فهرست کتاب


نسخه شفا

دکتر صفدر صانعی‏

نسخه مسمن یا چاق کننده، مقوی و زایل کننده ضعف عمومی

آرد برنج نیم کیلو با آب بپزند سپس 250 گرم شکر به آن اضافه کرده کمی روغن بیفزایند تا به صورت حلوا درآید پس از پخته شدن یک لیوان عرق گاوزبان و یک لیوان عرق بیدمشک یا گلاب اضافه کرده خوب بهم بزنند تا رقیق شود مغز بادام، مغز پسته، مغز فندق، مغز گردو از هر کدام 200 گرم همه را نرم کوبیده به حلوای فوق اضافه کرده در یخچال نگهداری نموده روزی سه قاشق غذاخوری یا بیشتر میل نمایند. چون این معجون به صورت غذا در آمده است می توان بجای غذا از آن استفاده نمود.

لاغر کننده ها

چاقی یک نوع بیماری است و یک نوع بیگاری زیرا آدم چاق بایستی در زیر این بار گران رنج برده و حتی جرأت گفتن یک جمله معترضه ای هم نخواهد داشت و شب و روز مانند حمال بی مزدی بایستی تسلیم این همه بار اضافی باشد یک چاق آیا می داند که حمال کیست با عرض پوزش می توان گفت که حمال کرمها آیا جز این است که بدن آدمی پس از مرگ خوراک و طعمه کرمها خواهد بود پس بی جهت نیست که گفته اند (حمال کرمها).
برای تخفیف گوشتهای زیادی چه باید کرد؟
سؤال این است که گوشتهای اضافی را چه باید کرد؟ جواب برای برقراری تعادل، بایستی اضافی را کم کرد، این اضافه باری از چه انباری بر دوش چاقها گذارده شده است؟
مسلماً از انبار غذاها پس بایستی این اضافه بار به انبار غذاها پس داده شود، راه پس دادن چیست؟
به آسانی می توان گفت، کم گرفتن؟

راههای کم گرفتن (کم خوردن)

از آنچه تاکنون مصرف شده است باید کاست چه از نوع خوردنی و چه از نوع آشامیدنی، بعضی ها فقط از یک وعده غذا مقداری می کاهند و کمتر مصرف می نمایند، بخیال اینکه راه مبارزه با چاقی است، اینان چون گرسنه می شوند در نوبت بعدی می خورند تا سیر شوند، مثلاً صبحانه را کم کرده در عوض به نهار می افزایند، این است که لاغر نشده بلکه چاقتر هم می شوند، راه صحیح و درست این است که از تمام نوبتهای غذا کاسته شود بخصوص غذای شب.