گنجینه معارف جلد 1

نویسنده : محمد رحمتی شهرضا

علم زمینه تأثیر آیات الهی

و کذلک نصرف الایات ولیقولوا درست و لنبینه لقوم یعلمون؛(2148) و اینچنین آیات (خود) را تشریح می کنیم؛ بگذار آنها بگویند: تو درس خوانده ای (و آنها را از دیگری آموخته ای)! می خواهیم آن را برای کسانی که آماده درک حقایقند، روشن سازیم. از آنچه که از سوی پروردگارت بر تو وحی شده، پیروی کن! هیچ معبودی جز او نیست! و از مشرکان، روی بگردان!

ارزش علم

و قال لهم نبیهم ان الله قد بعث لکم طالوت ملکاً قالوا أنی یکون له الملک علینا و نحن أحق بالملک منه و لم یؤت سعة من المال قال ان الله اصطفاه علیکم و زاده بسطة فی العلم و الجسم و الله یؤتی ملکه من یشاء و الله وسع علیم؛(2149) و پیامبرشان به آنها گفت: خداوند طالوت را برای زمامداری شما مبعوث (و انتخاب) کرده است. گفتند: چگونه او بر ما حکومت کند، با اینکه ما از او شایسته تریم، و او ثروت زیادی ندارد؟! گفت: خدا او را بر شما برگزیده، و او را در علم و (قدرت) جسم، وسعت بخشیده است. خداوند، ملکش را به هر کس بخواهد، می بخشد؛ و احسان خداوند، وسیع است؛ و (از لیاقت افراد برای منصب ها) آگاه است.

دعا برای طلب علم

فتعلی الله الملک الحق و لا تعجل بالقرءان من قبل أن یقضی الیک وحیه و قل رب زدنی علماً؛(2150) پس بلند مرتبه است خداوندی که سلطان حق است! پس نسبت به (تلاوت) قرآن عجله مکن، پیش از آنکه وحی آن بر تو تمام شود؛ و بگو: پروردگارا! علم مرا افزون کن!