فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

نتیجه صبر

هنگامی که طاهر یکی از فرزندان پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) از دنیا رفت، رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) مادر او، خدیجه (علیه السلام) را از گریه کردن منع کرد. خدیجه (علیها السلام) عرض کرد: آری! ای رسول خدا! ولی شیرم جاری شد و به یاد کودکم افتادم و گریه کردم. پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: ای خدیجه! آیا خشنود نمی شوی، اگر طاهر را در بهشت ببینی که در انتظار تو باشد و وقتی تو را بنگرد، دستت را بگیرد و تو را وارد بهشت نماید که بهترین جایگاه بوده دارای گواراترین غذاهاست.
خدیجه (علیها السلام) عرض کرد: آیا به راستی چنین خواهد شد؟ رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: خداوند ارجمندتر و عزیزتر از آن است که میوه دل بنده ای را بگیرد و آن بنده هم صبر کند و حمد و سپاس خدا گوید، در عین حال خداوند آن بنده را غذاب کند.(2069)

سه ویژگی مصیبت

مرحوم شهید ثانی (911 تا 965 ه ق) چنین نقل نموده: هنگامی که عبدالله مطرف در گذشت، پدرش با لباس های نو و در حالی که خود را معطر کرده بود در برابر مردم ظاهر شد. در این حال بستگانش بر او ایراد گرفتند که: عبدالله - پسرت - مرده است و تو این گونه در میان ما آمده ای؟! مطرف گفت: آیا باید گریه کنم، در حالی که پروردگارم به سه ویژگی مرا وعده داده(2070) و این ویژگی ها برای کسانی است که می خواهند از این دنیا به سوی خدا بروند و خداوند می فرماید: الذین اذا أصابتهم مصیبة قالوا انا لله و انا الیه راجعون أولئک علیهم صلوات من ربهم و رحمة و أولئک هم المهتدون؛(2071) آنها کسانی هستند که هرگاه مصیبتی به ایشان می رسد می گویند ما از آن خداییم و به سوی او باز می گردیم. این ها، همان ها هستند که الطاف و رحمت خدا شامل حالشان شده و آنها هدایت یافتگان هستند.
آیا باز هم بعد از این باید گریه کنم؟ سپس این مصیبت بر بستگان وی آرام شد.(2072)

اشعار