فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

نکات

راجع به مسأله صلوات بحثی در میان علماست که: ما که صلوات بر پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرستیم، معنایش چیست و چه اثری دارد که در صلوات از خدا برای پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) طلب رحمت و خیر می کنیم؟ یک عده می گویند پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) انسان کامل است، پس این که برای پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) طلب رحمت می کنیم یعنی چه؟ در جواب گفته می شود: پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) هم اناً فاناً در حال رفتن و حرکت است و الی الأبد که برود، این راه پایان ندارد.(1970)
صبر سبب دریافت صلوات خداوند است. أولئک علیهم صلوات من ربهم (شاید یکی از علل صلوات بر پیامبر و اهل بیت او (علیهم السلام) این است که آنها صابرترین مردم بودند).
در کتاب های ششگانه اهل سنت روایاتی آمده که از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) پرسیدند: چگونه صلوات بفرستیم؟ فرمود: بگویید: اللهم صل علی محمد و آل محمد در صحیح بخاری (صحیح بخاری، حدیث 5880). (باب چگونگی صلوات بر پیامبر) وقتی این حدیث را نقل می کند، در همان نقل حدیث، کلمه آل محمد را حذف کرده، چنین می نویسد: از محمد صلی الله علیه و سلم پرسیدند: چگونه صلوات بفرستیم؟ فرمود: بگویید: اللهم صل علی محمد و علی آل محمد!؟
در کنار نام پیامبر، ذکر صلوات مهم است. رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: هر که در کتاب و نوشته ای بر من صلوات فرستد، تا آن صلوات در آن نوشته باقی است، برای او پاداش خواهد بود. (تفسیر روح البیان).
در حدیث می خوانیم: هر کس بر حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) یک صلوات فرستد، خداوند ده صلوات بر او می فرستد و ده لغزش او را می پوشاند. (تفسیر مجمع البیان).
صلوات، کلید استجابت دعا و سبب سنگین شدن میزان مؤمن در قیامت می شود.
صلوات بر پیامبر، لازمه ایمان و از وظائف مؤمنان است.
رابطه مردم و رهبر در حکومت الهی، صلوات و سلام است. (علاقه قلبی کافی نیست، اظهار علاقه لازم است.)
خداوند به انبیا سلام می کند. سلام علی ابراهیم، سلام علی نوح فی العالمین، سلام علی موسی و هارون البته درباره پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) هم صلوات می فرستد و هم به فرشتگان و مؤمنین دستور صلوات و سلام می دهد: ان الله و ملائکته یصلون علی النبی...
نقل است که مرحوم علامه امینی؛ فرموده اند من کسانی را که در صلوات و عجل فرجهم را بگویند در ثواب کتاب الغدیر شریک می کنم(1971).

صله رحم

آیات