فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

نماز، رکن دین

عن هشام بن عجلان قال قلت لأبی عبدالله (علیه السلام) أسألک عن شی ء لا أسأل عنه أحداً بعدک أسألک عن الایمان الذی لایسع الناس جهله فقال شهادة أن لا اله الا الله و أن محمداً رسول الله و الاقرار بما جاء من عند الله و اقام الصلاة و ایتاء الزکاة و حج البیت و صوم رمضان و الولایة لنا و البراءة من عدونا و تکون مع الصادقین؛(2462)
راوی می گوید: به امام صادق (علیه السلام) گفتم: درباره مسأله ای از شما می پرسم که با احدی به غیر از شما در میان نخواهد گذاشت. (و افزود) از شما سؤال می کنم از ایمان: از پایین درجه آن، امام صادق (علیه السلام) پاسخ داد: ارکان دین و ایمان عبارت است از شهادت و اقرار به وحدانیت خدا و رسالت محمد بن عبدالله و اقرار بدانچه که از سوی خداوند متعال مقرر گشته است، بر پاداشتن نماز، پرداخت زکات، حج خانه خدا، روزه ماه مبارک رمضان، پذیرفتن ولایت ما و دشمنی با دشمنان ما! بکوشید تا با راستگویان باشید. (مراد از راستان، ائمه معصومین و پیروان راستین آنهایند).

بنای اسلام

عن أبی جعفر (علیه السلام) قال بنی الاسلام علی خمس علی الصلاة و الزکاة و الصوم و الحج و الولایة ولم یناد بشی ء کما نودی بالولایة؛(2463) امام باقر (علیه السلام) فرمودند: اسلام بر پنج چیز بنا شده است: نماز، زکات، روزه، حج و ولایت و برای چیزی آنسان که بر ولایت فریاد زده شده، برای چیزی فریاد نشده است.

عمل به واجب

قال علی بن الحسین (علیه السلام) من عمل بما افترض الله علیه فهو من خیر الناس؛(2464) امام سجاد (علیه السلام) فرمود: هر کس به آنچه خدا بر او واجب کرده، عمل کند از بهترین مردمان است.