فهرست کتاب


اسرار نماز

ملامحسن فیض کاشانی‏

مقدمه

بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله الذی جعل الصلوة طریقاً لذکره، و معراجاً لعباده، و عموداً لدینه و الصلوة والسلام علی خیر خلقه محمداً صلی الله علیه و اله، و علی وصیه و روحه علی بن ابی طالب صلوات الله و سلامه علیه، و علی سایر اوصیآئه المعصومین، سیما حجة بن الحسن العسکری، القآئم بامره، عجل الله فرجه الشریف
در این مجموعه، سخن از نماز است. سخن از پیوند انسان خاکی با خالق یکتا و یگانه عالم و نماز راه این عروج روحانی است. نماز نردبان انسان در سیر تکامل است. نماز تسبیح انسان و حرکت به سوی نور مطلق است. نماز ذکر است و یاد تنها یگانه مطلق، معبود رحیم و لطیف و بی نیاز. نماز خاکساری انسان حقیر است در برابر ذات بی انتهای حق تعالی است.
لازم به ذکر است که قبل از نشر این اثر، به چاپ کتاب شریف نشان از بی نشانها همت گماردیم که با سعی و اهتمام حقیر به زیور طبع آراسته شد و در این راه عده زیادی متحول شده و در پی اصلاح اعمال خویش و توجه و عنایت بیشتر نسبت به نماز برآمدند.
مرحوم پدرم کراراً به همه علاقمندان سفارش می فرمودند: که طریقه حقیر طریقتی است که تمام مطالب شرع مقدس را نهایت اهتمام دارد. خصوصاً نماز، که هرچه زحمت و توجه است به نماز معطوف دارید، تا مورد رحمت الهی واقع شوید.
لذا در این راستا، گامی دیگر برداشته و تصمیم به نگارش کتاب اسرار نماز نمودند که امید است مورد عنایت درگاه حق واقع شود و مؤمنین و مؤمنات از مطالب آن بهره مند گردند. لازم به تذکر است که مجموعه حاضر الحق والانصاف راجع به اسرار نماز یکی از بهترین مجموعه هاست و مشتمل بر سه قسم است: یک قسم آن به قلم مرحوم پدرم، و دو قسم دیگر به قلم عالم ربانی ملا محسن فیض کاشانی و شهید ثانی، رضوان الله علیهما به رشته تحریر درآمده است. مطالعه این کتاب سبب تجمع خاطر و اصلاح نواقصات نماز می شود و برای کسانی است که بخواهند با اخلاص کامل به درگاه الهی بشتابند و امید است با مدد الهی و توسل به مقام معنوی این سه بزرگوار، توفیق درک و فهم معانی باطنی نماز را کسب نمایند.
چنانکه خداوند فرموده است: واستعینوا بالصبر و الصلوة در همه امور، انسان باید از صبر و نماز کمک گیرد، و این مقام در صورتی حاصل می شود که نماز با حضور قلب انجام شود. حضرت صادق (علیه السلام) فرمودند: هر کسی نماز بخواند و معصیت کند، بداند که نمازش نماز نیست. چنانکه خداوند فرموده است: ان الصلاة تنهی عن الفحشآء و المنکر و در حدیثی دیگر روایت شده که از نماز، آن مقدار مورد قبول و اجابت قرار می گیرد که توجه انسان به معانی باطنی آن باشد.
از پیغمبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) روایت است: لایزال الشیطان ذعراً عن المؤمن ما حافظ علی الصلوات الخمس، فاذا ضیعهن تجرأ علیه و اوقعه فی العظائم یعنی: همیشه شیطان ترسان است از مؤمن مادامی که محافظت می نماید بر نمازهای پنجگانه، پس هرگاه ضایع نماید نماز را به ترک آداب و ترک کند شیطان بر او جری می شود و او را در گناهان بزرگ می اندازد.
لذا جناب آقای رضا مرندی گرد آورنده این مجموعه که از مریدان واقعی مرحوم پدرم می باشند از جمله کسانی هستند که نهایت بهره را از کتاب نشان از بی نشانها برده اند و در گرد آوردن این مجموعه، اهتمام کامل نموده اند. امید است عندالله مأجور باشند.
در پایان همه مؤمنین و مؤمنات به این نکته توجه داشته باشند که روح همه عبادات اعم از نماز و ذکر و... ولایت ولی الله اعظم، مولای متقیان علی بن ابی طالب (صلوات الله و سلامه علیه) است و بقول ملای رومی (قدس سره).
اینهمه گفتیم لیک اندر بسیج - بی عنایات خدا، هیچیم و هیچ
بی عنایات حق و خاصان(1) حق - گر ملک باشد سیاهستش ورق
در خاتمه از برادر ارجمند جناب آقای شمس فراهانی مدیریت انتشارات فراهانی که از پیروان مولای متقیان و از علاقمندان مرحوم پدرم می باشند و با عشق و اخلاص در نشر و طبع این اثر همت گمارده اند، تشکر نموده، و توفیق ایشان را از خداوند منان خواستارم.
(سوم ذی الحجة الحرام، 1418). العبد الفانی نجم الدین علی مقدادی اصفهانی.

پنج نامه بسیار مهم از عارف کامل کیمیانظر مرحوم حاج شیخ حسنعلی اصفهانی

نامه اول از حضرت حاج شیخ قدس سره به یکی از سالکان وادی طلب:

به عرض عالی می رساند، امید است به الطاف الهی، سرگشتگان وادی طلب به مقصد برسند، و لنعم ما قال:
دست از طلب مدار که در طی این طرق - از پا فتادنی که به منزل رسیدن است
و من یخرج من بیته مهاجراً الی الله و رسوله ثم یدرکه الموت فقد وقع اجره علی الله و کان الله غفوراً رحیما.
(سوره نساء آیه 100).
باری! اولا که امروزه در بسته است و آن طرق سابق تماما مسدود است، ولی آنچه که امروز تکلیف است: نخست نماز اول وقت است، دوم اهتمام در حضور قلب در وقت نماز و این کار مثل خوشنویسی است و به یک روز و دو روز درست نمی شود و طول زمان لازم دارد. از او که گذشت، بیداری پیش از صبح است:
هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ - از یمن دعای شب و ورد سحری بود
بین الطلوعین را به چهار قسمت تقسیم کنید: یکی اذکار و تسبیح، دیگری ادعیه، سوم قرائت قرآن، و بالاخره فکری در اعمال روز گذشته. اگر موفق به طاعتی بوده اید شکر کنید و اگر خدای ناکرده ابتلاء به معصیتی یافته اید، استغفار کنید. دیگر آنکه هر روز صدقه دهید، ولو به وجه مختصر. شبها، قدری در بی اعتباری دنیا و انقلاب آن فکر نمائید و ملاحظه کنید که دنیا با اهل دنیا چگونه سلوک می کند.