نسخه شفا

نویسنده : دکتر صفدر صانعی

ب. رژیم در سنگهای اگزالیک

اساس رژیم در این مورد کاهش اگزالات ها در رژیم و جلوگیری از تخمیرات روده ای است زیرا وقتی غذا در روده تخمیر می شود و گاز ایجاد می گردد، مقداری اسیداگزالیک نیز ساخته می شود، کاکائو، چای، فلفل، سبز، شکلات، اسفناج، کاسنی، انجیرخشک، ریواس، ترشک که دارای مقدار قابل توجهی اسید اگزالیک و املاح آن می باشند ممنوع است و ضمناً مصرف خیار، هویج، سیب زمینی، لوبیا سبز و لوبیای سفید کلم، گوجه فرنگی و کنگر که آنها هم دارای اگزالیک منتها به مقدار کمتر می باشند. محدود خواهد شد ضمناً به منظور جلوگیری از نفخ از آشامیدن آب در وسط غذا، ترید (تیلیت کردن) نان، خودداری کرده و جویدن کامل مواد غذائی توصیه می شود.

سنگهای تشکیل شده از مواد اوریک اورات ها

در اینجا باید از داروها و غذاهائیکه قلیائیت ادرار را زیاد می کنند استفاده کرد که آن غذاها عبارتند از: میوه جات، مرباجات، سبزیجات، لبنیات، ترشیها، حبوبات، و مایعات فراوان: چون مقداری از پروتئین های بدن دفع می شود روزانه باید از گوشت تازه نیز استفاده نمود.

غذاهای غیرمجاز

گوشت بیات، گوشت شکار، گوشت حیوانات جوان گوشت پرندگان، گوشتهای کنسرو شده، جگر سیاه، سیرابی مغز، دل و قلوه، کله پاچه، تخم مرغ، ماهی، چربیها، آبگوشت، برنج، باقلا، لوبیای سبز، اسفناج، قارچها، قندها، مرباها، قهوه، کاکائو، شکلات، الکل.