فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

وصیت به نماز

قال أبو الحسن الأول (علیه السلام) انه لما حضر أبی الوفاه قال لی یابنی انه لا ینال شفاعتنا من استخف بالصلاه؛(2460) امام کاظم (علیه السلام) فرمود: چون لحظه وفات پدرم رسید، به من فرمود: ای پسر من! همانا شفاعت ما به کسی که نماز را سبک شمرد نمی رسد.

دعا و نفرین نماز

عن أبی عبد الله (علیه السلام) قال من صلی الصلوات المفروضات فی أول وقتها و أقام حدودها رفعها الملک الی السماء بیضاء نقیه و هی تهتف به تقول حفظک الله کما حفظتنی و أستودعک الله کما استودعتنی ملکا کریما؛(2461) امام صادق (علیه السلام) فرمود: کسی که نمازهای واجب را در اول وقت آنها به جا آورد و حدود آنها را به پا دارد، فرشته آن را بالا می برد در حالیکه سفید و پاکیزه است. آن نماز می گوید: خداوند تو را نگاه دارد چنانچه تو مرا نگاه داشتی مرا فرشته کریمی در بر گرفت و کسی که آنها را بدون علتی بعد از وقت بجا آورد و حدود آنها را به پا ندارد، آنها را فرشته بالا برد و در حالیکه سیاه و تاریک است. فریاد زند به او: مرا ضایع کردی، خداوند تو را ضایع کند چنانچه مرا ضایع کردی و خداوند تو را چنانچه مرا مراعات نکردی، مراعات نکند.

نماز، رکن دین

عن هشام بن عجلان قال قلت لأبی عبدالله (علیه السلام) أسألک عن شی ء لا أسأل عنه أحداً بعدک أسألک عن الایمان الذی لایسع الناس جهله فقال شهادة أن لا اله الا الله و أن محمداً رسول الله و الاقرار بما جاء من عند الله و اقام الصلاة و ایتاء الزکاة و حج البیت و صوم رمضان و الولایة لنا و البراءة من عدونا و تکون مع الصادقین؛(2462)
راوی می گوید: به امام صادق (علیه السلام) گفتم: درباره مسأله ای از شما می پرسم که با احدی به غیر از شما در میان نخواهد گذاشت. (و افزود) از شما سؤال می کنم از ایمان: از پایین درجه آن، امام صادق (علیه السلام) پاسخ داد: ارکان دین و ایمان عبارت است از شهادت و اقرار به وحدانیت خدا و رسالت محمد بن عبدالله و اقرار بدانچه که از سوی خداوند متعال مقرر گشته است، بر پاداشتن نماز، پرداخت زکات، حج خانه خدا، روزه ماه مبارک رمضان، پذیرفتن ولایت ما و دشمنی با دشمنان ما! بکوشید تا با راستگویان باشید. (مراد از راستان، ائمه معصومین و پیروان راستین آنهایند).