گنجینه معارف جلد 1

نویسنده : محمد رحمتی شهرضا

از نشانه های شیعیان

قال امیرالمؤمنین (علیه السلام) شیعتنا المتباذلون فی ولایتنا المتحابون فی مودتنا المتزاورون فی احیاء أمرنا الذین ان غضبوا لم یظلموا و ان رضوالم یسرفوا برکه علی من جاوروا سلم لمن خالطوا؛(2588) امام علی (علیه السلام) فرمودند: شیعیان ما در راه ولایتمان اهل بخشش هستند، در راه دوستی ما یکدیگر را دوست می دارند و برای زنده کردن امر ما یکدیگر را دیدار می کنند، کسانی که اگر خشمگین شوند، ستم نمی کنند و اگر خرسند گردند، زیاده روی نمی کنند. بر همسایگانشان مبارکند و با کسانی که در می آمیزند، در سلامت به سر می برند.

همسایه داری از مکارم اخلاق

عن أبی عبدالله (علیه السلام) قال المکارم عشرفان استطعت أن تکون فیک فلتکن فانها تکون فی الرجل و لا تکون فی ولده و تکون فی الولد و لا تکون فی أبیه و تکون فی العبد و لا تکون فی الحرقیل و ما هن قال صدق البأس و صدق اللسان و أداء الأمانه و صله الرحم و اقراء الضیف و اطعام السائل و المکافأه علی الصنائع و التذم للجار و التذمم للصاحب و رأسهن الحیاء؛(2589) امام صادق (علیه السلام) فرمودند: مکارم ده چیز است. اگر خواستی آنها را داشته باشی، به دست می آید. این ها گاهی در شخصی هست و در فرزندش نیست و گاهی در فرزند هست و در پدرش نیست و گاهی در نوکر هست و در مولا نیست. پرسیدند: این ها چه چیزهایی است؟ فرمودند: هراس راستین، راستی گفتار، اداء امانت، صله رحم، پذیرایی از مهمان، غذا دادن به سائل، هواداری از همسایه، هواداری از دوست و فراتر از همه شرم و حیا.

توصیه به همسایه داری

عن أبی أسامه قال سمعت أبا عبدالله (علیه السلام) یقول علیک بتقوی الله و الورع و الاجتهاد و صدق الحدیث و أداء الأمانه و حسن الخلق و حسن الجوار؛(2590) راوی می گوید از امام صادق (علیه السلام) شنیدم که می فرماید: بر شما باد تقوای الهی و پرهیزگاری و کوشش و راستگویی و اداء امانت و خوش اخلاقی و نیکی با همسایه.