فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

سادگی

دل زهر نقش گشته ساده مرا دو جهان از نظر فتاده مرا
صائب تبریزی

ساده دل

اندیشه را رها کن و دل ساده شو تمام چون روی آینه که به نقش و نگار نیست
چون ساده شد زنقش همه نقشها دراوست آن ساده رو ز روی کسی شرمسار نیست
مولوی

نکات

این جانب از کسانی که می کوشند تا در میان مردم ما رسم تجمل گرائی و اسراف و ولخرجی را شایع کنند، شدیداً نگران و متأسفم و از این که مردم فداکار و انقلابی ایران به مصرف گرائی سوق داده شوند به خدا پناه می برم.(1825)
مولی علی (علیه السلام) در نهج البلاغه ضمن خطبه ای درباره زهد و ساده زیستی پیامبران الهی، پس از این که زهد رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) را بیان می نماید، درباره ساده زیستی حضرت موسی (علیه السلام) چنین می فرماید: ...به خدا سوگند، موسی (علیه السلام) جز قرص نانی که گرسنگی را برطرف سازد، چیز دیگری نخواست. زیرا موسی (علیه السلام) از سبزیجات زمین می خورد تا آن جا که بر اثر لاغری و آب شدن گوشت بدن، سبزی گیاه از پشت پرده شکم او آشکار بود(1826).
خداوند ساده زیستی را برای خانواده رهبران دینی، امری نیک و حسن می داند.
تنوع طلبی و افزون خواهی، دامی برای اسیر شدن انسان هاست. استعمارگران نیز از همین خصیصه مردم، برای لباس، مسکن، مرکب و تجملات استفاده کرده و مردم را به اسارت می کشند.
ایمان و عمل به دستورات الهی و دوری از تجملات حرام در دنیا، رمز رسیدن به تجملات ابدی در آخرت است.
زهد و سادگی برای انبیا، شایسته است و زندگی کاخ نشینی دور از شأن و زی انبیا می باشد.
قناعت و زهد و سادگی به تنهایی عامل نجات نیست، عمل نیک هم لازم است.
مرحوم شهید رجایی و شهید باهنر حقیقتاً از جهات اعمال، رفتار ساده و اخلاص، جزو چهره های برجسته انقلاب و از نمونه های برجسته مسؤول دولت اسلامی بودند(1827).
در جمهوری اسلامی مسولان باید یک زندگی معمولی داشته باشند و از بسیاری لذایذ و تمتعات چشم پوشی کنند.(1828)
هر قدمی که برای ساختن کشورمان پیش می رویم، چند قدمی برای ساختن خودمان، برای پیروزی بر نفس خودمان، برای پیروزی بر شیطان باطنی خودمان قدم برداریم(1829).
با کمال جد و عجز از ملتهای مسلمان می خواهم که از ائمه اطهار و فرهنگ سیاسی، اجتماعی، اقتصادی نظامی این بزرگ راهنمایان عالم بشریت به طور شایسته پیروی کنند(1830).