فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

دستور به تربیت اهل خانه

عن عبدالله بن مسکان عن سلیمان بن خالد قال قلت لأبی عبدالله (علیه السلام) ان لی أهل بیت و هم یسمعون من أفأدعوهم الی هذا الأمر فقال نعم ان الله عزوجل یقول فی کتابه یاأیهاالذین آمنوا قوا أنفسکم و أهلیکم ناراً و قودها الناس و الحجارة؛(983) راوی می گوید به امام صادق (علیه السلام) عرض کردم: من خانواده ای دارم که از من حرف شنوی دارند، آیا آنان را به ولایت فرا بخوانم؟ فرمودند: بله خداوند عزوجل در کتابش می فرماید: (ای کسانی که ایمان آورده اید، خودتان و خانواده تان را از آشتی نگاه دارید که هیزمش مردمان و سنگ است. بقره: 24)

توجه به تربیت فرزند

قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) علموا أبناءکم الرمی و السباحة و علموهن المغزل و سورة النور؛(984) پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: پسران خود را شنا و دریانوردی و تیر اندازی بیاموزید و دختران خود را بافندگی و دوزندگی و همچنین سوره نور را تعلیم دهید.

حق کودک

قال الامام السجاد (علیه السلام): و أما حق الصغیر فرحمته و تثقیفه و تعلیمه و العفو عنه و الستر علیه و الرفق به والمعونة له و الستر علی جرائر حداثته، فانه سبب للتوبة و المدارأة له و ترک مماحکته، فان ذلک أدنی لرشده؛(985) حق کودک خردسال این است که بر او رحمت آری، در پرورش فکری و آموزش وی بکوشی، از خطایش بگذری و پرده پوشی کنی، با او بسازی و کمکش کنی، لغزشهای کودکانه اش را بپوشی، که این خود سبب پشیمانی و اصلاح حال اوست. باید با کودک مدارا کرد و با او در نیفتاد که این روش، برای رشد کودک مناسبتر است.