فهرست کتاب


نسخه شفا

دکتر صفدر صانعی‏

نسخه دیگر

تودری سرخ 5 گرم
تودری سفید 5 گرم
زنجبیل 5 گرم
قرفه 5 گرم
شقاقل 10 گرم
بوزیدان 10 گرم
کتیراگل 20 گرم
زعفران 2 گرم
آرد نخود 50 گرم
آرد باقلا 50 گرم
آرد برنج 50 گرم
نارگیل 50 گرم
شکر 250 گرم
نبات 250 گرم
مغز بادام 250 گرم
همه را پس از کوبیدن و نرم کردن پخته سپس در یک کیلو عسل ریخته خوب بسرشند روزی سه قاشق غذاخوری از این معجون استفاده نمایند. نسخه :
کتیرا گل 50 گرم
مغز بادام 50 گرم
شکر 100 گرم
همه را نرم کوبیده روزانه مقداری از آن را در آب گرمک یا خربزه یا ماءالشعیر حل کرده میل نمایند روزها بجای آب از شیری که نارگیل در آن جوشیده شده باشد میل کنند.

نسخه مسمن یا چاق کننده، مقوی و زایل کننده ضعف عمومی

آرد برنج نیم کیلو با آب بپزند سپس 250 گرم شکر به آن اضافه کرده کمی روغن بیفزایند تا به صورت حلوا درآید پس از پخته شدن یک لیوان عرق گاوزبان و یک لیوان عرق بیدمشک یا گلاب اضافه کرده خوب بهم بزنند تا رقیق شود مغز بادام، مغز پسته، مغز فندق، مغز گردو از هر کدام 200 گرم همه را نرم کوبیده به حلوای فوق اضافه کرده در یخچال نگهداری نموده روزی سه قاشق غذاخوری یا بیشتر میل نمایند. چون این معجون به صورت غذا در آمده است می توان بجای غذا از آن استفاده نمود.

لاغر کننده ها

چاقی یک نوع بیماری است و یک نوع بیگاری زیرا آدم چاق بایستی در زیر این بار گران رنج برده و حتی جرأت گفتن یک جمله معترضه ای هم نخواهد داشت و شب و روز مانند حمال بی مزدی بایستی تسلیم این همه بار اضافی باشد یک چاق آیا می داند که حمال کیست با عرض پوزش می توان گفت که حمال کرمها آیا جز این است که بدن آدمی پس از مرگ خوراک و طعمه کرمها خواهد بود پس بی جهت نیست که گفته اند (حمال کرمها).
برای تخفیف گوشتهای زیادی چه باید کرد؟
سؤال این است که گوشتهای اضافی را چه باید کرد؟ جواب برای برقراری تعادل، بایستی اضافی را کم کرد، این اضافه باری از چه انباری بر دوش چاقها گذارده شده است؟
مسلماً از انبار غذاها پس بایستی این اضافه بار به انبار غذاها پس داده شود، راه پس دادن چیست؟
به آسانی می توان گفت، کم گرفتن؟