فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

دستور به توبه

و اذ قال موسی لقوم یقوم انکم ظلمتم أنفسکم باتخاذکم العجل فتوبوا الی بارئکم فاقتلوا أنفسکم ذلکم خیر لکم عندبار ئکم فتاب علیکم انه هو التواب الرحیم؛(1052) و زمانی را که موسی به قوم خود گفت: ای قوم من! ما با انتخاب گوساله (برای پرستش) به خود ستم کردید! پس توبه کنید؛ و به سوی خالق خود باز گردید! و خود را [یکدیگر را] به قتل برسانید! این کار، برای شما در پیشگاه پروردگارتان بهتر است. سپس خداوند توبه شما را پذیرفت؛ زیرا که او توبه پذیر و رحیم است.

توبه نصوح وسیله تکفر سینات و دخول به بهشت

یأیهاالذین ءامنواتوبوا الی الله توبه نصوحاً عسی ربکم أن یکفر عنکم سیئاتکم و یدخلکم جنات تجری من تحتها الأنهار یوم لا یخزی الله النبی و الذین ءامنوا معه نورهم یسعی بین أیدیهم و بأیمانهم یقولون ربنا أتمم لنا نور ناو اغفر لنا انک علی کل شی ء قدیر؛(1053) ای کسانی که ایمان آورده اید بسوی خدا توبه کنید، توبه ای خالص؛ امید است (با این کار) پروردگارتان گناهانتان را ببخشد و شما را در باغهایی از بهشت که نهرها از زیر درختانش جاری است وارد کند، در آن روزی که خداوند پیامبر و کسانی را که با او ایمان آوردند خوار نمی کند؛ این در حالی است که نورشان پیشاپیش آنان و از سوی راستشان در حرکت است، و می گویند: پروردگارا! نور ما را کامل کن و ما را ببخش که تو بر هر چیز توانائی!

توبه و استغفار وسیله جلب نعم الهی

و أن استغفروا ربکم ثم توبوا الیه یمتعکم متعاً حسناً الی أجل مسمی و یؤت کل ذی فضل فضله و ان تولوا فانی أخاف علیکم عذاب یوم کبیر؛(1054) و اینکه: از پروردگار خویش آمرزش بطلبید؛ سپس بسوی او باز گردید؛ تا شما را تا مدت معینی، (از مواهب زندگی این جهان،) به خوبی بهره مند سازد؛ و به هر صاحب فضیلتی، به مقدار فضیلتش ببخشد! و اگر (از این فرمان) روی گردان شوید، من بر شما از عذاب روز بزرگی بیمناکم!