فهرست کتاب


نسخه شفا

دکتر صفدر صانعی‏

لک صورت

این لکهای نامناسب، بیشتر در زمان آبستنی پیدا می شوند و در بانوان یا دخترانی که دچار اختلال سیکل قاعدگی هستند نیز به وجود می آید، علاوه بر اختلالات ارمونهای جنسی، ضعف کار کبد و دستگاه گوارشی و بخصوص تأثیر ارمون ملانوترب هیپوفیز را در ایجاد آن بی تأثیر نمی دانند. در هر صورت برای معالجه موضعی آنها معالجه داخلی نیز شایسته توصیه می باشد، یبوست و جذب سموم بیش از معمول روده ها، نیز عامل تشدید کننده لکها نیز خواهد بود آفتاب و تابش مستقیم خورشید رل بسیار مهمی در ازدیاد آنها به عهده دارد، خوردن مواد رنگ دانه مثل گوجه، بادنجان مخصوصا سرخ کرده آنها عامل زیاد کننده لکها می باشد.
نسخه :
آرد جو 10 گرم
آرد باقلا 10 گرم
آرد نخود 10 گرم
آرد عدس 5 گرم
آرد برنج 10 گرم
مغز تخم خیار 5 گرم
مغز تخم خربزه 5 گرم
تخم شاهی 5 گرم
تخم ترب 5 گرم
کف دریا 5 گرم
همه را نرم کوبیده آماده کرده روزانه در چند نوبت یک قاشق مرباخوری از آن را در نصف استکان شیر برای آنها که صورتشان خشک است و در نصف استکان آب لیمو برای آنها که صورتشان چرب است، حل کرده بمالند و خوب ماساژ دهند و پس از چهار ساعت بشویند.
(ترکیب کف دریا، از کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، اکسید آهن، اکسید آلومینیم و منیزیوم، فلزات قلیائی، سیلیس و فسفر است.)
شستن صورت با آب سبوس گندم یا برنج یا آب گرم ساده یا آب گل زرفا توصیه می شود، این عمل را تا حصول نتیجه کامل می بایستی ادامه داد این شستشوی صورت بعد از مالیدن داروهای بالا انجام می شود و گل زرفا بهتر از سایر شستشو دهنده ها می باشد. برای این کار شنبلیله و افسنطین نیز مفید است.

لک صورت توأم با غرور

بوره 5 گرم
آنزروت 5 گرم
مصطکی 5 گرم
مقل 5 گرم
کندر 5 گرم
مردارسنگ 5 گرم
سفیداب قلع 5 گرم
نشاسته 5 گرم
اشنان 5 گرم
همه را نرم کوبیده قبلاً 20 عدد انجیر را خوب جوشانده آب آن را تهیه کرده روزانه یک قاشق مرباخوری از پودر فوق را در نصف استکان آب انجیر ریخته بمالند، بقیه آب انجیر را می توان در یخچال نگهداری نمود.
توضیح: در نبودن بوره از برگ شنبلیله و افسنطین استفاده شود.

نسخه برای لک

نشاسه 25 گرم
کتیرا 5 گرم
کتیرا را خوب سائیده با نشاسته داخل کرده روزانه با شیر بمالند.