فهرست کتاب


نسخه شفا

دکتر صفدر صانعی‏

علائم عمومی بیماریها:

تب

درجه حرارت طبیعی بدن حدود 37 درجه سانتی گراد است که از راه دهان (زیر زبان) بین 2/37 تا 9/35 و از راه رکتوم یا مهبل حدود نیم درجه بیشتر از جای دیگر است اما زیر بغل اندکی کمتر از این است، شب ها درجه حرارت بیشتر از روزها و درجه حرارت افراد سالم هم با یکدیگر تفاوت دارد.
در اکثر موارد تب یک علامت بیماری عفونی است که با کمک سایر علائم و تست های آزمایشگاهی پی به تشخیص برده می شود لیکن در بیشتر موارد علت تب نامشخص و دشوار می گردد، در این صورت باید با ثبت دقیق علائم بیماری، کمک از تشخیص آزمایشگاهی، پرتونگاری، دقت در سوابق بیمار مخصوصاً بیمار آلوده از مسافرت برگشته یا مسافر، مصرف داروها و یا غذاهای بکار برده شده به وسیله بیمار و گاهی با اکتشافات عمل جراحی می توان پی به علت تب برد.
در حدود 40% از تب ها را به سختی می توان تشخیص داد که اینها بیشتر مربوط به عامل عفونی است 20% از تب ها مربوط به سرطانها و 15% مربوط به بافت هم بند و بقیه مربوط به علل مختلف است کمی از تب ها (حدود پنج درصد) هم تشخیص داده نمی شوند گاهی تب های خفیف ممکن است عامل روانی داشته باشد.

رده بندی تب ها

1- عفونت، مثل ویروسها، میکروبها، انگلها، قارچها، ریکت زیائی، اینها عموماً تب زا هستند ممکن است این تب ها بدون علائم موضعی مثل گندخون، یا علائم موضعی مثل گلودردها و غیره همراه باشد.
2- بیماریهای کلاژن - مثل لوپوس ارتیماتوز، پلی آرتریت گره ای، درماتومیوزیت، آرتریت روماتیسمی (آرتریت روماتوئید) و تب روماتیسمی.
3- بیماریهای سلسله اعصاب مرکزی: حوادث عروقی مغز، آسیب ها و جراحات مغزی، تومورهای مغز و نخاع، بیماریهای استحاله ای سلسله اعصاب مرکزی (اسکلروزمولتیبل) و جراحات و آسیب های نخاعی.
4- بیماریهای سرطانی: سرطان تیروئید، ریه، کبد، لوزالمعده، دستگاه ادراری تناسلی، و سرطانهای ثانوی.
5- بیماری خونی، لنفوم ها، لوسمی، میلوم مولتیبل، آنمی پرنیسوز، کم خونی همولیزی - بیماریهای خون ریزی دهنده مثل، هموفیلی.
6- بیماریهای قلب و عروق: انفارکتوس میوکارد، بیماریهای ترومبوآمبولیک، آندوکاردیتهای باکتریال، نارسائی احتباس قلب تاکیکاردی حمله ای.
7- بیماریهای گوارشی: التهاب روده، سیروز کبد، در مرحله نکروز و آسیت کبدی.
8- بیماریهای غدد مترشحه داخلی: پرکاری تیروئید، فئوکروموسیتوم.
9- بیماریهای ناشی از عوامل فیزیکی: گرمازدگی، ضربه ها، اعمال جراحی، بیماریهای اشعه ای.
10- بیماریهای ناشی از عوامل شیمیائی: واکنش داروئی، واکنشهای ناسازگاری، مسمومیت ها، بیماری صرع.
11- اختلال در تعادل مایعات بدن مثل کم آبی، اسیدوز
12- علل متفرقه - سارکوئیدوز آمیلیوز
13- تب روانی
14- تب کاذب
15- علل مجهول