گنجینه معارف جلد 1

نویسنده : محمد رحمتی شهرضا

فقط نماز...

سعید بن حمد بن جنید، معروف به ابن جنید از عرفای طراز اول قرن سوم به شمار می آمد. که به سال دویست و نود و هفت هجری قمری در بغداد درگذشت، وی استادی ماهر و دانشمندی ناطق و زبردست بود، ولی در سلک صوفیان به شمار می رفت. یکی از علمای بزرگ آن زمان، به نام جعفر خالدی می گوید: در عالم خواب، ابن جنید را دیدم و به او گفتم: خداوند با تو چگونه رفتار کرد؟! در پاسخ گفت: همه این اشارات و عبارات و رسوم و علوم (صوفیانه) که داشتم، از بین رفت و ما نفعنا الا رکعات کنا نرکعها فی الأسحار؛ جز چند رکعت نمازی که در سحرگاهان می خواندم، چیزی به حالم، سود نبخشید(2475).

گناهان پاییزی

ابو عثمان می گوید: من و سلمان در زیر درختی نشسته بودیم، سلمان شاخه درختی را که برگ هایش خشک شده بود، جنبانید و در نتیجه همه برگ ها بر زمین ریخت. آنگاه سلمان به من گفت: ای ابوعثمان! از من نمی پرسی که چرا چنین کردم؟ گفتم: سبب این کار چه بود؟ سلمان گفت: با پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در زیر این درخت نشسته بودیم آن حضرت شاخه ای را که برگ هایش خشکیده بود، تکان داد و همه برگ ها بر زمین ریخت سپس به من فرمود: ای سلمان! از من نمی پرسی که چرا چنین کردم؟ عرض کردم: یا رسول الله! سبب چه بود؟ پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: مؤمن چون بر آن وجهی که دستور رسیده، وضو بگیرد و پس از آن نمازهای پنج گانه شبانه روز را به جای آورد، گناهان او می ریزد. همچون این برگ ها که از این درخت فرو ریخت. آنگاه حضرت این آیه شریفه را تلاوت فرمود: وأقم الصلاه طرفی النهار وزلفا من اللیل ان الحسنات یذهبن السیئات؛(2476) در دو طرف روز و اوایل شب نماز را برپا دار چرا که حسنات، سیئات و آثار آنها را از بین می برند(2477).

اعجاز نون متکلم مع الغیر

بدیع الزمان شیخ سعید نورسی(2478) (1293 - 1379 ق) گوید: در یکی از روزها درباره نون متلکم مع الغیر در آیه شریفه ایاک نعبد و ایاک نستعین(2479) می انیشیدم و درباره صیغه جمع به جای صیغه متکلم وحده(2480) به تأمل فرو رفته بودم. ناگاه فضیلت نماز جماعت و حکمت آن از این نون بر من هویدا گشت، چون دیدم به سبب مشارکت در نماز جماعت هر یک از نمازگزاران برای من شفاعت می کنند و هر فردی از آنها گواه و تأیید کننده اعمال و اذکاری بودند که در نماز انجام بودند. این کار جرأت و نیرویی در من ایجاد کرد تا عبادت ناقص خود را در ضمن عبادت کامل آنان به حضور ذات اقدس الهی تقدیم دارم. در این فکر بودم که ناگاه پرده دیگری برداشته شد و مشاهده کردم همه مساجد استانبول به هم متصل و همه شهر یکپارچه مسجد شده است و در این حال علو و بلندی دعاهای همه آنها را نه تنها احساس کردم، بلکه تصدیق و تأیید آنان را نیز درک کردم. در آنجا خود را در میان صف های دایره واری که در مساجد کره زمین به صورت حلقه هایی در پیرامون کعبه تشکیل شده بود، دیدم و هنگامی که این همه شافعان را مشاهده کردم که با من، اعمال و اقوال نماز را تکرار می کنند و هر چه را که در نماز می گویم تأیید می نمایند، خدا را بسیار ستودم و گفتم: الحمد لله رب العلمین(2481)