فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

تقوی ملاک برتری

عن عقبه بن بشیر الأسدی قال قلت لأبی جعفر (علیه السلام) أنا عقبه بن بشیر الأسدی و أنا فی الحسب الضخم من قومی قال فقال ما تمن علینا بحسبک ان الله رفع بالایمان من کان الناس یسمونه و ضیعاً اذا کان مومناً و وضع بالکفر من کان الناس یسمونه شریفاً اذا کان کافراً فلیس لأحد فضل علی أحد الا بالتقوی؛(1017) راوی می گوید من به حضرت باقر (علیه السلام) عرض کردم: من عقبه پسر بشیر اسدی هستم و در اصل و نسب بزرگ خاندان خود هستم. او گفته است که حضرت به من فرمودند: آیا به اصل و نسبت بر ما منت می گذاری؟ همانا خدا مردی را که پسند نامیده می شوند، چون مؤمن شدند به سبب ایمان بالا برد و مردمی را که والا نامیده می شوند چون کافر گشتند به سبب کفر، پست کرد و هیچ کس بر کس دیگر جز به سبب پرهیزگاری برتری ندارد.

روش اهل تقوی

عن أبی عبدالله (علیه السلام) قال قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) اعمل بفرائض الله تکن أتقی الناس؛(1018) از امام صادق (علیه السلام) روایت شده است که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: به واجبات خدا عمل کن تا از پرهیزگارترن مردم باشی.

صحبت از تقوی

عن أبی الحسن الأول (علیه السلام) قال کثیراً ما کنت أسمع أبی یقول لیس من شیعتنا من لا تتحدث المخدرات بورعه فی خدورهن و لیس من أولیائنا من هو فی قریة فیها عشرة آلاف رجل فیهم من خلق الله أورع منه؛(1019) امام کاظم (علیه السلام) فرمودند: از پدرم فراوان شنیدم که می فرمود: از شیعیان ما نیست کسی که زنان در سراپرده شان از پرهیزگاری سخن نگویند و از دوستان ما نیست که در شهری ده هزار نفری باشد و کسی دیگر از او پرهیزگارتر باشد.