فهرست کتاب


نسخه شفا

دکتر صفدر صانعی‏

عطش یا تشنگی مفرط

این بیماری بیشتر در افرادی به وجود می آید که مبتلا به بیماری قند می باشند غیر از بیماری قند بیماری دیگری به نام دیابت بی مزه (مرض قند بدون قند) که در اینجا قند در ادرار نیست اما بیمار دارای عطش فراوان است و گوئی عاشق آب است، در خون ریزیها و تصادفات و هنگامی که مقداری زیاد خون از بدن دفع شده باشد بیمار مبتلا به عطش زیاد می گردد، خوردن غذاهای شور و چرب میل به خوردن آب را زیاد می نمایند.
درمان :
سکنجبین با آب گرم نوشند و حب صبر با ایارج فیقرا بکار برند تا بدن از خلط غالب پاکسازی شود. جوشانده بادیان به صورت گرم و داغ مؤثر است، یا بادیان را کوبیده با آب گرم کفلمه نمایند، از خوردن غذای غلیظ و چرب و میوه جات بپرهیزند، در بیماریهای تب دار که بیمار مبتلا به عطش است می توان از لعاب اسپرزه بتدریج استفاده نمود و عطش بیمار را ساکت کرد.
ماءالشعیر لعاب اسپرزه، لعاب به دانه، آب خیار، شیره خرفه، مربای آلو، شربت آب غوره همگی مسکن عطش می باشند، غذاهای سرد و دوغ نیز در تسکین عطش مؤثرتر است. ناگفته نماند که خوردن آب یخ باعث عطش می شود و آب گرم یا نیم گرم در تسکین عطش بهتر است، در مزاجهای گرم و خشک که مرتباً دهان، حلق و مری می خشکد درمان آن با شربت لیمو، سکنجبین، شیره خرفه، آب تمرهندی، آب انار، آب مربای آلو مؤثر است مبتلایان به عطش شربت بنفشه را با لعاب به دانه و آب انار شیرین مخلوط کرده بتدریج بجای آب بنوشند، آب برگ خرفه، آبغوره بی نمک، و ماءالشعیر را با هم آمیخته یا به تنهائی مصرف کنند: تمرهندی، آلوچه خشکه با غذای روزانه توأم سازند، اگر معده مبتلا به املاح صفراوی گردیده باشد بدی طعم دهان و تلخی آن و حالت خفقان و تهوع از علائم بیماری است.

نسخه ضد عطش

تخم کاهو 10 گرم
کاسنی 10 گرم
خرفه 10 گرم
مغز تخم کدو 20 گرم
تخم بارهنگ 10 گرم
همه را نرم سائیده روزی سه قاشق مرباخوری با عرق بیدمشگ یا لعاب اسپرزه و یا شربت بنفشه یا شربت عود میل نمایند.

دستور

بایستی بیمار استفراغ کند، شربت لیمو، شربت نارنج، شیره خرفه خورند از غذاهای خنک استفاده نمایند.