گنجینه معارف جلد 1

نویسنده : محمد رحمتی شهرضا

اثرات توجه به یتیم

قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) من أنکر منکم قساوه قلبه فلیدن یتیما فیلاطفه و لیمسح رأسه یلین قلبه باذن الله عزوجل فان للیتیم حقا؛(2621) کسی که از بی رحمی و قساوت قلب خود ناراضی است، یتیمی را مورد ملاطفت و مهربانی قرار دهد، دست نوازش بر سرش بکشد، امید است دلش معطوف و مهربان شود زیرا یتیم در اجتماع حقی دارد. (که با مهر و نوازش حقش ادا می شود).

جایگاه یتیم

قال الصادق (علیه السلام) اذا بکی الیتیم اهتزله العرش فیقول الله تبارک و تعالی من هذا الذی أبکی عبدی الذی سلبته أبویه فی صغره فو عزتی و جلالی و ارتفاعی فی مکانی لا یسکته عبد مؤمن الا وجبت له الجنه؛(2622) وقتی یتیم گریه کند، عرش خدا برای او به حرکت می افتد. پس خداوند تبارک و تعالی می فرماید: کسی که گریه این بنده ام را که در کودکی والدینش را از او گرفتم، خاموش کند، قسم به عزت و جلال و بلندی مقام و شأنم، که بهشت را بر او واجب می کنم.

نحوه برخورد با یتیم

قال امیرالمؤمنین (علیه السلام) أدب الیتیم بما تؤدب منه ولدک و اضربه مما تضرب منه ولدک؛(2623) علی (علیه السلام) فرمود: یتیم را آنگونه که فرزند خویش را تربیت می کنی، تربیت کن و او را با همان چیزی که فرزند خود را می زنی، مجازات کن!