فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

خرج در راه معصیت

... و اعلم أنه من لم ینفق فی طاعة الله ابتلی بأن ینفق فی معصیة الله عزوجل و من لم یمش فی حاجة ولی الله ابتلی بأن یمشی فی حاجة عدوالله عزوجل؛(2021) امام صادق (علیه السلام) فرمودند: بدان که هر کس در راه اطاعت خدا خرج نکند، به خرج کردن در راه معصیت خدا گرفتار می شود و هر کس در راه انجام نیاز دوست خدا گام بر ندارد به تلاش در راه تأمین نیاز دشمن خدا گرفتار می شود.

محروم و مغبوط واقعی

عن أمیرالمؤمنین (علیه السلام) قال ان العبد اذا مات قالت الملائکة ما قدم و قال الناس ما أخر فقدموا فضلا یکن لکم و لا تؤخروا کلایکن علیکم فان المحروم من حرم خیر ماله و المغبوط من ثقل بالصدقات و الخیرات موازینه؛(2022) امام علی (علیه السلام) فرمود: هر گاه بنده ای از دنیا رود، فرشتگان گویند: چه پیش فرستاده است و مردم می گویند: چه بر جا گذاشته است؟ پس مال اضافه خود را (با صدقه) پیش فرستید تا به سود شما شود و همه را بر جای نگذارید که به زیان شما شود. همانا محروم کسی است که از خیر دارایی خود محروم شود و مغبوط (که دیگران به حال او غبطه می خورند) کسی است که وزنه اعمالش با صدقات و خیرات سنگین شود.

پایان عمر با صدقه

قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) من ختم له بلا اله الا الله دخل الجنة و من ختم له بصیام یوم دخل الجنة و من ختم له بصدقة یرید بها وجه الله عزوجل دخل الجنة؛(2023) پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: هر کس عمرش با لا اله الا الله ختم شود، وارد بهشت می شود، هر کس که عمرش با یک روز روزه به پایان رسد، به بهشت می رود و کسی هم که پایان عمرش با صدقه ای باشد که هدفش از آن رضای الهی است، وارد بهشت می شود.