گنجینه معارف جلد 1

نویسنده : محمد رحمتی شهرضا

همراهی همیشگی وصیت

قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): ما ینبغی لامری مسلم أن یبیت لیله الا و وصیته تحت رأسه؛ پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: برای یک مسلمان سزاوار نیست که شبی را بخوابد مگر آنکه وصیت نامه اش زیر سرش باشد.

بعد از مرگ، فقط یک سوم!

عن الصادق (علیه السلام): ان لصاحب المال أن یعمل بماله ما شاء ما دام حیا ان شاء وهبه و ان شاء تصدق به و ان شاء ترکه الی أن یأتیه الموت فان أوصی به فلیس له الا الثلث الا أن الفضل فی أن لا یضیع من یعوله و لا یضر بورثته؛(2506) امام صادق (علیه السلام) فرمود: شخص پولدار می تواند تا زنده است، هر نوع تصرفی در مال خود انجام دهد؛ اگر بخواهد آن را می بخشد و اگر بخواهد آن را صدقه می دهد و اگر بخواهد، می تواند همانطور بگذارد تا مرگش فرا رسد. پس اگر وصیت کرد (که در راهی خرج شود) جز به اندازه یک سوم حق وصیت ندارد؛ الا اینکه فضیلت در آن است که حق افراد تحت تکفل خود را ضایع نکند و به ورثه خود زیان نرساند.

اینگونه وصیت کنیم

عن أبی عبد الله (علیه السلام) قال قال لی أبی یا جعفر أوقف لی من مالی کذا و کذا؛(2507) امام صادق (علیه السلام) فرمودند که پدرم به من فرمود: ای جعفر! فلان مقدار از دارایی ام را برای من وقف کن!