فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

تو را کی رسد که سلام نکنی؟

مردی فاسق و فاجر موی بر سر گذاشته بود و به جهت گدایی و اخذ حطام و صیانت حال، خود را به سادات شهرت داده بود. روزی مردم عالم و متقی که اصل و نسب آن متسید(1964) را می دانست، از پیش وی بگذشت و سلام نکرد. آن مرد به وی متعرض شد و گفت: من از آن رسول هاشمی باشم و تو از امت جد منی، تو را کی رسد که از پیش من بگذری و سلام نکنی؟ و حال آن که در شبانه روزی چندین بار در نماز و غیر نماز بر من صلوات می فرستی، آن جا که می گویی: اللهم صل علی محمد و آل محمد. او هم در جواب گفت: من در صلوات و آله الطیبین الطاهرین می گویم و تو با این قید از آل او خارج می شوی، زیرا که نه طیبی و نه طاهر!(1965)

افضل اعمال

از حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) مروی است که در رؤیا دیدم عمویم حمزة بن عبدالمطلب و برادرم جعفر بن ابی طالب را که در پیش آنها طبقی از سدر است. پس یک ساعتی از آن میل کردند. پس از آن، سدر به انگور مبدل شد. پس یک ساعتی از آن خوردند. پس از آن انگور رطب شد، پس یک ساعتی از آن میل کردند. من نزدیک ایشان رفتم و گفتم: پدرم فدای شما باد! چه عملی یافتید که از همه اعمال افضل باشد؟ گفتند: پدران و مادران ما فدای تو باد، ما افضل اعمال را صلوات بر تو، سقایت آب و محبت علی بن ابی طالب (علیه السلام) یافتیم.(1966)

فضیلت صلوات

شیخ کلینی (رحمه الله) از حضرت صادق (علیه السلام) روایت کرده که فرمود: هرگاه ذکر پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) شود، پس بسیار بر او صلوات بفرستید. پس بدرستی که هر که بر پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) یک مرتبه صلوات بفرستد، حق تعالی بر او هزار صلوات در هزار صف از ملائکه می فرستد. پس کسی که از صلوات بر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) رویگردان شود، پس او جاهلی مغرور است که خدا و رسول و اهل بیتش (علیهم السلام) از او بیزار است. فقیر گوید که شیخ صدوق در معانی الاخبار از حضرت صادق (علیه السلام) در معنی ان الله و ملائکته یصلون علی النبی یا أیها الذین آمنوا صلوا علیه وسلموا تسلیما؛(1967) خدا و فرشتگانش بر پیامبر درود می فرستد ای کسانی که ایمان آورده اید، بر او درود فرستید و سلام گویید و کاملا تسلیم (فرمان او) باشید. روایت کرده است که آن حضرت فرمود: صلوات از خداوند عزوجل رحمت است و از ملائکه تزکیه است و از مردم دعاست و در همان کتاب روایت است که راوی گفت: ما چگونه بر محمد و آل محمد (علیهم السلام) صلوات بفرستیم؟ حضرت فرمودند که می گویید: صلوات الله و صلوات ملائکته و انبیائه و رسله و جمیع خلقه علی محمد و آل محمد و السلام علیه و علیهم و رحمة الله و برکاته راوی می گوید که سؤال کردم چه ثوابی برای کسی که این صلوات را بر پیغمبر بفرستد، نوشته می شود؟ حضرت فرمودند: ثوابش بیرون آمدن از گناهانش است، مثل روزی که از مادر متولد شده است(1968).