فهرست کتاب


نسخه شفا

دکتر صفدر صانعی‏

همه را نرم کوبیده در 100 گرم گل قند حل کرده به مدت پنج روز صبح و عصر میل نمایند این دستور را می توان تا بهبودی دستگاه گوارش ادامه داد. سردرد با مبداء کبدی

درد طرف راست سر وجود آفت و آسیب در کبد مثل سنگ کیسه صفرا، تورم کیسه صفرا، عفونتهای مجاری صفراوی، یرقانها و بیماریهای دیگر کبدی.
درمان:
رب انار، آب انار، آب آلو، آب غوره، عرق کاسنی، آب سرد و اگر بتوانند نان را در سرکه خورد کرده میل نمایند.

سردرد با مبداء بیماریهای طحال

علائم:
درد سر بیشتر در طرف چپ خودنمائی می کند و ضعف و درد در طرف چپ شکم زیر آخرین دنده ها.
درمان:
در اینجا نیز نان و سرکه مفید است خیار دشتی یا کمبیره کبر و عرق پودینه به صورت مخلوط روزی 2 استکان صبح و عصر میل نمایند و معالجه بیماریهای کبد را دنبال کنند.
سردرد با مبداء بیماریهای رحمی، کلیه، حجاب حاجزو روده ها که در بیماریهای رحمی کمبود خون حیض و درد وسط و جلو سر و کلیویها دردشان در پشت سر و در حجاب حاجز (دیافراگم) درد در وسط سر مایل به جلو و در مبتلایان به بیماریهای روده ای درد در قدام نزدیک پیشانی است.
درمان:
درمان اینگونه سردردها را بایستی به از بین بردن مبداء اصلی آن پرداخت و در درمان عضو معیوب کوشید.

سردرد با مبداء ضعف دماغی

در اینجا علائمی مانند کدورت حواس ظهور آفت در رفتار و اعمال دماغی و اختلال در تخیل افکار، وجود هیجان و ناآرامی و پیدایش سردرد به هنگام تحریک و تهییج برای صاحب آن، مانند شنیدن صداهای شدید بوئیدن بوی های مختلف.
درمان:
تقویت دماغ نمایند گوشت پرندگان با نخود پخته و کمی زعفران و دارچین و گلاب اضافه نموده میل نمایند کمپوت میوه ها و شربت صندل بکار ببرند روغن گل یا گلاب و کمی سرکه بر سر بمالند قرنفل را نرم کوبیده در گلاب حل کرده به سر بمالند سیب، عنبر، و گلاب بویند در بهبودی مزاج و پاکسازی آن بکوشند و نسخه زیر را به کار ببرند.
نسخه :
مغز بادام 50 گرم
مغز گردو 50 گرم
مغز پسته 50 گرم
مغز فندق 20 گرم
گل گاوزبان 5 گرم
گل بنفشه 5 گرم
تخم گشنیز 5 گرم
گل سرخ 5 گرم
شکر 250 گرم
همه را نرم کوبیده روزی سه قاشق غذاخوری میل نمایند.
(به صورت قائوت)