فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

محروم و مغبوط واقعی

عن أمیرالمؤمنین (علیه السلام) قال ان العبد اذا مات قالت الملائکة ما قدم و قال الناس ما أخر فقدموا فضلا یکن لکم و لا تؤخروا کلایکن علیکم فان المحروم من حرم خیر ماله و المغبوط من ثقل بالصدقات و الخیرات موازینه؛(2022) امام علی (علیه السلام) فرمود: هر گاه بنده ای از دنیا رود، فرشتگان گویند: چه پیش فرستاده است و مردم می گویند: چه بر جا گذاشته است؟ پس مال اضافه خود را (با صدقه) پیش فرستید تا به سود شما شود و همه را بر جای نگذارید که به زیان شما شود. همانا محروم کسی است که از خیر دارایی خود محروم شود و مغبوط (که دیگران به حال او غبطه می خورند) کسی است که وزنه اعمالش با صدقات و خیرات سنگین شود.

پایان عمر با صدقه

قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) من ختم له بلا اله الا الله دخل الجنة و من ختم له بصیام یوم دخل الجنة و من ختم له بصدقة یرید بها وجه الله عزوجل دخل الجنة؛(2023) پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: هر کس عمرش با لا اله الا الله ختم شود، وارد بهشت می شود، هر کس که عمرش با یک روز روزه به پایان رسد، به بهشت می رود و کسی هم که پایان عمرش با صدقه ای باشد که هدفش از آن رضای الهی است، وارد بهشت می شود.

صدقه جاریه

عن أبی عبدالله (علیه السلام) قال لیس یتبع الرجل بعد موته من الأجر الا ثلاث خصال صدقه أجراها فی حیاته فهی تجری بعد موته و سنة هدی سنها فهی یعمل بها بعد موته أو ولد صالح یدعوله؛(2024) امام صادق (علیه السلام) فرمود: پس از مرگ انسان، جز از ناحیه سه خصلت، پاداشی به او نمی رسد؛ صدقه ای که در حال حیاتش جاری ساخته و پس از مرگش هم جریان می یابد، سنت و روش هدایتی که بنیان گذاشته و پس از مرگ هم به آن عمل می شود و فرزند شایسته ای که برای او دعا می کند.