فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

بردبار وابسته به خدا و نبی (صلی الله علیه و آله و سلم)

عن النبی (صلی الله علیه و آله و سلم) قال ثلاث من لم تکن فیه فلیس منی و لا من الله قیل یا رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) و ما هن قال حلم یرد به جهل الجاهل و حسن خلق یعیش به و ورع یحجزه عن معاصی الله عزوجل؛(1123) پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: سه چیز است که اگر در کسی نباشد، نه به من بستگی دارد و نه به خداوند. عرض شد یا رسول الله! آن سه چیز کدام است؟ فرمود: حلمی که شخص مسلمان بوسیله آن نادانی جاهل را از خود بگرداند، حسن خلقی که بوسیله آن با مردم معاشرت کند و تقوایی که او را از معاصی خداوند باز دارد.

قرب به خدا

قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) من أحب السبیل الی الله عز و جل جرعتان جرعه غیظ تردها بحلم و جرعه مصیبة تردها بصبر؛(1124) رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده از جمله راههای محبوب برای قرب به خداوند دو جرعه است: یکی جرعه غیظ که با حلم بر طرف می شود و جرعه مصیبت که با صبر تحمل می کنند.

توصیه به حلم

عن جابر قال سمع امیرالمؤمنین (علیه السلام) رجلا یشتم قنبرا و قد رام قنبر أن یرد علیه فناداه أمیر المؤمنین (علیه السلام) مهلا یا قنبر دع شاتمک مهانا ترض الرحمن و تسخط الشیطان و تعاقب عدوک فو الذی فلق الحبه و برأ النسمه ما أرضی المؤمن ربه بمثل الحلم و لا أسخط الشیطان بمثل الصمت و لا عوقب الأحمق بمثل السکوت عنه؛(1125) جابر می گوید از علی (علیه السلام) شنیدم که مردی به قنبر (غلام حضرت) بد گفت. قنبر خواست گفته او را پاسخ دهد. امام (علیه السلام) به قنبر ندا داد که آرام باش! بدگویی خود را رها کن که با این عمل، خدا را راضی می کنی، شیطان را به غضب می آوری و دشمنت را مجازات می نمایی. قسم به خدایی که حبه را شکافته و بشر را آفریده است، مؤمن نمی تواند با هیچ عملی مانند حلم، خدای را خشنود کند و مانند سکوت شیطان را خشمگین نماید و مانند سکوت شخص احمق را کیفر دهد.