فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

افضل اعمال

از حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) مروی است که در رؤیا دیدم عمویم حمزة بن عبدالمطلب و برادرم جعفر بن ابی طالب را که در پیش آنها طبقی از سدر است. پس یک ساعتی از آن میل کردند. پس از آن، سدر به انگور مبدل شد. پس یک ساعتی از آن خوردند. پس از آن انگور رطب شد، پس یک ساعتی از آن میل کردند. من نزدیک ایشان رفتم و گفتم: پدرم فدای شما باد! چه عملی یافتید که از همه اعمال افضل باشد؟ گفتند: پدران و مادران ما فدای تو باد، ما افضل اعمال را صلوات بر تو، سقایت آب و محبت علی بن ابی طالب (علیه السلام) یافتیم.(1966)

فضیلت صلوات

شیخ کلینی (رحمه الله) از حضرت صادق (علیه السلام) روایت کرده که فرمود: هرگاه ذکر پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) شود، پس بسیار بر او صلوات بفرستید. پس بدرستی که هر که بر پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) یک مرتبه صلوات بفرستد، حق تعالی بر او هزار صلوات در هزار صف از ملائکه می فرستد. پس کسی که از صلوات بر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) رویگردان شود، پس او جاهلی مغرور است که خدا و رسول و اهل بیتش (علیهم السلام) از او بیزار است. فقیر گوید که شیخ صدوق در معانی الاخبار از حضرت صادق (علیه السلام) در معنی ان الله و ملائکته یصلون علی النبی یا أیها الذین آمنوا صلوا علیه وسلموا تسلیما؛(1967) خدا و فرشتگانش بر پیامبر درود می فرستد ای کسانی که ایمان آورده اید، بر او درود فرستید و سلام گویید و کاملا تسلیم (فرمان او) باشید. روایت کرده است که آن حضرت فرمود: صلوات از خداوند عزوجل رحمت است و از ملائکه تزکیه است و از مردم دعاست و در همان کتاب روایت است که راوی گفت: ما چگونه بر محمد و آل محمد (علیهم السلام) صلوات بفرستیم؟ حضرت فرمودند که می گویید: صلوات الله و صلوات ملائکته و انبیائه و رسله و جمیع خلقه علی محمد و آل محمد و السلام علیه و علیهم و رحمة الله و برکاته راوی می گوید که سؤال کردم چه ثوابی برای کسی که این صلوات را بر پیغمبر بفرستد، نوشته می شود؟ حضرت فرمودند: ثوابش بیرون آمدن از گناهانش است، مثل روزی که از مادر متولد شده است(1968).

ثواب صلوات

شیخ ابوالفتح رازی از حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) روایت کرده که فرمود: در شب معراج چون به آسمان رسیدم، ملکی دیدم که هزار دست داشت و در هر دستی هزار انگشت و مشغول به حساب کردن و شماره نمودن با انگشتان بود. از جبرئیل پرسیدم که این ملک کیست و چه چیز را حساب می کند؟ جبرئیل گفت: این ملکی است است که بر دانه های باران موکل است و حفظ می کند که چند قطره از آسمان به زمین نازل شده است. پس من به آن ملک گفتم که تو می دانی از زمانی که حق تعالی دنیا را خلق کرده است چند قطره باران از آسمان به زمین آمده است؟ گفت: یا رسول الله! قسم به آن خدایی که تو را به حق به سوی خلق فرستاده است، غیر از آن که من می دانم چند قطره از آسمان به زمین نازل شده است، به تفصیل می دانم که چند قطره به دریا، چند قطره در بیابان، چند قطره در بستان، چند قطره در شوره زار، چند قطره در قبرستان فرود آمده است. حضرت فرمود که من از حفظ و تذکر او در حساب خود تعجب کردم. پس او گفت یا رسول الله، با این حفظ و تذکر و دستها و انگشتانی که دارم، قدرت حساب کردن یک چیز را ندارم. گفتم: آن کدام حساب است؟ او گفت: قومی از امت تو در جایی حاضر می شوند و اسم تو نزد ایشان برده می شود، پس صلوات بر تو می فرستند؛ من قدرت ندارم تا ثواب که عائد آنها می شود را حساب کنم!(1969).