فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

پاداش صلوات

عن أبی عبدالله (علیه السلام) قال اذا ذکر النبی (صلی الله علیه و آله و سلم) فأکثروا الصلاة علیه فانه من صلی علی النبی (صلی الله علیه و آله و سلم) صلاة واحدة (صلی الله علیه و آله و سلم) علیه ألف صلاة فی ألف صف من الملائکة و لم یبق شی ء مما خلقه الله الا صلی علی العبد لصلاة الله علیه و صلاة ملائکته فمن لم یرغب فی هذا فهو جاهل مغرور قد بری الله منه و رسوله و أهل بیته؛(1952) امام صادق (علیه السلام) فرمود: هرگاه پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) را یاد نمودید، پس بر او زیاد درود و صلوات بفرستید. زیرا هر بر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) یک بار درود فرستد، خداوند متعال بر او هزار درود در هزار صف از ملائکه می فرستد و هیچ یک از مخلوقات خدا نمی ماند مگر آنکه - به خاطر درود خدا و ملائکه - بر او درود می فرستند. هر کس به درود بر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) رغبت نکند، نادان مغرور است که خدا و رسول و اهل بیت (علیهم السلام) از او بیزار هستند.

صلوات در میزان

قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) أنا عند المیزان یوم القیامة فمن ثقلت سیئاته علی حسناته جئت بالصلاة علی حتی أثقل بها حسناته؛(1953) من در روز قیامت نزد میزانم. پس هر کس که گناهانش بسیار باشد که کفه سیئاتش را سنگین کند، من صلوات او را که بر من فرستاده، بیاورم تا به آن کفه حسناتش را سنگین کنم.

صلوات و استجابت دعا

قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) من صلی علی محمد و آل محمد مائة مرة قضی الله له مائة حاجة؛(1954) پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: هر کس بر محمد و آل محمد صلوات بفرستد، خداوند متعال صد حاجت از او را بر آورده می کند.