فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

توبه از تضییع حق الناس

قال رسول الله (علیه السلام): من اقتطع مال مؤمن غصباً بغیر حقه، لم یزل معرضاً عنه، ماقتاً لأعماله التی یعملها من البر و الخیر لا یثبتها فی حسناته حتی یتوب و یرد المال الذی أخذه الی صاحبه؛(1065) کسی که بنا حق و از روی غصب، مؤمنی را از مالی محروم کند، خداوند پیوسته از او روی گردان است و همه اعمال نیک و خوب او را مبغوض می دارد و هیچ عمل نیکی را از وی ثبت نمی کند مگر این که توبه کند و مالی را که غصب کرده، به صاحبش بر گرداند.

توبه در قرآن

عن أبی الصباح الکنانی قال سألت أبا عبد الله (علیه السلام) عن قول الله عزوجل یا أیها الذین آمنوا توبوا الی الله توبه نصوحاً قال یتوب العبد من الذنب ثم لایعود فیه؛(1066) راوی می گوید از امام صادق (علیه السلام) درباره فرمایش خدای عزوجل که: (ای کسانی که ایمان آورده اید، به درگاه خدا توبه ای راستین کنید. تحریم: 8) سؤال کردم، حضرت فرمودند: بنده از گناه توبه کند و سپس به آن بازگشت نکند.

پاک شدن کامل گناه، بعد از توبه

عن أبی جعفر (علیه السلام) قال سمعته یقول التائب من الذنب کمن لا ذنب له و المقیم علی الذنب و هو مستغفر منه کالمستهزی؛(1067) شنیدم که امام باقر (علیه السلام) می فرمود: توبه کننده از گناه مانند کسی است که گناه ندارد و آنکه در گناه پایدار ماند با اینکه آمرزش خواهد، مانند مسخره گراست.