نسخه شفا

نویسنده : دکتر صفدر صانعی

الف، رژیم در سنگهای فسفاته قلیائی

اساس رژیم اسیدی کردن محیط ادرار است به این منظور از مواد غذائی زیر بیشتر استفاده میشود:
حبوبات، نان، برنج، غلات، گوشت ها، کره، شکلات، تخم مرغ، در واقع موادی که فسفر و گوگرد بیشتری دارند محیط ادرار را اسیدی می کنند. به عکس کلسیم و منیزیوم و پتاسیم محیط ادرار را قلیائی می کنند: به این جهت است که مصرف میوه جات، سبزیجات و شیر در این رژیم باید کمتر داده شود. میوه جات و سبزیجات حتی اگر خودشان ترش و اسیدی باشند و حتی آب لیمو، آب غوره و سرکه ادرار را قلیائی می کنند زیرا محصول دفعی آنها در بدن قلیائی است.

ب. رژیم در سنگهای اگزالیک

اساس رژیم در این مورد کاهش اگزالات ها در رژیم و جلوگیری از تخمیرات روده ای است زیرا وقتی غذا در روده تخمیر می شود و گاز ایجاد می گردد، مقداری اسیداگزالیک نیز ساخته می شود، کاکائو، چای، فلفل، سبز، شکلات، اسفناج، کاسنی، انجیرخشک، ریواس، ترشک که دارای مقدار قابل توجهی اسید اگزالیک و املاح آن می باشند ممنوع است و ضمناً مصرف خیار، هویج، سیب زمینی، لوبیا سبز و لوبیای سفید کلم، گوجه فرنگی و کنگر که آنها هم دارای اگزالیک منتها به مقدار کمتر می باشند. محدود خواهد شد ضمناً به منظور جلوگیری از نفخ از آشامیدن آب در وسط غذا، ترید (تیلیت کردن) نان، خودداری کرده و جویدن کامل مواد غذائی توصیه می شود.

سنگهای تشکیل شده از مواد اوریک اورات ها

در اینجا باید از داروها و غذاهائیکه قلیائیت ادرار را زیاد می کنند استفاده کرد که آن غذاها عبارتند از: میوه جات، مرباجات، سبزیجات، لبنیات، ترشیها، حبوبات، و مایعات فراوان: چون مقداری از پروتئین های بدن دفع می شود روزانه باید از گوشت تازه نیز استفاده نمود.