فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

صبر ایوب

همسر حضرت ایوب (علیه السلام) در آن هنگام که بیماری ایوب بسیار سخت گردید، به ایوب گفت: از خدا بخواه تا این بیماری را که بسیار طول کشید از تو دور سازد. ایوب (علیه السلام) در جواب گفت: وای بر تو! ما هفتاد سال در نعمت بودیم، بگذار دست کم به همان اندازه سختی بیماری را تحمل کنیم. طولی نکشید که حضرت ایوب (علیه السلام) شفا یافت(2068).

نتیجه صبر

هنگامی که طاهر یکی از فرزندان پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) از دنیا رفت، رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) مادر او، خدیجه (علیه السلام) را از گریه کردن منع کرد. خدیجه (علیها السلام) عرض کرد: آری! ای رسول خدا! ولی شیرم جاری شد و به یاد کودکم افتادم و گریه کردم. پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: ای خدیجه! آیا خشنود نمی شوی، اگر طاهر را در بهشت ببینی که در انتظار تو باشد و وقتی تو را بنگرد، دستت را بگیرد و تو را وارد بهشت نماید که بهترین جایگاه بوده دارای گواراترین غذاهاست.
خدیجه (علیها السلام) عرض کرد: آیا به راستی چنین خواهد شد؟ رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: خداوند ارجمندتر و عزیزتر از آن است که میوه دل بنده ای را بگیرد و آن بنده هم صبر کند و حمد و سپاس خدا گوید، در عین حال خداوند آن بنده را غذاب کند.(2069)

سه ویژگی مصیبت

مرحوم شهید ثانی (911 تا 965 ه ق) چنین نقل نموده: هنگامی که عبدالله مطرف در گذشت، پدرش با لباس های نو و در حالی که خود را معطر کرده بود در برابر مردم ظاهر شد. در این حال بستگانش بر او ایراد گرفتند که: عبدالله - پسرت - مرده است و تو این گونه در میان ما آمده ای؟! مطرف گفت: آیا باید گریه کنم، در حالی که پروردگارم به سه ویژگی مرا وعده داده(2070) و این ویژگی ها برای کسانی است که می خواهند از این دنیا به سوی خدا بروند و خداوند می فرماید: الذین اذا أصابتهم مصیبة قالوا انا لله و انا الیه راجعون أولئک علیهم صلوات من ربهم و رحمة و أولئک هم المهتدون؛(2071) آنها کسانی هستند که هرگاه مصیبتی به ایشان می رسد می گویند ما از آن خداییم و به سوی او باز می گردیم. این ها، همان ها هستند که الطاف و رحمت خدا شامل حالشان شده و آنها هدایت یافتگان هستند.
آیا باز هم بعد از این باید گریه کنم؟ سپس این مصیبت بر بستگان وی آرام شد.(2072)