فهرست کتاب


نسخه شفا

دکتر صفدر صانعی‏

رژیم در سنگهای کلیه

وقتی سنگ کلیه ایجاد شود نمی توان آن را به کلی با رژیم غذائی از بین برد اما رژیم غذائی میتواند از سنگ سازی مجدد بعد از عمل و یا بزرگتر شدن سنگهای ساخته شده در پیشگیری مؤثر باشد در هر صورت باید با رژیم سعی در زیاد کردن ادرار بیمار و رقیق کردن آن شد به علاوه باید کوشید که مقدار دفع کلسیم از طریق ادرار کم شود، زیرا چنانکه می دانیم سنگهای کلیه غالباً ترکیباتی از کلسیم است (البته نه همه سنگها) سنگهای کلیه معمولاً از نوع سنگهای فسفاته قلیائی یا سنگهای اگزالات کلسیم یا سنگهای اوراته و یا سنگهای تشکیل شده از سیستین می باشد که رژیم های متفاوتی دارند و ما در اینجا به ذکر رژیم های مربوطه می پردازیم.
یک نکته را نیز همینجا لازم است تذکر دهیم و آن اینکه درست است که ما به نوشیدن آب بیشتر برای رقیق کردن ادرار توصیه می کنیم، اما در رابطه با این موضوع نباید کسانی که در کلیه سنگ بزرگ دارند در یک وعده مقدار زیادی آب بنوشند، بلکه بهتر است آب مصرفی را بتدریج در طول روز بیاشامند.

الف، رژیم در سنگهای فسفاته قلیائی

اساس رژیم اسیدی کردن محیط ادرار است به این منظور از مواد غذائی زیر بیشتر استفاده میشود:
حبوبات، نان، برنج، غلات، گوشت ها، کره، شکلات، تخم مرغ، در واقع موادی که فسفر و گوگرد بیشتری دارند محیط ادرار را اسیدی می کنند. به عکس کلسیم و منیزیوم و پتاسیم محیط ادرار را قلیائی می کنند: به این جهت است که مصرف میوه جات، سبزیجات و شیر در این رژیم باید کمتر داده شود. میوه جات و سبزیجات حتی اگر خودشان ترش و اسیدی باشند و حتی آب لیمو، آب غوره و سرکه ادرار را قلیائی می کنند زیرا محصول دفعی آنها در بدن قلیائی است.

ب. رژیم در سنگهای اگزالیک

اساس رژیم در این مورد کاهش اگزالات ها در رژیم و جلوگیری از تخمیرات روده ای است زیرا وقتی غذا در روده تخمیر می شود و گاز ایجاد می گردد، مقداری اسیداگزالیک نیز ساخته می شود، کاکائو، چای، فلفل، سبز، شکلات، اسفناج، کاسنی، انجیرخشک، ریواس، ترشک که دارای مقدار قابل توجهی اسید اگزالیک و املاح آن می باشند ممنوع است و ضمناً مصرف خیار، هویج، سیب زمینی، لوبیا سبز و لوبیای سفید کلم، گوجه فرنگی و کنگر که آنها هم دارای اگزالیک منتها به مقدار کمتر می باشند. محدود خواهد شد ضمناً به منظور جلوگیری از نفخ از آشامیدن آب در وسط غذا، ترید (تیلیت کردن) نان، خودداری کرده و جویدن کامل مواد غذائی توصیه می شود.