گنجینه معارف جلد 1

نویسنده : محمد رحمتی شهرضا

توصیه به همسایه داری

قال أبو عبد الله (علیه السلام) علیکم بالصلاه فی المساجد و حسن الجوار للناس و اقامه الشهاده و حضور الجنائز انه لا بد لکم من الناس ان أحدا لا یستغنی عن الناس حیاته و الناس لا بد لبعضهم من بعض؛(2579) امام صادق (علیه السلام) فرمودند: بر شما باد نماز در مساجد و نیکی با همسایگانتان و ادای شهادت و حضور در تشییع جنازه ها، زیرا شما از مردم ناگزیر هستید و هیچ کس در زندگی اش از مردم بی نیاز نیست و وجود مردم برای یکدیگر ضروری است.

کمک به همسایه

عن أبی جعفر (علیه السلام) قال من طلب الدنیا استعفافا عن الناس و سعیا علی أهله و تعطفا علی جاره لقی الله عزوجل یوم القیامه و وجهه مثل القمر لیله البدر؛(2580) رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: کسی که از پی مال مشروع برود، برای آنکه آبروی خود را از ذلت سؤال مصون بدارد، عائله خویش را اداره کند و به همسایه خود کمک کند، در پیشگاه الهی سربلند و رو سفید است و صورتش مانند ماه تمام می درخشد.

انواع همسایه

قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) الجیران ثلاثه فمنهم من له ثلاثه حقوق حق الاسلام و حق الجوار و حق القرابه و منهم من له حقان حق الاسلام و حق الجوار و منهم من له حق واحد الکافر له حق الجوار؛(2581) همسایگان سه قسمند. قسمی دارای سه حقند، حق اسلام، حق همسایگی و حق قرابت. قسمتی دارای دو حقند، یکی حق اسلام و آن دیگر حق همسایگی و بعضی دیگر دارای یک حقند و همسایه کافر از این قسم و حق همسایگی دارد.