فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

نقش مربیان در تربیت

بزرگانی مانند حضرت امام خمینی (رحمه الله) که این گونه زیستند به طوری که تا قیمت نامشان کنار قرآن و نام بزرگان دین برده می شود، کسانی بودند که با حضور بر کلاس درس خودسازی نزد مردان خدا و ره پویان راه طریقت و عرفان اسلامی، به مراحل انسانیت و آدمیت دست یافتند و یکی پس از دیگری را پیمودند: و اینگونه که مشاهده می کنید، سر آمد تمام انسانهای روی زمین شدند. ایشان اولین مراحل سیر و سلوک را در محضر بزرگانی چون میرزا جواد آقا ملکی تبریزی بود که حقاً در زمان خود مرد بی نظیری بود و از انفاس قدسیه و حالات الهیه ای بر خوردار بود.(1001)
مرحوم علامه طباطبایی (رحمه الله) که از برجسته ترین علمای شیعه است و دارای کمالات و کرامات شگفت انگیزی است و در طول حیات خود خدمات شایانی را به شیعه کرده است، تمام تأثیرات زندگی خود را مرهون توجهات مربی خود، مرحوم قاضی طباطبایی (رحمه الله) دانسته است، ایشان می گوید: وقتی در اوائل دوران طلبگی وارد حوزه علمیه نجف شدم، سرگردان بودم. به همین خاطر با توسل به امیرمؤمنان (علیه السلام) و در خواست کمک از آن حضرت، با آیة الله قاضی طباطبایی روبرو شدم که اولین بر خورد ما اینگونه بود که ناگهان دیدم دستی روی شانه ام خورد. وقتی برگشتم ایشان را دیدم که با لحنی پدرانه به من فرمود: فرزندم! دنیا می خواهی نماز شب بخوان، آخرت می خواهی نماز شب بخوان.(1002)
مرحوم علامه، تمام موفقیت خود را در پرتو نوع تربیت استاد خود، مرحوم قاضی می داند و چنان احترامی برایش قائل است که هر جا یاد از ایشان می کرد می فرمود: روحی فداه؛ یعنی جانم به فدای او! این نهایت و شدت علاقه مرحوم علامه را به استادش می رساند. به هر روی مربی و کسی که عهده دار تربیت انسان می شود در موفقیت و پیروزی انسان نقش بسزایی دارد.(1003)

توجه به تربیت فرزندان

آقای رجایی (رحمه الله) تا قبل از پیروزی انقلاب، برای اهل خانه اش تلویزیون نخرید، این خودداری به جهت آن نبود که ایشان بودجه خرید آن را نداشت، بلکه احساس می کرد بر نامه های تلویزیونی رژیم شاه، به لحاظ اعتقادی و اخلاقی برای فرزندانش مضر است.(1004)

اشعار