فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

ختم قرآن در ماه رمضان

سید محمد باقر گلپایگانی فرزند آیت الله گلپایگانی (رحمه الله) از مراجع عظام تقلید می فرمودند قرآن هایی که به پدر هدیه می شد، مقید بودند آنها را بخوانند. پس از یک دور تلاوت به دارالقرآن هدیه می کردند و می فرمودند: زکات قرآن به این است که خوانده شود، زیرا در قیامت، قرآن از ما بازخواست می کند. قرآن هایی که توسط آقا قرائت شده، در دارالقرآن ثبت گردیده است. ایشان از 60 سال پیش می فرمود من هر روز صبح که قرآن می خوانم، یکی از آیات را در نظر می گیرم و درباره آن تا شب فکر می کنم تا ببینم چه پیامهای آموزنده ای در آن می باشد. ایشان در ماه رمضان 7 - 8 دور قرآن را ختم می کردند.

عبادت در ماه رمضان

مرحوم شیخ عباس قمی (رحمه الله) در شرح حال آقا سید صدرالدین عاملی اصفهانی می نویسد: و این سید جلیل، بکاء و کثیر المناجات بود. نقل شده که شبی از شبهای ماه رمضان داخل حرم امیرالمؤمنین (علیه السلام) شد، بعد از زیارت، نشست پشت سر مقدس و شروع کرد به خواندن دعای ابوحمزه همین که شروع کرد به کلمه الهی لاتؤدبنی بعقوبتک گریه او را گرفت و پیوسته این کلمه را مکرر کرد و گریه کرد تا غش کرد و او را از حرم مطهر بیرون آوردند(1596).

رمضان و دوری از گناه

حضرت علی (علیه السلام) در پایان خطبه شعبانیه از پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) سؤال نمود که بهترین اعمال در ماه مبارک رمضان چیست؟ حضرت فرمود: بهترین اعمال دوری از معاصی خدای بزرگ است.