فهرست کتاب


نسخه شفا

دکتر صفدر صانعی‏

نسخه مدره قوی

این نسخه برای ورم عمومی بدن، وجود آب شکم، سنگهای مجاری ادراری تناسلی مفید است.
تخم خربزه 20 گرم
تخم خیار 20 گرم
تخم کدو 10 گرم
تخم هندوانه 10 گرم
ریشه رازیانه 5 گرم
انیسون 5 گرم
تخم کاسنی 5 گرم
ریشه کاسنی 5 گرم
تخم کشوث 5 گرم
تخمه ها را شیره کش کرده بقیه داروها را جوشانده با هم مخلوط نموده میل نمایند برای مدت 7 روز صبح و عصر.

رژیم در سنگهای کلیه

وقتی سنگ کلیه ایجاد شود نمی توان آن را به کلی با رژیم غذائی از بین برد اما رژیم غذائی میتواند از سنگ سازی مجدد بعد از عمل و یا بزرگتر شدن سنگهای ساخته شده در پیشگیری مؤثر باشد در هر صورت باید با رژیم سعی در زیاد کردن ادرار بیمار و رقیق کردن آن شد به علاوه باید کوشید که مقدار دفع کلسیم از طریق ادرار کم شود، زیرا چنانکه می دانیم سنگهای کلیه غالباً ترکیباتی از کلسیم است (البته نه همه سنگها) سنگهای کلیه معمولاً از نوع سنگهای فسفاته قلیائی یا سنگهای اگزالات کلسیم یا سنگهای اوراته و یا سنگهای تشکیل شده از سیستین می باشد که رژیم های متفاوتی دارند و ما در اینجا به ذکر رژیم های مربوطه می پردازیم.
یک نکته را نیز همینجا لازم است تذکر دهیم و آن اینکه درست است که ما به نوشیدن آب بیشتر برای رقیق کردن ادرار توصیه می کنیم، اما در رابطه با این موضوع نباید کسانی که در کلیه سنگ بزرگ دارند در یک وعده مقدار زیادی آب بنوشند، بلکه بهتر است آب مصرفی را بتدریج در طول روز بیاشامند.

الف، رژیم در سنگهای فسفاته قلیائی

اساس رژیم اسیدی کردن محیط ادرار است به این منظور از مواد غذائی زیر بیشتر استفاده میشود:
حبوبات، نان، برنج، غلات، گوشت ها، کره، شکلات، تخم مرغ، در واقع موادی که فسفر و گوگرد بیشتری دارند محیط ادرار را اسیدی می کنند. به عکس کلسیم و منیزیوم و پتاسیم محیط ادرار را قلیائی می کنند: به این جهت است که مصرف میوه جات، سبزیجات و شیر در این رژیم باید کمتر داده شود. میوه جات و سبزیجات حتی اگر خودشان ترش و اسیدی باشند و حتی آب لیمو، آب غوره و سرکه ادرار را قلیائی می کنند زیرا محصول دفعی آنها در بدن قلیائی است.