فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

لزوم خویشتن داری حتی در رابطه با دشمن

یأیها الذین ءامنوا لا تحلوا شعائر الله و لا الشهر الحرام و لا الهدی و لا القلائد و لا ءامین البیت الحرام یبتغون فضلا من ربهم و رضونا و اذا حللتم فاصطادوا و لا یجر منکم شنئان قوم أن صدوکم عن المسجد الحرام أن تعتدوا و تعاونوا علی البر و التقوی و لا تعاونوا علی الاثم و العدون واتقوا الله ان الله شدید العقاب؛(1118) ای کسانی که ایمان آورده اید! شعائر و حدود الهی (و مراسم حج را محترم بشمرید! و مخالفت با آنها) را حلال ندانید! و نه ماه حرام را، نه قربانیهای بی نشان و نشاندار را، و نه آنها را که به قصد خانه خدا برای به دست آوردن فضل پروردگار و خشنودی او می آیند! اما هنگامی که از احرام بیرون آمدید، صید کردن برای شما مانعی ندارد. و خصومت با جمعیتی که شما را از آمدن به مسجد الحرام (در سال حدیبیه) باز داشتند، نباید شما را وادار به تعدی و تجاوز کند! و (همواره) در راه نیکی و پرهیزگاری با هم تعاون کنید! و (هرگز) در راه گناه و تعدی همکاری ننمایید! و از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید که مجازات خدا شدید است!

حلم در برابر جهل

تسبح له السموت السبع و الأرض و من فیهن و ان من شی ء الا یسبح بحمده و لکن لا تفقهون تسبیحهم انه کان حلیما غفوراً؛(1119) آسمانهای هفتگانه و زمین و کسانی که در آنها هستند، همه تسبیح او می گویند؛ و هر موجودی، تسبیح و حمد او می گوید؛ ولی شما تسبیح آنها را نمی فهیمد؛ او بردبار و آمرزنده است.

ابراهیم (علیه السلام) حلیم بود

و ما کان استغفار ابراهیم لأبیه الا عن موعده و عدها ایاه فلما تبین له أنه عدو لله تبرأ منه ان ابرهیم لأوه حلیم؛(1120) و استغفار ابراهیم برای پدرش [عمویش آزر] فقط بخاطر وعده ای بود که به او داده بود (تا وی را بسوی ایمان جذب کند)؛ اما هنگامی که برای او روشن شد که وی دشمن خداست، از او بیزاری جست؛ به یقین، ابراهیم مهربان و بردبار بود!