فهرست کتاب


نسخه شفا

دکتر صفدر صانعی‏

نازائی

نازائی دارای علل متعددی است که مربوط به هر دو جنس (زن و مرد) می باشد بارور نشدن یا مربوط به بارور نکردن است یا مربوط به باردار نشدن که هر یک جداگانه بررسی می شود. برای جستجوی بارور کننده (مرد) کار آسان تر و ساده تر است زیرا با یک آزمایش نطفه علت اصلی معلوم می شود بدین طریق که کمبود نطفه یا نبودن آن علت را مربوط به مرد، در غیر اینصورت بیشتر متوجه زن است آزمایشان و بررسیهای پزشکی زنان مامائی، علت را آشکار می سازد در هر صورت برای پیدایش جنین سلامتی هر دو لازم است.
داروهائی که مربوط به مرد و بیمار او می باشد در صفحات قبل گذشت اکنون به علل نازائی و درمان آن مبادرت می گردد.
بیماریهای شایع که باعث نازائی می گردد بیشتر از نوع عفونتهاست مثل چسبندگی لوله ها، وجود عفونت در واژن و کیسه رحم و نیز عفونی شدن خود تخمدانها، کجی رحم، چاقی بیش از حد و عوامل بیشمار دیگری که از بحث ما خارج است.
مرتب بودن سیکل زنانگی و تخمک گذاری ماهیانه عامل دیگری است که بایستی به آن توجه نمود عوامل متعدد دیگری وجود دارد که شرح آن در خور این کتاب نیست. لیکن به بعضی از داروهای گیاهی که کمکی به باردار شدن بنماید اشاره می شود.
1 - شستشوی واژن به وسیله جوشانده شخم حنظل بطور روزانه (5 گرم شخم حنظل در یک بطر آب) 2 - بادیان 5 گرم نرم کوبیده با یک استکان گل قند صبح و عصر میل نمایند این دستور را به مدت 15 روز بعد از پاک شدن به کار برند. سه روز بعد از پاک شدن به مدت یک هفته شب ها از شیاف زیر استعمال نمایند (از راه واژن)
میعه سائله 5/2
جاوشیر 5/2
مر 5/2 گرم
قسط 5/2 گرم
همه را نرم کوبیده خوب سائیده و با گلاب خمیر کرده شیاف هائی تهیه کرده هر شب یک عدد استعمال نمایند.
پس از اینکه نسخه بالا تمام شد در رگل بعدی دستورات شیافها مثل قبل سه روز بعد از پاک شدن تکرار می شود و از روزی که حمام رفته و به اصطلاح پاک شده اند این نسخه را ادامه می دهند تا داروها تمام شود یعنی از روز پاک شدن تا روز قاعدگی بعدی باید داروی زیر روزانه مصرف شود.
نسخه :
زراوند 5 گرم
پودینه 10 گرم
جوزهندی 5 گرم
هیل غرابی 5 گرم
میخک 5 گرم
زنیان 10 گرم
زنجبیل 5 گرم
تخم کرفس 10 گرم
زیره 5 گرم
شخم حنظل 5/2 گرم
تخم کرفس 10 گرم
سگبینج 5 گرم
تربد 5 گرم
گل گندم 10 گرم
همه را نرم کوبیده روزی سه قاشق مرباخوری با آب عسل میل نمایند.
اگر نازائی به علت تغییرات محیط داخلی رحم در اثر گرمی مزاج باشد که منی را فاسد و به اصطلاح بسوزاند درمان زیر توصیه می شود علائم گرمی مزاج و تغییر محیط داخلی رحم عبارت است از گرمی، غلیظی و سیاهی خون حیض و زیادی رویش موی عانه و احساس گرمی و سنگینی ناحیه رحم.

درمان در مزاجهای گرم

در این مزاج در روزهای قاعدگی هم از دارو استفاده می شود.
شربت بنفشه، و نیلوفر و سیب و لیمو و صندل و سکنجبین و شیره تخم خرفه لازم به تذکر است که یکی از شربتها را با سکنجبین و شیره تخم خرفه مصرف نمایند، تا علائم بالا وجود دارد این دستور را بایستی ادامه داد (یعنی تا طبیعی شدن رنگ خون و برقرار شدن حرارت طبیعی در رحم و احساس سبکی به وسیله بیمار) اگر صفرا غالب باشد پاکسازی آن را نموده، ماءالشعیر یا لعاب اسپرزه و آب تاجریزی به کار برند اینگونه بیماران دستورات فوق را از زمان پاک شدن تا شروع قاعدگی بایستی ادامه دهند و در زمان قاعدگی در سه روز اول روزی 10 گرم تخم گشنیز را نرم کوبیده صبح ناشتا و عصر میل نمایند سه روز دوم داروئی میل ننمائید

نازائی به علت خشکی رحم

در این محیط منی خشک شده و اسپرماتوزوئیدها نمی توانند به پیشروی خود ادامه دهند لذا می میرند.
علائم وجود این حالت عبارت است از:
کم بودن خون قاعدگی، لاغری بدن، خشکی و یبوست واژن و هنگام نزدیکی مرد محیط واژن را خشک احساس می کند.
درمان :
شربت بنفشه، شربت نیلوفر، با گلاب و شیر تازه میل نمایند و محیط واژن را با روغن بنفشه یا با روغن تخم کدو و پیه مرغ چرب نمایند و مغز سر مرغ را با لعاب بهدانه توأم کرده و در واژن بمالند.