فهرست کتاب


نسخه شفا

دکتر صفدر صانعی‏

سردرد به علت یبوست

در بیشتر افرادی که مبتلا به یبوست هستند سردرد کهنه ای دیده می شود علت این سردرد را جذب مواد سمی روده ها به وسیله کبد می دانند گاهی همه سموم جذب شده خنثی نمی شود و ایجاد سردرد می کند نظریه دیگری وجود دارد و آن این است که در زمان یبوست گاهی مقداری از پلاسمای خون وارد جگر می شود که این خود باعث کم شدن گردش خون در جمجمه شده سردرد به وجود می آید.

سردردهای خارج جمجمه ای

در بسیاری از سردردها از جمله سردرد هیستامینی، سردرد توکسیک (سردرد سمی) و سردرد میگرنی همزمان با اتساع سرخ رگهای درون جمجمه سرخ رگهای بیرون جمجمه نیز متسع می شود اما مواردی دیده می شود که با وجود اینکه فقط سرخ رگهای خارج جمجمه متسع شده اند سردرد وجود دارد، در این موارد اگر فشاری(12) بر قاعده رگ متسع شده وارد شود سردرد تسکین می یابد، گرچه وجود اتساع عروقی را در این گونه موارد به علت وجود هیستامین می دانند اما هنوز عامل اصلی اینگونه سردردها شناخته نشده است.

سردرد در اثر انقباض عضلانی

در بیشتر اوقات اضطراب و نگرانی و خشم و غضب عضلات سر و گردن را منقبض می نماید. که این انقباض و گرفتگی عضلانی باعث سردرد می شود این درد بیشتر در جائی که عضله سفت شده است احساس می شود و کاملاً شبیه به سردردهای آسیب درون جمجمه ای می باشد.