گنجینه معارف جلد 1

نویسنده : محمد رحمتی شهرضا

همسایه نیکو

تو پنداری که راه توست نیکو ترا همسایه نیکو بود ای دوست
پروین اعتصامی

نفع برسان!

میوه چون هست مایه ای برسان هم به همسایه سایه ای برسان

نکات

گاهی کارهای به ظاهر اسلامی، با بی توجهی و خلاف اسلام واقع می شود. مثلا بعضی نصف شب ها شروع می کنند به فریاد و شعار دادن و دعا خواندن و تکبیر گفتن. در صورتیکه همسایه ها هستند و ناراحت می شوند و این ها رنج می برند و شما یک چیزی را که می خواهید، عبادت باشد، معصیت کبیره می شود. اذیت مسلم و آزار مؤمنین از بزرگترین گناهان کبیره است.(2601)
به رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) عرض شد: فلان زن روزها روزه دارد و شبها را عبادت خدا می گذارد ولی بد اخلاق است و همسایگان را با زبان خود آزار می دهد. حضرت فرمودند در او خیری نیست و جهنمی خواهد بود.
در روایت می خوانیم که نیکی با همسایه آن نیست که تو او را اذیت نکنی بلکه نیکی با همسایه آن است که تو بر اذیت و آزارهای او صبر کنی!(2602)
همسایه حقوق بسیار زیادی دارد. و به قدری سفارش شده که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید من فکر کردم همسایه از همسایه ارث می برد.
همسایه خوب بهتر از برادر است.
در یکی از دعاها آمده است: از همسایه بد، به خدا پناه می بریم که چشمش ما را می بیند و دلش ما را می پاید. اگر از ما نیکی بیند، پنهان کند و اگر بدی بیند، فاش سازد.(2603)
در روایت آمده است که چهار چیز از سعادت و خوشبختی و چهار چیز از شقاوت و بدبختی است. آن چهاری که از سعادت است: زن خوب، خانه وسیع، همسایه خوب و مرکب خوب و آن چهاری که از شقاوت است: همسایه بد، زن بد، خانه تنگ و مرکب بد.(2604)
همانگونه که در روایات می خوانیم دامنه مسخ در قیامت با توجه به خصوصیات روحی افراد، گسترده تر خواهد بود. در قیامت مردم ده گونه محشور می شوند: 1 - شایعه سازان، به صورت میمون. 2 - حرام خواران، به صورت خوک. 3 - رباخواران، واژگونه. 4 - قاضی ناحق، کور. 5 - خودخواهان مغرور، کر و لال. 6 - عالم بی عمل، در حال جویدن زبان خود. 7 - همسایه آزار، دست و پا بریده. 8 - خبرچین، آویخته به شاخه های آتش. 9 - عیاشان، بد بوتر از مردار. 10 - مستکبران، در پوششی از آتش.(2605)
در ادبیات می خوانیم اول همسایه را ببینید و سپس خانه را بخرید. تا ندانی که کیست همسایه / به عمارت تلف مکن مایه.
همسایه خوب را امام صادق (علیه السلام) دعا کرده و فرموده است رحمت الهی بر همسایه ای که در کارهای خوب، معاون و کمک کننده به همسایه خود باشد.(2606)