13
امام خمینی : هر چه اعلامیه می دهند آقایان و هر چه صحبت می کنند و هر جا می روند، صحبت می کنند؛ هم و غمشان این است که این جمهوری اسلامی، به درد نمی خورد. ما حتماً باید یا در آغوش آمریکا باشیم تا بتوانیم زندگی کنیم، یا در آغوش شوروی و چون شوروی الحاد دارد و آمریکا موحد است و خیلی صحیح و خوب است یا کمتر از او بد است، ما خوب است که همراه اینها باشیم.
صحیفه نور، ج 15، ص 10
در بهار سال 1978 لیبرالها یا طرفداران جبهه ملی، به تدریج از انزوا به در آمدند و ابتدا شروع به دادن اعلامیه یا فرستادن نامه های بدون امضا به مقامات داخلی و سفارت خانه ها و خبرگزاریهای خارجی نمودند. سپس افراد همفکر به دور هم جمع شده و شروع به انتشار اعلامیه ها یا ارسال نامه های امضا شده به شاه و سایر مقامات کردند یکی دو نفر از آنها نیز به من معرفی شده و اظهار علاقه کردند که با سفارت آمریکا در تماس باشند به هر حال، در مورد ارتباطی که به دستور من با مخالفان برقرار شده بود، هیچ گونه مخالفتی از طرف مقامات ایرانی صورت نگرفت و هرگز فشاری برای قطع این رابطه اعمال نشد.
مأموریت در ایران، سولیوان. ویلیام، صص 101 و 103
به یکی از ماموران سیاسی سفارت که با نهضت آزادی در تماس بود، دستور دادم که با مهدی بازرگان، رهبر این سازمان، تماس گرفته و به او اطلاع بدهد که من آماده ملاقات با او در هر نقطه ای که مایل باشد، هستم. در این جا باید توضیح بدهم که بازرگان قبلاً برای ملاقات با من اظهار علاقه کرده بود، ولی در آن موقع دعوت او را نپذیرفته بودم وقتی که وارد خانه شدیم، علاوه بر بازرگان، آیت الله موسوی را هم در این خانه دیدیم بازرگان، خلاصه ای از مذاکرات قبلی بین او و ماموران سیاسی سفارت را، برای من تکرار کرد و گفت، آنها خواهان ادامه همکاری و کمک نظامی آمریکا و حفظ قراردادهای موجود با آمریکا، هستند. بازرگان می گفت که او از طرف نهضت آزادی ایران صحبت می کند و آیت الله موسوی نماینده عناصر مذهبی انقلاب است. متاسفانه آیت الله موسوی با اینکه جریان مذاکرات را با دقت و علاقه تعقیب می کرد، سخنان بازرگان و اظهار نظرهای او را که به قسمتی از آن اشاره شد، به طور صریح و آنطور که من انتظار داشتم، تایید نمی کرد.
مأموریت در ایران، سولیوان. ویلیام، ص 167
منصور اقبال (تاجر تحصیل کرده آمریکا که از فرزندان خانواده اقبال می باشد) بر این مساله که رهبران میانه رو، از موقعیتی که خمینی برایشان به وجود آورد، سخت عصبانی اند، تاکید کرد و گفت که البته راه چاره ای نمی بیند و می گفت که به آنها فشار آورده که نزدیکی بیشتری با آمریکا بکنند، چون در هر صورت، بدون حمایت یکی از دو ابر قدرت جهان، نمی شود به چیزی امید داشت.
اسناد لانه جاسوسی، گریوز. جان، ج 3، ص 82
امام خمینی : من مطالعه می کردم در حال آنها و در وضع آنها و بالاخره با ناشیگری، خودشان را لو دادند و باطنشان را ظاهر کردند و ملت فهمید که اینها، چکاره اند. و با یک صورت اسلامی و حق به جانب در این مملکت آمدند، و نقشه شوم قدرت های بزرگ، یعنی آمریکا را می خواستند پیاده کنند... اینها خواستند راه را باز کنند برای آمریکا و آمریکاییان. اینها نشناخته بودند اسلام را و نشناخته بودند این ملت را.
صحیفه نور، ج 15، ص 29
رابرت گیتس، رییس سازمان اطلاعات آمریکا - سیا - در یک برنامه تلویزیونی که در انگلیس پخش شد، به ناتوانی سازمان سیا در مقابله با گسترش و پیروزی انقلاب اسلامی، اعتراف کرد در این برنامه تلویزیونی، برنامه سیابرای کمک به رضا پهلوی، بنی صدر، بختیار و منوچهر گنجی مورد بررسی قرار گرفت. بنی صدر، دیگر شرکت کننده در این برنامه بود که به ملاقات خود با فوستر - مامور سیا - در مدتی که رییس جمهور ایران بود، اعتراف کرد. براساس اعتراف بنی صدر، وی در این ملاقات، پیشنهاد همکاری با سازمان سیا در قبال دریافت 5000 دلار در ماه را دریافت کرده بود.
کیهان 11/5/1371
امام خمینی : اینها رفتند. آقای بهشتی و این جمعی که در این واقعه فجیع، به دست عمال آمریکا و به دست اشخاصی که کسیشناخت آنها را خوانده باشد، می داند که به هیچ یک از اصول اسلامی، اعتقاد نداشتند، به دست اینها شهید شدند وبه درگاه خدا شتافتند(70).
صحیفه نور، ج 15، ص 44
بهشتی می رفت تا مرد پرقدرت شود و در سن 52 سالگی امید اصلی برای تداوم انقلاب اسلامی بود.
تایم، کودتای نوژه، ص 48
بی بی سی. وزارت خارجه آمریکا تایید کرد که با سازمان مجاهدین خلق ارتباط و تماس داشته است. چارلز ردمن، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، هدف از این ملاقاتها را کسب خبر از اوضاع ایران اعلام کرد.
کیهان هوایی 20/8/ 1366، به نقل از: کودتای نوژه، ص 53
رابرت ادگار، نماینده کنگره آمریکا از ایالات پنسیلوانیا، در پیامی که برای مسعود رجوی ارسال داشته، می نویسد: من شورای ملی مقاومت را به سبب زحماتش برای برقراری دمکراسی در ایران می ستایم.
نشریه مجاهد، شماره 209، به نقل از کارنامه سیاه، ج 3، ص 253
امام خمینی : ملت باید بیدار باشد، از کید آمریکا غافل نباشد...آمریکایی که سیلی خورده است از شما آمریکایی که دل بسته بود به ایران و نفت ایران و ذخایر ایران. این آمریکایی که شما بیرونش کردید. غافل نباشید که یک قدرتی است و دارد یک بندوبست هایی می کند.
صحیفه نور، ج 15، ص 100
با آن که آمریکاییها و سعودیها و غیره، به مقدار زیادی از رضا قطع امید کرده بودند، به علت دشمنی عمیقی که با جمهوری اسلامی داشتند، هنوز اگر افرادی پیگیر و جدی وارد عمل میشدند، درهایی را به روی آنها باز کرده و بخش هایی از حکومت، از آنان استقبال می کرد. از آن جمله در سال 86 چند تن از دوستان که بهتر است نامشان را ذکر نکنم، از طریق نیکسون و یارانش به فکر پیاده کردن طرح ضربتی، برای گرفتن حکومت ایران افتادند. نخست به دیدار نیکسون رفتند. چون حقیقت آنست که هنوز هم در آمریکا تا حدی زیادی، کار به دست او و دار و دسته اش هست و به همین سبب هم، در تعیین سیاست دولت نقش موثری دارد، وی پس از موافقت، آنها را به جان کانلی، فرماندار سابق تگزاس، شخصی که در واقع ترور کندی، در ماشین او بود و از جمهوریخواهان بسیار بانفوذ است، معرفی کرد. با حمایت جان کانلی و جمعی از مقامات نظامی آمریکا، طرحی با عنوان کیش تهیه شد. بر طبق این طرح، قرار بود با حمایت نیروهای آمریکا در منطقه، رضا غافلگیرانه در جزیره کیش پیاده شود و به جمهوری اسلامی اعلان جنگ دهد.
من و خاندان پهلوی، برقمی. محمد، سرفراز. حسین،
ترجمه حسین ابوترابیان، نشر فاخته، ص 245
امام خمینی : این طور نیست که آمریکا یک لشگری راه بیندازد بیاید ایران، بخواهد خرابکاری کند. آمریکا با دست همین ها، می خواهد کار بکند. نقشه اش هم این است که با همین هایی که در پاریس و یا در جاهای دیگر جمع شدند، یک همچو کارهایی بکند.
صحیفه نور، ج 15، ص 100
این رادیو (رادیو نجات) بودجه ای مستقل از این کمک (کمک رضا پهلوی) داشت و ظاهراً سازمان سیا آن را تامین می کرد. از جمله دکتر امینی از بودجه ماهیانه 180000 دلاری که سازمان سیا برای فعالیتهای جبهه نجات، در اختیارش گذاشته بود، ماهیانه 20000 دلار به این رادیو می پرداخت. ولی پس از مدتی، دکتر محمودی، سرپرست رادیو، که در ایران هم معاون سازمان رادیو - تلویزیون بود، بر آن شد که سهم رادیو را مستقیماً از سیابگیرد و خود را از حیطه امر و نهی امینی بیرون کشد؛ ولی پس از اینکه منوچهر گنجی از 1985 به جای امینی از سوی سیا تعیین شد، بر آن شد که محمودی و رادیو را به زیر لوای خود در آورد.
پس از سقوط، محمد برقمی، حسین سرفراز، ص 214
در تماس هایی که با تبعیدیان ایرانی در اروپا داریم، خیلی الزامی است که هیچ گونه اثری که نشانگر آن باشد که دولت آمریکا، قصد مداخله در جریانات داخلی ایران را دارد، یا اینکه با گروههایی که علیه دولت جدید ایران، نقشه می کشند، همکاری می کند، باقی نماند.
اسناد لانه جاسوسی، گریوز. جان، ج 3، ص 27
امام خمینی : اینها از اول، ادعای این را کردند که ما مسلمان هستیم و برای اسلام کذا. من هم از اول فهمیدم که دروغ می گویند و بعد هم مخالف آمریکا هستیم، این هم معلوم شد دروغ است. لکن آمریکا فاش کرده این مطلب را.
صحیفه نور، ج 15، ص 109
52 نفر از نمایندگان کنگره آمریکا با انتشار نامه ای، خواستار حمایت جرج شولتز، وزیر خارجه آمریکا از سازمانها و گروههایی که علیه رژیم ایران می جنگند، شدند. نمایندگان کنگره که اکثریت آنها را جمهوری خواهان و بقیه را دمکراتهای مخالف تشکیل میدهند، از جرج شولتز خواستند که به ویژه سازمان مجاهدین خلق را مد نظر داشته باشد. مروین دایمالی نماینده دمکرات کنگره و عامل اصلی در پیشبرد این طرح، از تصمیم وزارت خارجه آمریکا مبنی بر این که نام سازمان مجاهدین خلق از لیست گروههای تروریستی حذف شود، استقبال کرد.
کودتای نوژه، ص 53
امام خمینی : امروز دست جنایتکار آمریکا و دیگر قدرتهای چپاولگر، از آستین بعضی عمال سرسپرده و از خدا بی خبرشان، بیرون آمده و از داخل و خارج، با اسلحه و قلم های بدتر و جنایت بارتر از سلاح های گرم، به این ملت مظلوم حمله ور شده و در صدد شکست انقلاب اسلامی و شکست اسلام عزیز بر آمده اند.
صحیفه نور، ج 15، ص 124
ضمن اعتراف به اینکه هرگز به فکرم نرسیده بود که می شود اطلاعات خارجی را در داخل آمریکا به دست آورد، از وی خواستم تا درباره مساله مورد اشاره اش، توضیح بیشتری بدهد. در پاسخ، او با بر شمردن راههای گوناگون کسب چنین اطلاعاتی، به ویژه، تاکید کرد که روزنامه نگاران، اساتید دانشگاه و بازرگانان به خوبی می توانند در مورد کسب اطلاعات ازکشورهای دیگر، سیا را یاری دهند؛ زیرا این افراد اکثراً با همکاران خود در کشورهای مختلف در تماس نزدیک هستند. و بعد اضافه کرد: به طور مثال برخی اساتید دانشگاههای آمریکا، تعدادی از رجال و عناصر صاحب نفوذ را درکشورهای دیگر می شناسند که آنها قبلاً هنگام تحصیل در آمریکا، شاگردشان بوده اند. روزنامه نگاران بین المللی، معمولاً با افراد سرشناس و سیاستمداران ممالکی که قبلاً در آنجا خبرنگاری می کرده اند، تماسهایی دارند آنچه از این استاد کهنه کار جاسوس شنیدم، مرا به فکر فرو برد که واقعاً چگونه می توان به فواید و مضرات جمع آوری اطلاعات از شهروندان آمریکا واقف شد و جالب هم این بود که درس اول او، نه با چگونگی به کار گرفتن عوامل جاسوسی ارتباط داشت و نه اسرار ناشناخته ای از دنیای جاسوسی را برملا می کرد. مطلبی که آن شب به من آموخت، فقط راه و رسم بهره برداری از منابعی بود که به راحتی می توانست، در اختیارم قرار گیرد و استفاده از آن هم، برای هیچ کس خطری در پی نداشت(71).
پنهان کاری و دموکراسی، ترنر. استانسفیلد، ص 155
امام خمینی : آن کوردلان دلباخته به آمریکا و سر از پا نشاخته در راه رسیدن به هدف های شیطانی، به گمان اینکه توطئه آنان کارگر شده و با برداشتن این عزیزان متعهد از سر راه خود، ملت مسلمان و متعهد به سوی آنان روی آورده و مقاصد طاغوتی آنان به ثمر می رسد و با انگیزه آنکه پس از آن شهیدان، همه چیز به هم می ریزد و شاهد پیروزی خود و اربابان جهانخوار خویش را در آغوش می گیرند، دست به این جنایت بزرگ زدند.
صحیفه نور، ج 16، ص 216
تمام تخم های یک جنگ داخلی در ایران کاشته شده و گروههای زیادی در ایران وجود دارند که آماده جنگ هستند.
به نقل از کارنامه سیا، ترنر، ج 3، ص 107
در صورت آغاز جنگ داخلی در ایران، ایالات متحده آمریکا امکان خواهد داشت، به طرف مورد نظر کمک کند(72).
به نقل از: کارنامه سیاه، کاهیگ. الکساندر، ج 3، ص 107
خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، گزارش داد که دولت آمریکا با سازمان مجاهدین، دارای تماسهایی است ریچارد مورفی، معاون وزارت خارجه آمریکا در امور خاورمیانه نیز در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان مجلس آمریکا، روز سه شنبه، وجود این تماس را تایید کرد(73).
کیهان هوایی 20/8/ 1366، به نقل از: کودتای نوژه، ص 53
امام خمینی : شما چند نفر روشنفکر، به اصطلاح خودتان، که می خواهید کمونیسم را در ایران تقویت کنید یا چند نفر دیگر که می خواهید به خیال خودتان، آمریکا باز گردد، من به شما عرض می کنم تا شما زنده اید، آمریکا باز نمی گردد(74).
صحیفه نور، ج 17، ص 260
به تدارک مهمانی های شام در منزل کاردار، کمک کردیم؛ در آن مهمانی ها، فیلمهای آمریکایی نشان می دادند و در یک مورد، یک پیانیست آمریکایی پیانو می زد. مهمان ها شامل مقامات بالای دولتی و دکترها و وکلا و استادان دانشگاه می شدند.
اسناد لانه جاسوسی، جان گریوز، ج 4، ص 16
در جامعه ای که دوران انقلاب را پشت سر گذاشته و هنوز هیچ فرم ثابت و مشخصی به خود نگرفته و همچنین شامل حاشیه نشینان انقلاب می باشد که این حاشیه نشینان، هیچ کدام انتظار نمی رود تا وقتی که این اسلامی ها از حمایت توده ها برخوردار هستند، بتوانند حرکتی در جهت در دست گرفتن قدرت بکنند جزو این گروه، من فرماندهان را در ارتش سنتی، مدیران غربزده و تکنسین ها، سیاستمداران دمکرات و لیبرال، رمانتیک های شبه نظامی و بالاخره چپی های سر سخت، از جمله کمونیستها را جای می دهم. هیچ کدام از این گروهها نمی توانند آشکارا (بدون ریسک نابودی زیر دست اسلامی ها، که هم اکنون از حمایت بی دریغ توده ها برخوردار هستند) برای به دست گرفتن قدرت، حرکت کنند(75).
اسناد لانه جاسوسی، گریوز. جان، ج 4، ص 12
امام خمینی : ما وقتی که در پاریس بودیم، یک نفر از آمریکا به عنوان یک تاجر آمد که بعداً معلوم شد تاجر نیست فاجر است و گفت: صلاح نیست که به ایران بروید یا دسته دیگری که بعض از آنها مردمی صالح و بعضیشان فضول بودند، آمدند و گفتند: سلطنت و قانون اساسی را حفظ کنید. شاه سلطنت کند نه حکومت.
صحیفه نور، ج 19، ص 72
بازرگان و میناچی رهبران مخالفین، به فرانسه رفته اند که با خمینی صحبت کنند. بر خلاف توضیحاتی که آنها به مطبوعات داده اند، مأموریت اصلیشان این است که ببینند آیا خمینی با بازگشت به ایران در نهم تا دهم ماه، براساس محترم شمردن قانون اساسی از طرف او (برای مثال دست برداشتن از درخواست هایش برای سرنگونی رژیم سلطنتی، برقراری جمهوری اسلامی و غیره) موافقت خواهد نمود؟ اگر خمینی موافقت نماید، تغییر در موضع عمومی او تدریجی خواهد بود.
فرازهایی از تاریخ انقلاب، به روایت اسناد ساواک و آمریکا، ص 194
امام خمینی : آمریکا به تصور این که ملی گراها و منافقین و دیگر وابستگان چپ و راست او، به زودی پاشنه سیاست انقلاب و حاکمیت نظام و اداره کشور را، به نفع او به حرکت در می آورند، چند روزی سیاست خوف و رجا پیش گرفت و به طرح و اجرای کودتا و اعمال سیاست فشار و ترویج چهره های وابسته خود و نیز به ترور شخصیتهای انقلاب و انقلابیون واقعی کشور پرداخت که خداوند مجدداً بر ما منت نهاد و در صحنه حماسی تسخیر لانه جاسوسان، مردم ایران برائت مجدد خویش را از آمریکا و اذناب آن اعلام نمودند؛ که دوباره آمریکا همان تیغی که به دست محمدرضا خان سپرده بود، در کف صدام، این زنگی مست نهاد.
صحیفه نور، ج 20، ص 117
بعد از انقلاب، روابط ما با ایران در وضع نامطلوبی بود. با وجود این، دیپلماتهای ما در تهران به تدریج ارتباطات خود را با حکومت بازرگان گسترش دادند. منافع مشترک ما ایجاب می کرد که تماس خود را با بعضی از سازمانها و مقامات دولتی افزایش دهیم ما می دانستیم که روابط ما با ایران به سرعت به حال عادی باز نخواهد گشت، زیرا ایران در اوج هیجانات انقلابی خود بود. ملی گرایان غیر روحانی طرفدار بازگشت به اصول دمکراسی، درگیر مبارزه سختی یا روحانیون بودند که به نوبه خود می خواستند حکومت مذهبی مورد نظر خود را در ایران برقرار سازند. در این گیرودار ما مراقب اوضاع بودیم تا ببینیم از چه راهی می توانیم روابط خود را با دولت جدید تثبیت نماییم
ما همچنین اطلاعاتی با یک یا دو عضو دولت بازرگان مبادله کردیم. این تماس ها با احتیاط برگزار شد، زیرا افشای هر گونه تماس از طرف مقامات ایرانی با مأموران اطلاعاتی آمریکا، آنان را به مخاطره می انداخت...
مبارزه بر سر قدرت، بیشتر میان دو گروه اصلی، ملی گرایان غیر روحانی که خواهان ایجاد یک کشور مدرن بودند؛ و روحانیون که می خواستند فساد و تمدن غرب را از ایران بزدایند و یک کشور اسلامی به وجود آورند، جریان داشت ملی گرایان غیر روحانی به دو جناح، یکی تحت رهبری بازرگان و بقایای جبهه ملی و دیگری عناصری نظیر بنی صدر، تقسیم می شدند و در جناح چپ، گروههای افراطی که خواهان پیاده کردن اصول مارکسیستی در ایران بودند، قرار داشتند...
ما در عین حال که سعی می کردیم روابط سوداگرانه با رهبران جدید ایران برقرار کنیم، در جستجوی راههای تازه ای برای تقویت امنیت منطقه بودیم(76).
توطئه در ایران، ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ص 59 - 60 - 61
ماک فرسون و هولبردک دارای پست های دولتی در دولتهای جانسون و کارتر می نویسد: در حقیقت بحران گروگانها، کشور آمریکا را که (در اثر انقلاب ایران) گیج شده بود، مانند دیگ آبی به نقطه جوش کامل رسانید(77).
مقاله: مروری بر استراتژی آمریکا علیه انقلاب اسلامی.
نویسنده: حمید توکلی. کیهان 22/5/70
برژینسکی برای آماده سازی و اطلاع از وضع عراق برای شروع جنگ، سفرهای محرمانه مکرری به بغداد کرد. به طوری که مجله جورنال استریت مورخ 8 فوریه 1980 (1359) یکی از این سفرهای محرمانه را فاش ساخت و تایمز لندن، مورخ 17 ژوئن 1980 به ملاقات برژینسکی و صدام حسین اشاره کرد(78).

جنگ تحمیلی

تدکاپل، خبرنگار معروف آمریکا، در برنامه شبکه تلویزیونی ا.بی.سی: آمریکا در جریان جنگ، علیرغم انجام کمک های مالی و تسلیحاتی به رژیم عراق، از سال 1987 با نیروهای نظامی خود، علیه جمهوری اسلامی ایران جنگید. یک فرمانده نظامی آمریکایی به ا.بی.سی گفت : ما آماده بودیم، ایران را به قرن چهارم میلادی باز گردانیم و رژیم خمینی را نابود کنیم.
روزنامه سلام. 13/4/71
امام خمینی : من گمانم این است که آمریکا، شوروی را هم بازی داده است. شوروری الان به عراق کمک می کند، در صورتی که عراق آمریکایی است، نه شوروی. کمک ها را از او می گیرد که به ایران صدمه وارد کند و راه را برای آمریکا باز کند، نه اینکه می خواهد راه را برای شوروی باز کند. آمریکا بازی داده این شوروی را.
صحیفه نور، ج 12، ص 272
وقتی گورباچف در دسامبر 1987 با ریگان، ملاقات کرد، دو موضوع در صدر برنامه دیدار او قرار داشت: پیمان مربوط به نیروهای هسته ای با برد متوسط (ای.ان.اف) و همکاری آمریکا در عقب نشینی شوروی از افغانستان. در این روند بده و بستان، آمریکا خواستار تفاهم شوروی با طرح واشنگتن، برای وارد آوردن ضربه نهایی به جمهوری اسلامی شد و به نحو مناسبی تفاهم شوروی را به دست آورد. به این ترتیب، طرح آمریکایی همکاری غربی در مورد یک استراتژی مشترک، به منظور به زانو در آوردن ایران، تکمیل شد.
مسلم مدیا، 1366 به نقل از: کودتای نوژه، ص 7
مقامات کنونی و پیشین دولت آمریکا می گویند: سیا سازمان مرکزی آمریکا در دوره جنگ، اطلاعات گرانبهایی را درباره عملیات نظامی ایران، در اختیار عراق گذاشت و در مقابل، اطلاعات نسبتاً بی ارزشی را درباره تروریزم، اتحاد شوروی و ایران دریافت داشت.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، حوزه هنری، ص 61
سرگرم بودن شوروی در افغانستان و نگرانی نسبت به ناآرامی اقلیتهایش، این کشور را با آمریکا علیه بنیادگرایی اسلامی در ایران و به جانبداری از عراق متحد کرد و کمکهای عظیم اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی کشورهای غرب و شوروی، به طور مداوم به بغداد سرازیر شد.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 63
امام خمینی : ایران که خواسته است از هر جهت با این شیطان بزرگ قطع رابطه کند، امروز گرفتار جنگ تحمیلی است.
صحیفه نور، ج 13، ص 83
بی.بی.سی در اخبار شامگاه هشت خرداد ماه گفت، حمایت آمریکا از عراق، به دلیل خصومتی بود که بین آمریکا و ایران، پس از پیروزی انقلاب اسلامی به وجود آمده بود. بی.بی.سی، تصریح کرد که سازمان اطلاع مرکزی آمریکا - سیا - نیز مرتباً به عراق کمک کرد و موضوع، زمانی فاش شد که ایران شبه جزیره فاو را تصرف کرد.
کیهان هوایی 20/3/1371
بیشتر سالهای دهه 1980، واشنگتن به صدام، به عنوان شخصیتی در مقابل رهبران انقلابی ایران که ایالات متحده را با اشغال سفارت آمریکا در تهران و گروگان گرفتن دیپلماتها به مدت 444 روز، به تعظیم واداشته بودند، می نگریست. عراق روز 23 سپتامبر 1980 ایران را مورد تجاوز نظامی قرار داد و جریان هشت سال جنگ، حمایت غیر مستقیم آمریکا را از صدام، به دنبال داشت.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 17
امام خمینی : ملتهای مسلمان باید بدانند که ایران کشوری است که رسماً با آمریکا می جنگد و شهدای ما، این جوانان و دلاوران ارتش و سپاه از ایران و اسلام عزیز در مقابل آمریکا دفاع می کنند.
صحیفه نور، ج 13، ص 83
گزارش خبرگذاری نیمه رسمی آناتولی از واشنگتن حاکیست، شبکه تلویزیونی ا.بی.سی در برنامه ویژه خود، تاکید کرد، نیروهای آمریکایی با به کارگیری تاکتیکهای مختلف، نیروهای ایرانی را به دام می انداختند.
روزنامه سلام 13/4/1371
امام خمینی : ای کشورهای بی طرف! شما را به شهادت می طلبیم که آمریکا قصد نابودی ما را دارد. کمی به خود آیید و ما را در هدفمان، کمک کنید. ما به شرق و غرب و به شوروی و آمریکا پشت کرده ایم تاخود، کشور خود را اداره کنیم.
صحیفه نور، ج 13، ص 84
شبکه تلویزیونی ا.بی.سی آمریکا گزارش داد: تیم های ویژه ارتش آمریکا در جریان جنگ تحمیلی، مخفیانه و به طور مستقیم، در کنار نیروهای بعثی عراق، علیه جمهوری اسلامی ایران جنگیدند...تدکاپل، خبرنگار معروف آمریکا، در این برنامه گفت: آمریکا در جریان جنگ تحمیلی، علیرغم انجام کمکهای مالی و تسلیحاتی به رژیم عراق، از سال 1987 با نیروهای نظامی خود علیه جمهوری اسلامی ایران، جنگید...یک فرمانده نظامی آمریکایی به ا.بی.سی گفت: ما آماده بودیم ایران را به قرن چهارم میلادی بازگردانیم و رژیم خمینی را نابود کنیم.
روزنامه سلام 13/4/1371
امام خمینی : ای مسلمانانی که در کنار خانه خدا به دعا نشسته اید! به ایستادگان در مقابل آمریکا و سایر ابر قدرت ها دعا کنید و بدانید که ما با عراق، جنگی نداریم و با آمریکا در ستیزیم و امروز دست آمریکا از آستین دولت عراق بیرون آمده است.
صحیفه نور، ج 13، ص 84
صدام در جریان جنگ ایران و عراق، از پشتیبانی آشکار آمریکا، از جمله تشریک مساعی اطلاعاتی، تحویل کالاهای غیر نظامی، مواد غذایی و هلیکوپترهای غیر نظامی بل که وی برای مصارف نظامی می گرفت، برخوردار گردید. پیشه کردن چنین شیوه ای، بیشتر به نیت برقراری موازنه استراتژیک برای خنثی کردن ایران و تضمین جریان نفت به دنبال برقراری آتش بس بود.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 58
صدام حسین شاید به دلیل چرخش آمریکا به سوی عراق، در طول هشت سال جنگ خونبار خلیج فارس، باور کرده بود که برای پر کردن خلاء قدرت در منطقه، دست بازی دارد. باید به خاطر داشت که دستهای واشنگتن هم چندان پاک و منزه نیست، مسلماً پشتیبانی اطلاعاتی آمریکا از عراق و سیاست یک طرفه حفاظت از نفتکشهای کویتی و نه دیگر کشتی های بی طرف، کمک مؤثری برای بغداد بوده است.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 65
امام خمینی : ارتش عراق باید بداند که این جنگ، جنگ با اسلام است به هواداری کفر. و یک همچو جنگی بر خلاف رضای خداست خدای تبارک و تعالی نخواهد بخشید بر کسانی که بر ضد اسلام قیام کنند، به واسطه همراهی با کفر، که هم خود صدام حسین به حسب حکم شرعی کافر است و هم این که طرفدار است، طرفدار کارتر است و به واسطه طرفداری از کارتر و گرفتن قوا از او، دارد به ایران حمله می کند.
صحیفه نور، ج 13، ص 92
صدام حسین در سالهای بین دهه شصت و هفتاد، خود را کاملاً از مذهب جدا ساخته بود، و دنباله رو دکترین حزب بعث بود. صدام، بلافاصله پس از به قدرت رسیدن، دستور داد که دیگر برنامه اذان از تلویزیون پخش نشود. در آن روزها، بعثی ها و عراقی ها چنین استدلال می کردند که تضادهای مذهبی با پیشرفت کشور سازگاری ندارد.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 223
در محافل آشنا به اوضاع خاورمیانه، خواه در اروپا و خواه در آمریکا، عراق پایگاه استواری برای حفاظت از تمدن و فرهنگ غرب قلمداد شد که در راه تحقق آرمان غربیان و ایستادگی در برابر طوفان انقلاب اسلامی ایران تلاش می کند.
توفان خلیج، دلاژ. الیویه، کریزبک. ژرار، ص 243
امام خمینی : واضح است که در این جنگ، بین ایران عزیز و اسلام مقدس با آمریکای ستمگر و نوکران سر سپرده آن، اهالی معظم آذربایجان و در راس آن، حضرات حجج اسلام و علما در طلیعه هستند.
صحیفه نور، ج 13، ص 97
همان طور که می دانید آمریکا به تقویت قدرت صدام حسین کمک کرد و البته یکی از دلایل این عمل آن است که آمریکا همانند بسیاری دیگر از کشورهای منطقه، نگران قدرت گرفتن آیت الله خمینی و بنیادگرایی اسلامی او بود.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 139
امام خمینی : آمریکا نگران منافع خود درمنطقه است و صدام نگران سقوط وننگ ابدی برای خویش است.
صحیفه نور، ج 15، ص 125
الکساندرهیگ، وزیر جنگ آمریکا، به وزرای عضو پیمان نظامی ناتو گفت: پیروزی های ایران، منافع آمریکا را به خطر انداخته است.
کیهان 28/2/61، به نقل از: کودتای نوژه، ص 66
کاسپارواین برگر، اعلام داشت: پیروزی ایران در جنگ ایران و عراق، به نفع آمریکا نخواهد بود.
کیهان 28/2/61، به نقل از: کودتای نوژه، ص 66
مردم عراق که با گرانی کمرشکن، کمبود کالاهای مصرفی و با دشواریهای روزمره زندگی روبرو هستند، از صدام می پرسند: جنگ هشت ساله برای عراق چه سودی داشت؟ و صدام با قربانی کردن یک میلیون نفر از اهالی عراق و ایران و وارد کردن صدها میلیارد دلار خسارت به دو کشور، به کدام پیروزی دست یافت.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 175
امام خمینی : آنچه تاکنون از انگیزه صدام بعثی و حزب بعث عراق، بر روشن بینان، نباید مخفی باشد، آن است که ابرقدرتهای جنایتکار وخصوصاً آمریکا، در این انقلاب، به این نتیجه رسیده اند که انقلاب اسلامی ملت ایران با سایر انقلاب های غیر الهی، تاریخ فرق اساسی دارد و رمز پیروزی شگفت انگیز آن را پس از تجزیه و تحلیل، در اسلام راستین یافتند.
صحیفه نور، ج 15، ص 157
با بررسی چند گزارش تحقیقی، که از طرف منابع اطلاعاتی ما، درباره اسلام تهیه شد، به این نتیجه رسیده ام که نباید مورد ایران را معیاری برای قضاوت خود، درباره کل جهان اسلام قرار دهیم. نهضتهای طرفدار احیای مذهبی در سراسر خاورمیانه و جهان اسلام، گسترده نیست و نباید آن را به عنوان موج آینده در این منطقه، تلقی کرد. نیرومندتر شدن موج بنیادگرایی در جهان اسلام، ممکن است نتایج گوناگون به بار آورد و از هر جهت مطلوب نباشد.
توطئه در ایران. ونس. سایروس، برژینسکی. زبیگینو، ص 213
سیاستهای دولتهای آمریکا و انگلیس، مخالف با انقلاب اسلامی در ایران بوده و در این راه تا آنجا پیش رفته اند که از هیچ کمکی حتی کمکهای نظامی به عراق خودداری نکردند.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 65
امام خمینی : من و هر مسلمانی باید در هر جا هست، استرجاع کنیم برای کمک های مادی و معنوی دولتهای کشورهای اسلامی، به آمریکا راس جنایتکاران - و اسراییل و بعث عراق، پیاده کننده منویات شوم آمریکا و صهیونیسم جهانی.
صحیفه نور، ج 16، ص 186
شاه حسن که یکی از روشن ترین حاکمان جهان اسلام است، سیاستهای مترقیانه ای را در مراکش، پایه گذاری کرد و در زمینه مسایل استراتژیکی با آمریکا، همکاری نزدیک داشته است. پادشاهی سعودی نیز، به رغم نظام مستبدانه اش، مناسبات مهمی را با غرب برقرار کرده است.
فرصت را از دست ندهید، نیکسون. ریچارد، ص 206
ماشین جنگی عراق با هزینه عربستان سعودی و کویت، توسط شوروی، فرانسه و چین ساخته شد و ایالات متحده نیز به سبب اغراق در مورد توانمندیهای نظامی ایران و صدور انقلاب اسلامی نمی خواست شاهد پیروزی ایران باشد.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 75
اگر عربستان سعودی، اروپا و شوروی به منظور کمک به عراق، جهت خشکاندن چشمه نوظهور بنیادگرایی، نیروی نظامی، لوازم یدکی و پول روانه خلیج فارس نمی کردند، ایران متحمل این همه تلفات در جنگ نمی شد.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 71
حتی یک بار صدام، عرفات را تشویق کرد تا اسراییل را به رسمیت شناخته، گفتگو با ایالات متحده را شروع کند.
تصویر آینده خاورمیانه. جیمز. آی. کینز. اطلاعات 24/9/70
امام خمینی : مااعتقادمان این است که صدام می خواهد اسلام را برگرداند به کفر و الحاد. ما اعتقادمان این است که آمریکا از اسلام ترسیده است و می خواهد اسلام را به هم بزند، تصریح هم می کند.
صحیفه نور، ج 19، ص 136
در واقع به عقیده این روزنامه، از دلایل اشتعال آتش جنگ عراق علیه ایران، این بود که صدام حسین قدرت گرفتن بنیادگرایی اسلام را در کشور همسایه ایران، خطری برای تجدد خواهی عراق می دانست.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 26
روزنامه دست راستی یونیک استاندارد چاپ لندن در آخرین شماره خود نوشت: زنگ خطر مداوم حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه و تمایل شیعیان عراق به ایران، دست اندرکاران سیاست خارجی آمریکا را به رغم تبلیغات جنجالی خارجی، ناگزیر ساخته است برای جلوگیری از خطر گسترش انقلاب اسلامی، صدام حسین را تحمل کرده و با دنبال کردن روش تهدید و ترغیب، سعی کنند وی را تا زمان لازم بر سر کار نگهدارند.
روزنامه اطلاعات 16/7/70
امام خمینی : ابرقدرتها، از آمریکا که در راس همه مفاسد عالم است، گرفته تا شوروی و فرانسه که متاسفانه بیشترین امکانات تهاجم به شهرها را اعم از موشک و بمب و هواپیما در اختیار عراق گذارده اند.
صحیفه نور، ج 20، ص 61
روس ها تقریباً 50 درصد از 84 میلیارد دلار سلاحهایی را که عراق بین سالهای 1362 تا 1367 از کشورهای جهان خریده بود، من جمله تانکهای پیشرفته تی 72 و موشکهای بالستیک و اسکاد ب در اختیار صدام قرار داد. فرانسه نیز در طول جنگ، تقریباً 6/16 میلیارد دلار سلاحهای پیشرفته من جمله 133 فروند هواپیمای میراژ اف -یک و موشک های اگزوست به عراق فروخت و تا این اواخر نیز به ارسال اسلحه به عراق ادامه داد تا اینکه به علت تاخیر در پرداخت اقساط از طرف عراق، این امر را متوقف ساخت.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 63
کمکهای نظامی و غیر نظامی فرانسه به عراق، در اول جنگ این کشور با ایران، به درخواست برخی اعضای دائمی شورای امنیت در 1980 و 1981 صورت گرفته است. اعضای دائمی شورای امنیت، در یک تصمیم اعلام نشده، در زمینه حمایت از عراق در برابر جمهوری اسلامی ایران، به توافق رسیده بودند.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 64
دولت آمریکا در پنچ سال گذشته، معادل 5/1 میلیارد دلار تجهیزات الکترونیک، انواع ماشین آلات، دستگاههای حساس و کامپیوتری که در امر تولید سلاحهای شیمیایی موشکی و هسته ای نقش حساسی دارند، به دولت عراق فروخته است... یک بازپرس کنگره آمریکا که مشغول بررسی عملکرد دولت آمریکا، در قبال عراق است، می گوید: دامنه و وسعت انواع تجهیزات و تکنولوژیهای حساسی که از طرف دولت آمریکا به عراق ارسال شده، آدم را شوکه می کند.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 78
امام خمینی : اخبار پیروزها و حماسه های دلاوران اسلام، نه تنها دل ملت ما که قلب همه مستضعفان و محرومان را شادمان نمود و صدام و حامیان و اربابان او، خصوصاً آمریکا و اسراییل را عزادار کرد.
صحیفه نور، ج 20، ص 188
واین برگر، وزیر جنگ آمریکا: پیروزی ایران در جنگ یک مصیبت است.
روزنامه کیهان، 1365، به نقل از: کودتای نوژه، ص 67
تزیابارام، کارشناس اسراییلی: اگر عراق سقوط کند و خمینی بغداد را فتح کند، باید گفت، وای بر اسراییل. وای بر آمریکا.
کودتای نوژه، ص 67
جرج شولتز در جمع صهیونیستها: خطر در خلیج فارس یک خطر واقعی است. اگر خمینیسم در منطقه پیشرفت کند، منافع استراتژیک آمریکا آسیب خواهد دید و بدیهی است که منافع اسراییل نیز ضربه خواهد خورد.
روزنامه اطلاعات، 1365، به نقل از: کودتای نوژه، ص 67
امام خمینی : با توجه به درگیری رویاروی آمریکای جهانخوار علیه اسلام و ایران و هماهنگی غرب و شرق و ارتجاع منطقه در مبارزه با انقلاب اسلامی و جلوگیری از پیروزی اسلام، به پیشنهاد رئیس جمهور محترم، جناب حجت الاسلام آقای خامنه ای دامت افاضاته، جناب عالی را با تمام اختیارات به جانشینی فرماندهی کل قوا منصوب می نمایم.
صحیفه نور، ج 20، ص 217
امروز دولت آمریکا و دولت بریتانیا، در واکنش خود نسبت به تهدیدهای عراق از حد اشارت دیپلماتیک، فراتر نرفتند. آنها می دانند که غرب به طور کلی به عراق کمک کرد تا بتواند در جنگ با ایران، برتری نظامی خود را به دست بیاورد و مانع از به هم خوردن موازنه قدرت در منطقه به نفع ایران شود.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 57
رژیم آل سعود، در سالهای پایانی جنگ عراق علیه ایران، نقش واسطه را بین واشنگتن و بغداد بازی می کرده و اطلاعات نظامی ارزشمندی از تحرکات ایران در جبهه های جنگ را از منابع اطلاعاتی آمریکا، به رژیم بغداد منتقل می کرده است...در این زمان عراقی ها بیش از همه چیز خواستار کمک ارتش آمریکا به عراق، در زمینه اطلاعات و طرح ها و توصیه های نظامی، در مقابله با ایران بودند و عربستان تمام این امکانات و حتی بیش از آن را برایشان فراهم می کرد.
مااعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 62
ما در محاسبات خود در مورد توان نظامی ایران دچار اشتباه شدیم و برای اجتناب از پیروزی ایران در جنگ، به سرعت به سمت عراق گرایش یافتیم.
رابرت هانتز از مسئولین سابق شورای ملی امنیت آمریکا. ما اعتراف می کنیم. ص 64
همانطوری که می دانید آمریکا به تقویت قدرت صدام حسین کمک کرد و البته یکی از دلایل این عمل آنست که آمریکا همانند بسیاری دیگر از کشورهای منطقه نگران قدرت گرفتن آیت الله خمینی و بنیادگرایی اسلامی او بود.
شبکه تلویزیونی ای.بی.سی. آمریکا. ما اعتراف می کنیم، ص 139
امام خمینی : راستی چه شده است که استکبار جهانی و در راس آن آمریکا، این قدر طرفدار ملت ها شده است و جنگ افروزان و آتش بیاران معرکه ها و جلادان قرن، به شرف انسانیت و همزیستی مسالمت آمیز اعتقاد پیدا کرده اند و از عطش سیراب ناشدنی و خصلت خونخواری خود که طبیعت فرهنگ سرمایه داری و کمونیزم است، منصرف شده اند و شمشیرها و خنجرها و قداره های فرو رفته در قلب و جگر ملت ها را به غلاف کشیده اند؟...آیا به راستی از این طریق جهانخواران نمی خواهند از ضربه آخر ما جلوگیری کنند؟
صحیفه نور، ج 20، ص 119
امروزه آنها (غرب) از اخلاق بین الملل سخن می گویند و در این رهگذر، گاه به کشتار مردم غیر نظامی پاناما دست می زنند (آیا هنوز کسی بر این باور هست که آمریکا پاناما را به خاطر مبارزه با مواد مخدر بمباران کرد؟) آنها از ارزشها سخن می گویند، اما فقط براساس منافعشان عمل می کنند: نفت و کانال پاناما.
مقاله غرب آن گونه که هست، دوبنو آ. آلن، اطلاعات
با نفرت و انزجار به یاد می آورم که رژیم عراق، در ماههای اوت و سپتامبر 1988 چگونه مردم کرد را به طرزی وحشیانه، مورد حملات گازهای شیمیایی قرار داد. البته این رویداد، افکار عمومی بین المللی را برنیانگیخت. چرا که از دیدگاه وال استریت، خون شهید کرد همان اندازه کم ارزش است که خون کودکان فلسطینی برای اسحاق شامیر یا مرگ بابی ساندز برای تاچر و این امریست طبیعی. چون کردها نفت ندارند.
مقاله غرب آن گونه که هست، دوبنوآ. آلن، اطلاعات
جورج بوش این انسان بی فضیلت، که بهترین حامی گورباچف شده است، نیاز به یک امپراتوری شر جدید داشت تا بتواند در سطح جهانی به باج گیری (که سیاست خارجی آمریکا دیریست در همین کلمه خلاصه می شود) ادامه دهد.
مقاله غرب آن گونه که هست، دوبنوآ. آلن، اطلاعات
نگرانی اصلی آمریکا این است که پیروزی های ایران به سرنگونی رژیم کنونی عراق و تشکیل یک حکومت اسلامی، شبیه آنچه در ایران است، انجامید. یک چنین نتیجه ای، فشار را در جهت ایجاد تحول انقلابی در عربستان سعودی و کشورهای خلیج فارس به میزان قابل نوجهی افزایش خواهد داد. علاوه بر این، پیروزی ایران، جوامع شیعی لبنان و کشورهای خلیج فارس را به صورت رادیکال در خواهد آورد.
جنبش های اسلامی در جهان عرب، به نقل از: کودتای نوژه، ص 70
اقدامات آمریکا علیه ایران، زمانی صورت پذیرفت که نیروهای ایران در حال پیشروی در مواضع عراقی بودند و این امر، نه تنها از شکست عراق جلوگیری کرد، بلکه به صدام حسین آموخت که چقدر آسان می توان آمریکا را آلت دست قرار داد.
ما اعتراف می کنیم، محسن صفری، ص 135
امام خمینی : باید همه برای جنگی تمام عیار علیه آمریکا و اذنابش، به سوی جبهه رو کنیم. امروز تردید به هر شکلی خیانت به اسلام است.
صحیفه نور، ج 20، ص 223
شبکه تلویزیونی ا.بی.سی آمریکا گزارشی داد: تیم های ویژه ارتش آمریکا، در جریان جنگ تحمیلی، مخفیانه و به طور مستقیم در کنار نیروهای بعثی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران جنگیدند. در گزارش ویژه ای که با همکاری شبکه تلویزیونی ا.بی.سی و بخش تحقیقاتی مجله نیوزویک تهیه و اخیراً از طریق این شبکه تلویزیونی پخش گردید، همکاری نظامی آمریکا با عراق تاکید شده است.
روزنامه سلام 13/4/71
این شبکه تلویزیونی افزود: ستاد فرماندهی ارتش آمریکا به منظور بازپس گیری جزیره فاو با کمک چندین فروند جنگنده و رزمناو خود، برای ورود نیروهای دریایی و هوایی عراق به حریم هوایی و دریایی جمهوری اسلامی ایران، زمینه سازی کرده و با تهاجمات شبانه، به رزمناوهای ایران، به طور مخفیانه، علیه نیروهای ایرانی وارد عمل شده است.
روزنامه سلام 13/4/71